Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Chirie pe 1 an si diferente pe lunile anterioare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Chirie pe 1 an si diferente pe lunile anterioare

10 replies to this topic

#1 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2006 - 12:12 PM

Buna ziua,
Am 2 probleme si nu stiu cum as putea sa le rezolv:
1.eu tin contabilitatea si la firma ce inchiriaza si la chirias.
S a hotarat ca ,chiria pentru anul 2006 sa fie facturata si platita la sfarsitul anului toata.
Suntem micro..daca ajuta cu ceva..si in total chiria pe anul acesta se ridica la 20.000 de euro.
Am inteles de pe forum ca pentru sume atat de mari,trebuie sa fac o declaratie la Admin.Financiara.

-ce inregistrari as putea face (pentru tot anul),intr-o singura luna si pentru locator si pentru locatar?
-trebuie sa fac aceea declaratie,pana cand?

2.Locatorul asigura electricitate,caldura,apa curenta si le factureaza ca :Intretinere.pe luna x si Intretinere suplimentara-lumina..in contract pentru caldura si apa,curatenie este trecuta o cota fixa de plata pe luna.
In cateva luni,colega de dinainte a scris pe facturi in paranteza:Intretinere suplimentara(elctricitate si aer conditionat)..eu sunt convinsa ca nu e de bine..dar astept si sfatul vostru
In plus,s a constatat ca nu s a facturat pana acum o parte din cota fixa adica in loc de 200 de euro s a facturat 100 dintr o eroare care s a tot extins pe cateva luni.
Am voie ca pe factura sa apara scris "diferenta aferenta 05.2006-11.2006"..?
Va multumesc din suflet si astept sfaturile dumneavoastra. :thumbup:



#2 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2006 - 04:44 PM

:thumbup:




#3 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 December 2006 - 05:39 PM

Chiar daca s-a hotarat ca si chiria sa fie facturata si platita la sfarsit de an, tu trebuia sa o inregistrezi ca si venit. Serviciul s-a prestat, deci venitul la locator trebuia inregistrat. Acum nu poti face decat sa inregistrezi chiria aferenta, si la unul si la celalalt, iar eu zic, ca pt cele 3 trimestre trecute, la locator sa faci declaratie rectificativa la declaratia 100. In ceea ce priveste diferentele constatate faci acum facturi de corectie.



#4 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 12 December 2006 - 02:30 AM

In ceea ce priveste pct.1 din postarea ta,Nicoleta,este vorba de legea 656/2002,pt.prevenirea si sanctionarea spalarii banilor,ti-o atasez,citeste-o cu atentie.
Ca sa nu intre sub incidenta acestei legi,cel mai bine ar fi sa se faca act aditional la contract si sa faceti factura pt.1/2 din an in luna nov.,pt.ca mai ai timp sa o prinzi in D.300(daca este lunar) si virati banii prin banca(sau in ultima zi din reg.de casa,daca este editat in sist.informatizat,mai poti reveni) si mai faceti o alta factura in dec.,cu diferenta,pe care o incasati numerar. Nu este tocmai ortodoxa aceasta solutie,dar acum asta imi vine in minte ca ai putea face. Daca mai exista si alte pareri...



#5 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2006 - 01:10 PM

1.Chiria nu este un motiv de suspiciune ,nu?
De ce trebuie sa tin cont de acea lege daca exista contract in care scrie ca trebuie facturata la sfarsitul anului?

2.Sa va explic situatia:dupa ce am citit legea 656/2002, s ar putea sa am intr adevar o problema
societatea noastra are relatii contractuale cu o soc.din strainatate care pentru serviciile pe care le prestam ne furnizeaza sume de bani(de fapt aceasta este soc.mama desi nicaieri nu scrie ca suntem-"inruditi" cumva);in aceasta suma care e pentru prestarea serviciilor efectuate de noi ,este inclusa si chiria noastra ..adica in decembrie voi incasa ceva de genul 40.000 de euro..-(nu se specifica nicaieri ca este pentru chirie-doar a fost o intelegere tacita)

Exista o inlantuire de genul:soc mama- x(care are cladirea)-y(soc noastra)-si la x si la y eu le tin contab.

Deci,voi avea un transfer din afara de 40.000(-e vreo pb pana aici?)-pentru soc y -ca sa poata plati chiria si voi factura la soc x aproximativ 20.000-in lei pentru chiria societatii y ..
Pe mine ma sperie suma ,fff mare si sincer de facturat pe jumatate de an nu pot..ca e specificat in contract ca o singura data se va factura..
Si apoi...am facut deja pe decembrie cateva facturi !!
Apoi diferentele aferente lunilor anterioare?cum as putea sa procedez cu ele?
:thumbup: Multumesc mult!



#6 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 December 2006 - 01:23 PM

Nicoleta, contractul tau nu poate "bate" legea. Tu trebuia sa-ti inregistrezi venitul din chirie in fiecare luna.



#7 andra9_80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 12 December 2006 - 02:05 PM

care lege nu o "bate" contractul daiana? trebuia sa faca venit in fiecare luna din chirii in baza carui document fiscal atata timp cat contractul nu specifica decat facturarea la sf de an ? deci facea de la sine putere venit lunar si mai platea si impozite la el , fara documente fiscale si fara ca macar sa incaseze acei bani ?eu asta chiar nu pricep , vreau sa stiu si eu acea lege despre care vorbesti tu in baza careia ai voie sa-ti faci venituri fara contract si fara document fiscal si asta e o rugaminte .Multumesc anticipat
nicoleta eu facturez si de 50.000 asa ca nu vad ce problema exista
bafta la toti



#8 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 13 December 2006 - 01:19 AM

Vezi postareaandra9_80, la Dec 12 2006, 04:05 PM, a spus:

trebuia sa faca venit in fiecare luna din chirii ... ? nicoleta eu facturez si de 50.000 asa ca nu vad ce problema exista
Legea care te obliga sa inreg.un venit (sau o cheltuiala) la perioada la care se refera,este legea contabilitatii. Normal ca trebuie sa ai documente.Tocmai aici intervine o alta lege, legea bunului simt care-ti poate sugera de la o posta ca acel contract este,de fapt,facut asa tocmai pentru a se evita plata impozitului pe venit,lasand pana la sfarsitul anului,ca sa se mai acumuleze ceva costuri care sa diminueze profitul impozabil. Este o opinie personala.
Ref.la valoarea de facturare,tu poti sa facturezi nu numai de 50.000,chiar si de 500.000,atata vreme cat incasezi c/val.prin banca(sau 5000-casa,restul banca).Problema aici nu consta in valoarea facturii,ci in modalitatea de plata a acesteia,acolo este "buba".



#9 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2006 - 11:19 PM

:thumbup: :lostit (13): Va rog ajutati ma cu sfaturi punctuale pentru ca nici acum nu stiu ce trebuie sa inregistrez si cum sa procedez.
1.Cum inregistrez diferentele aferente lunilor trecute?-fac rectificare la impozit?
2.Cum inregistrez chiria aferenta lui 2006?fac rectificativa?
:lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de nicoleta_c: 14 December 2006 - 11:19 PM




#10 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 December 2006 - 01:16 AM

@andra9 80 @ Esti obligata sa inregistrezi venitul la data la care el se realizeaza. Luna de luna, in baza contractului de inchiriere, locatorul a realizat un venit din chirii, dar care nu a fost inregistrat. Ai dreptate, la baza inregistrarii trebuia sa stea un document fiscal, dar acesta nu s-a intocmit tocmai ca sa se evite plata normala si fireasca a impozitului. Si revin la ce am spus: contractul este legea dintre parti, dar nu poate "bate" legea insasi. Si, inca ceva, inregistrarea venitului nu are nimic comun cu incasarea lui.

@nicoleta Eu as inregistra acum venitul din chirii si diferentele aferente lunilor trecute (alta varianta nu vad) si as face rectificativa la imp pe micro la toate cele 3 trimestre. In spatele acestor inregistrari fa o nota explicativa, ca sa stii si peste 3 ani ce ai facut.

Aceasta postare a fost editata de Daiana: 15 December 2006 - 01:17 AM




#11 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2006 - 11:45 AM

:thumbup:
Alte pareri,va rog?
Se termina anul si eu nu stiu ce sa fac cu astea






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL