Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
practica elevi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


practica elevi

9 replies to this topic

#1 o economista

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate...

Postat 31 January 2005 - 08:54 AM

Bun gasit tuturor!
Am o intrebare pentru cei ce s-au mai intalnit cu asemenea situatii: o frizerie, cofetarie sau mai stiu eu ce alta unitate este obligata sa primeasca elevi la practica? Am un clinet care a primit o astfel de "instiintare" cu program stabilit de vizite...chiar e obligatoriu sa-i primeasca? :shock:
Multumesc anticipat



#2 o economista

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate...

Postat 02 February 2005 - 09:08 PM

Nu ati avut nici o situatie de genul acesta? :roll: ca incep sa cred ca numai mie mi se poate intampla :x




#3 Vranau Sorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 02 February 2005 - 09:28 PM

am fost intr-o astfel de situatie ,dar nu s-a pus problema obligarii patronului sa primeasca elevii.Pur si simplu conducerea scolii a solicitat in scris acest lucru firmei ,iar conducerea firmei a acceptat.



#4 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 February 2005 - 09:56 PM

Spune-mi,te rog,Sorina,cum a functionat dpv contabil,protocolul dintre firma si scoala?am si eu situatia asta si primesc factura:scutita de tva(asta nu este o problema),o suma pentru bursa elevi si una pentru scoala(defalcate pe factura);zic protocol, pentru ca asa se cheama actul dintre ei,se fac liste de prezenta pentru elevi,dar nu sunt remunerati ca salarii;ajuta-ma ,daca stii,sa inregistrez in conta factura de la scoala cu care lucreaza clientul meu;multam fain!



#5 o economista

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate...

Postat 02 February 2005 - 10:49 PM

sa inteleg ca dupa ce-i accepta ii mai si plateste??? :shock:



#6 Vranau Sorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 03 February 2005 - 10:02 PM

Am folosi 621 - cheltuieli cu colaboratorii
621 = 401- cred ca merge pt ambele sume :burse+suma pt scoala (la mine n-a fost cazul de burse,am avut o singura pozitie :prestatii)
Si eu m-am gandit cum ar fi mai bine sa contabilizez aceasta suma (cv prestatiei elevilor) : sa folosesc 621 sau sa merg pe 628 ,m-am mai consultat cu diverse persoane si am ales prima varianta,mi se pare ca reflecta mai clar realitatea.



#7 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 February 2005 - 11:12 PM

Multumesc Sorina,ma ajuta raspunsul tau;o seara buna!



#8 Vranau Sorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 04 February 2005 - 07:11 PM

Ma bucur ca te-a ajutat.Si un raspuns al tau m-a ajutat foarte mult ,cand eram disperata (vezi subiectul ;"cum pot fi implicata in aceasta ...." M-am ghidat exact dupa ce mi-ati spus voi(Sanda Iliuta si cu tine) si aproape i-am invins.Mai am un pas.[/u]



#9 Vranau Sorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 04 February 2005 - 07:12 PM

Ma bucur ca te-a ajutat.
Si un raspuns al tau m-a ajutat foarte mult ,cand eram disperata (vezi subiectul ;"cum pot fi implicata in aceasta ...." M-am ghidat exact dupa ce mi-ati spus voi(Sanda Iliuta si cu tine) si aproape i-am invins.Mai am un pas.



#10 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 February 2005 - 07:49 PM

Ma bucur pentru tine;pasul acela va fi castigat si ai sa vezi ce bine ai sa te simti ca ai avut curaj sa-l faci;o seara buna si,mai vorbim!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL