Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
versiunea 2007 a declaratiilor vamale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


versiunea 2007 a declaratiilor vamale

8 replies to this topic

#1 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 December 2006 - 05:16 PM

http://www.intrastat.ro/index.php

Cine declara date Intrastat?
Există două categorii de operatori:
  • operatorii economici care în anul anterior au depășit pragurile valorice stabilite pentru anul în curs vor transmite declarația Intrastat pentru toate lunile anului;
  • operatorii economici care depășesc pragurile valorice în cursul anului, transmit declarația Intrastat începând cu luna în care au fost depășite pragurile valorice.
Pragurile reprezintă limita valorică a schimburilor intracomunitare sub care operatorii economici sunt scutiți să transmită declarația Intrastat. Pragurile statistice se stabilesc separat și pot avea valori diferite pentru introduceri și respectiv expedieri intracomunitare de bunuri.

Informațiile privind pragurile valorice INTRASTAT se publică anual, în Monitorul Oficial al României, la sfârșitul anului anterior celui pentru care pragurile valorice sunt în vigoare.
Pentru anul 2007 pragurile statistice stabilite sunt:
  • pentru introduceri intracomunitare: 300.000 RON
  • pentru expedieri intracomunitare: 900.000 RON
Operatorii economici furnizori de date Intrastat trebuie să transmită lunar la INS, în format electronic, o declarație statistică în care sunt folosite următoarele noțiuni specifice:
  • introducere de bunuri: sosirea bunurilor în România din Statele Membre ale Uniunii Europene;
  • expediere de bunuri: ieșirea bunurilor din România către Statele Membre ale Uniunii Europene.
Ce trebuie declarat?
  • fluxul (introduceri/expedieri)
  • perioada de referință
  • date de identificare ale firmei
  • țară de destinație/țară de expediție
  • cod marfă (8 cifre conform Nomenclatorului Combinat)
  • natura tranzacției
  • modul de transport
  • termenii de livrare
  • cantitatea în kg
  • cantitatea în unitate de măsură suplimentară
  • valoarea facturată
  • valoarea statistică.
Cand trebuie transmise datele?
Termenul limită de transmitere a datelor Intrastat la INS îl reprezintă întotdeauna data de 15 a lunii următoare celei de referință.


http://www.intrastat.ro/di_l.php



#2 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 December 2006 - 06:01 PM

Ma bucur ca ai revenit....cam lunga vacanta..... :thumbup:




#3 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 January 2007 - 01:05 PM

OK, din cate inteleg eu, plafonul fiind stabilit pentru 2007, vom incepe raportarea odata cu depasirea lui in acest an. Asa ca...daca depasc val de 300.000Ron a bunurilor importate, la data de 15 ale lunii urmatoare, voi incepe raportarea. Corect?
irina



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 January 2007 - 03:19 PM

daca in 2006 ai depasit pragurile declari incepand cu ianuarie 2007



#5 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 January 2007 - 03:31 PM

Dar nu era vorba ca asa se inlocuiesc dvi-urile? Ce fac? Ce declar pe 15 ianuarie 2007? decembrie 2006? Pai in decembrie avem dvi-uri si nu eram nici in UE. Iar plafonul este stabilit pentru 2007, nu pentru 2006...

Ma bucur insa ca-mi raspunzi, pentru ca am mare incredere in judecata ta....
irina



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 January 2007 - 03:41 PM

declarati pt ianuarie nu in ianuarie
si zice asa "operatorii economici care în anul anterior au depășit pragurile valorice stabilite pentru anul în curs vor transmite declarația Intrastat pentru toate lunile anului;"

deci daca in anul anterior 2006 ai depasit plafonul pt 2007 de 300.000 vei declara pentru toate lunile anului 2007, adica, care este, ca este, incepand cu luna ianuarie, declaratie pana pe 15 februarie :lostit (13):



#7 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 January 2007 - 03:45 PM

Punct ochit, punct lovit.
Am inteles, multumesc!
irina



#8 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 12 April 2007 - 02:24 PM

In cadrul unei societati tot departamentul de conta completeaza ac declaratie?Nu mi se pare ca are leg cu contabilitatea. :pullhair:
Sa traiti bine!



#9 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 12 April 2007 - 03:07 PM

Vezi postareaMANUELA, la Apr 12 2007, 03:24 PM, a spus:

In cadrul unei societati tot departamentul de conta completeaza ac declaratie?Nu mi se pare ca are leg cu contabilitatea. :pullhair:


multe nu au legatura cu meseria noastra si totusi le facem........si nu este vina angajatorului sau a clientului nostru......este tot vina celor mai multi dintre noi care dintr-o teama nu mereu justificata de a-si pierde jobul nu explicam angajatorului ca fiecare e cu treaba lui .......feriti-va sa faceti sau sa dati sfaturi la ceea ce nu va pricepeti........va poate costa
de ce oare nu ne schimbam meseria?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL