Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ordonanta de urgenta cu privire la modificarea legii 399 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ordonanta de urgenta cu privire la modificarea legii 399

8 replies to this topic

#1 speranta_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:resurse umane

Postat 29 November 2006 - 12:55 PM

Buna

Am si eu o intrebare?stie cineva de cand se aplica noua ordonanta de urgenta aparuta ieri in MO 958, care modifica legea 399?
claudia



#2 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2006 - 01:10 PM

Se pare ca s-au hotarat! Legea nr.399/2006 se aplica cu data de 09.11.2006 mai putin cota de 0,85% care se aplica cu 01.01.2007! Cu zilele suportate de angajator si de FNUASS este mai complicat pt. medicalele care incep in primele 9 zile calendaristice!!! ( modif prin OUG 91/28.11.2006)




#3 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 29 November 2006 - 01:36 PM

Mdea, la asta ma gandeam si eu, in timp ce priveam lung un concediu medical acordat pe perioada 01.11 - 15.11.2006.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#4 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 29 November 2006 - 01:51 PM

se aplica din 01 noiembrie 2006!!!!!!!!!!!!!



#5 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 30 November 2006 - 10:16 AM

Cum se platesc concediile medicale in continuare care au deja calculate baza de calcul din luna precedenta? Se face limita la 12*sal_min si la aceste concedii medicale la baza de calcul conform OUG91/22.11.2006 care a aparut MO 958/28.11.2006?



#6 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 30 November 2006 - 10:26 AM

Vezi postareabkati, la Nov 30 2006, 10:16 AM, a spus:

Cum se platesc concediile medicale in continuare care au deja calculate baza de calcul din luna precedenta? Se face limita la 12*sal_min si la aceste concedii medicale la baza de calcul conform OUG91/22.11.2006 care a aparut MO 958/28.11.2006?
eu zic ca se se pastreaza baza de calcul initiala...asa s-a intamplat in ianuarie 2006 .....SPER sa fie tot asa



#7 viory

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 30 November 2006 - 11:20 AM

va rog, poate sa ma ajute cineva cu aceasta ordonanta in format electronic?



#8 aniela_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Vaslui

Postat 30 November 2006 - 11:29 AM

Guvernul României
Ordonanță de urgență nr. 91 din 22/11/2006
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 958 din 28/11/2006
Intrare in vigoare: 28/11/2006
privind unele măsuri referitoare la asigurările sociale de stat și asigurările sociale de sănătate

Publicat în 28/11/2006


Prezenta reglementare are un caracter urgent determinat de faptul că bugetul asigurărilor sociale de stat ar trebui să vireze către bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate o sumă suplimentară pentru anul 2006, reprezentând diferența dintre procentul de 0,75% pentru cota de contribuție pentru concedii și indemnizații prevăzut de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate și procentul de 0,85% prevăzut de Legea nr. 399/2006 pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, ceea ce ar conduce la o rectificare retroactivă a bugetului deja executat pe 10 luni din anul 2006.
Neadoptarea acestei măsuri are consecințe negative asupra prevederilor bugetare pentru sistemul asigurărilor sociale de stat, care va determina, în lipsa unor măsuri urgente, recalcularea cuantumului contribuției pentru concedii și indemnizații și a contribuțiilor de asigurări sociale ale angajatorilor pentru perioada ianuarie-octombrie 2006.
Aceste împrejurări obiective constituie situații extraordinare care impun măsuri imediate pentru asigurarea funcționalității sistemului de asigurări sociale de stat.
În temeiul art. 115 alin. (4) din Constituția României, republicată,


Guvernul României adoptă prezenta ordonanță de urgență.


Art. I. - Cota de contribuție pentru concedii și indemnizații prevăzută de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu care se diminuează cotele de contribuții de asigurări sociale stabilite prin Legea bugetului asigurărilor sociale de stat, este de 0,75 puncte procentuale pentru întregul an 2006.
Art. II. - Cota de contribuție pentru concedii și indemnizații de 0,85%, prevăzută la art. 4 alin. (1) și (2) și la art. 6 alin. (2), (5) și (6) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, se aplică începând cu data de 1 ianuarie 2007. Pentru întregul an 2006, cota este de 0,75%.
Art. III. - Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.074 din 29 noiembrie 2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, se modifică după cum urmează:
1. Alineatele (1) și (4) ale articolului 10 vor avea următorul cuprins:
"Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizațiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția pentru concedii și indemnizații.
................................................................................
.....................................
(4) În cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de o lună, pentru situațiile prevăzute la art. 9 și 31, baza de calcul a indemnizațiilor o constituie venitul lunar din prima lună de activitate pentru care s-a stabilit să se plătească contribuția, cu respectarea prevederilor alin. (2)."
2. Alineatul (4) al articolului 45 va avea următorul cuprins:
"(4) Calculul și plata contribuției de asigurări sociale se efectuează lunar de către plătitorii prevăzuți la art. 36 alin. (3). Contribuția de asigurări sociale se virează până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se efectuează plata drepturilor salariale și/sau a veniturilor de natură salarială."


PRIM-MINISTRU
CĂLIN POPESCU-TĂRICEANU
Contrasemnează: ─────────────── Ministrul muncii, solidarității sociale și familiei, Gheorghe Barbu Ministrul sănătății publice, Gheorghe Eugen Nicolăescu Ministrul finanțelor publice, Sebastian Teodor Gheorghe Vlădescu



București, 22 noiembrie 2006.
Nr. 91.



#9 viory

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 30 November 2006 - 12:16 PM

Multumesc Aniela

Sa va povestesc ce am inteles eu:
-tot anul 2006 ramane 0.75%
-0.85% se aplica incepand cu 01.01.2007
-baza de calcul a concediilor sa calculeaza, in mare parte, ca pana acum cu conditia sa nu depaseasca plafonul de 12*330=3960

Ceea ce nu imi este clar si de care ordonanta 91/22.11.2006 nu spune nimic este stagiul de cotizare de o luna asa cum este definit la art.7 din legea 399/2006 "stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art.2 alin.(1) lit.a)-d) este de o luna realizata in ultimile 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical".
Sa inteleg ca acesta articol il respectam de la data aparitiei in monitorul oficial a legii 399/2006 (incepand cu noiembrie)?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL