Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tva prestari servicii -export - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Tva prestari servicii -export

7 replies to this topic

#1 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 11 December 2006 - 12:16 AM

Chiar daca s-a mai discutat, va rog sa-mi spuneti daca gresesc.
Conform CF art.133 lit.c) pentru serviciile de consultanta prestate pentru o firma cu sediul in strainatate locul prestarii este situat in tara in care beneficiarul isi are sediul. La prima vedere facturarea ar trebui sa se faca fara tva- scutit cu drept de deducere.
Totusi serviciul se presteaza in Romania. Chiar daca in acest moment nu am date daca firma are sediu in tara sau si-a desemnat reprezentant fiscal as merge pe facturarea cu tva, deci invoice cu vat. Ce ziceti ?
:thumbup:



#2 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 11 December 2006 - 08:10 PM

M-am lamurit, sediul firmei este in strainatate, deci facturarea se va face fara tva, scutit cu drept de deducere. Ciao ! :thumbup:




#3 gabit25

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 January 2007 - 11:46 PM

Vezi postareaGianina Inculet, la Dec 11 2006, 09:10 PM, a spus:

M-am lamurit, sediul firmei este in strainatate, deci facturarea se va face fara tva, scutit cu drept de deducere. Ciao ! :lostit (13):

Salut,
poti sa imi spui si mie cum se scrie o factura pentru export?

ce scrii la tva pe factura? pur si simplu zero?

si e corect ca poate fi scrisa chiar si in euro?
Multumesc.
gabi



#4 roninblue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 05 January 2007 - 11:29 AM

In aceiasi situatie sunt si eu (decat ca serviciile prestate in RO pt firma din afara sunt de publicitate), cum se completeaza factura... si ce act legislativ e specificat cota de tva pe care trebuie sa o pun?



#5 romeodum

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 09 January 2007 - 10:44 PM

Vezi postareaGianina Inculet, la Dec 11 2006, 08:10 PM, a spus:

M-am lamurit, sediul firmei este in strainatate, deci facturarea se va face fara tva, scutit cu drept de deducere. Ciao ! :lostit (13):
Aceasta situatie se pastreaza si pt 2007? Daca se factureaza servicii prestate in Romania de un prestator roman, catre un client comunitar (in conditiile in care avem un cod de TVA valid al clientului respectiv), se va factura fara TVA?



#6 roninblue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 15 January 2007 - 10:53 AM

Trebuie sa emit o factura luna aceasta in strainatate, cu tva "neimpozabil in romania"...

Daca inca nu mi s-au terminat facturile vechi fiscale din stoc, pot sa o completez una din acestea in euro si sa precizez pe ea "neimpozabil in romania", si contul in euro al firmei ?



#7 adee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 15 January 2007 - 01:48 PM

am si eu aceeasi problema: trebuie sa facturez pt. un client comunitar servicii: acum vine problema...cum fac cu TVA-ul? La fel am intrari de la acelasi client...inainte plateam taxele vamale si TVA-ul curierului. Acum cum fac cu TVA-ul? O sa incerc (incerc de dimineata :lostit (13): ) sa sun la finante si DACA voi avea un raspuns o sa vi-l spun



#8 laura.reghina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 January 2007 - 03:38 PM

Daca prestez servicii de reparatii auto, pe factura care o emit catre beneficiarul ue, intregistrat cu vat number, ce trebuie sa precizez? Apare tva? este scutita de tva cu drep de deducere? Neimpozabila?

Facturile de reparatii pe care le primesc eu de la furnizor cu vat number, din ue, au specificat "vat not due" comform unui articol din codul lor fiscal.


Multmesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL