Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
acutire impozit - programatori - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


acutire impozit - programatori


48 replies to this topic

#1 Paraschiv Stefan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 December 2006 - 01:51 PM

Buna ziua,

Tin sa mentionez de la inceput ca nu sunt deloc priceput in domeniul contabilitatii. Am insa o intrebare, si sper ca cineva de aici sa ma ajute.

Sunt angajat ca programator in cadrul unei firme, si beneficiez de scutirea de impozit de 16% la salariu. Am tot citit ca de la 1 Ian 2007, s-ar scoate aceasta scutire, odata cu noul Cod Fiscal. Au fost ceva articole prin presa, dar nimic exact, doar zvonuri.

Poate cineva sa imi confirme/infirme aceasta stire?

Va multumesc anticipat,
Paraschiv Stefan



#2 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 03 December 2006 - 09:03 PM

Iti dau citatul din codul fiscal influentat cu modificarile aduse de lg.343
TITLUL III-impozitul pe venit,Capitolul III-Venitul din salarii:
(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
..........
l) veniturile din salarii, ca urmare a activitatii de creare de programe pentru calculator; incadrarea in activitatea de creatie de programe pentru calculator se face prin ordin comun al ministrului muncii, solidaritatii sociale si familiei, al ministrului comunicatiilor si tehnologiei informatiei si al ministrului finantelor publice"




#3 Paraschiv Stefan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 December 2006 - 09:15 AM

Salut,

Mersi mult pentru raspuns si pentru vestea buna :).

O zi buna,
Stef.



#4 Wanda

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 January 2007 - 05:00 PM

Buna ziua,

Si eu as fi interesata de aceasta tema, adica de scutirea de impozit pe venit pentru activitatea de creare de programe pentru calculator...
Fiind laic in domeniul contabilitatii as avea mare nevoie de ajutorul D-voastra.

Am terminat facultatea de informatica, si in prezent sunt angajata ca programator in cadrul unei firme care isi desfasoara activitatea domeniul TI(Tehnologia Informatiei)...
As dori sa aflu conditiile pe care trebuie sa indeplineasca atat firma cat si eu personal ca angajat pentru as putea beneficia de scutirea de impozit pe venit...

Luand in considerare cele spuse anterior [**] este suficient ca sa lucrez ca programator, adica in domeniul TI (Tehnologia Informatiei), indiferent de exemplu de profilul respectiv profitul anual al firmei?

[**
(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
..........
l) veniturile din salarii, ca urmare a activitatii de creare de programe pentru calculator; incadrarea in activitatea de creatie de programe pentru calculator se face prin ordin comun al ministrului muncii, solidaritatii sociale si familiei, al ministrului comunicatiilor si tehnologiei informatiei si al ministrului finantelor publice"
**]

Astept raspunsul D-voastra,
Cu stima,
Wanda Reich



#5 user

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 January 2007 - 04:38 PM

Buna,


Oare chiar mai e valabila scutirea de impozit aplicata programatorilor, eu una am citit

un articol din ziarul Curentul ( http://www.infonews.ro/article56669.html ) unde erau precizate principalele modificari aduse

codului fiscal si printre ele era si eliminarea scutirii de impozit pe venit pentru angajatii din domeniul IT, cum ma numar printre ei...ma intereseaza in mod direct problema. Ma poate ajuta cineva cu ultima versiune a codului fiscal caci din cate stiu eu au tot fost "modificari la modificari", in decembrie se spunea ca nu se va elimina...nu mai inteleg nimic.

Sper sa primesc vesti bune. :lostit (13):
Multumesc anticipat!



#6 gdragu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 07 September 2007 - 12:23 PM

Buna ziua,

As avea cateva intrebari, va rog:
1. Scutirea de impozit este valabila pt anul 2007 la programatori ?
1.a. Daca da, cat va mai fi valabila ?
1.b. Daca da, se aplica in primul an de functionare a firmei ?
2. Exista si o facilitate de plata a contributiilor la sanatate ale angajatului de 6.5% din salariul minim pe economie (440 RON) in loc de salariul brut ?

Multumesc.



#7 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 September 2007 - 09:56 AM

daca pui intrebarile din punctul de vedere al salariatului e una , dar daca pui intrebarile din punctul de vedere al firmei care face softuri e alta . Deci , din puntul de vedere al salariatului , este scutire ptr programatori si in 2007 si plateste doar 6.5% din 440 lei ptr sanatate.



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 September 2007 - 10:11 AM

din 390



#9 gdragu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 September 2007 - 10:23 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Sep 8 2007, 11:11 AM, a spus:

din 390
Din cate stiu eu, conform Contractului Colective de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010, salariul de baza minim brut pentru un program complet de lucru de 170 de ore, in medie, este de 440 RON, adica 2.59 RON/ora, incepand de la 1 ianuarie 2007.



#10 gdragu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 September 2007 - 10:48 AM

Vezi postareanemrac, la Sep 8 2007, 10:56 AM, a spus:

daca pui intrebarile din punctul de vedere al salariatului e una , dar daca pui intrebarile din punctul de vedere al firmei care face softuri e alta . Deci , din puntul de vedere al salariatului , este scutire ptr programatori si in 2007 si plateste doar 6.5% din 440 lei ptr sanatate.

Intrebarea privea ambele aspecte.
Ma gandeam ca daca angajatul nu are decat un singur job, atunci de plata impozitului pe salariu si a contributiilor la bugetul asigurarilor de sanatate se ocupa tot angajatorul.
Nu stiu insa daca trebuie ca firma sa aiba cel putin un an de activitate pentru programatorii sa beneficieze de aceasta facilitate.



#11 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 September 2007 - 12:02 PM

stiti cumva vreo firma din timisoara care aplica contributia la sanatate ale angajatului de 6.5% din salariul minim pe economie (440 RON)?
eu am tot intrebat dar mi s-a spus ca se aplica la brutul omului. cei de la sanatate zic ca se aplica la sal brut si in cazul programatorilor.
am citit si eu legea si mi se pare interpretabil.



#12 sennen79

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 October 2007 - 08:19 AM

As avea si eu o intrebare legata de scutirea de impozit.
Sunt absolvent al invatamantului universitar de scurta durata(colegiu) in specializarea "Tehnica de calcul" si lucrez ca programator la o firma de IT care intruneste conditiile ptr scutirea de impozit ptr programatori.
Am aflat ca eu nu pot beneficia de aceasta scutire pentru ca nu am studii superioare de lunga durata. Este adevarat?
Pentru ca mi se pare absurda aceasta cerinta, avand in vedere ca am fost pregatit in scoala pentru a fi programator si acum lucrez in domeniu pe aceasta pozitie.
Va multumesc!



#13 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 October 2007 - 03:16 PM

am sunat la Finante si la CJASS sa ma interesez ce anume trebuie facut pentru a pentru a putea plati 6.5% la salariul minim in cazul progarmatorilor si am aflat ca trebuie:

- adeverinta de venit de la Finante pe perioada 2002-2007 - nu inteleg ce relevanata are...
- declaratie pe proprie raspundere,in functie de cazul in care se afla astfel:
a. fara venituri din alte surse in afara salariilor si fara teren agricol
b. cu venituri din alte surse in afara salariilor si fara teren agricol
c. cu venituri din alte surse in afara salariilor si cu teren agricol

poate sa-mi spuna cineva daca a depus aceste acte si daca mai sunt si altele?



#14 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 19 October 2007 - 03:14 PM

Vezi postareaemaharangus, la Oct 18 2007, 04:16 PM, a spus:

am sunat la Finante si la CJASS sa ma interesez ce anume trebuie facut pentru a pentru a putea plati 6.5% la salariul minim in cazul progarmatorilor si am aflat ca trebuie:

- adeverinta de venit de la Finante pe perioada 2002-2007 - nu inteleg ce relevanata are...
- declaratie pe proprie raspundere,in functie de cazul in care se afla astfel:
a. fara venituri din alte surse in afara salariilor si fara teren agricol
b. cu venituri din alte surse in afara salariilor si fara teren agricol
c. cu venituri din alte surse in afara salariilor si cu teren agricol

poate sa-mi spuna cineva daca a depus aceste acte si daca mai sunt si altele?

Adeverinta este pentru cazul in care persoana are si alte venituri in afara de salarii. Pentru acelea trebuie sa plateasca 6,5% contributie la sanatate (Legea 95/2007 art. 257).
Prevederea din Ordinul 617/2007 este benefica numai pentru persoanele scutite pe impozitul pe venit care nu au alte venituri in afara de salariu (art. 5 alin.6).



#15 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 26 October 2007 - 03:00 PM

Salutare,

am inteles ca pentru dosarul celor care obtini venituri din salarii dar neimpozabile ar trebui:
- copie carte de munca,
- copie buletin;
- adeverinta de la Finante ca nua re alte venituri;
- adeverinta de la firma ca se incadreaza in categoria celor cu venit 0.


Eu cred ca cei care au dat legea nu s-au gandit nici o clipa ca aici ar intra programatorii, pentru ca statul pierde foarte mult din treaba asta. Cu atat mai mult cu cat angajatorii nu vor mai plati 6% pentru ei, iar 6.5% se va reduce considerabil intrucat majoritatea programatorilor au salarii foarte mari. Eu cred ca sau gandit la handicapati si alte categorii.


Sunt curioasa daca si-a rezolvat vreun programator cu dosarul acesta. Voi ati demarat? Legea se aplica cu 1 octombrie....deci...voi ce ati facut?
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#16 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 26 October 2007 - 03:06 PM

Ordin nr. 250 din 31/05/2004
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 573 din 29/06/2004
Intrare in vigoare: 29/06/2004
privind încadrarea în activitatea de creație de programe pentru calculator

Publicat în 29/06/2004


Art. 1. - Angajații agenților economici care își desfășoară activitatea pe teritoriul României în conformitate cu legislația în vigoare, al căror obiect de activitate include crearea de programe pentru calculator (cod CAEN 7221, 7222), precum și angajații persoanelor juridice române de drept public beneficiază de scutirea de impozit pe venit, în conformitate cu prevederile art. 56 alin. (4) lit. l) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiții:
1. posturile pe care sunt angajați corespund listei cuprinzând ocupațiile menționate în anexa nr. 1;
2. postul face parte dintr-un compartiment specializat de informatică, evidențiat în organigrama angajatorului, cum ar fi: centru de calcul, direcție, departament, oficiu, serviciu, birou, compartiment sau altele similare;
3. au diplomă de absolvire a unei forme de învățământ superior de lungă durată, eliberată de o instituție de învățământ superior acreditată, având înscrisă una dintre specializările: Automatică, Calculatoare, Informatică, Matematică, Cibernetică, Electronică, respectiv una dintre specializările cuprinse în anexa nr. 2, și prestează efectiv una dintre activitățile prezentate în anexa nr. 1;
4. angajatorul a realizat în anul fiscal precedent și a înregistrat distinct în balanțele analitice, ca urmare a activității de creare de programe pentru calculator destinate comercializării pe bază de contract, un venit anual de cel puțin echivalentul în lei a 10.000 dolari S.U.A. (calculat la cursul de schimb valutar mediu lunar comunicat de Banca Națională a României, aferent fiecărei luni în care s-a înregistrat venitul) pentru fiecare angajat care beneficiază de scutirea de impozit pe venit.
Art. 2. - Prin activitatea de creație de programe pentru calculator, în sensul art. 56 alin. (4) lit. l) din Legea nr. 571/2003, se înțelege activitățile menționate în anexa nr. 1.
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#17 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 29 October 2007 - 01:28 PM

chiar niciun programator nu si-a depus dosarul???? :smile:

va rog spuneti-mi daca aplicati aceasta lege cu octombrie....iar la contributia aferenta angajatorului este vb de 6%, de 0.85% sau de amandoua?
Va multumesc.
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#18 simona_iassy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:IASI jud. IASI

Postat 29 October 2007 - 03:28 PM

Si-or fi depus dosarul programatorii, dar ei nu citesc pe acest forum... :smile: Unde ziceati ca ati citit de aceste facilitati?



#19 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 29 October 2007 - 03:49 PM

ii intrebam pe contabilii unor firme care au angajati programatori cu impozit 0
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#20 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 30 October 2007 - 10:11 AM

Cat de cat m-am cam lamurit. Asta e concluzia la care am ajuns...poate mai ajut si pe altii :smile:

Conform art.5 alin (6) din Ordinul 617/2007
Persoanele care realizează venituri din salarii, care, potrivit Codului fiscal, nu sunt impozabile și care nu mai realizează alte venituri, au obligația plății contribuției lunare calculate la un salariu de bază minim brut pe țară. Contribuția se plătește în mod direct de aceste persoane la CAS pentru care au optat. Angajatorii acestor persoane nu calculează și nu virează pentru veniturile salariale realizate de aceștia contribuția prevăzută de lege pentru angajator.
In consecinta, pentru programatorii scutiti de impozitul pe venit nu se va mai face retinere la sursa pentru 6.5% contributie de sanatate. De asemenea,angajatorul nu mai datoreaza 6% aplicat la fondu lde salarii pentru aceasta categorie de salariati.

Pentru contributia de 0.85% - reprezentand contributia de concedii si indemnizatii ,aceasta se aplica in continuare la fondul de salarii realizat, cu respectarea prevederilor legislației financiar-fiscale în materie. Prin fond de salarii realizat, în sensul Ordonanței de urgență nr 158/2005, se înțelege totalitatea sumelor utilizate de un angajator pentru plata drepturilor salariale sau de natură salarială. Prin urmare la calculul acestei contributii se vor lua in considerare si veniturile brute ale programatorilor.

Pentru plata contributiilor de asigurari de sanatate ptr progarmatori - pentru BRASOV (am vazut ca fiecare casa de sanatate are instructiuni proprii)
- fiecare persoana va pregati un dosar care va contine urmatoarele documente:
- copie carnet de munca
- copie contract de munca
- copie BI/ CI
- adeverinta eliberata de firma ca se incadreaza in categoria prevazuta de Codul Fiscal;
- adeverinta eliberata de la Administratia Financiara Brasov, de unde sa reiasa ca persoana respectiva nu mai realizeaza alte venituri (!)


- acest dosar se va depune la Casa de Asigurari de Sanatate Brasov, str. Mihail Kogalniceanu nr.11. parter, intre orele 8.30 - 14.30
- pentru alte relatii se poate suna la telefon : 0268 -322.011 - relatii cu publicul
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL