Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitul pe profit si investitiile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozitul pe profit si investitiile

6 replies to this topic

#1 ionut.20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 09 December 2006 - 12:50 AM

salut !!ionut ma numesc si sunt "proaspat" contabil, daca pot spune asa si am o problema!!societatea la care lucrez a achizitionat doua aparate medicale la niste sume uriase (peste 62000 euro), stiu din codul fiscal ca am voie sa ma deduc cu investitia / cu amortizarea de la plata impozitului pe profit dar pe anul in care in care s-a realizat achizitia! mentionez ca aparatura a fost cumparata prin leasing !!si am avut o discutie cu cineva mai cu experienta, sa spunem si sustinea ca ma pot deduce si pe 2007 cu amortizarea cumulata (pt ca mijloacele fixe au fost achizitionate in noiembrie si nu mai este timp ) pt ca in cazul leasingului modalitatea e altfel!!MA POATE DESLUSI CINEVA !!MULTUMESC ANTICIPAT !ps nu fitzi rai ca sunt pe la inceput si nu am avut timp sa invat toata legislatia pana acum!! :lostit (13): si la cat e de incurcata nu prea o sa-i dau rapid de cap :thumbup:



#2 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 09 December 2006 - 04:53 PM

nu poti deduce amortizarea in avans ,pe 2007!!!
!!!

ocoleanui



#3 ionut.20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 09 December 2006 - 07:18 PM

stiu!:((( da cum sa-i explic unui om foarte incapatanat asta!!!!!!!!pls help!!!



#4 bentam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 10 December 2006 - 10:54 AM

Partial ai drepatate, se paote deduce intehral amortizarea pentru echipamentele utilizate in protectia muncii.

,,Art 24 al 16 din Codul Fiscal
(16) Contribuabilii care investesc ãn mijloace fixe destinate prevenirii accidentelor de munca çi bolilor profesionale, precum çi infiintarii çi functionarii cabinetelor medicale, pot deduce integral valoarea acestora la calculul profitului impozabil la data punerii ãn funcéiune sau pot recupera aceste cheltuieli prin deduceri de amortizare, potrivit prevederilor prezentului articol.,,
Vezi ca in norme la Codul Fiscal scrie ca echipamentele trebuie sa aiba un aviz de la ministerul muncii si protectiei sociale . ATENTIE in lipsa acestui aviz cheltuiala este nedeductibila in anul PIF si ai dreptul doar la deducere.

Vezi tot la art 24 din Codul Fiscal la ce regim de amortizare poti apela.



#5 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 11 December 2006 - 10:48 AM

Vezi postareabentam, la Dec 10 2006, 10:54 AM, a spus:

Partial ai drepatate, se paote deduce intehral amortizarea pentru echipamentele utilizate in protectia muncii.

,,Art 24 al 16 din Codul Fiscal
(16) Contribuabilii care investesc ãn mijloace fixe destinate prevenirii accidentelor de munca çi bolilor profesionale, precum çi infiintarii çi functionarii cabinetelor medicale, pot deduce integral valoarea acestora la calculul profitului impozabil la data punerii ãn funcéiune sau pot recupera aceste cheltuieli prin deduceri de amortizare, potrivit prevederilor prezentului articol.,,
Vezi ca in norme la Codul Fiscal scrie ca echipamentele trebuie sa aiba un aviz de la ministerul muncii si protectiei sociale . ATENTIE in lipsa acestui aviz cheltuiala este nedeductibila in anul PIF si ai dreptul doar la deducere.

Vezi tot la art 24 din Codul Fiscal la ce regim de amortizare poti apela.


Poti, te rog sa spui mai exact unde? Eu nu am gasit ceva legat despre acest aviz. multumesc anticipat
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#6 ionut.20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 11 December 2006 - 01:43 PM

nici eu !si plus de asta se refera la toate echipamentele?sau doar cele pt protectia muncii???sau si cele medicale pt cabinete!????

Aceasta postare a fost editata de ionut.20: 11 December 2006 - 01:48 PM




#7 ionut.20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 16 December 2006 - 11:52 AM

nu mai spune nimeni nimik!!!am citit si am rascolit in sus si in jos !!nu am gasit nimic care sa ma duca la o concluzie buna!:( :thumbup: !!ma ajuta cineva !!:((






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL