Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ct. 205 sau 208 ? URGENT ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ct. 205 sau 208 ? URGENT !

7 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2005 - 06:17 PM

Dragilor,
Va supun atentiei urmatoarea situatie:

1. Am achizitionat licenta pt. windows, odata cu cumpararea calculatoarelor. Fiind vorba de o licenta am trecut-o in ct. 205.
2. Am cumparat licenta pt. programul de contabilitate. Am documentul pe care scrie ''licenta". Nu am platit nimic altceva si am inreg. tot in 205, desi, practic, odata cu ea mi s-a instalat si programul de conta pe care il folosesc.
3. Am cumparat licenta pt. programul IndacoLege4 + alti bani pt. abonamentul anual platit in avans fiindca aveam reducere la el. Licenta am trecut-o pe 205 si abonamentul in 471 din care am trecut pe chelt. cota aferenta fiecarei luni.

Deci: nu am folosit ct. 208 pt. licentele aferente softurilor achizitionate asa cum vi le-am spus. Trebuie neaparat trecute pe 208 sau ma pot preleva de faptul ca sunt chiar licentele pt. acele programe si sa le las in 205?

Cu multumiri anticipate.



#2 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 January 2005 - 08:42 PM

poate gresesc, dar din cate stiu 205 este ptr.licente si brevete realizate pe cont propriu.
oricum eu folosesc la toate licentele, inclusiv pogram conta, 208.




#3 Diaphane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 31 January 2005 - 08:49 PM

La mine sunt inregistrate in 205. Care are 2 analitice: achizitionate si realizate pe cont propriu. Auditurile de pana acum au avut o predilectie spre a cerceta 205 si nu mi-au spus nimic. Eu deduc ca e ok sa le lasi in 205.

Si btw... acolo am inregistrate licente windows, office, program conta etc.
I can resist anything... except temptation!



#4 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 January 2005 - 08:56 PM

politica expertului. mie de ce mi-o fi spus sa le trec in 208?



#5 Diaphane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 31 January 2005 - 09:08 PM

In planul de conturi avem urmatoarele explicatii:

1. 205 - In debitul contului se inregistreaza brevetele, licentele, marcile comerciale si alte valori similare achizitionate, realizate pe cont propriu, aportate in natura, precum si cele primite cu titlu gratuit.

2. 208 - Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta programelor informatice create de unitate sau achizitionate de la terti precum si a altor imobilizari necorporale.
In debitul contului se inregistreaza valoarea imobilizarilor necorporale achizitionate, realizate pe cont propriu sau reprezentand aportul asociatilor la capitalul social.

Cred ca pana la urma totul tine de cum se defineste program informatic si daca exista vreo diferenta:

1. semantica - intre program informatic si aplicatie
2. de interpretare asupra achizitionarii licentei de utilizare a unui program si achizitionarea programului in sine (cu dreptul de a-l modifica etc --> adica devii proprietarul lui)

Alti oameni mai destepti ce spun?
I can resist anything... except temptation!



#6 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 01 February 2005 - 12:06 AM

Licenta pe care ai achizitionat-o este in fond un program informatic si de aceea cred ca era bine sa fie inregistrata in ct.208.Dar nu are repercursiuni economice si deci poate ramane si asa.Succes!!!
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#7 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 01 February 2005 - 08:42 AM

Dupa cum zice Planul de conturi, 208 ar fi mai indicat. Nu cred ca un control s-ar lega de faptul ca le gaseste in 205. De obicei, ei trec repede de clasa I si II....

...a balantei http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2005 - 10:40 AM

Va multumesc cu drag tuturor celor care mi-ati raspuns. O sa le las in 205 fiindca nu mai vreau sa modific balanta pe dec. 2004 decat daca este strict necesar.

O zi frumoasa.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL