Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzari-cumparari autoturisme second-hand - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


vanzari-cumparari autoturisme second-hand

7 replies to this topic

#1 i_diana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 December 2006 - 01:18 PM

Doresc sa infiintez o firma care are ca obiect de activitate vanzari-cumparari de autoturisme second-hand. Adica va cumpara autoturisme de la persoane fizice, le reconditioneaza si le vinde mai departe (in principiu tot la persoane fizice).
Care sunt prevederile privind luarea in evidenta a autoturismelor la primarie? Sunt obligata ca firma sa fac acest lucru daca intentionez sa le revand in scurt timp?
Inregistrez autoturismele la "Marfuri"? Le imbunatatesc si le revand cu pret mai mare.



#2 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 December 2006 - 09:36 AM

Cred ca nu este o idee buna sa treci masinile pe firma ta! Incearca un sistem in custodie altfel iti cam prinzi urechile in hartogaraie si cozi pe la toate adm. financiare din Bucuresti + la PR Udriste

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 11 December 2006 - 09:44 AM

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#3 i_diana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 December 2006 - 04:14 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Dec 11 2006, 09:36 AM, a spus:

Cred ca nu este o idee buna sa treci masinile pe firma ta! Incearca un sistem in custodie altfel iti cam prinzi urechile in hartogaraie si cozi pe la toate adm. financiare din Bucuresti + la PR Udriste

Problema e ca firma e a altcuiva care se ocupa cu vanzari-cumparari de masini. Stiti voi, "bisnitareala" prin targuri de masini. Si acum nu mai poate sa vanda 50 de masini pe an, ca am inteles ca peste 3 masini vandute plateste impozit pe venit 16%. Deci vrea sa isi faca firma.
Cum este cu sistemul de costodie?



#4 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 11 December 2006 - 07:27 PM

Vezi postareai_diana, la Dec 11 2006, 04:14 PM, a spus:

Vezi postareaLUCK33RO, la Dec 11 2006, 09:36 AM, a spus:

Cred ca nu este o idee buna sa treci masinile pe firma ta! Incearca un sistem in custodie altfel iti cam prinzi urechile in hartogaraie si cozi pe la toate adm. financiare din Bucuresti + la PR Udriste

Problema e ca firma e a altcuiva care se ocupa cu vanzari-cumparari de masini. Stiti voi, "bisnitareala" prin targuri de masini. Si acum nu mai poate sa vanda 50 de masini pe an, ca am inteles ca peste 3 masini vandute plateste impozit pe venit 16%. Deci vrea sa isi faca firma.
Cum este cu sistemul de costodie?


Pentru tine ca si SC masinile reprezinta marfa, exista o specificare in normele de aplicare ale codului fiscal care spune in felul urmator: 106. Contribuabilii care au ca obiect al activitãþii producþia ºi/sau comerþul cu mijloace de transport nu datoreazã taxa prevãzutã la cap. IV al titlului IX din Codul fiscal pentru acele mijloace de transport înregistrate în contabilitate ca stocuri.

Un alt avantaj ar fi, in cazul in care SC este platitoare de tva si achizitionezi masini de la persoane fizice, si le vinzi unei firme sau persoane fizice colectezi tva doar pe adaosul pe care il aplici
exemplu: cumperi masina cu 50.000 ron de la persoana fizica si mai pui 10.000 ron adaos, colectezi tva doar ptr cei 10.000 adica 1900 ron, valoarea de vanzare va fi astfel 61.900 ron
atentie:optiunea este valabila doar in cazul achiziitilor de la persoane fizice sau SC neplatitoare de TVA



#5 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 22 March 2007 - 02:51 PM

Sunt o firma din Roamnia platitoare de tva si achizitionez din tari ue masini secon-hand pe care le vand in tara.Pot aplica regimul special privind bunurile second hand,adica sa calculez tva decat la marja de profit?



#6 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 14 January 2008 - 05:28 PM

Ma poate ajuta cineva cu articolul din codul fiscal care reglementeaza comertul de masini second hand?Sau ceva informatii despre asta?



#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 January 2008 - 05:52 PM

Vezi postareaAnaB, la Jan 14 2008, 05:28 PM, a spus:

Ma poate ajuta cineva cu articolul din codul fiscal care reglementeaza comertul de masini second hand?Sau ceva informatii despre asta?
Depinde daca sunt luate din tara sau din strainatate, daca vanzarea e directa sau la distanta. Sa va dau cate ceva din CF:
ART. 126
(8) Nu sunt considerate operatiuni impozabile in Romania:
c) achizitiile intracomunitare de bunuri second-hand [...], in sensul prevederilor art. 152^2, atunci cand vanzatorul este o persoana impozabila revanzatoare, care actioneaza in aceasta calitate, iar bunurile au fost taxate in statul membru de unde sunt furnizate, conform regimului special pentru intermediarii persoane impozabile, in sensul art. 313 si 326 din Directiva 112, sau vanzatorul este organizator de vanzari prin licitatie publica, care actioneaza in aceasta calitate, iar bunurile au fost taxate in statul membru furnizor, conform regimului special, in sensul art. 333 din Directiva 112;
ART. 152^2
d) bunurile second-hand sunt bunurile mobile corporale care pot fi refolosite in starea in care se afla sau dupa efectuarea unor reparatii, altele decat operele de arta, obiectele de colectie sau antichitatile, pietrele pretioase si alte bunuri prevazute in norme;
(5) Orice livrare de bunuri second-hand, opere de arta, obiecte de colectie sau antichitati, efectuata in regim special, este scutita de taxa, in conditiile art. 143 alin. (1) lit. a), b), h)-m) si o).

Mai sunt si alte referiri, mai greu de citat caci te trimit de la un articol la altul. Mai bine studiati cu atentie CF, cautand cuvantul "second", inclusiv trimiterile.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#8 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 14 January 2008 - 07:21 PM

Masinile de cumpara din germania si de la pers fizice( unde platesc tva) si de la pers juridice (unde nu platesc tva) dupa care la vand in romania la pers juridice
Trebuie sa le vand cu tva? Trebuie sa le inscrie pe firma lor sau direct la cumparatorul final?
Va rog mult de tot daca imi puteti da mai multe detalii.

Multumesc mult de tot






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL