Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
problema mare cu doc fiscale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


problema mare cu doc fiscale

12 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2006 - 10:13 AM

dragilor, am o mareee problema :

am 2 firme A si B (cu acelasi admin, dar nu cred ca asta conteaza). problema mare e ca s-au cump. ordine de compensare pe firma A si s-au emis pe firma B, adica au folosit ordinele pe alta firma decat cea pe care au fost cumparate. evident ca achizitia ordinelor s-a facut eronat, ele trebuind a fi fost cump. pe firma B fiindca acolo era nevoie de ele. ordinele s-au intocmit de admin si au ajuns la mine mult prea tarziu pt. a mai face ceva. totusi, situatia ar trebui rezolvata la un fel. eu m-am gandit sa dau ordinele pierdute pe firma A si sa las asa cum e pe firma B, dar aici nu voi avea doc. de provenienta o ordinelor. sa le anulam pe cele emise deja nu mai merge, si firma partenera si-a inreg. compensarea la vremea resp. si chiar daca as cumpara acum ordine pe firma B nu pot sa le emit retroactiv ca sa le inlocuiesc pe cele emise deja...

nu mai stiu cum s-o dau si daca ce zic are vreun sens :thumbup:

ajutati-ma, va rog... :lostit (13):



#2 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 12 December 2006 - 10:59 AM

un act de vanzare al ordinelor de la firma A la firma B sau o donatie?




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2006 - 11:07 AM

Vezi postareamucho dolor, la Dec 12 2006, 10:59 AM, a spus:

un act de vanzare al ordinelor de la firma A la firma B sau o donatie?
doc. cu regim special nu se pot vinde si nici dona ...



#4 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 12 December 2006 - 11:10 AM

Sunt totusi documente cu regim special, cum sa le vinzi?

Otilia....cam incurcata treaba! Nu stiu daca merge, dar poti face un proces vb de compensare cu data de.....(data la care ai facut compensarea) si apoi cumperi pe firma OC, dar nu le antedata (ca poate verifica factura de cumparare).
Alea de pe firma A va trebui sa le anulezi.
Parerea mea... :thumbup:
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2006 - 11:41 AM

multumesc mult, aikido :lostit (13):

chiar daca anulez acele OC de pe firma A, tot as vrea sa le dau pierdute ca sa nu se mai vada tampenia, macar ...
din pacate nu cred ca firma partenera imi va da inapoi OC emise de firma mea, nici nu e problema lor daca ele au fost emise de unde trebuia sau nu... in plus, relatiile nu sunt chiar cordiale si nu cred ca si-ar baga pielea sa ne scoata din rahat ...
apoi, daca iau acum OC pe firma B, tot e riscant sa le emit retroactiv chiar daca nu pun data pe ele, asta in cond. in care firma partenera ar accepta sa le schimbam... ma poate prinde usor la primul control ca am emis doc. retroactiv...

hai sa ne mai gandim, te rog ... mai ai timp de mine ?

multumesc inca o data pt. atentia acordata :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 12 December 2006 - 01:24 PM




#6 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 12 December 2006 - 12:43 PM

Daca acei clienti refuza sa iti restituie OC e treaba lor, dar anunta-i amiabil ca le declari nule (de fapt isi asuma raspunderea implicita a utilizarii unor documente gresite).
Acum nu vad o alta solutie de corectare decat de a cumpara alte OC pe firma B...asta ca sa nu stornezi inregistrarile de compansare (care apar in jurnalele de atunci).

Altii, alte idei pt Otilia?
:thumbup: C'mon brothers in arms!
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2006 - 01:19 PM

am mai vb cu lume pe mess si la tel., cred ca voi proceda asa :

* voi cump. OC pe firma B
* voi emite OC pt acea operatiune, fara sa pun data pe ele (daca se poate), se pare ca nu se verifica chiar strict data cumpararii cu data emiterii
* le vom inlocui, daca si ceilalti sunt de acord si nu vad de ce n-ar fi fiindca nu se schimba decat nr. OC si pe ei nu-i doare rau fiindca au de modificat doar acest nr in conta la ei si de relistat doar pag. resp. din reg. jurnal
* cele emise gresit + restul carnetului luate pe firma A sunt pierdute ca sa curatam complet macar o firma

daca nu sunt cooperanti va trebui s-o facem ca la carte, cu pv de constatare, cu stornari... (asa cum m-a invatat Andreea'), inclusiv cu toate implicatiile priv. eventualele amenzi pt firmele noastre. Doamneeee :lostit (13):

merci din suflet, aikido ! :thumbup:



#8 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 December 2006 - 01:33 PM

Merge

Ma refer la ordinele de compensare.


Procesele-verbale nu sunt.

Aceasta postare a fost editata de marian.apetre: 12 December 2006 - 01:25 PM




#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2006 - 01:37 PM

multumesc mult, Marian :thumbup:

dragilor, o fata cu experienta (de la AF sect. 2) mi-a zis sa incerc rezolvarea problemei la Imprimeria Nationala, cu un retur si refact pe firma cealalta... asta am si facut. am vb la CNIN si mi-au spus sa fac o cerere in care sa explic situatia, au fost cazuri in care s-a aprobat rocada asta... daca se poate, eu vreau s-o fac legal, asta-i cert !
daca nu merge asa, o alta inspectoare de la sect. 1 mi-a zis sa fac un pv de transfer a OC folosite catre firma resp. B si gata, problema nu e f grava, se mai intampla si alta cale nu prea e.
colega noastra mucho dolor stia ea ceva (donatie...) :biggrin: , desi mi se pare cam aiurea o asemenea solutie avand in vedere ca sunt formulare cu regim special, ce sa zic... am citit si aici, pe forum, faza asta cu transferul unor formulare de OC.

asa ca, dragilor, depinde de panta si atarna de agatza :lostit (13):

va tin la curent :lostit (13): , poate, Doamne fereste, va loviti si voi de o situatie ca asta.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 12 December 2006 - 03:42 PM




#10 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 13 December 2006 - 08:32 AM

astept vesti cu solutia finala

faza cu donatul stiu ca s-a intamplat la firma la care lucrez, multinationala si a fost ok



#11 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2006 - 12:31 PM

Am o situatie oarecum asemanatoare dar cu aviza de expeditie: s-au achizitionat avize de insotire de la Valahia printing in 2 transe.
Prima transa ne-a fost livrata ianinte sa ni se emita factura pt ele. La livrarea celei de-a 2-a transe ni sa- livrat factura dar care cuprindea doar avizale din a 2a transa.
Am solicitat verbal factura si pt prima transa si ni s-a promis ca se elibereaza cu aceeasi data.
Am inceput utilizarea unui carnet din prima transa pt ca asa erau numerotate si acesta ar fi trebui sa fie primul.
Am tot asteptat factura si nu am primit-o. Cand am incercat sa mai sunam dupa cateva luni am aflat ca firma respectiva nu mai exista.
Am incercat inlocuirea avizelor emise cu altele taiate dintr-un carnet din cele cu factura insa nu am reusit recuperarea a 4 avize de la Selgross pt ei au un sisitem de evidenta f. strict cu niste coduri de bare aplicate pe documentele respective si ce a intrat la ei nu mai iese.
Am sigilat cutia cu avizele pt care nu am factura pt ca eu am considerat ca fara document de provenienta nu le pot pune in circulatie, dar nu stiu ce sa fac cu cele care lipsesc.
Credeti ca as putea obtine de la vre-o institutie (Imprimeria Nationala?) o dovada ca avizele cu seria .. nr ... au fost emise catre firma X?



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2006 - 04:20 PM

Vezi postareamucho dolor, la Dec 13 2006, 08:32 AM, a spus:

astept vesti cu solutia finala

faza cu donatul stiu ca s-a intamplat la firma la care lucrez, multinationala si a fost ok
draga mea :lostit (13): , iata ca stiai f bine ce stiai, oricat ar parea de aiurea solutia tinand cont ca sunt doc. cu regim special...

iti datorez scuze si te rog frumos sa le primesti fiindca sunt sincere :thumbup:


pt. cristalex : merita sa incerci ! :wink:



#13 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 15 December 2006 - 07:56 AM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Dec 14 2006, 04:20 PM, a spus:

Vezi postareamucho dolor, la Dec 13 2006, 08:32 AM, a spus:

astept vesti cu solutia finala

faza cu donatul stiu ca s-a intamplat la firma la care lucrez, multinationala si a fost ok
draga mea :lostit (13): , iata ca stiai f bine ce stiai, oricat ar parea de aiurea solutia tinand cont ca sunt doc. cu regim special...

iti datorez scuze si te rog frumos sa le primesti fiindca sunt sincere :thumbup:


pt. cristalex : merita sa incerci ! :wink:

n-ai pt ce
criticile au fost constructive
din acest motiv activam pe acest forum, ca sa mai invatam cate ceva :lostit (13):






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL