Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tichete cadou - marketing si/sau cadouri pt salariati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tichete cadou - marketing si/sau cadouri pt salariati

95 replies to this topic

#1 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2007 - 08:18 AM

Cate tichete cadou poate da societatea salariatilor, in ce suma trebuie sa ma incadrez, cu ce ocazii se pot acorda, care este regimul deductibilitatii, sunt impozabile la salariat ?
Precizez ca societatea este platitoare de imp pe profit si copii nu au dacat 2 dintre salariati.
V-as fi profund recunoscatoare daca mi-ati raspunde azi si mi-ati da si temeiul legal.
Codul fiscal nu m-a lamurit si nu am normele actualizate la zi.
Multumesc!

Nu poate nimeni sa-mi raspunda la intrebarea despre tichtele cadou?
Va rog, chiar e urgent!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:51 PM




#2 AccorServices

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 01 November 2007 - 11:31 AM

Conform cu ultimele modificari ale Codului Fiscal (art. 21, al.3, pct.c), tichetele de cadouri se pot acorda de sarbatori si salariatilor fara copii minori. Actele normative la zi sunt disponibile la
http://www.accorserv...ile/Legislatie/
Facilitatile fiscale sunt urmatoarele:
-Tichetele cadou acordate pentru copiii minori ai salariatilor, de sarbatori (,Crăciun, Paște și 1 Iunie, precum și tichetele cadou oferite salariatelor de 8 Martie): in limita a 150 lei/copil minor : sunt deductibile limitat si scutite de taxa impozitului aferent pe venit
-Tichetele cadou acordate salariatilor de sarbatori sau pentru orice alt motiv social: sunt deductibile in limita a 2% din fondul anual de salarii, dar impozabile pe venitul salarial.

Revin cu detalii privind conditiile de acordare a tichetelor cadou:

Legea 571/2003 (codul fiscal) prevede o serie de facilitati fiscale la acordarea tichetelor cadou pentru copiii minori ai angajatilor cu ocazia sarbatorilor de Crăciun, Paște și 1 Iunie, precum și pentru tichetele cadou oferite salariatelor de 8 Martie.

Din punctul de vedere al societatii, aceste cheltuieli se incadreaza in cheltuielile sociale, reglementate de art. 21 al.3 lit. c) si sunt deductibile in limita a 2% din fondul de salarii.

Din punctul de vedere al salariatului, tichetele cadou sunt scutite de plata impozitului si a contributiilor sociale în limita a 150 lei/beneficiar si eveniment in conformitate cu prevederile art.55 al.4 lit.a).

In cazul in care numai una din cele doua conditii este indeplinita, se aplica facilitatea fiscala numai pentru aceasta. De exemplu, se pot acorda tichete cadou de Craciun in limita a 150 RON/copil si nu sunt impozabile la nivelul salariatului, dar daca se depaseste plafonul de 2% din fondul de salarii, cheltuiala este nedeductibila la nivelul societatii.

Totodata, tichetele cadou se pot acorda si in alte cazuri (cheltuieli de protocol, marketing si promovare etc), in conformitate cu prevederile legii 193/2006 (legea tichetelor cadou si de cresa).

Daca aveti orice alte intreabari le astept.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:52 PM
citare mesaj anterior




#3 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 02 November 2007 - 11:26 AM

Vezi postareaAccorServices, la Nov 1 2007, 12:06 PM, a spus:

Totodata, tichetele cadou se pot acorda si in alte cazuri (cheltuieli de protocol, marketing si promovare etc), in conformitate cu prevederile legii 193/2006 (legea tichetelor cadou si de cresa).


La ce anume va referiti cand spuneti "in conformitate cu prevederile legii 193/2006". Eu am avut tichete cadou pe care le-am dat pur si simplu pe protocol.Au fost date unor colaboratori (reprezentanti ai unor firme) ca si cadou de Pasti. Calculul deductibilitatii l-am facut pt protocol. Trebuia sa mai am si altceva in vedere? Multumesc.



#4 AccorServices

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 02 November 2007 - 04:54 PM

Legea nr.193/2006 reglementeaza conditiile de acordare a tichetelor cadou. La art. 2 al.1 se prevad urmatoarele :
,,Tichetele cadou se pot utiliza pentru campanii de marketing, studiul pieței, promovarea pe piețe existente sau noi, pentru protocol, pentru cheltuielile de reclamă și publicitate, precum și pentru cheltuieli sociale.??
Se poate aprecia ca enumerarea legiutorului este limitativa si deci nu se pot acorda tichete cadou in afara acestui cadru. In cazul in care ati acordat tichete cadou pentru activitati de protocol va incadrati in prevederile legale si trebuie doar sa respectati regimul fiscal al acestora prevazut de codul fiscal.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:53 PM
citare mesaj anterior




#5 Guest_light_ocean_*

  • Guests

Postat 06 November 2007 - 11:39 PM

buna,

ce inseamna campanii marketing in contextul tichetelor cadou? cum trebuie sa se desfasoare aceasta campanie, cum se comporta ?
astept raspuns,

multumesc



#6 AccorServices

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 07 November 2007 - 01:12 PM

Buna,
Exista companii care vor sa isi stimuleze vanzarile, sa isi promoveze anumite produse/servicii sau sa popularizeze numele firmei. In consecinta, acorda tichete de cadouri personalizate cu diferite mesaje, in functie de campania de marketing, clientilor finali care achizitioneaza produsele participante in aceste campanii. De exemplu: "la cumparaturi in valoare de ... lei, primesti x tichete cadou" sau "la cumpararea unui produs de tip z, primesti tichet cadou".

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:53 PM
citare mesaj anterior




#7 ramona_banica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 November 2007 - 01:36 PM

Valoarea este de 150 de lei pt fiecare copil si pt fiecare ocazie? Adica pot da 150 de Pasti, 150 de 1 iunie...s.a.m.d.?
Iar cadourile date salariatilor, de Paste sa spunem, sunt deductibile in limita de 2% dar trebuiesc impozitate pe statul de plata?



#8 AccorServices

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 07 November 2007 - 03:13 PM

Salutare,
Valoarea de 150 de lei este pentru fiecare copil minor si pentru fiecare ocazie, cu conditia ca suma lor sa se incadreze in 2% din fondul anual de salarii.
Sumele destinate tichetelor cadou care depasesc plafoanele pentru facilitatile fiscale se impoziteaza ca un venit salarial.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:53 PM
citare mesaj anterior




#9 Crystyna1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 November 2007 - 04:23 PM

Buna,
Fiindca se aprorie sarbatorile am facut si eu "cercetari" prin legislatie in ceea ce priveste acordarea cadourilor...
As dori sa va prezint concluziile la care am ajuns si va rog sa ma aprobati sau sa ma contraziceti daca gresesc:

Din punctul de vedere al impozitului pe profit:

Incepand din anul 2007 se pot acorda cadouri (tichete cadou) si salariatilor in limita procentului de 2% din fondul de salarii, nu numai copiilor minori ai salariatilor, si salariatelor cum era pana la 31.12.2006.

Citez din Codul fiscal art 21 alin (3) lit c.
Varianta valabila pana la 31.12.2006:
"...În cadrul acestei limite pot fi deduse si cheltuielile reprezentând: cadouri în bani sau în natura oferite copiilor minori ai salariatilor, cadouri în bani sau în natura acordate salariatelor..."
Varianta valabila de la 01.01.2007:
"...În cadrul acestei limite, pot fi deduse si cheltuielile reprezentând: tichete de cresa acordate de angajator în conformitate cu legislatia în vigoare, cadouri în bani sau în natura oferite copiilor minori si salariatilor, cadouri în bani sau în natura acordate salariatelor...

Cred ca ati sesizat ca "ai" s-a transformat in "si"... Initial am crezut ca e gresala de tipar... dar ulterior m-am convins ca nu este gresala... Asta e una din exprimarile ambigue cu care ne-a obisnuit deja legiutorul...

Din punctul de vedere al impozitului pe venit:

- A ramas ca si pana acum si anume: Doar cadourile acordate copiilor minori si salariatelor sunt scutite impozitului pe venit in sensul ca nu intra in veniturile salariale in limita a 150 ron
- Sunt deasemenea scutite tichetele de cresa acordate potrivit legii
- Nu se mentioneaza nimic de cadourile acordate angajatilor ( inseamna ca acestea se impoziteaza?)

Din punctul de vedere al Legii 193/2006 si al normelor metodologice:

Art 12 alin (2) a fost modificat la data de 01.01.2007 de art VI pct 8 din L343/2006

Art. 12 alin (2) L193/2006
"Sumele corespunzatoare tichetelor cadou si tichetelor de cresa acordate de angajator nu se iau în calcul nici pentru angajator, nici pentru salariat la stabilirea drepturilor si obligatiilor care se determina în raport cu venitul salarial."

art VI pct 8 din L343/2006
"Începând cu data de 1 ianuarie 2007, se abroga:
Prevederile legate de obligatiile fiscale stabilite potrivit Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, de la art. 12 alin. (2) din Legea nr. 193/2006 privind acordarea tichetelor cadou si a tichetelor de cresa, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 446 din 23 mai 2006;"


Norme metodologice ale L193/2006
"11.1.Sumele corespunzatoare tichetelor cadou si tichetelor de cresa acordate de angajator, potrivit Legii nr. 193/2006, cu modificarile ulterioare, pâna la data de 31 decembrie 2006, nu sunt impozabile, în întelesul impozitului pe venit. Începând cu data de 1 ianuarie 2007, potrivit Legii nr. 343/2006 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, contravaloarea tichetelor de cresa este venit neimpozabil în sensul impozitului pe venit.
11.2.Asupra sumelor corespunzatoare tichetelor cadou si tichetelor de cresa acordate de angajator nu se calculeaza si nu se retin nici pentru salariat, nici pentru angajator contributiile obligatorii de asigurari sociale, prevazute de Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, contributiile la bugetul asigurarilor pentru somaj, prevazute de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, contributiile obligatorii pentru asigurarile de sanatate, prevazute de Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sanatatii, cu modificarile ulterioare. Angajatorii nu datoreaza pentru sumele corespunzatoare tichetelor cadou si tichetelor de cresa acordate angajatilor nici contributia de asigurari pentru accidente de munca si boli profesionale, prevazuta de Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, cu modificarile si completarile ulterioare."


In concluzie:
-Tichetele cadou se pot acorda angajatilor fiind deductibile in sensul impozitului pe profit in limita de 2%, nu se includ in veniturile salariale(nu se calculeaza CAS, sanatate, somaj si celelalte) dar sunt impozabile in sensul impozitului pe venit (cu ce cota? 16%?)
-Tichetele cadou acordate copiilor minori ai salariatilor si salariatelor numai cu ocaziile stabilite in Norme (Pasti, Craciun, 8 Martie...) sunt deductibile in limita a 2%din fondul de salarii, in ceea ce priveste impozitul pe profit, sunt neimpozabile in limita a 150 ron in sensul impozitului pe venit, nu se calculeaza nici CAS, sanatate, somaj etc in limita aceleiasi sume
- Tichetele de cresa sunt deductibile in limita a 2% din fondul de salarii si nu se impoziteaza cu impozit pe venit

Va rog ajutati-ma deoarece cu cat am cautat mai mult in legislatie cu atat am fost mai nedumerita :smile:
Va multumesc
Cris



#10 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2007 - 12:18 AM

Multumesc Accor Services si colegilor pentru lamuriri.Intrucat se prevede incadrarea in limita procentului de 2% din fondul de salarii, prefer sa le consider nedeductibile la calculul imp pe profit si sa nu le impozitez la salariat.Sper ca in felul acesta nu voi avea probleme!
Multumesc inca o data!



#11 Gabita123

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fiscalitate, contabilitate

Postat 11 November 2007 - 01:07 AM

Tichetele cadou acordate in campanii de marketing se impoziteaza la persoana fizica care le primeste? (in normele de aplicare ale codului fiscal sunt enumerate la capitolul alte venituri cu obligatia de plata a impozitului de cel care le acorda). Asta inseamna firma care organizeaza astfel de promotii ar trebui sa cunoasca utilizatorul final al tichetului, adica a tuturor persoanelor care au cumparat produsul z si au primit tichetul cadou si apoi sa se plateasca impozitul pe venit?
Intrebarea e valabila si pt tichetele acordate ca protocol - tot dpdv al impozitului pe venitul obtinut de persoanele fizice.

Multumesc pentru o clarificare

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:54 PM




#12 AccorServices

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 12 November 2007 - 11:43 AM

Buna ziua,

Iata raspunsurile noastre la cele 3 intrebari:

-tichetele cadou acordate angajatilor sunt deductibile limitat (2% din fondul anual de salarii) si sunt impozabile pe venit, ca un venit salarial. Se aplica toate taxele si impozitele aferente unui venit salarial.
-concluzia este corecta
-concluzia este corecta

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 29 November 2007 - 08:20 PM




#13 Crystyna1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 November 2007 - 12:02 PM

...adica se aplica si CAS, sanatate, somaj, etc? sau numai impozit pe venit/salar?
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:54 PM
citare mesaj anterior

Cris



#14 AccorServices

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 12 November 2007 - 07:34 PM

Salutare,

Codul fiscal prevede ca nu sunt impozabile la nivelul salariatului tichetele cadou acordate ca si cheltuieli sociale pentru copiii minori ai acestuia cu ocazia Craciunului, Pastelui si zilei de 1 iunie precum si femeilor cu ocazia zilei de 8 martie (in limita a 150 lei de persoana si eveniment). Codul fiscal nu are insa o prevedere explicita in privinta impozitarii tichetelor cadou acordate salariatilor, in afara cadrului sus-mentionat. In absenta unei asemenea prevederi, se poate aprecia ca tichetele cadou acordate salariatilor sub forma unei chetuieli sociale sunt deductibile atat la nivelul companiei (in limita a 2% din fondul de salarii) cat si neimpozabile pentru salariat in cazul in care se incadreaza la una din categoriile de venit declarate ca neimpozabile la art. 55 al 4 lit. a) din codul fiscal:

a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităților naturale, ajutoarele pentru bolile grave și incurabile, ajutoarele pentru naștere, veniturile reprezentând cadouri pentru copiii minori ai salariaților, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la și de la locul de muncă al salariatului, costul prestațiilor pentru tratament și odihnă, inclusiv transportul pentru salariații proprii și membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariații proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă.

Orice alta destinatie a tichetelor cadou acordate salariatilor se considera avantaj in natura si este impozitata ca un venit de natura salariala si implicit constituie baza de calcul pentru taxele patronale (in functie de metodologia de calcul specifica fiecarei contributii).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:54 PM
citare mesaj anterior




#15 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 17 November 2007 - 05:01 PM

Asadar daca de Craciun vreau sa ofer salariatilor cate 3 bonuri/salariat a 50 ron adica 150 Ron trebuie sa retin si sa virez la stat CAS, Somaj,CASS, impozit pe salariu si daca depasesc limita de 2% din fondul de salarii le consider nedeductibile si platesc si impozit pe profit? Am inteles bine? Va rog sa ma lamuriti si pe mine ca din legislatie nu prea inteleg mai nimic. Va multumesc!



#16 brone

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 November 2007 - 12:02 PM

In codul fiscal art.21 alin.3 .pct c scrie f clar "cadouri in bani sau in natura oferite copiilor minori SI salariaților"

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 29 November 2007 - 08:22 PM




#17 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2007 - 02:18 PM

Eu n-am gasit unde scrie asa clar SI... E vorba de copii minori ai salariatilor, nu asa in general copiilor minori :smile:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:55 PM
citare mesaj anterior

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#18 brone

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 November 2007 - 04:47 PM

Vezi postareafboji, la Nov 21 2007, 04:18 PM, a spus:

Eu n-am gasit unde scrie asa clar SI... E vorba de copii minori ai salariatilor, nu asa in general copiilor minori :thumbup:

Am specificat unde scrie ..este taiat AI si este trecut SI. :smile:
Asta a obs shi Crystyna1980 shi a specificat in mesajul ei postat ceva mai sus.

Aceasta postare a fost editata de brone: 21 November 2007 - 04:50 PM




#19 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2007 - 05:20 PM

Vezi postareabrone, la Nov 21 2007, 02:47 PM, a spus:

Asta a obs shi Crystyna1980 shi a specificat in mesajul ei postat ceva mai sus.

atunci este sigur o greseala de tipar pentru ca :

Observatia Crystynei :Varianta valabila de la 01.01.2007:
"...În cadrul acestei limite, pot fi deduse si cheltuielile reprezentând: tichete de cresa acordate de angajator în conformitate cu legislatia în vigoare, cadouri în bani sau în natura oferite copiilor minori si salariatilor, cadouri în bani sau în natura acordate salariatelor...

... Doar cadourile acordate copiilor minori si salariatelor sunt scutite impozitului pe venit in sensul ca nu intra in veniturile salariale in limita a 150 ron...
- Nu se mentioneaza nimic de cadourile acordate angajatilor ( inseamna ca acestea se impoziteaza?)

Odata ce Crystina1980 a observat ca "... pot fi deduse... cadouri... oferite ...si salariatilor" ar insemna ca NU se impoziteaza si se contrazice singura :smile:
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#20 AccorServices

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 22 November 2007 - 09:13 AM

Vezi postareaBajinaru Ramona, la Nov 17 2007, 05:01 PM, a spus:

Asadar daca de Craciun vreau sa ofer salariatilor cate 3 bonuri/salariat a 50 ron adica 150 Ron trebuie sa retin si sa virez la stat CAS, Somaj,CASS, impozit pe salariu si daca depasesc limita de 2% din fondul de salarii le consider nedeductibile si platesc si impozit pe profit? Am inteles bine? Va rog sa ma lamuriti si pe mine ca din legislatie nu prea inteleg mai nimic. Va multumesc!

Buna dimineata,
Concluziile trase sunt corecte. Iata si baza legislativa:

Codul fiscal prevede ca nu sunt impozabile la nivelul salariatului tichetele cadou acordate ca si cheltuieli sociale pentru copiii minori ai acestuia cu ocazia Craciunului, Pastelui si zilei de 1 iunie precum si femeilor cu ocazia zilei de 8 martie (in limita a 150 lei de persoana si eveniment). Codul fiscal nu are insa o prevedere explicita in privinta impozitarii tichetelor cadou acordate salariatilor, in afara cadrului sus-mentionat. In absenta unei asemenea prevederi, se poate aprecia ca tichetele cadou acordate salariatilor sub forma unei chetuieli sociale sunt deductibile atat la nivelul companiei (in limita a 2% din fondul de salarii) cat si neimpozabile pentru salariat in cazul in care se incadreaza la una din categoriile de venit declarate ca neimpozabile la art. 55 al 4 lit. a) din codul fiscal:

a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităților naturale, ajutoarele pentru bolile grave și incurabile, ajutoarele pentru naștere, veniturile reprezentând cadouri pentru copiii minori ai salariaților, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la și de la locul de muncă al salariatului, costul prestațiilor pentru tratament și odihnă, inclusiv transportul pentru salariații proprii și membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariații proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă.

Orice alta destinatie a tichetelor cadou acordate salariatilor se considera avantaj in natura si este impozitata ca un venit de natura salariala si implicit constituie baza de calcul pentru taxele patronale (in functie de metodologia de calcul specifica fiecarei contributii).






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL