Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
termen de prescriptie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


termen de prescriptie

8 replies to this topic

#1 marlen_dud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Onesti

Postat 04 December 2006 - 12:05 PM

As dori sa va intreb, daca cineva a mai avut cazuri de acest gen:
1. Daca o datorie catre un furnizor a implinit termenul de 3 ani (cel de prescriptie, conf. Decret 167/1958), iar acel furnizor in acest timp, ne-a cerut in instanta acea datorie, instanta pronuntandu-se in favoarea noastra (din diverse motive), noi avem dreptul sa prescriem acea datorie? Caci, citind acel decret, eu am inteles ca, daca intervine o actiune in instanta, termenul de prescriptie anterior se anuleaza, si incepe din nou din momentul pronuntarii instantei de judecata. Sau nu am inteles eu bine? :thumbup:
2. Sumele aflate in contul 462, se supun acelorasi reguli ca si cele din 401? Adica acele sume acordate de catre diversi creditori pot fi prescrise tot dupa 3 ani, iar inregistrarile contabile sunt aceleasi? Adica:
- pt. furnizori: 401=758
- pt. creditori: 462=758 ?
Va rog f. mult, daca cineva a avut astfel de situatii, as fi recunoscatoare daca mi-ar acorda o mana de ajutor, ori pe e-mail marlen_ls2000@yahoo.com, ori chiar pe mess. Va multumesc.



#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 04 December 2006 - 12:47 PM

Actiunea in instanta intrerupe prescriptia. Inregistrarile sunt corecte, mai trebuie doar sa anunti in scris furnizorul respectiv ca ai prescris datoria inregistrand in venituri , el la randul lui va inregistra pe cheltuieli. Obligatoriu trebuie facuta instiintarea in scris.

iuliana



#3 lauramino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 04 December 2006 - 01:01 PM

dar la inregistrarea de mai sus nu am si tva ?



#4 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 04 December 2006 - 03:17 PM

Vezi postarealauramino, la Dec 4 2006, 01:01 PM, a spus:

dar la inregistrarea de mai sus nu am si tva ?

Veniturile din prescrierea unor datorii sunt venituri fiscale , nu colectezi tva . Venitul inseamna suma totala prescrisa , inclusiv TVA .



#5 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 05 December 2006 - 07:49 PM

Si eu cred ca tb colectat TVA ca doar in momentul efectuarii achizitiei ai dedus acel TVA (deci ai recup de la stat) .Deci nici nu ai platit furnizorul si ai mai luat si bani statului :thumbup:
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#6 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 06 December 2006 - 09:27 AM

La sumele prescrise nu se colecteaza sau deduce TVA.
iuliana



#7 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 06 December 2006 - 10:37 AM

ceva baza legala pt ceea ce ai afirmat mai sus?
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#8 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 December 2006 - 11:04 AM

Vezi postareadana77, la Dec 5 2006, 07:49 PM, a spus:

Si eu cred ca tb colectat TVA ca doar in momentul efectuarii achizitiei ai dedus acel TVA (deci ai recup de la stat) .Deci nici nu ai platit furnizorul si ai mai luat si bani statului

Ce baza legala ai pentru afirmatia asta ?



#9 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 08 December 2006 - 04:37 AM

Vezi postareadana77, la Dec 5 2006, 07:49 PM, a spus:

Si eu cred ca tb colectat TVA ca doar in momentul efectuarii achizitiei ai dedus acel TVA (deci ai recup de la stat) .Deci nici nu ai platit furnizorul si ai mai luat si bani statului :thumbup:

N-ai luat niciun ban statului. Daca ai cumparat un bun/serviciu inseamna ca a avut loc o livrare/prestare de serviciu pe care l-ai folosit la ceea ce vinzi tu mai departe. Principiul TVA este sa platesti numai pentru valoarea pe care o adaugi tu. Deci dpdv al TVA n-ai niciun avantaj ca n-ai platit factura furnizorului.
Dreptul de deducere se exercita in virtutea faptului ca ai factura. Nu in virtutea faptului ca ai factura SI ai platit furnizorul. Era asa inainte de Codul Fiscal.
Daca prescrii suma preluand-o la venituri (inclusiv TVA din factura), platesti impozit pe profit/venit. Adica platesti pe ceva ce n-ai vandut, ceea ce inseamna ca statul isi ia cota in mod corect.

Cel pagubit nu e statul, ci vanzatorul-furnizor pentru ca el a colectat si n-a incasat factura. Acesta poate sa ajusteze baza de impozitare numai in cazul in care clientul-cumparator (adica tu) dai faliment. Vezi Art. 138 d) CF si Normele aferente.
In acest caz, furnizorul inschide creanta pe cheltuieli, care sunt integral deductibile la impozitul/profit. Vezi Art. 21 (2) n) CF. La mico nu conteaza.

Eu inainte sa dau un raspuns, chiar daca sunt 99% sigur de el, mai citesc o data reglementarile legale. Iar daca nu le stiu, le caut. Sau caut pe acest forum. Iar daca nu stiu sau n-am timp sau nu ma pricep, ma abtin.
Nu vreau sa fiu rautacios, dar atunci cand cineva isi da cu parerea "eu asa fac", "la noi la firma asa se face", "eu cred ca" ar fi bine sa si motiveze "asa"-ul asta. Altfel, unii din cei ce citesc speta cu pricina pot sa creada ca "asa" e si corect. Iar altii sa insiste sa le dai baza legala... Ceea ce e absolut necesar si (uneori si) suficient pentru a fi credibil.
popescul






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL