Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Am pierdut exemplarul albastru al unei facturi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Am pierdut exemplarul albastru al unei facturi

4 replies to this topic

#1 elmin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 December 2006 - 02:43 PM

Sal all! Am emis o factura, am taiat exemplarul albastru din facturier pentru a-l putea trimite clientului, l-am lasat pe birou (mare neatentie), a doua zi dimineata nu l-am mai gasit. L-am cautat peste tot... chiar nu-mi explic ce s-a intamplat cu el. Pentru ca trabuia sa ii trimit clientului factura, am emis alta, gandindu-ma ca o voi gasi pe prima si o voi anula. Deci in facturier eu am acum doua facturi consecutive, aceasi suma, acelasi client, aceasi data... Pe prima nu o pot anula deoarece nu gasesc exemplarul albastru. Va rog, spuneti-mi care este procedura in acest caz.. trebuie sa declar undeva ca am pierdut exemplarul albastru al facturii...
Raspundeti urgent!



#2 Andi_cmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 06 December 2006 - 02:57 PM

Eu stiam ca in aceste cazuri tb declarata pierderea la Monitorul Oficial.
Ar fii bine sa suna-ti la ei si sa intrebati daca ei se mai ocupa cu asa ceva.
Are altcineva alta opinie ?




#3 elmin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 December 2006 - 03:16 PM

Multumesc frumos, mai sun maine la MO, au program pana la 15:00, nu mi-a raspuns nimeni.
Daca are cineva suport legislativ cu privire la aceasta problema, plsss, dati-mi si mie.



#4 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 07 December 2006 - 09:52 AM

Se face copie legalizata dupa exemplarul rosu.
iuliana



#5 Lili Dardac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tulcea
  • Interests:resurse umane, management, contabilitate

Postat 07 December 2006 - 10:24 AM

Buna tuturor si sarbatori fericite.

Nu trebuia s amai faci o factura identica pentru ca te inregistrezi de 2 ori, trebuia sa faci o copie dupa exemplarul rosu si sa scrii pe ea copie conform cu originalul semnata si stampilata sau legalizata. poate gaseai ulterior totusi factura albastra. :)
Eu am clienti care-si pierd singuri facturile albastre ... sa le fac facturi din nou???? nu cred asha ca le fac copii semnate cf cu originalul...aaa sau mai poti face un storno la prima factura sa devina debitul 0 (zero) cu care evident te inregistrezi doar tu nu si clientul si apoi da io dai pe aia a doua pe acre ia facut-o tu. :)

cu bine






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL