Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tichete cadou - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Tichete cadou


97 replies to this topic

#1 LauraFlo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 December 2006 - 12:03 PM

Buna ziua! Am o problema stringenta, asta m-a si determinat sa imi fac un cont pe Conta.ro. :biggrin:

S-a pus problema primelor de Craciun si ni s-a dat "tema" sa gasim varianta cea mai "ieftina" pentru salariati. Primele, al 13-lea salariu sunt purtatoare de obligatii ca si salariile, asa ca ne-am gandit la tichetele cadou.

Din fericire pt noi angajatii, primele sunt mai mari decat acel plafon de 150 ron. Cum incadram (dpdv al impozitarii )restul de tichete ? Depasire la 2% din fondul de salarii avem, protocolul si publicitatea sunt si ele in depasire. Am intrebat si am primit raspuns ( in scris si cu parafa) de la firma care ne face consilierea fiscala: Chiar daca aveti depasire la plafonul cheltuielilor sociale, tichetele cadou oferite (de ex: 1000 ron de angajat) nu vor fi purtatoare de obligatii (gen somaj, cas, cass); doar ca pentru angajator sumele chelt cu achizitionarea acestora vor fi nedeductibile . ( adica sa inteleg ca firma va plati un 16 % in plus la suma aceasta).

Acestea sunt datele problemei. Intrebarea mea este: asa de simplu este de "ocolit" legea ? Au dreptate cei de la firma de consultanta ?

Plafonul pentru prime este acelasi, se vrea doar o impartire in favoarea salariatilor.
Va rog sa-mi raspunde-ti pentru ca daca nu e adevarat ce sustine firma de consultanta tot noi platim greseala lor.

Va multumesc.



#2 silvius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:Buzau

Postat 05 December 2006 - 12:39 PM


Aceasta postare a fost editata de silvius: 05 December 2006 - 12:44 PM




#3 cosmia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Interests:schimb de experienta

Postat 05 December 2006 - 09:00 PM

firma de consultanta are dreptate ;tichetele cadou sunt ded.in limita a 2%din total.fd.salarii ,ceea ce depaseste aceasta valoare sunt chelt.nedeductibile la calculul impozitului pe profit . :thumbup:



#4 filaretb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:romania
  • Interests:conta

Postat 05 December 2006 - 10:05 PM

Aceasta limitare de 2% reprezinta:

1. 2% din fd salarii lunar

sau

2. fd salarii pe tot anul 2006?



#5 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 05 December 2006 - 10:25 PM

Limitarea de 2% se aplica la intregul fond de salarii din anul 2006.
Daca ai fi facut calculul la iunie, ai fi luat fond salarii total : fond salarii ianuarie - iunie 2006!

Aceasta postare a fost editata de Cris Raicu: 05 December 2006 - 10:25 PM

"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#6 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2006 - 11:21 PM

Vezi postareasilvius, la Dec 5 2006, 12:39 PM, a spus:

Sa inteleg ca articolul citat de tine ar trebui sa reprezinte un raspuns corect ? Este o gluma sper...
Tichetele cadou urmaresc tipul de cheltuiala care se face cu ele. Ganditi-va la ele ca la o alta forma de plata (similar cu un card de exemplu). Sunt cheltuieli deductibile daca se fac cheltuieli sociale in limita de 2% din fondul de salarii, daca reprezinta cheltuieli de reclama si publicitate (care vor fi deductibile daca indeplinesc conditiile de deductibilitate din codul fiscal), si ce mai prevede legea.
Daca se dau tichete cadou salariatilor peste nivelul legal deductibil al cheltuielii respective cred ca apare un aspect interpretabil si anume: ce depaseste vor fi considerate cheltuieli nedeductibile impozitate la firma cu 16% si atat sau vor fi considerate avantaje in natura de tip salarial si care vor fi in acest caz cheltuieli deductibile la angajator dar impozabile la angajat si in plus cu plata sanataiti angajat si angajator. Cred ca acest aspect este o posibila capcana si supus interpretarii inspectorului care vine in control.



#7 molnar andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 06 December 2006 - 11:33 AM

Buna inca o data si inca o intrebare

daca se dau prime de craciun si apar pe stat de plata - nu exista cumva o chichita ca sa nu platim impozit dupa ele?



#8 LauraFlo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 December 2006 - 12:31 PM

Vezi postareaCornelia Cozos, la Dec 6 2006, 01:21 AM, a spus:

Vezi postareasilvius, la Dec 5 2006, 12:39 PM, a spus:

Sa inteleg ca articolul citat de tine ar trebui sa reprezinte un raspuns corect ? Este o gluma sper...
Tichetele cadou urmaresc tipul de cheltuiala care se face cu ele. Ganditi-va la ele ca la o alta forma de plata (similar cu un card de exemplu). Sunt cheltuieli deductibile daca se fac cheltuieli sociale in limita de 2% din fondul de salarii, daca reprezinta cheltuieli de reclama si publicitate (care vor fi deductibile daca indeplinesc conditiile de deductibilitate din codul fiscal), si ce mai prevede legea.
Daca se dau tichete cadou salariatilor peste nivelul legal deductibil al cheltuielii respective cred ca apare un aspect interpretabil si anume: ce depaseste vor fi considerate cheltuieli nedeductibile impozitate la firma cu 16% si atat sau vor fi considerate avantaje in natura de tip salarial si care vor fi in acest caz cheltuieli deductibile la angajator dar impozabile la angajat si in plus cu plata sanataiti angajat si angajator. Cred ca acest aspect este o posibila capcana si supus interpretarii inspectorului care vine in control.

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Cornelia ai sintetizat perfect problema; sa inteleg ca suntem oricand ( la un control efectuat "mai cu zel") pasibili de incadrarea ca "avantaje de natura salariala " ? Si bineinteles de cele ce decurg de aici: plata contributiilor " restante ", a majorarilor si penalitatilor de intarziere ?

Cum putem evita aceasta ambiguitate ? Sau intrebarea corecta era : putem evita interpretarea ca "avantaje de natura salariala" ? Nu de alta dar tot in capul meu se vor sparge toate . :thumbup: , si e vorba de sume importante.



#9 danieladorca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 06 December 2006 - 03:01 PM

dar daca 2% din fondul de salarii este mai mic decat valoarea bonurilor ( 150 ron * nr angajati) cat este deductibil?
In codul fiscal spune ca putem acorda angajatilor 150 ron de pasti, craciun, etc
Pentru deductibilitate aceste conditii trebuie indeplinite simultan?( 2% si 150 ron/angajat)?
Va multumesc anticipat



#10 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2006 - 06:21 PM

Vezi postareadanieladorca, la Dec 6 2006, 03:01 PM, a spus:

dar daca 2% din fondul de salarii este mai mic decat valoarea bonurilor ( 150 ron * nr angajati) cat este deductibil?
In codul fiscal spune ca putem acorda angajatilor 150 ron de pasti, craciun, etc
Pentru deductibilitate aceste conditii trebuie indeplinite simultan?( 2% si 150 ron/angajat)?
Va multumesc anticipat
Si pentru LauraFlo
150 ron/angajat drept cadou pentru copiii minori ai angajatilor cu ocazia sarbatorilor precizate. Nu toti angajatii pot primi cadouri care sa fie deductibile pentru societate. Limita deductibila este 2% din fondul de salarii. Ceea ce depaseste cred ca cel mai corect este sa fie interpretat ca venit salarial asa cum este definit in Codul Fiscal la art. 55
"Art. 55. - (1) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca. "
Arta cred ca incepe atunci cand va trebui sa ii convingem ca nu sunt incluse in fondul de salarii ca sa nu platim decat sanatatile la ele.
Poate mai sunt si alte pareri... Cred ca ar fi interesant sa dezbatem care este totusi formula legala cea mai avantajoasa pentru angajat si angajator de a acorda prime de sarbatori. Poate cineva a gasit-o si ne fericeste si pe noi. Eu una, multumesc de pe acum.



#11 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2006 - 07:16 PM

Si cred ca ne mai scapa ceva si anume :
Art. 2. - (1) Tichetele cadou se pot utiliza pentru campanii de marketing, studiul pieţei, promovarea pe pieţe existente sau noi, pentru protocol, pentru cheltuielile de reclamă şi publicitate, precum şi pentru cheltuieli sociale.
Norme metodologice:
2.1. Activităţile şi destinaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1) din Legea nr. 193/2006, cu modificările ulterioare, sunt generatoare de cheltuieli care se încadrează în prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.
2.2. Angajatorii pot utiliza tichete cadou pentru campanii de marketing, studiul pieţei, promovarea pe pieţe existente sau noi, pentru protocol, pentru cheltuielile de reclamă şi publicitate, în limita sumelor destinate acoperirii valorii nominale a acestor tichete, prevăzute în bugetele proprii, aprobate potrivit legii, în poziţii distincte de cheltuieli, denumite tichete cadou. În acest caz, regimul fiscal aplicabil contravalorii nominale a tichetelor cadou acordate de angajatori este cel stabilit prin dispoziţiile Legii nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, pentru cheltuielile efectuate de contribuabili.

Conform extrasului din lege si norme, deductibilitatea este data nu numai de tipul de cheltuiala facuta ci si de existenta in bugetul societatii a sumelor dedicate tichetelor cadou.
Ne-am inchipuit prea usor ca statul a devenit bun cu banii nostri dintr-odata.
Eu personal nici nu inteleg de ce as fi stimulata sa acord tichete in loc de bani (si ma refer aici la toate tipurile de cheltuiala)? Ca sa mai platesc si comisioane emitentilor ? Eu cred ca imi scapa ceva. Care este avantajul tichetelor cadou ?



#12 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 December 2006 - 07:43 PM

Zero.



#13 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2006 - 08:09 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Dec 6 2006, 07:43 PM, a spus:

Zero.
Mersi. M-am mai linistit. Credeam ca m-am tampit de tot.
Si totusi... Pentru ca sunt destui cei care comanda aceste tichete, din comisioanele incasate pentru emitere oare o fi cineva care are parte ?



#14 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 07 December 2006 - 09:45 AM

Avantajul tichetelor cadou vine din faptul ca ofera angajatorului posibilitatea de a da niste bani salariatilor cu impozit 16%. Daca ai da acesti bani, ca prima, pe stat de salarii, ce impozite ai plati? CAS, CASS, SOMAJ, IMPOZIT, si toate celelalte datorii fiscale aferente veniturilor salariale. Deci, tichetele cadou ofera ,totusi , un avantaj!
iuliana



#15 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 December 2006 - 10:01 AM

Tocmai asta e ideea: ca nu prea ofera ...
Pentru ca depasirea va intra in celebrul "fond de salarii" cu tot ce inseamna asta.





Caci daca ne incadram in limite.pe tipuri de cheltuieli. atunci pot sa o fac si in numerar. fara sa platesc comision inutil furnizorului de tichete.



#16 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2006 - 10:15 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Dec 7 2006, 09:45 AM, a spus:

Avantajul tichetelor cadou vine din faptul ca ofera angajatorului posibilitatea de a da niste bani salariatilor cu impozit 16%. Daca ai da acesti bani, ca prima, pe stat de salarii, ce impozite ai plati? CAS, CASS, SOMAJ, IMPOZIT, si toate celelalte datorii fiscale aferente veniturilor salariale. Deci, tichetele cadou ofera ,totusi , un avantaj!
Nu exista nici o varianta in care dai tichete si platesti doar 16%. Daca tu stii una, spune-ne si noua.



#17 LauraFlo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 December 2006 - 10:35 AM

Ma bucur ca am primit atat de multe raspunsuri. Va multumesc.
Am sunat la firma de consultanta si ei isi pastreaza punctul de vedere. Am incercat sa le expun si punctele voastre de vedere, dar ...Au spus ca vom primi un raspuns de la ei in care isi vor argumenta "interpretarea" legilor. Si atat.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:14 PM
citare mesaj anterior




#18 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2006 - 10:59 AM

Pai atunci nu cred ca TU trebuie sa-ti mai faci probleme chiar daca nu este corect. Banuiesc ca aveti un contract scris cu consultantii vostri si in cazul in care la control se dovedeste ca nu este corect, atunci dansii pot suporta contravaloarea consecintelor. Oricum, in urma experientei mele destul de bogate in materie de controale, depinde foarte mult de cine vine in control. La inspectorii fiscali se aplica teoria "multi veniti putini chemati", din pacate. Apropo de asta, de ce oare nu putem vizualiza toate rezultatele obtinute la examenul de consultant fiscal ? Asa vedeam si noi cat valoreaza cei care vin sa ne controleze....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:14 PM
citare mesaj anterior




#19 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 08 December 2006 - 09:22 AM

Un expert contabil sustine ca nivelul pentru cadourile copiilor de Craciun a crescut la 200 roni, dar eu nu am gasit nicaieri in legislatie aceasta modificare. Am vazut pe forum ca toata lumea lucreaza tot cu 150 roni maxim deductibili in limita a 2% din fondul de salarii.
S-a publicat intr-adevar aceasta actualizare sau este vorba despre proiectul pentru anul viitor? :thumbup:

Multumesc anticipat celor care imi pot lamuri aceasta dilema.
mdtru



#20 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2006 - 10:28 AM

M-am uitat acum, in codul fiscal actualizat scrie de 1.500.000 lei, asa ca dl.expert sa iti spuna si tie baza legala sa ne lamurim....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:15 PM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL