Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registru de evidenta a salariatilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


registru de evidenta a salariatilor

1009 replies to this topic

#41 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 13 March 2006 - 02:57 PM

Nimeni, nici o parere? Azi nu lucreaza nimeni la Resurse Umane?



#42 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 March 2006 - 03:07 PM

Eu zic ca la fiecare contract se da numar nou, se inregistreaza separat.




#43 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 13 March 2006 - 03:21 PM

Multumesc rosebud. Exact de asta ma temeam... Si eu sunt de aceeasi parere.



#44 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 March 2006 - 03:29 PM

da, altfel iese o varza.



#45 bejinariu mariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 14 March 2006 - 07:46 PM

izaroman a spus:

Eu nu am inteles ce voi face cu angajatii care au contracte de munca pe perioada determinata - deci pot avea mai multe contracte cu aceeasi firma intr-un an sau pe parcursul mai multor ani - sau chiar cu angajatii care pleaca si vin inapoi. Ce numar de evidenta le dau in Registru? Acelasi? Altul? Ce parere aveti?
sigur alt nr de evidenta, am avut control si mi-a confirmat acest fapt ceea ce gandeam despre acest registru:o mare inutilitate.
deci pur si simplu inregistrezi contractele fara a inregistra nici un act aditional ptr ca exista totusi cartea de munca
sunt f curioasa ce va aduce formatul electronic... :idea:
mbm



#46 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 14 March 2006 - 11:38 PM

inutil mi se pare si mie, acest registru
credeti ce formatul electronic va fi mai eficient? va trebui sa inregistram in formatul electronic si contractele vechi sau numai pe cele de anul acesta
:wink:
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#47 bejinariu mariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 14 March 2006 - 11:41 PM

nu am citit inca hotararea dar cel putin ptr salariatii ce sunt in activitate sigur
asa ar fi logic
de ce oare le dam comisionul
de fapt toata munca o facem noi
:P
mbm



#48 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 14 March 2006 - 11:53 PM

Mariana...saptamana trecuta al fost in Vitan (la pensii). Daca urci la etajul 4... vei vedea cati saci de "maculatura" sunt pe hol. NU MAI AU LOC IN ARHIVA
Munca noastra a ajuns "maculatura".
Iar la un control sau o intarziere a depunerii... Jale mare!
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#49 bejinariu mariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 15 March 2006 - 12:12 AM


itm-ul deja ne pune sa ne calculam si penalitatile ptr intarzierea virarii comisionului
80% din angajati sunt niste afaceristi
ori fac cursuri de resurse umane, ori vand dosare medicale si altele
nu vreau sa folosesc cuvinte... dar m-am sictirit de toti
am o stare de emigrare
:(
mbm



#50 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 15 March 2006 - 12:33 AM

cum se procedeaza cu aceste cursuri si vanzare de dosare?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#51 lolita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 16 March 2006 - 09:47 AM

Eu am scris tot in acest registru. Acte aditionale, decizii etc. L-am facut baza de date si imi este util. Daca vine un control o sa ma amendeze ca am completat?! Si o sa ma mai amendeze ca am scris cu pix albastru! :lol:



#52 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 16 March 2006 - 12:59 PM

eu nu am scris in registru actele aditionale, decizii si alte cele- am inteles ca nu trebuie.
daca trebuie sa rezervam 1 (pagina fata -verso) pt. fiecare angajat, ce doamne iarta-ma mai scriem :smt103
ca asa m-am enervat :x
sa aveti o zi buna!



#53 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 16 March 2006 - 06:46 PM

Nici eu nu am scris in registru actele aditionale, decizii ca asa scrie in HG 247/2003 modificata si completata de HG 290/2004.
Am scris doar incheierea contractului de munca si desfacerea lui.



#54 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 16 March 2006 - 06:53 PM

Eu l-am cumparat cind a aparut, dar nu l-am completat, de la ITMB mi-au zis sa nu comletez deocamdata si nici ei nu mi l-au completat si asteptam si iar intreabam la ITMB ce fac cu el? Si raspuns nu va grabiti nu completati si tot asa... Si acum ce fac daca din sept apare asta electronic?



#55 lolita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 16 March 2006 - 08:35 PM

ludmila a spus:

de la ITMB mi-au zis sa nu comletez deocamdata si nici ei nu mi l-au completat si asteptam si iar intreabam la ITMB ce fac cu el? Si raspuns nu va grabiti nu completati si tot asa...
Ce nemernici! Si daca veneau in control te amendau cu zeci de milioane!



#56 dania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:galati

Postat 16 March 2006 - 10:21 PM

Completati si pastrati registrele caci oricum din septembrie-octombrie 2006 se abroga hg 247/2003privind intocmirea si completarea registrului---- si intra in vigoare hotararea privind registrele in format electronic



#57 Doriana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 17 March 2006 - 01:21 AM

ART. 5

(1) Angajatorul are obligația completării registrului în ordinea încheierii contractelor individuale de munca.

(2) Registrul cuprinde elementele de identificare a tuturor salariaților, data încheierii contractului individual de munca, data începerii activității, modificarea și suspendarea contractului, durata acestuia, durata muncii exprimată în ore/zi, ocupația (funcția și/sau meseria), respectiv codul acesteia potrivit Clasificarii ocupatiilor din România (C.O.R.), salariul de baza prevăzut la data încheierii contractului, data încetării contractului și temeiul legal al încetării acestuia, numele, prenumele și semnatura persoanei care face înscrierea.

(2^1 ) Fiecare operațiune efectuată în registru va fi certificată, prin semnatura și ștampila, de către o persoana numita prin act administrativ de către angajator sau de către reprezentantul legal al acestuia.

(3) Înscrierile în registru se efectuează la data încheierii contractului individual de munca, precum și la data încetării acestuia, în conformitate cu prevederile anexei nr. 1.

(4) Înregistrările din registru se vor efectua numai în limba romana, citeț, cu tus/pix negru, iar corectarea erorilor materiale din cuprinsul acestuia se va realiza prin bararea datelor înscrise eronat, astfel încât sa se poată citi vechea înregistrare, și prin înscrierea dedesubt, în culoare roșie, a datelor exacte. În cazul în care înscrierea nu se poate face dedesubt, se bareaza întregul rând și se face trimitere la noul rând care conține datele exacte.---------------

Alin. (2) al art. 5 a fost modificat de HOTĂRÂREA nr. 290 din 4 martie 2004 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 238 din 18 martie 2004.

Alin. (2^1) al art. 5 a fost introdus de HOTĂRÂREA nr. 290 din 4 martie 2004 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 238 din 18 martie 2004.

Alin. (3) și (4) ale art. 5 au fost modificate de HOTĂRÂREA nr. 290 din 4 martie 2004 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 238 din 18 martie 2004.
_________________

ei bine....am citit cam tarziu faza asta....hai ca imputernicirea se rezolva, dar cu pixu` nu stiu ce fac.... :roll: voi toti ati scris cu negru ??? eu cam nu...cam cu albastru... :oops: ...si au inceput in controale ca daca nu gasesc nereguli, e si asta o chestie.... :shock: s emai poate face ceva cumva..... :roll:
voi ce ziceti??? ca nu cred ca ati scris toti cu negru ..... 8)



#58 bejinariu mariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 17 March 2006 - 08:23 PM

mony23 a spus:

cum se procedeaza cu aceste cursuri si vanzare de dosare?
:twisted: vin in control
iti gasesc sau nu ceva ptr care sa te amendeze
daca nu ai dosare medicale te trimit la firmele lor sa ti le cumperi
simplu
cursurile tot ei le tin si incaseaza banuti ptr ele :idea:
mbm



#59 bejinariu mariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 17 March 2006 - 08:26 PM

nu e vorba de stampila!!!!!
vor parafa cu numele celui ce completeaza registrul
:idea:
mbm



#60 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 17 March 2006 - 11:30 PM

adica ...noi contabilii trebuie sa facem un curs de resurse umane si sa avem dreptul sa punem o parafa in acel registru
angajatorii cred ca intr-un contabil trebuie sa existe in plus: inspector resurse umane, avocat... etc si plata... pe masura unui contabil fara alte activitati suplimentare
cred ca NOI i-am invatat asa. TREBUIE SA NE SCHIMBAM pentru a se schimba si ei
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL