Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vremea celui de al 13 salariu sau prima anuala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


vremea celui de al 13 salariu sau prima anuala

5 replies to this topic

#1 Alin Mihail

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 November 2006 - 11:24 AM

Salut,
vad la tv ca in sistemul bugetar se va plati al 13-lea salariu pana la sfarsitul anului, si daca tot e de luat bani am si eu urmatoarea problema:
ce venituri se iau in calcul pentru ca am auzit mai multe versiuni?
si in ce lege, ordonanta sunt cuprinse acestea?
singura Ordonanta am gasit-o pentru functionarii publici unde am gasit urmatorul articol:
ORDONANȚĂ Nr. 2 din 12 ianuarie 2006
privind reglementarea drepturilor salariale și a altor drepturi ale funcționarilor publici pentru anul 2006
ART. 19
(1) Pentru activitatea desfășurată funcționarii publici au dreptul la un premiu anual, egal cu salariul mediu lunar de bază realizat în anul pentru care se face premierea.
(2) Premiul anual se plătește în luna ianuarie 2007.
(3) Pentru funcționarii publici care nu au lucrat tot timpul anului, premiul anual se acordă proporțional cu perioada lucrată și se stabilește luându-se în calcul media salariilor de bază realizate în perioada în care au desfășurat activitate, raportat la 12 luni.
(4) Ordonatorii de credite pot reduce sau anula premiul anual în cazul funcționarilor publici care în cursul anului 2006 au fost sancționați disciplinar.
si am urmatoarea intrebare:
- prin salariu mediu lunar de baza ce se intelege? mai corect ce sporuri intra in calculul celui de al 13 salariu:
- spor de vechime
- spor de functie
- spor de conducere
- salariu de merit
- co
- cm
- ore suplimentare
- spor de doctor.

Eu unul as fi mizat pe sporuri permanente dar din ce am mai discutat si cu alte persoane nu sunt de acord cu sporul de vechime care e epor permanent si include salariu de merit cu care nu prea as fi de acord.

Va multumesc anticipat!

si astept cu nerabdare raspunsuri de ajutor.



#2 aura_campan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 01 December 2006 - 06:11 PM

bugetarii sunt de multe feluri, cu alte cuvinte fiecare categorie din sistemul bugetar are lege de salarizare unde este reglementata problema premiului anual; prin exceptie anul acesta se achita in luna decembrie, potrivit O.U.G 89/23.11.2006 privind rectificarea Legii bugetului de stat pe anul 2006, unde se prevede plata in decembrie, iar eventuale regularizari pot fi facute in luna ianuarie 2007, ca de altfel si contributiile obligatorii la bugetul consolidat pot fi platite in ianuarie 2007. :cool:




#3 athena1509

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:constanta

Postat 05 December 2006 - 03:35 PM

buna ziua.

Eu lucrez in sistemul sanitar si as vrea sa aflu concret cum se calculeaza al 13-lea salariu.Ce fel de sporuri se iau in calcul si asa mai departe. Multumesc



#4 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 05 December 2006 - 07:01 PM

al 13-lea salar = media salariilor de baza anuale (ianuarie-decembrie). Salariul de baza este format, de obicei, din salariul de incadrare, indemnizatia de conducere, salariul de merit si alte sporuri care fac parte din acesta. Precizez ca soprul de vechime nu face parte din salariul de baza, si, implicit, nu poate fi baza de calcul pt al 13-lea salar.



#5 floreal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:pitesti
  • Interests:"a fi sau a nu fi contabil",iată întrebarea!

Postat 09 December 2006 - 07:11 AM

Vezi postareaovidiu_adrian79, la Dec 5 2006, 07:01 PM, a spus:

al 13-lea salar = media salariilor de baza anuale (ianuarie-decembrie). Salariul de baza este format, de obicei, din salariul de incadrare, indemnizatia de conducere, salariul de merit si alte sporuri care fac parte din acesta. Precizez ca soprul de vechime nu face parte din salariul de baza, si, implicit, nu poate fi baza de calcul pt al 13-lea salar.
Suma salariilor brute se aduna ,se imparte la 12.Suma astfel obtinuta reprezinta cel de al 13 lea salariu,mai precis brutul lui.Apoi, din acesta se calculeaza 9,5%; 6,5%,se scad cele 2 sume din brut si se aplica 16%.Restul dupa scadere este salariul net.
a fi sau a nu fi contabil



#6 darondro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:craiova

Postat 11 December 2006 - 12:28 PM

Vezi postareaaura_campan, la Dec 1 2006, 06:11 PM, a spus:

bugetarii sunt de multe feluri, cu alte cuvinte fiecare categorie din sistemul bugetar are lege de salarizare unde este reglementata problema premiului anual; prin exceptie anul acesta se achita in luna decembrie, potrivit O.U.G 89/23.11.2006 privind rectificarea Legii bugetului de stat pe anul 2006, unde se prevede plata in decembrie, iar eventuale regularizari pot fi facute in luna ianuarie 2007, ca de altfel si contributiile obligatorii la bugetul consolidat pot fi platite in ianuarie 2007. :cool:


Am si eu o nedumerire. La institutia la care lucrez s-au acordat premiile 2%, in luna ianuarie se va acorda si al 13-lea salariu.
In luna decembrie, ar exista ideea de a acorda tichete cadou, dar intrebarea mea este: exista vreun plafon al acestor tipuri de cheltuieli (ma gandeam la agentii economici pentru care cheltuielile sociale sunt deductibile in limita de 2%). Nu am gasit pe nicaieri prin legislatie, poate aveti vreo idee. Multumesc.
Sarbatori Fericite.

La o intrebare de mai sus, in salariul de baza se cuprind indemnizatia de conducere, salariul de merit, si alte elemente, care potrivit legii fac parte din salariul de baza (nu se cuprind: sporul de vechime, sporul pentru conditii de munca, sporul pentru lucrul in ture, sporul de noapte, sporul de doctor, sau alte asemenea sporuri care se aplica la salariul de baza).






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL