Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
returnare bani platiti eronat de client - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


returnare bani platiti eronat de client

17 replies to this topic

#1 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2006 - 01:42 PM

in cazul in care un client imi plateste din greseala o anumita suma de bani, exista vreun termen legal in care sunt obligata sa-i returnez banii? si daca exista, imi puteti spune ce lege prevede acest lucru..multumesc
loredana



#2 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2006 - 10:18 AM

Vezi postarealoredana19, la Dec 7 2006, 01:42 PM, a spus:

in cazul in care un client imi plateste din greseala o anumita suma de bani, exista vreun termen legal in care sunt obligata sa-i returnez banii? si daca exista, imi puteti spune ce lege prevede acest lucru..multumesc
Nu este un termen legal, dar tu trebuie sa ii consideri ca un avans si sa opresti TVA la suma respectiva;) Asa ca mai bine da-i inapoi mai repede.

Aceasta postare a fost editata de Sakura: 08 December 2006 - 10:19 AM




#3 Andi_cmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 08 December 2006 - 11:11 AM

Sau acea suma poate fii trecuta in suma in curs de clarificare (cont 473) .



#4 unam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2006 - 11:30 AM

Si daca este in curs de clarificare nu i se deduce TVA? si cat poate sta in curs de clarificare (cont 473)



#5 Andi_cmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 08 December 2006 - 12:00 PM

5121 = 473 pt incasare sume in curs de clarificare
473 = 5121 restituire suma necuvenita .
Presupun ca incasarea si returnarea sumei necuvenite s-a facut in aceeasi luna. ar fii bine sa fie asa.
Aceasta este opinia mea in aceasta problema.


5121 = 473 pt incasare sume in curs de clarificare
473 = 5121 restituire suma necuvenita .
Presupun ca incasarea si returnarea sumei necuvenite s-a facut in aceeasi luna. ar fii bine sa fie asa.
Aceasta este opinia mea in aceasta problema.



#6 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 08 December 2006 - 04:18 PM

in 473 poate sta pana la sf anului, daca mai ai sold la 31 dec dai explicatii ce si cum pt sumele respective



#7 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 09 December 2006 - 03:11 AM

Vezi postarealoredana19, la Dec 7 2006, 03:42 PM, a spus:

in cazul in care un client imi plateste din greseala o anumita suma de bani,...
Daca acest "din greseala" nu este cumva un paravan pt.un mic imprumut intre patroni(sau intre firmele aceluiasi patron),ca mie cam asa imi miroase.... :lostit (13):
atunci de ce va mai invartiti atata in jurul cozii? dati-i banii inapoi,ca nu sunt ai vostri si gata! se apropie sfarsitul anului,vreti sa ramaneti cu ei in balanta? :thumbup:



#8 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2006 - 08:56 PM

Cel mai corect este sa-i returnezi banii URGENT !!............dar, sa nu existe si alte intelegeri pe care tu, :thumbup: nu vrei sa ni le spui ??!!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#9 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 December 2006 - 09:09 AM

Vezi postareaGAMA, la Dec 9 2006, 03:11 AM, a spus:

Vezi postarealoredana19, la Dec 7 2006, 03:42 PM, a spus:

in cazul in care un client imi plateste din greseala o anumita suma de bani,...
Daca acest "din greseala" nu este cumva un paravan pt.un mic imprumut intre patroni(sau intre firmele aceluiasi patron),ca mie cam asa imi miroase.... :lostit (13):
atunci de ce va mai invartiti atata in jurul cozii? dati-i banii inapoi,ca nu sunt ai vostri si gata! se apropie sfarsitul anului,vreti sa ramaneti cu ei in balanta? :thumbup:
nu, nu este vorba de asa ceva; mai sunt clienti care ne platesc total aiurea niste sume; de ex: factura a fost de 200 de ron, si el ne-a platit 2000 ron ( a mai butonat un zero ); iar eu fac inregistrarea : 5121 = 419, fara sa mai deduc TVA, urmand ca in mom in care ii restitui banii, sa fac 419=5121. ori iau legatura cu clientul respectiv, si in cazul in care acesta mai lucreaza cu noi, urmand a i se factura un serviciu, sa fac reglarea : 419=411. gresesc?
loredana



#10 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 December 2006 - 09:22 AM

noul contabil sef a venit cu ideea de a inregistra aceste sume direct pe client, cu toate ca, dupa punctarea facturilor, in fisa lui nu mai ramane nici o factura neplatita, si astfel, la sf unei luni, ramane 411 pe credit. voi ce ziceti?
loredana



#11 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 11 December 2006 - 03:30 PM

Taie factura de avans pe suma incasata necuvenit. Inteleg ca oricum patronul nu are chef sa mai dea banii inapoi.
iuliana



#12 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 12 December 2006 - 02:53 AM

Citesc ce ati scris pe aici si ma minunez.Suntem cumva in tara lui Papura Voda?
Iuliana 1207-Cum adica,patronul nu mai are chef sa-i dea banii inapoi clientului? Asa ceva nu se poate,este lipsit de fair... Oricine poate gresi,daca ai fi in locul acelui client ai gandi la fel?
Loredana19-contabilul sef care a venit cu o asemenea idee,sorry,dar este cam incompetent.Sau tineti contabilitatea manual si contul 4111 la gramada,fara fise pe client? Din ceea ce ai spus tu,cu soldul creditor care ti-ar ramane la ct.de clienti,rezulta clar ca acea incasare nu are ca cauta in 4111.In cel mai rau caz,daca nu i-ati dat banii inca,inreg.in 473,dar nu va jucati cu banii altora. Daca,asa cum am spus intr-o postare mai sus,nu cumva este vreo smechereala ascunsa.



#13 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 December 2006 - 08:20 AM

Vezi postareaGAMA, la Dec 12 2006, 02:53 AM, a spus:

Citesc ce ati scris pe aici si ma minunez.Suntem cumva in tara lui Papura Voda?
Iuliana 1207-Cum adica,patronul nu mai are chef sa-i dea banii inapoi clientului? Asa ceva nu se poate,este lipsit de fair... Oricine poate gresi,daca ai fi in locul acelui client ai gandi la fel?
Loredana19-contabilul sef care a venit cu o asemenea idee,sorry,dar este cam incompetent.Sau tineti contabilitatea manual si contul 4111 la gramada,fara fise pe client? Din ceea ce ai spus tu,cu soldul creditor care ti-ar ramane la ct.de clienti,rezulta clar ca acea incasare nu are ca cauta in 4111.In cel mai rau caz,daca nu i-ati dat banii inca,inreg.in 473,dar nu va jucati cu banii altora. Daca,asa cum am spus intr-o postare mai sus,nu cumva este vreo smechereala ascunsa.
multumesc mult pentru raspuns; nu, nu tinem contabilitatea manual, dar, de fiecare data cand vine cineva nou in aceasta functie, incearca sa schimbe ceva, fara a conta daca e corect sau nu..din pacate asta e mentalitatea multor oameni care ravnesc la posturi de conducere...dar nu e asta tema acestui topic.
loredana



#14 andra9_80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 12 December 2006 - 01:49 PM

:good: andi si bibi au dat raspunsurile corecte..si da se inregistreaza in 473 urmand a se face restituirea sumei necuvenite, lasati tva-ul in pace
si despre ce 419 vorbim aici ? pai e avans sau e o suma necuvenita? deci e total gresit cu acel 419
cum sa tai mai factura unui client cand e vorba doar despre o eroare ? :thumbup:
deci nu mai spun nimic , bafta la toti !
sarbatori fericite !



#15 Robert.Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2007 - 05:31 PM

Ti-a platit o firma care nu iti este nici client si nici furnizor:
5121=473
Returnezi banii firmei respective:
473=5121
Ti-a platit un client mai multi bani decat datoria existenta:
5121=411
In practica se foloseste aceasta nota contabila,si o folosesc oameni cu multi ani de experienta si la firma cu milioane de euro cifra de afaceri.



#16 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2007 - 06:58 PM

Normal ca se foloseste aceasta nota contabila in practica, dar nu cand ramai cu sold creditor in 411.
Daca suma suma a fost platita eronat trebuie inregistrata in 473, pentru situatii de genul acesta a fost inventat contul. suma trebuie restituita imediat cum s-a facut constatarea viramentului eronat si soldat apoi contul 473. este cel mai simplu si cel mai corect asa.
Cu respect,
Alinutza



#17 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 09 January 2007 - 05:41 PM

Dar de contul 462 "Creditori diversi" ce spuneti? Mie asta mi s-ar parea mai potrivit in aceasta situatie!
Contul 462 "Creditori diverşi"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa sumelor datorate terţilor, pe bază de titluri executorii sau a unor obligaţii ale unităţii faţă de terţi provenind din alte operaţii.
Contul 462 "Creditori diverşi" este un cont de pasiv.
În creditul contului 462 "Creditori diverşi" se înregistrează:
- sumele încasate şi necuvenite (512, 531);
- sumele datorate terţilor reprezentând despăgubiri şi penalităţi (658);
- datoriile privind achiziţionarea titlurilor de plasament (502 la 508);
- diferenţele nefavorabile de curs valutar din evaluare sau la încheierea exerciţiului (665).
În debitul contului 462 "Creditori diverşi" se înregistrează:
- sume achitate creditorilor (512, 531);
- plata datoriilor pentru achiziţionarea titlurilor de plasament (512, 531);
- datorii prescrise sau anulate (758);
- sconturile obţinute de la creditori (767);
- diferenţele favorabile de curs valutar, aferente datoriilor în valută achitate, sau la sfârşitul exerciţiului (765).
Soldul contului reprezintă sumele datorate creditorilor.
:lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de Nicoleta_Z: 09 January 2007 - 05:44 PM




#18 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 January 2007 - 06:01 PM

Sold creditor la un cont de activ este impotriva tuturor regulilor contabile Cand folositi un cont ar trebui sa va ganditi si la functia lui.Numai bine.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL