Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suspendare CIM administratori - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Suspendare CIM administratori

131 replies to this topic

#41 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 08 January 2007 - 12:53 PM

Vezi postareaIngeMihalik, la Jan 6 2007, 02:00 PM, a spus:

Da trebuie facuta hotarare aga la registrul comertului. Unde se specifica semnatura administrator semneaza adminsitratorul. Da poate fi ruda doar sa nu fie angajat , da se poate fara retributie dar trebuie oricum un contract de mandatare si administratorii trebuie sa faca contract cu casa de pensii si sa plateasca contributii.
Din cate mi s-a spus o sa raspunda numai administratorul de firma, si o sa fie luat in serios chestia asta, chiar si cu bunurile proprii.

Pai daca administratorul nu vrea sa fie retribuit? si are contract de munca la alta firma de ce sa-si faca contract la pensii si sanatate ca e deja asigurat ? :lostit (13):



#42 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 January 2007 - 01:00 PM

Vezi postareaIngeMihalik, la Jan 8 2007, 12:42 PM, a spus:

Da L 441/2006. art 137 1. S-a discutat ca este pt SA-uri, dar daca citimi mai departe art 152 1 spune ca microintreprinderile pot deroga de la prevederile art 137 2 .
Nu sunt juritsa dar din pacate juristul de la ITM m-a pus in tema.
Cand am avut salarul minim pe economie la 370 ron, am comentat ca nu este legal dar toti am aplicat-o pana la urma.


Am si eu un caz asemanator si ITM-ul nu a suspendat contractul de munca la administrator care este si asociat cu 40% . Mi-au spus ca se recurge la suspendarea contractelor de munca doar in cazul in care administratorul este si asociat unic .




#43 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 January 2007 - 01:16 PM

Eu am intrebat expres pe cazul meu suntem 2 asociati. Eu nu mai pot intelege cand se vor intelege cei de la ITM sa comunice toti acelasi lucru.



#44 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 08 January 2007 - 01:20 PM

Vezi postareaIngeMihalik, la Jan 8 2007, 12:42 PM, a spus:

Da L 441/2006. art 137 1. S-a discutat ca este pt SA-uri, dar daca citimi mai departe art 152 1 spune ca microintreprinderile pot deroga de la prevederile art 137 2 .
Nu sunt juritsa dar din pacate juristul de la ITM m-a pus in tema.
Cand am avut salarul minim pe economie la 370 ron, am comentat ca nu este legal dar toti am aplicat-o pana la urma.


Iarta-ma ca intervin, desi nu aveam acest gand, insa am observat ca ai interpretat ( mai bine zis citit) gresit. Nu e vorba de art. 137.2, cel nou introdus prin legea 441 ci de art.137 alin 2, care face referire la cu totul si cu totul altceva decat cele intelese de tine. Cat despre cei de la ITM care o fie el, nu cred ca ai pretentia ca inca din prima zi a anului 2007, sa se dezmeticeasca si sa interpreteze corect legea?!

Si inca ceva, pomeneai ceva de contractul de admin al sotului tau, contract ce a fost suspendat de cei de la itm ?! Am o intrebare: cati asociati erati in firma?
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#45 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 January 2007 - 01:24 PM

De ce a suna la insitutia abilitata nu este profesional???
Cum ai facut la salarul minim pe economie??. Te-ai conformat desi legea se putea interpreta. Citeste l 441/2006 si mai incolo scrie ca microintreprinderile pot deroga de la prevederile articol 137 2 nu si de la 137 1.

Faptul ca te inofrmezi partial, fara sa asaimilezi toate informatiile primite mi se pare neprofesional. Si totusi am sunat acolo de unde vin inspectorasii sa ne dea amenda.



#46 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 January 2007 - 01:27 PM

2 persoane. Oare care articol buclucas nu este de la articolul 137 2.



#47 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 08 January 2007 - 01:36 PM

Vezi postareaIngeMihalik, la Jan 8 2007, 01:27 PM, a spus:

2 persoane. Oare care articol buclucas nu este de la articolul 137 2.


Art. 1521 - Microîntreprinderile şi întreprinderile mici, în sensul art. 4 alin. (1) lit. a) şi b) din Legea nr. 346/2004 privind stimularea înfiinţării şi dezvoltării întreprinderilor mici şi mijlocii, cu modificările ulterioare, pot deroga de la prevederile art. 137 alin. (2), ale art. 1401 alin. (3) şi ale art. 143 alin. (4).



intradevar art.1521, deroga microintrepr si im-urile de la art.137, dar art 137 alin.2:

Art. 137 - (1) Societatea pe acţiuni este administrată de unul sau mai mulţi administratori, numărul acestora fiind totdeauna impar. Când sunt mai mulţi administratori, ei constituie un consiliu de administraţie.

(2) Societăţile pe acţiuni ale căror situaţii financiare anuale fac obiectul unei obligaţii legale de auditare sunt administrate de cel puţin 3 administratori.

(3) Dispoziţiile prezentei legi cu privire la consiliul de administraţie şi care nu privesc sau nu presupun pluralitatea administratorilor se aplică administratorului unic în mod corespunzător
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#48 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 08 January 2007 - 02:24 PM

"Art. 1521. - Microîntreprinderile şi întreprinderile mici, în sensul art. 4 alin. (1) lit. a) şi b) din Legea nr. 346/2004 privind stimularea înfiinţării şi dezvoltării întreprinderilor mici şi mijlocii, cu modificările ulterioare, pot deroga de la prevederile art. 137 alin. (2), ale art. 1401 alin. (3) şi ale art. 143 alin. (4)."
Legea 346 /2004 grupeaza intreprinderile in micro si intr. mici dpdv economic, nu fiscal / contabil asa cum le grupam noi:
Art. 4. - (1) Întreprinderile mici şi mijlocii se clasifică, în funcţie de numărul mediu anual de salariaţi şi de cifra de afaceri anuală netă sau de activele totale pe care le deţin, în următoarele categorii:
a) microîntreprinderi - au până la 9 salariaţi şi realizează o cifră de afaceri anuală netă sau deţin active totale de până la 2 milioane euro, echivalent în lei;
b) întreprinderi mici - au între 10 şi 49 de salariaţi şi realizează o cifră de afaceri anuală netă sau deţin active totale de până la 10 milioane euro, echivalent în lei;
Sunt racita cobza, mintea mea functioneaza la 1% din capacitate, dar eu zic ca acele derogari se refera tot la societatile pe actiuni (care la randul lor sunt grupate dupa CA / Total active ). Adicatalea: acele soc pe actiuni care sunt mai "micutze" pot deroga de la.....
Sunat avocati: unu zica ca nu poate, altul ca nu-i problema, poate fi si / si daca nu-i asociat unic.
Sunat la ITM: inspectorul firmei zice ca e ok, inspectorul de serviciu: "contractul de munca se suspenda"
:lostit (13):
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#49 laura-alina spinoche

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Mangalia

Postat 08 January 2007 - 04:57 PM

eu am urmatoarea speta: firma cu 2 asociati si amandoi si administratori. in cazul asta isi mentin contractele de munca?
la fel ca si cris si eu sunt foarte racita (iau antibiotice de 6 zile ) dar as vrea sa ma verific daca am inteles corect: o firma cu doi asociati, dar unul singur din ei este si administrator, poate acesta din urma sa fie si salariat? eu inteleg ca nu. oricum asociatul unic care automat era si administrator nu putea nici inainte sa detina contract de munca.
sanatate multa cris!
laura



#50 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 January 2007 - 05:05 PM

Dupa varianta mea nu. Dupa altii da. Eu zic sa mergi la ITm sa intrebi exact firma cutare etc.
Mi se pare cel mai corect.
La mine la magazin contabilii deja copiaza deciziile de suspendare a contractelor.



#51 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 08 January 2007 - 05:19 PM

Mercic de urari...hapciu!!! :lnr (1):
Sa va zic: am sunat la itm (giulesti si radu voda): aceeasi varianta - se suspenda contractul administratorului.
De acolo m-au pus sa sun la Ministerul Muncii - nu m-au lamurit cfrm carui articol se suspenda.
De acolo la Ministerul de Justitie (cum ca cica aia au initiat legea 31 + modificarile ulterioare)...astia nu auzisera de legea 31 pana cum :lostit (13): ...bun, mai departe
De acolo la Directia de Reglementari juridice din M.F. ----astia mi-au zis sa fac hartie in scris, cu punctul meu de vedere si opinia Ministerului Muncii si voi primi un raspuns de la ei.
De acolo....m-am plictisit, maine imi fac bagajele si plec la Haga :pullhair:
Am sunat si un alt avocat "jmecheros" si mi-a zis ca au dreptate. Cine, bre? Aia de la ministerul muncii, dom'le.
Administratorul este numit prin mandat de administrator / act constitutiv ( indiferent de forma de organizare a societatii) deci nu poate avea si contract de munca (parerea lui..care este!!! ) .
Aceastea fiind zise...mai toate microintreprinderile care au un sg angajat, acela fiind insusi administratorul...joaca pe sarma!!!!
Asa ca nu o sa mai stau sa ma cert cu ei, raceala oricum nu se transmite prin telefon, ma apuc de facut angajari la micro-uri, cu data de decembrie, ca sa nu ma trezesc cu alte belele. Cel putin pana se lamureste situatia.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#52 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 08 January 2007 - 05:54 PM

Cris multumim pentru efortul tau, este o mare problema pentru noi toti ;eu am un administrator care are permis de munca numit de asociatul unic strain , nu poate avea permis de munca cu sedere temporara in tara fara cim , ce fac ? ;un alt administrator femeie are suspendat cim fiind in ingrijire copil sotul asociat este plecat din tara cum sa suspend cim daca ea este prinsa deja intr-o suspendare pe art.51 a)
pe restul pot sa-i suspend de drept conform Lg.441 si prin vectorul fiscal are dreptul SC la 30 zile fara plata , suspendare etc. tot anul fiind un angajat ramane micro ! , deci eu nu am de gand sa angajez cum zici pe nimeni , doar in 2008 nu mai poate fi micro , ce zici?



#53 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 08 January 2007 - 06:20 PM

Multumesc, dar efortul nu a fost numai al meu: trei fete am stat "pe telefon" cam 2 ore sa aflam ceva :D
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#54 florinagavrilescu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 January 2007 - 06:54 PM

Am fost azi 08.01.2007,la I.TM. in Giulesti si am inregistrat 2 ctr.de munca ptr.2 firme noi(micro),intre care una a mea la care sunt asociat si administrator.Nu a comentat nici d.na de la verificare si nici inspectoarea care mi-a inregistrat contractele.Ce parere aveti??? :lostit (13):



#55 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 08 January 2007 - 07:25 PM

Probabil ca nu au comentat fiindca pe CIM nu scrie ca esti si administrator... Dar cand se vor trezi... La fel a fost si cu salariul minim. Ne-au acceptat statele de plata cu 330 si dupa aceea a trebuit sa le refacem. La noi ca la nimenea..



#56 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 January 2007 - 09:30 PM

84. Dupa articolul 137 se introduc doua noi articole, articolele 1371 si 1372, cu urmatorul cuprins:
"Art. 1371. - (1) Administratorii sunt desemnati de catre adunarea generala ordinara a actionarilor, cu exceptia primilor administratori, care sunt numiti prin actul constitutiv.
(2) Candidatii pentru posturile de administrator sunt nominalizati de catre membrii actuali ai consiliului de administratie sau de catre actionari.
(3) Pe durata indeplinirii mandatului, administratorii nu pot incheia cu societatea un contract de munca. In cazul in care administratorii au fost desemnati dintre salariatii societatii, contractul individual de munca este suspendat pe perioada mandatului.(4) Administratorii pot fi revocati oricand de catre adunarea generala ordinara a actionarilor. In cazul in care revocarea survine fara justa cauza, administratorul este indreptatit la plata unor daune-interese.



#57 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 08 January 2007 - 10:17 PM

Da, dar art. 137.2 se refera la SA-uri . Am frunzarit putin legea 31 actualizata (cu legea 441) , dar n-am gasit pe nicaieri pe la SRL-uri sa zica cum ca articolul respectiv (137.2) s-ar aplica si in acest caz.



#58 tudor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:baia mare

Postat 09 January 2007 - 11:34 AM

Desi Legea 441/2006 se refera doar la S.A si la SRL cu asociat unic , de la ITM mi s-a spus ca nici un administrator indiferent de numarul de asociati , nu va mai putea avea contract de munca.
Voi ce stiti ?



#59 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 09 January 2007 - 11:43 AM

Vezi postareatudor, la Jan 9 2007, 11:34 AM, a spus:

Desi Legea 441/2006 se refera doar la S.A si la SRL cu asociat unic , de la ITM mi s-a spus ca nici un administrator indiferent de numarul de asociati , nu va mai putea avea contract de munca.
Voi ce stiti ?


stim ca trebuie sa vina in fata cu baza legala nu sa ne mai abureasca (sau sa fim lasati sa ne abureasca); altfel nu o sa ne shimbam niciodata mentalitatea asta de pseudo-roman (zic sa facem apel la mintea sanatoasa a unui taran din toate timpurile- numai asa o sa revenim la bunul simt de odinioara). Eu cred ca trebuie sa incepem sa ne ratoim si noi la ei, dar intr-o maniera mai eleganta si totodata sa-i obligam sa ne si indrume asa cum prevede legea functionarului public (ca doar e vorba si de deontologie). Ce Dumnezeu!! Hai sa ne trezim o data pentru totdeauna! vorba cantecului "Romania trezeste-te !!!"
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#60 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 January 2007 - 12:03 PM

In sfarsit a mai venit cineva cu aceeasi problema. Am fot la ITM personal, mi s-a spus decembrie ramane , dar joi se tine un curs despre noutati legislative si acolo o sa fim informati.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL