Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decont 300 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decont 300

16 replies to this topic

#1 roxanna_roxa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 18 December 2006 - 09:02 PM

a gresit cineva decontul de tva pe primul trimestru...cum se procedeaza? ce declaratie se depune?



#2 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 18 December 2006 - 09:23 PM

nici una, folosesti linia "regularizari" in decontul pe decembrie, treci diferenta pina la sumele reale, in asa fel incit rezultatul in liniile 26/27 sa -ti dea ca in balanta

Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#3 europolis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ialomita
  • Interests:muzica

Postat 28 January 2007 - 06:44 PM

Si daca am gresit decontul in decembrie?? cum pot rectifica? Am trecut sumele lunare in loc de cele trimestriale.....iar decl este trimestriala.
Merci
europolis



#4 roxanna_roxa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 30 January 2007 - 02:18 PM

si eu am gresit decontul pe decembrie...am fost la finante si mi-a spus sa fac o adresa catre ei....sa aduc decontul corect...si sa atasez registrele de vanzari si cumparari si balanta....



a mai facut cineva asa? sau a mai facut cineva vreo adresa la finante.....stie cineva cum e cel mai corect?

sau poate e mai bine in martie la regularizari sa trec? :lostit (13):



#5 bi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 January 2007 - 03:55 PM

Vezi postarearoxanna_roxa, la Jan 30 2007, 02:18 PM, a spus:

si eu am gresit decontul pe decembrie...am fost la finante si mi-a spus sa fac o adresa catre ei....sa aduc decontul corect...si sa atasez registrele de vanzari si cumparari si balanta....



a mai facut cineva asa? sau a mai facut cineva vreo adresa la finante.....stie cineva cum e cel mai corect?

sau poate e mai bine in martie la regularizari sa trec? :lostit (13):

cred ca cel mai bine e sa refaci acum decontul si sa treci sumele corecte folosind randurile de regularizari.daca astepti pana in martie la urmatorul decont si intre timp ai vreun control nu mai poti face nici o regularizare si iei si amenda ca nu ai calculat corect,iar daca greseala e la tva-ul colectat ( sa zicem ca ai omis cateva facturi) intra si la evaziune fiscala. in plus tb sa mai atasezi o declaratie prin care specifici ca pana la data la care ai depus decontul cu regularizarile nu ai avut nici un control.



#6 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 30 January 2007 - 09:01 PM

Si eu am patit-o anul trecut cu trim. III! Intrebi la adm.financiara unde se fac corectiile la decl. 300 (de ex. la mine la sect. 4 se fac la IMGB, este acolo o cladire in care isi are sediul admn. fin.). Acolo te duci cu jurnalele de cump si cele de vanzari de pe lunile aferente trim. respectiv, balanta la sfarsit de trim., iar acolo te vor indruma cum sa scrii o cerere de rectificare a erorilor materiale. Dupa ce le depui iti vor spune sa te duci peste cateva zile sa iei decizia de rectificare. Numai asa se poate indrepta ceva la decl. 300. Succes! Se va rezolva!



#7 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2007 - 04:56 PM

Sunteti de acord sa "analizam "putin decontul de TVA actual,cu toate randurile lui,ca sa ne clarificam cu ce trebuie trecut si unde ?Eu una am destule neclaritati.Citesc instructiunile si parca nu mai judec :
- tva pt facturi interne constructii-montaj(taxare inversa) la care randuri se trec 4 si 15( art.160CF) sau in alt loc?
- dar achizitiile intracomunitare care nu se declara intrastat( marfuri care au fost in antrepozite).Dupa instructiuni ar fi la rd.4 si 15
- dar tva import servicii? rd.4 si 15 ?
Nu stiu daca am inteles bine...
Daca sunt unii mai lamuriti,poate ne luminati si pe noi...
Cu multumiri
gabriela mihaela



#8 CamiT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 February 2007 - 06:15 PM

Gabriela sunt de acord cu tine, trebuie analizat cu mare atentie decontul de TVA.
Din pacate si eu sunt intr-o mare ceata!
Obiectul de activitate al firmei este : intermediere servicii transport.
In Jurnalul de cumparari, dar si in decontul de TVA nu regasesc nicaieri locul unde pot inscrie "cumpararea de servicii pentru revanzare"
Singura varianta logica mi se pare a fii sa trec sumele la col.8-9 in jurnalul de cumparari (adica la "Bunuri destinate revanzarii") si la rd.18 in decont, chiar daca nu se refera la servicii.
Am senzatia ca leguitorii nostri au omis ca exista si servicii care nu sunt "achizitionate" pentru nevoile firmei ci pentru asa zisa "revanzare". Sau poate ma insel!!!

Nici la jurnalul pentru vanzari nu e mai buna situatia ...
Am facturat servicii de transport catre un client din Germania (cu cod valabil de TVA) , asta inseamna ca locul prestarii este in Germania. In jurnalul de vanzari eu cred ca ar trebui sa inreg in col.12, dar sper sa nu gresesc , sa nu fie col.16.
Asa ca subscriu la cele spuse de Gabriela "Daca sunt unii mai lamuriti,poate ne luminati si pe noi..."

Va multumesc



#9 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2007 - 07:14 PM

Am fost la Ad.fin sa ma lamuresc cu decl 300 si m-am intors cum am plecat...sunt rapusa, nu mai pot citi :lostit (13):
Problema e ca trebuie sa facem in asa fel ca in decont sa apara 4426 si 4427

Daca ma poate ajuta cinva...

1.unde trec achzitie de marfa din UE pe care o vand in Romania(taxare inversa,ambele firme cu cod de TVA) intrastat

2. unde trec achizitia pt.nevoi proprii (materiale) ambele firme platitoare de TVA cea din RO nu da intrastat (tot taxare inversa)



#10 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 10:19 AM

Vezi postareaDoina P, la Feb 19 2007, 07:14 PM, a spus:

Am fost la Ad.fin sa ma lamuresc cu decl 300 si m-am intors cum am plecat...sunt rapusa, nu mai pot citi :lostit (13):
Problema e ca trebuie sa facem in asa fel ca in decont sa apara 4426 si 4427

Daca ma poate ajuta cinva...

1.unde trec achzitie de marfa din UE pe care o vand in Romania(taxare inversa,ambele firme cu cod de TVA) intrastat

2. unde trec achizitia pt.nevoi proprii (materiale) ambele firme platitoare de TVA cea din RO nu da intrastat (tot taxare inversa)

Pt.punctul 1. treci la randul 13( pt.4426) si la rd.3(pt.4427)
pt.punctul 2.treci la rd.14( 4426) si tot rd.3 (4427)
gabriela mihaela



#11 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 01:23 PM

Gabi ,te pup si multumesc!
Pt. 1
Am incercat exact cum ai spus tu 3+13,dar nu-mi da rezultatul bun ,ramane de plata TVA,ceeace nu este bine.(4426-4427=0)
Asa ca am ales 3+18 .
La 2 nu am facut pt.ca nu am cazul (norocul meu)



#12 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 04:40 PM

Vezi postareaDoina P, la Feb 20 2007, 01:23 PM, a spus:

Gabi ,te pup si multumesc!
Pt. 1
Am incercat exact cum ai spus tu 3+13,dar nu-mi da rezultatul bun ,ramane de plata TVA,ceeace nu este bine.(4426-4427=0)
Asa ca am ales 3+18 .
La 2 nu am facut pt.ca nu am cazul (norocul meu)

Ma gandesc de ce nu ti-a iesit... Pentru ca vezi tu , rd.18 este pentru achizitii in interiorul tarii.Daca este comert intracomunitar ,ma gandesc ca ar trbui 3+13.Mie mi-a iesit asa ,cu 3+13.
Nu zic ca este ca mine,dar daca declaram si intrastat,ma gandesc ca ar trebui sa se "pupe"datele...Eu stiu...Poate ne mai ajuta si altii !
gabriela mihaela



#13 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2007 - 11:56 AM

S-a modificat ieri decl 300...
Am reusit sa -mi dea decontul corect pt.speta cu achizitii UE intrastat completand astfel:
rd 3 :doar baza fara TVA
rd 13: baza+TVA



#14 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 23 February 2007 - 05:21 PM

Tva deductibil aferent ratelor la leasing.financiar unde il treceti in D300?la randul 21?
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#15 Catad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2007 - 05:28 PM

nu, la rd.22,
art 149 alin1 b) bunurile care fac obiectul inchirierii, leasingului,
concesionarii sau oricarei alte metode de punere a acestora la
dispozitia unei persoane sunt considerate bunuri de capital apartinad
persoanei care le inchiriaza,le da in leasing sau le pune la dispozitia
altei persoane



#16 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 23 February 2007 - 07:06 PM

mersi tare mult...
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#17 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 23 March 2007 - 09:08 AM

am un import extracomunitar( turcia si canada) , fac 4426-4427, pb mea este unde trec sumele respective in decont de tva si daca trec doar tva-ul sau si baza aferenta( la 4427 mi -se pare ilogic sa trec baza)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL