Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli fara documente din casierie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cheltuieli fara documente din casierie

9 replies to this topic

#1 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2006 - 01:10 PM

Buna tuturor.
pentru acoperirea unor chelt fara documente justificative as putea sa fac ordine de delegatie si sa acord diurna deductibila si nedeductibila ce depaseste 10.52 /zi cat sa mi echilibreze diferenta dintre real si inregistrat la casa?
Multumesc din suflet celor care imi vor raspunde :thumbup:



#2 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2006 - 01:52 PM

:thumbup: :lostit (13): :lostit (13):




#3 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 18 December 2006 - 02:48 PM

cand faci o deplasare trebuie sa ai un motiv. O deplasare fara motiv este la fel de daunatoare ca si o "gaura" in casa. Mai bine incearca sa acoperi cu bonuri de benzina sau cheltuieli de protocol sau ceva papetarie. Trebuie sa ai mai mult decat un ordin de deplasare ca sa obtii o diurna (diurna se acorda pentru perioada mai mare de 12 ore , prin urmare tb sa faci dovada ca persoana a fost in deplasare mai mult de 12 ore si sa ai Ordinul de deplasare stampilat la locul unde s-a deplasat persoana respectiva ;altfel...este evaziune)
parerea mea este ca te complici inutil.
Si mai este ceva....diurna poate fi oricat de mare, functie de contractul de munca sau de politica firmei , dar numai 10.52*2,5 este deductibil fiscal, adica 26.3 lei).
Daca poti "aranja" pe bune o deplasare, ar fi ok, dar sunt prea multe elemente care te-ar putea da de gol.



#4 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2006 - 04:08 PM

Alte pareri?



#5 Florina_ina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 19 December 2006 - 03:27 PM

Buna!
Iren are dreptate.Eu ma acopar cu bonuri de consumabile si protocol.Sunt cele mai usor de obtinut.



#6 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 19 December 2006 - 04:26 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Dec 18 2006, 06:08 PM, a spus:

Alte pareri?
Daca poti face rost de stampile pe ordinele de deplasare,care sa ateste realitatea deplasarii,mai bine faci ordine,pt.ca ai diurna si poti deconta si bonuri de benzina,ca justificare ca omul s-a deplasat ,sa zicem,cu auto propriet.personala. Dar ai grija cand inregistrezi sumele, ca daca persoana care face deplasarea este asociat nesalariat,diurna lui este integral nedeductibila.



#7 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 19 December 2006 - 04:51 PM

[quote name='GAMA' date='Dec 19 2006, 05:26 PM' post='112606']
[quote name='nicoleta_c' post='112489' date='Dec 18 2006, 06:08 PM']
Alte pareri?
[/quote]
Am o nelamurire aici. Pentru cheltuielile de protocol este un plafon ? Sau poti sa inregistrezi cate vrei si sa-ti reglezi casa? Se leaga cineva de cele care nu sunt deductibile (si binenteles nu deduciTVA).? Ma refer aici la sume mai maricele 4000 - 5000 RON.



#8 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 20 December 2006 - 10:12 AM

Pentru intrebarea ta exista topic special. Foloseste butonul "cauta" pentru ca s-a dezbatut deja aceasta problema.

Si apropos de delegatii...chiar daca obtii stampile, trebuie sa faci o dovada ca nu te-ai dus in sejur acolo, ci in interes de afaceri (raport, invitatie la diverse evenimente, cereri de inscriere la div evenimente, plati taxe de participare, etc). Un eventual control pe tema asta stie ce sa caute si nu este recomandabil sa te duci aiurea in delegatii.



#9 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2007 - 11:30 AM

Pot ridica de la banca o suma de 150mil. pt diverse cheltuieli, si s-o las in casierie(ca tot nu mai este plafon)...vreo 2 luni de zile?



#10 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 09 January 2007 - 09:41 AM

Da, poti sa o lasi. Problema apare in cazul in care ai un control care va cere sa demonstrezi ca ai acest sold, efectiv. Daca exista, nici o problema, daca nu ........... baietii de la Garda stiu continuarea.
iuliana






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL