Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Operatiuni in valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Operatiuni in valuta

6 replies to this topic

#1 pitecan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 06 December 2006 - 12:02 PM

Doresc si eu sa stiu la banca in valuta cum intregistrez comisioanele bancare? Sau platile catre furnizorii externi?
La cursul BNR din ziua respectiva sau la cursul bancii care este comunicat pe extras.Stiu ca ptr plata furnizori externi va fi o diferenta de curs iar pentru asta trebuie si e important sa stiu care e cursul corect pe care trebuie sa-l folosesc? Al bnr sau al bancii?
Ma intereseaza foarte mult sa aflu si in legislatie unde este specificat acest lucru.
Multumesc.



#2 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 December 2006 - 12:35 PM

Folosesti cursul BNR. Vezi ca unele banci tiparesc pe extras cursul bnr al zilei respective. Compara cursul luat de pe site-ul BNR-ului cu cel tiparit si vezi daca este acelasi. Lucrezi cu un curs al bancii doar in cazul licitatiilor de valuta, atunci vei folosi cursul de licitatie al bancii tale.

Aceasta postare a fost editata de Daiana: 06 December 2006 - 12:36 PM




#3 pitecan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 06 December 2006 - 01:09 PM

View PostDaiana, on Dec 6 2006, 12:35 PM, said:

Folosesti cursul BNR. Vezi ca unele banci tiparesc pe extras cursul bnr al zilei respective. Compara cursul luat de pe site-ul BNR-ului cu cel tiparit si vezi daca este acelasi. Lucrezi cu un curs al bancii doar in cazul licitatiilor de valuta, atunci vei folosi cursul de licitatie al bancii tale.


Multumesc f mult de raspuns, asa stiu si fac si eu, dar incerc sa gasesc unde anume scrie in lege...



#4 alinamelter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 06 December 2006 - 09:21 PM

Gindeste-te ca si finantele se raporteaza la cursul BNR la sfirsit de an pt. trecere de la venit la profit. Bancile comerciale au cursul lor propriu, ca doar obtin profit nu fac munca voluntara. Interesant totusi unde scrie



#5 pitecan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 07 December 2006 - 09:28 AM

View Postalinamelter, on Dec 6 2006, 09:21 PM, said:

Gindeste-te ca si finantele se raporteaza la cursul BNR la sfirsit de an pt. trecere de la venit la profit. Bancile comerciale au cursul lor propriu, ca doar obtin profit nu fac munca voluntara. Interesant totusi unde scrie

Eu sunt de acord cu voi, insa am un nou job si aici se lucreaza numai la cursul bancii...iar ca sa facem ceva corect de acum incolo trebuie sa aduc argumente din lege....altfel e cam greu...

Multumesc de raspunsuri



#6 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2006 - 11:18 AM

141. - ( ) Op erațiunile privind încasările și plățile în valută se înregistrează în contabilitate la cursul zilei, comunicat de Banca Națională a României.
(2) Operațiunile de vânzare-cumpărare de valută se înregistrează în contabilitate la cursul utilizat de banca comercială la care se efectuează licitația cu valută, fără ca acestea să genereze în contabilitate diferențe de curs valutar.

Am extreas din ordinul 1752/2005 - REGLEMENTĂRILE CONTABILE conforme cu Directiva a IV-a a Comunităților Economice Europene



#7 pitecan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 07 December 2006 - 12:38 PM

View PostDaiana, on Dec 7 2006, 11:18 AM, said:

141. - ( ) Op erațiunile privind încasările și plățile în valută se înregistrează în contabilitate la cursul zilei, comunicat de Banca Națională a României.
(2) Operațiunile de vânzare-cumpărare de valută se înregistrează în contabilitate la cursul utilizat de banca comercială la care se efectuează licitația cu valută, fără ca acestea să genereze în contabilitate diferențe de curs valutar.

Am extreas din ordinul 1752/2005 - REGLEMENTĂRILE CONTABILE conforme cu Directiva a IV-a a Comunităților Economice Europene


View Postpitecan, on Dec 7 2006, 12:37 PM, said:

View PostDaiana, on Dec 7 2006, 11:18 AM, said:

141. - ( ) Op erațiunile privind încasările și plățile în valută se înregistrează în contabilitate la cursul zilei, comunicat de Banca Națională a României.
(2) Operațiunile de vânzare-cumpărare de valută se înregistrează în contabilitate la cursul utilizat de banca comercială la care se efectuează licitația cu valută, fără ca acestea să genereze în contabilitate diferențe de curs valutar.

Am extreas din ordinul 1752/2005 - REGLEMENTĂRILE CONTABILE conforme cu Directiva a IV-a a Comunităților Economice Europene

MULTUMESC FFF MULT






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL