Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
acutire impozit - programatori - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


acutire impozit - programatori


48 replies to this topic

#41 AlinaMi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 July 2008 - 11:24 AM

Buna ziua, sper ca nu mai exista acest topic...nu l-am gasit.
in Ordin nr. 250 din 31/05/2004
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 573 din 29/06/2004
Intrare in vigoare: 29/06/2004
privind încadrarea în activitatea de creație de programe pentru calculator

Publicat în 29/06/2004, la ART 4 spune asa:

(Ca o conditie de acordare a scutirii) : angajatorul a realizat în anul fiscal precedent și a înregistrat distinct în balanțele analitice, ca urmare a activității de creare de programe pentru calculator destinate comercializării pe bază de contract, un venit anual de cel puțin echivalentul în lei a 10.000 dolari S.U.A. (calculat la cursul de schimb valutar mediu lunar comunicat de Banca Națională a României, aferent fiecărei luni în care s-a înregistrat venitul) pentru fiecare angajat care beneficiază de scutirea de impozit pe venit.

Intrebari:
1. daca am avut 15 programatori, au plecat 3 si au venit alti 3, pentru cei veniti proaspat, beneficiez de scutire? pentru ca veniturile s-au realizat pe posturile respective, dar erau alti oameni.

2. Daca un angajat pleaca , lucreaza 1 luna in alta parte si apoii se intoarce, mai beneficiaza de scutire? sau trebuie sa treaca un an ?

Va multumesc! :frusty:



#42 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 22 July 2008 - 11:34 AM

Da angajatii beneficiaza de scutire indiferent de perioada lucrata la angajator daca acesta indeplineste conditia de a fi anul enterior pt. fiecare programator scutit venituri echivalent a 10.000 dolari SUA. Conditia de a realiza veniturile este a angajatorului nu a salariatilor




#43 pifdark

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 August 2008 - 03:13 PM

Vezi postareavlady21, la Feb 22 2008, 11:58 PM, a spus:

Salut

Unde pot gasi lista cu facultatile scutite de impozit??

Multumesc

Salut,

Iata lista:

1.Automatică și informatică industrială
2.Calculatoare, Inginerie electrică și calculatoare
3.Electronică, Electronică aplicată, Electronică și telecomunicații, Comunicații
4.Matematică, Matematică informatică
5.Informatică, Informatică economică, Informatică aplicată
6.Cibernetică și informatică economică, Cibernetică și previziune economică, Contabilitate și informatică de gestiune.



#44 pifdark

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 August 2008 - 03:23 PM

Vezi postareaalexparincu, la Nov 28 2007, 06:35 PM, a spus:

Imi poate trimite si mie cineva Anexa 2 la Ordinul nr. 250 din 31/05/2004? Eu am facut Ingineria si Managamentul Sistemelor Tehnologice(sectia Roboti Industriali), invatamant de lunga durata. Sunt scutit de impozit?


ANEXA nr. 2: LISTA cuprinzând specializările
1.Automatică și informatică industrială
2.Calculatoare, Inginerie electrică și calculatoare
3.Electronică, Electronică aplicată, Electronică și telecomunicații, Comunicații
4.Matematică, Matematică informatică
5.Informatică, Informatică economică, Informatică aplicată
6.Cibernetică și informatică economică, Cibernetică și previziune economică, Contabilitate și informatică de gestiune.
Publicat în Monitorul Oficial cu numărul 573 din data de 29 iunie 2004



#45 apolos

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 November 2008 - 12:20 PM

Deci sa inteleg ca noi, absolvetii unei facultati de 3 ani, nu o sa beneficem de scutirea de impozit pe salar, decat in momentul in care o sa avem o diploma de master. E ciudata situatia, eu am absolvit anul acesta Informatica , facultate de 3 ani, si nu beneficez de scutire. Sunt unii colegi absolventi, care totusi beneficieaza(din ce am auzit, pe riscul firmei). Nu sunt in masura sa comentez daca e normal, sau nu, cu un absolvent al unei facultati de 4 ani sa beneficeze de scutire si un abosvent al unei facultati de 3 ani sa nu beneficeze, insa imi dau seama ca aceasta e inca o masura in plus care va impinge absolventii unei facultati de 3 spre studii masterale. Ceea ce , in sine, nu e rau , insa daca se va merge in aceasta directie in 20 de ani 30-40% din populatia tarii, va avea o diploma de master, lucru absolut aberant. Ma rog, nu asta era subiectul...
Daca stie cineva o situatie oficiala privind posibila scutire de impozitul pe salar a studentilor absolventi ai unei facultati de 3 ani, sa ne impartasesca informatia.



#46 mareleg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 15 February 2009 - 03:01 PM

este necesara stimularea profesorilor / educatorilor debutanti prin scutirea de impozit pe salariu pe o perioada de cativa ani

se poate reintroduce in replica impozitul in IT, ca oricum cei din IT au salarii mari, si scutirea lor de impozit s-a facut ca o masura de a stopa exodul de 'creiere'. in conditiile actuale pot sa plece unde vor, ca nu-i mai primeste nimeni. s-a dus vremea cand IT-ul era o elita. acum e plin de IT in toata lumea.

bugetul se pastreaza nestirbit: daca in IT se impoziteaza din nou, sa zicem 10.000 de persoane, cu un impozit mediu de 500 RON, asta reprezinta impozitul pentru 3 profesori debutanti, cu 1000 RON salariu fiecare.
deci raportul este 1 la 3, adica 30.000 de profesori debutanti pot fi scutiti de impozit

se poate extinde aceasta masura de scutire de impozit si la personalul medical debutant, daca se introduce impozitul diferentiat.

o redistribuire de acest gen este necesara. 'desteptii' din IT pot lucra si pentru 2 firme in acelasi timp, nu sunt oricum de vaitat. invatamantul insa e baza societatii, educatia,... fara invatamant nici IT nu am avea. sa analizam problema si sa depistam cauza reala, sa punem degetu pe rana.

personal lucrez in IT de 9 ani si sunt fost profesor de matematica, asa ca stiu cum merge treaba in ambele tabere. nu spun vrajeli.



#47 Sebib

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 May 2009 - 09:44 PM

Buna ziua,

In situatia in care atat societatea cat si angajatul indeplinesc toate conditiile prevazute de Ordin, insa salariatul are un contract de munca pe durata nedeterminata, cu cumul de functii (in afara functiei de baza) cu norma de 4 ore/zi, se poate aplica scutirea de impozit?

Mentionez ca contractul este inregistrat la ITM insa nu apare inscris in cartea de munca.

Va multumesc!



#48 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2009 - 10:46 AM

Nu am gasit clar specificat in lege, dar din cate stiu eu scutirea se aplica numai pentru functia de baza.
Dragos



#49 Delia Ionescu Vlad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 23 February 2010 - 12:25 PM

Este si nu este legat de subiect. Totusi.

Voiam sa intreb de redirectionarea celor 2% din impozit.
Cei care beneficiaza de scutire, nu au cum sa mai faca acest lucru ? Nu au de ce sa completeze fisele respective, nu ?

Sau este un impozit pe care il plateste angajatorul si altul angajatul ? Cum e ?!

Multumesc mult.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL