Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tichete cadou - marketing si/sau cadouri pt salariati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


tichete cadou - marketing si/sau cadouri pt salariati

95 replies to this topic

#81 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 May 2008 - 01:47 PM

Vezi postarealight_ocean, la May 5 2008, 11:40 PM, a spus:

de acord cu andreea :thumbup: .
hai sa gandim un pic, macar noi.... daca sunt unii dintre noi care nu gandesc situatiile respective mai in esentza. nu e de ajuns sa achizitionezi pe firma ( faci factura si gata ) un obiect si apoi sa-l faci cadou sa zicem....
gandeste situatia si impuneti punctul de vedere daca vezi ca nu este ok, cu argumente bineinteles.

succes!



Asa e...hai sa mai gandim...si hai sa mai citim un pic Codul fiscal....acolo...printre multe altele exista un paragraf...in care scrie asa (la art 55, alin (4), lit a)): "Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare al altor culte religioase......sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei"

Asadar, daca mai "tragem cu ochiul" prin Codul fiscal....vedem ca acesti copii minori ai angajatilor pot primi cadouri de la angajatorii parintilor, (la 1 iunie, dar si cu ocazia sarbatorilor religioase cele mai importante: Paste si Craciun) care se reflecta pentru ei intr-un fel de venituri neimpozabile, adica nu se impoziteaza ca si salarii. Pe de alta parte, daca salariatul obtine un venit, logic ar fi, gandind un pic, ca societatea sa inregistreze o cheltuiala, nu????...iar pentru societate, aceasta cheltuiala este incadrata, conform art 21, alin (3), lit c)...la cheltuieli sociale...

Asa ca...dupa parerea mea...inainte sa adresati intrebari ironice....mai documentati-va!
Acesta din care v-am citat este Codul fiscal valabil pentru anul 2007...si chiar daca a fost modificat in privinta asta....nu pusesem o intrebare chiar absurda....zic eu....in cel mai rau caz puteam sa nu am Codul fiscal actualizat.....

sorry....e ultima mea replica...ai citit tot forumul si esti sigur(a) ca nu s-a discutat si aspectul asta? ....privind cadourile??

Vezi postarealight_ocean, la May 6 2008, 02:40 PM, a spus:

noi am auzit de cadouri pt copii angajatorilor, nu asta e problema.
ci faptul ca ai aplicat la sectiunea tichete cadou, dar cred ca din greseala.

nu ai treaba cu tva-ul, treci direct pe chelt cu protocol " cadoul " sau chelt sociale , depinde cum o gandesti cu situatia.

% = 401_ valoare facturii ( in cazul tau 159lei)
6458 cu valoarea trambulinei

4426 cu cota tva 19%

aceasta e nota contabila

succes!



stiam care e nota...nu asta am intrebat....ideea era ca acel copil...primeste un cadou care la mine pe cheltuiala e 130 lei...dar valoarea lui per total e 159 lei....ok...asta e chiar ultima replica. O zi minunata si...spor la citit!



#82 Guest_light_ocean_*

  • Guests

Postat 06 May 2008 - 01:52 PM

mirela,

sincer sa-ti spun eu intru destul de rar pe forum si atunci cand am anumite situatii delicate de tratat si inregistrat in conta, la baza sta studiu legislativ sau ghidul.
in rest eu cred ca este destul de dificil sa te faci inteles pe net, e interpretabil.

cunosc ce spune codul fiscal dar eu aveam senzatia ca nu stii art contabil ( cu sau fara tva ).

greseala valoarea bunului este de 130 lei , nu ai treaba cu tva-ul

ceea ce spui tu despre 159 lei este valoarea pe furnizor, care este cu totul si cu totul altceva.

scrie-mi pe nicomariapopa@yahoo.com, daca vrei sa dezbatem chestiunea.




#83 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 May 2008 - 01:52 PM

si...mai e o chestie...raspunsurile pe care le-am primit...nu cuprind un repros al faptului ca am postat intrebarea unde nu trebuia...s-a comentat despre continutul intrebarii...asa ca...nu cred ca-i cazul s-o intorci "ca la ploiesti"...



#84 Guest_light_ocean_*

  • Guests

Postat 06 May 2008 - 01:58 PM

chiar nu am intors-o " ca la ploiesti " , doar ca doream sa inteleg mai bine ce vrei sa stii

Vezi postareamirela 0702, la May 6 2008, 02:47 PM, a spus:

stiam care e nota...nu asta am intrebat....ideea era ca acel copil...primeste un cadou care la mine pe cheltuiala e 130 lei...dar valoarea lui per total e 159 lei....ok...asta e chiar ultima replica. O zi minunata si...spor la citit!
pai daca faci deosebirea atunci trebuie sa stii ca valoarea in sine a bunului este de 130 lei , nu de 159 lei. nu ai treaba cu tva-ul. si nu te enerva ca ziua e lunga , doar vroaim sa-ti dau o mana de ajutor, chiar daca arat ca membru junior...in conta nu sunt chiar asa junior.
multumesc pt ziu abuna la fel si tie!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 06 May 2008 - 04:25 PM




#85 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 08 May 2008 - 09:58 PM

Parerea mea (pe care n-o sustin cu articole din legislatie, ca n-am timp sa caut) este ca se deduce tva-ul intr-o prima faza - nici nu s-ar putea altfel , ca exista 394 si teoretic se pot incrucisa facturile - , dar la sfarsitul anului se colecteaza tva aferent depasirii deductibilitatii la cheltuielile sociale (prin emitere de autofactura, ca si in cazul protocolului care depaseste limita deductibila)



#86 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 09 May 2008 - 10:40 AM

nimic din ce s-a scris aici nu are legatura cu deducerea/nededucerea tva-ului....

Imi trebuie o declaratie sau vreun document care sa confirme primirea de catre persoana respectiva a cadoului oferit?? Are cineva idee?



#87 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 09 May 2008 - 01:44 PM

Cum nu are legatura cu deducerea TVA-ului??? N-ai intrebat daca inregistrezi cadoul pe cheltuieli la valoarea fara tva sau la valoarea cu tva? Daca am zis ca intr-o prima faza se deduce tva-ul din asta rezulta clar ca se inregistreaza pe cheltuieli la valoarea fara tva. Am mers mai departe cu rationalmentul, incercand sa te ajut. Vad ca nu trebuia, tie nu-ti convine niciun raspuns care ti se da. Asta e.



#88 Ortansa Balaban

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2008 - 04:30 PM

oameni buni,tot citesc si rascitesc de pe unde gasesc problema cu tichetele cadou si eu am inteles urmatoarele(as dori cine are o opinie pertinenta sa ma corecteze va rog):pot da tichete cadou cu ocazia evenimentelor spuse de CF pentru salariat in val de 150 lei si neimpozabil la nivelul lui ca persoana fizica iar ce depaseste impozitez 16%,la nivel de societate nedeductibil ce depaseste 2% din fond salarii.Dar pot acorda tichete cadou lunar pentru fidelizare salariati de exemplu,fara sa le deduc la calculul imp/profit?Si sa platesc si acel 16% la nivel de salariat pt ca-i dau cu alte ocazii decat cele prevazute de CF?Dar tichete de reclama si publicitate?Pot face aceeasi miscare si cu ele?
Va rog o opinie sau mai multe.



#89 Mary-Constanta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 December 2008 - 10:43 PM

Tichetele de marketing se inregistreaza in 623 sau in 6458?Cum inregistrez consumul lor,pe baza unei liste cu semnatura si stampila(unde este cazul) celor care le-au primit sau este de ajuns un bon de consum in care sa precizez consum tichete in scop marketing?Ce se enunt se completeaza pe tichetele cadou in scop de marketing?



#90 maria_corina29

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 December 2008 - 01:05 PM

AM SI EU O SITUATIE CAM ASA
DE PASTE AM DAT TIKETE CADOU PT ANGAJATI IN VAL DE 200 LEI/PERS
IN SEPT FIRMA A MERS BINE SI AM MAI DAT IAR TICKETE CADOU 200 LEI/PERS
ACUM SUNTEM PE PIERDERE, SPER SA NE REGLAM LUNA ASTA SI NU STIM CUM SA FACEM SA DAM PRIME PT ANGAJATI
ORI IN BANI ORI IN TICKETE CADOU
VOIAM SA BAGAM ACESTE TIKETE CADOU CA CHELTUIELI NEDEDUCTIBILE
ADICA SA PLATIM IMPOZIT 16% SI ATAT
CUM SA FACEM, CA NOI ANGAJATII SA PRIMIM SI NOI O PRIMA, INDIFERENT
CA SUNT BONURI CADOU SAU BANI
ASTEPT URGENT RASPUNS

Aceasta postare a fost editata de maria_corina29: 17 December 2008 - 01:07 PM




#91 maria_corina29

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 December 2008 - 01:38 PM

NE RASPUNDE SI NOUA CINEVA?
AM LUA TIKETE CADOU DAR
SE DEPASESTE PLAFONUL DE 2% FOND SALARII
NU NE INCADRAM LA 2% PROTOCOL PT CA SUNTEM PE PIERDERE
DAR SPERAM SA NE REGLAM PANA LA SF ANULUI SI SA IESIM PE PROFIT
SI ATUNCI LE VREM NEDEDUCTIBILE SI SA PLATIM DOAR 16% IMPOZIT LA ELE
NU CU OBLIGATIILE SALARIALE CAS, SANATATE, ETC



#92 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 March 2009 - 01:20 PM

Vezi postareaMary-Constanta, la Dec 16 2008, 11:43 PM, a spus:

Tichetele de marketing se inregistreaza in 623 sau in 6458?

pt tichete cadou, ord 138/2004,
pentru publicitate: 5328, 628, 4426=401
623.02=5328
pentru cheltuieli sociale:
5328, 628, 4426=401
6458=5328, in limita a 2% din fondul de salarii, si 150 lei/persoana



#93 vuap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:constanta

Postat 26 March 2009 - 11:52 AM

BUNA ZIUA
am incheiat cu o societate un contract furnizare tichete de masa. primesc bonus in tichete cadou 5% din valoarea tichetelor de masa. am incheiat pentru asta un contract de fidelizare. intrebarea mea este urmatioarea :cum inregistrez aceste tichete cadou si pe ce cheltuiala sa le scad astfel incat sa nu fie asimilate veniturilor salariale daca le dau salariatilor .cum pot jungla, in mod legal cu ele astfel sa fie totusi o cheltuiala deductibila.
factura de bonus arata astfel:
pozitia 1 tichete cadou 50 bucX10 lei=500 lei scutit de tva
pozitia 2 comision 50 bucX8.4 lei=-420 lei, tva -80 lei
total factura baza 80 lei tva -80 lei total de plata 0 lei



#94 vuap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:constanta

Postat 08 April 2009 - 10:34 AM

nu-mi raspunde nimeni???
ce parere aveti daca nu inregistrez deloc factura ca sa nu ma mai complic?



#95 pitecan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 26 May 2009 - 03:58 PM

eu am urmatoarea situatie: ptr fiecare salariat care pleaca in tara in delegatie, se acorda diurna de 12 ron /zi plus un tichet cadou de 50 ron.
este corect? cum tratez deductibilitatea acestor tichete si daca ele sunt in acest caz venituri salariale?
Multumesc,



#96 raluca.rizolu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 July 2009 - 01:16 PM

Buna ziu, pt tichetele cadou acordate repondentiilor la sondajele de opine cum se procedeaza, se ia CNP, sau cum anume se procedeaza, adica trebyie sa exista o dovada ca tichetul a fost inmanat?

Multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL