Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu neefectuat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu neefectuat

37 replies to this topic

#1 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2006 - 06:04 PM

Buna tuturor,
Am o nelamurire:concediul de odihna ramas neefectuat in 2006 se paote efectua in 2007?am citit in codul muncii ca se poate dar..in cazuri speciale,prevazute de lege.(care ar fii acelea,nu stiu)
Si daca nu se poate transfera anul viitor , alta solutie nu exista decat ca salariatul sa intre in concediu de odihna ramas restant?

Multumesc anticipat :thumbup:



#2 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 December 2006 - 06:05 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Dec 14 2006, 06:04 PM, a spus:

Buna tuturor,
Am o nelamurire:concediul de odihna ramas neefectuat in 2006 se paote efectua in 2007?am citit in codul muncii ca se poate dar..in cazuri speciale,prevazute de lege.(care ar fii acelea,nu stiu)
Si daca nu se poate transfera anul viitor , alta solutie nu exista decat ca salariatul sa intre in concediu de odihna ramas restant?

Multumesc anticipat :thumbup:
la mine la firma, se poate ...

loredana



#3 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 14 December 2006 - 07:08 PM

in mod normal ar trebui sa existe un grafic, o programare a concediilor in cursul anului. Oricum, in anul urmator trebuie obligatoriu sa efectuezi concediul de odihna. Nu-l poti amana mai mult de 1 an calendaristic.



#4 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2006 - 11:14 PM

Pai si cum se procedeaza?pana cand -luna-pot sa acord concediul aferent lui 2006 in 2007?



#5 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 16 December 2006 - 03:23 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Dec 15 2006, 12:14 AM, a spus:

Pai si cum se procedeaza?pana cand -luna-pot sa acord concediul aferent lui 2006 in 2007?
Pana la sfarsitul anului 2007., daca nu ai ROI propriu in care se prevede altfel.



#6 marynew

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 January 2007 - 08:04 PM

Buna!Va rog sa ma ajutati cu niste informatii...Concediul de odihna este de 21 de zile pe an; daca o persoana a fost in concediu medical 4 luni de exemplu, mai are dreptul la 21 de zile de concediu legal pentru anul respectiv?Daca se calculeaza o medie pentru un an lucrat 21 zile de concediu=> pentru o luna 1.75 zile de concediu de odihna,insa daca intr-o luna angajatul a lucrat de ex.10 zile si 11 a fost in concediu de odihna, pt. luna respectiva se ia in calcul ca avand dreptul la 1.75 zile de concediu sau se raporteaza doar la cele 10 zile lucrate?
Concediul de odihna neefectuat poate fi platit?Am citit ca poate fi platit doar in situatia in care persoana in cauza se lichideaza din unitate...exista cumva si exceptii?
Multumesc....



#7 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 03 January 2007 - 10:45 PM

[quote name='marynew' date='Jan 3 2007, 08:04 PM' post='113683']

- Co = cel putin 21 zile ?an
- cele 4 luni nu trebuiesc incluse la calculul CO ( in aceasta perioada cm este suspendat) deci va avea dreptul la 1.75 x 8 luni
- in luna in care a avut 10 zile CO , beneficiaza de 1,75 zile
- poate fi achitat numai daca lichideaza
- cel neefectuat poate fi luat in anul urmator



#8 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2007 - 12:19 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Dec 14 2006, 06:04 PM, a spus:

Buna tuturor,
Am o nelamurire:concediul de odihna ramas neefectuat in 2006 se paote efectua in 2007?am citit in codul muncii ca se poate dar..in cazuri speciale,prevazute de lege.(care ar fii acelea,nu stiu)
Si daca nu se poate transfera anul viitor , alta solutie nu exista decat ca salariatul sa intre in concediu de odihna ramas restant?

Multumesc anticipat :pullhair:

Asa cred eu: Angajatul este obligat sa-si ia toate zilele de concediu in anul respectiv. Ca sa-si poata lua zilele in anul viitor trebuie sa aiba cerere de concediu pentru zilele ramase restante, dar aceasta cerere sa fie refuzata de angajator, adica sa scrie seful pe ea ca nu e de acord. Anul viitor te duci la el cu cererea refuzata, cu Codul muncii (ca sa-i arati ca stii ce faci :lostit (13): ) si cu o noua cerere, ca iti vrei zilele restante... Asta se aplica la sefii severi, care nu prea sunt de acord cu concediile noasre, dar daca ai un sef mai bun, atunci merge sa le iei si la anul..... fara prea mare bataie de cap...



#9 roxi_iri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 16 January 2007 - 01:25 PM

Am si eu o nelamurire : am 5 angajati care nu au vrut concediu pe 2006 si au dorit sa fie platiti concediul de odihna.Cum inregistrez in statul de plata si in acte?
Multumesc !



#10 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2007 - 01:49 PM

Vezi postarearoxi_iri, la Jan 16 2007, 03:25 PM, a spus:

Am si eu o nelamurire : am 5 angajati care nu au vrut concediu pe 2006 si au dorit sa fie platiti concediul de odihna.Cum inregistrez in statul de plata si in acte?
Multumesc !
Nu ai voie sa le platesti concediile neefectuate decat in cdt in care le inchei contractele de munca...explica-le ca o data cu banii le dai si deciziile de incetare si eu cred ca vor renunta la idee..



#11 roxi_iri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 16 January 2007 - 01:57 PM

Vezi postareanilufera, la Jan 16 2007, 01:49 PM, a spus:

Vezi postarearoxi_iri, la Jan 16 2007, 03:25 PM, a spus:

Am si eu o nelamurire : am 5 angajati care nu au vrut concediu pe 2006 si au dorit sa fie platiti concediul de odihna.Cum inregistrez in statul de plata si in acte?
Multumesc !
Nu ai voie sa le platesti concediile neefectuate decat in cdt in care le inchei contractele de munca...explica-le ca o data cu banii le dai si deciziile de incetare si eu cred ca vor renunta la idee..


multumesc pt raspuns

Vezi postarearoxi_iri, la Jan 16 2007, 01:51 PM, a spus:

Vezi postareanilufera, la Jan 16 2007, 01:49 PM, a spus:

Vezi postarearoxi_iri, la Jan 16 2007, 03:25 PM, a spus:

Am si eu o nelamurire : am 5 angajati care nu au vrut concediu pe 2006 si au dorit sa fie platiti concediul de odihna.Cum inregistrez in statul de plata si in acte?
Multumesc !
Nu ai voie sa le platesti concediile neefectuate decat in cdt in care le inchei contractele de munca...explica-le ca o data cu banii le dai si deciziile de incetare si eu cred ca vor renunta la idee..


multumesc pt raspuns
totusi concediul de odihna luat de salariat - administratorul este obligat sa-l plateasca?
Fiti destepti,dar si sanatosi!
http://www.probiolife.ro



#12 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 January 2007 - 02:02 PM

Vezi postareanilufera, la Jan 16 2007, 01:49 PM, a spus:

Nu ai voie sa le platesti concediile neefectuate decat in cdt in care le inchei contractele de munca...explica-le ca o data cu banii le dai si deciziile de incetare si eu cred ca vor renunta la idee..


intradevar, desi "cam" dura si dintr-o bucata aceasta idee...."parca :lostit (13): ar fi desprinsa din realitatea de zi cu zi" :good:



Vezi postarearoxi_iri, la Jan 16 2007, 01:57 PM, a spus:

totusi concediul de odihna luat de salariat - administratorul este obligat sa-l plateasca?


orice concediu de odihna efectuat de salariat se plateste (chiar cu 5 zile inainte de efectuarea acestuia)
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#13 lauramino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 02 February 2007 - 12:25 PM

am si eu o problema cu un salariat.A fost planificat in concediu de odihna in luna ianuarie 2007 ,si-a efectuat concediul si acum in februarie vrea sa plece din firma.Avea dreptul la concediu in acest caz?



#14 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2007 - 06:38 PM

Vezi postarealauramino, la Feb 2 2007, 12:25 PM, a spus:

am si eu o problema cu un salariat.A fost planificat in concediu de odihna in luna ianuarie 2007 ,si-a efectuat concediul si acum in februarie vrea sa plece din firma.Avea dreptul la concediu in acest caz?
S-a mai dezbatut problema! Are dreptul la concediu proportional cu timpul lucrat la firma (pana la data cand i se desface contractul de munca). Indemnizatia platita pentru concediu luat in plus se restituie!



#15 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 16 February 2007 - 06:04 AM

SI CUM FACI SA O IEI INAPOI? CA STATUL S-A DEPUS DEJA. presupun!
ok mai intii trebuie sa ii faci decizie de majorare (sau act aditional) la noul minim pe economie de 440 ron (daca nu avea salariul mai mare), cu 01.01.2007. apoi ii recalculezi drepturile salariale pe ianuarie, inclusiv concediul de odihna. apoi diferenta i-o retii din salariul aferent lunii februarie. faci decizie de imputatie si treci in statul pe februarie la alte retineri, acolo unde se trec si avansurile, de exemplu.
o intreaga tevatura. mai ales daca in februarie ai sa-i dai mai putin decit ar trebui sa-i iei inapoi. atunci nu cred ca iti va mai plati diferenta, iar tu nu poti sa ii dai lichidarea, pt ca pe decizia de incetare se scrie "care nu are datorii fata de societate" :lostit (13):



#16 liliana.neagu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 May 2007 - 05:58 PM

Buna tuturor: am si eu o mic nelamurirre, in cadrul companiei unde lucrez exista o decizie interna unde precizeaza ca zilele de concediu medical sunt scazute din cele de odihna, este legal acest lucru. Daca nu va rog mult sa imi spuneti si legea in baza careia nu este asa.
Multumesc frumos



#17 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2007 - 09:12 AM

Vezi postarealiliana.neagu, la May 29 2007, 06:58 PM, a spus:

Buna tuturor: am si eu o mic nelamurirre, in cadrul companiei unde lucrez exista o decizie interna unde precizeaza ca zilele de concediu medical sunt scazute din cele de odihna, este legal acest lucru. Daca nu va rog mult sa imi spuneti si legea in baza careia nu este asa.
Multumesc frumos
Legea este ca "nu este prevazut niciunde ca se scad"! Zilele de concediu medical acordat legal sunt zile de suspendare contractului individual de munca. In legea nr.19/2000 zilele respective sunt "perioade asimilate" perioadei de contributie!



#18 danetta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:cugir

Postat 01 June 2007 - 09:44 AM

Am si eu o intrebare in legatura cu concediul de odihna.In luna decembrie a fiecarui an se face programarea conc.odihna. pentru anul urmator. Conform CCM al unitatii nr. de zile de conc.odihna sunt diferentiate in functie de vechimea in munca.In cazul in care se schimba vechimea pe parcursul anului 2007(ex.luna dec.). cresc nr.de zile de concediu conform noii vechimi? Cand isi efectueaza diferenta fata de conc programat in anul 2006(ex.1 zi in plus)?O pontez in anul 2007? Pentru zilele de conc.neefectuate in anul 2006 cum se procedeaza?Cand se ponteaza zilele? Va multumesc.



#19 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2007 - 06:56 PM

Vezi postareadanetta, la Jun 1 2007, 10:44 AM, a spus:

Am si eu o intrebare in legatura cu concediul de odihna.In luna decembrie a fiecarui an se face programarea conc.odihna. pentru anul urmator. Conform CCM al unitatii nr. de zile de conc.odihna sunt diferentiate in functie de vechimea in munca.In cazul in care se schimba vechimea pe parcursul anului 2007(ex.luna dec.). cresc nr.de zile de concediu conform noii vechimi? Cand isi efectueaza diferenta fata de conc programat in anul 2006(ex.1 zi in plus)?O pontez in anul 2007? Pentru zilele de conc.neefectuate in anul 2006 cum se procedeaza?Cand se ponteaza zilele? Va multumesc.
Indemnizatia de concediu se calculeaza si plateste ( cf. art.145 C. Muncii) pentru perioada in care se efectueaza concediul indiferent de perioada la care se refera. In art 139-148 din C.Muncii nu se face referire la modul de acordare a diferentelor de concediu, in cazul indeplinirii conditiilor de crestere a numarului de zile! Din practica mai veche in anul cand se indeplineau conditiile de vechime pentru cresterea nr. de zile de concediu se beneficia de nr de zile marit indiferent de data indeplinirii vechimii si de data efectuarii concediului!



#20 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 June 2007 - 02:37 PM

Daca nu, se poate face foarte simplu astfel:
- zile initiale: 21
- la 30 iunie 2007, se implineste nr x de ani de vechime pt care numarul de C.O este presupunem 25

- pt perioada ian-iunie salariatul are dreptul la 10,5 zile de C.O (din totalul de 21)
- pt perioda iulie-dec salariatul are dreptul la ...12.5 zile C.O. (din totalul de 25). Deci in total, salariatul are dreptul pt anul 2007 la 23 de zile de C.O.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL