Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxare inversa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Taxare inversa

361 replies to this topic

#21 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 11 January 2007 - 04:22 PM

succes
[/quote]
Robertantal ai explicat foarte bine constructiile . Dar parca nici acum nu-mi vine a crede nici mie ,ca pentru toata grupa 45>> se aplica taxarea inversa. Asteptam sa mai vedem. Eu le-am zis la ai mei sa mai amane facturarea pana la clarificare.



#22 alinamelter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 12 January 2007 - 11:04 PM

Si eu le-am zis la fel. Pe 27 si pe 28 ian. este instruire la CECCAR cu prof. Istrate de la Iasi. Poate ne dumirim mai bine atunci :focus:




#23 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 12 January 2007 - 11:11 PM

cred ca ar mai trebui explicat inca ceva care e foarte important: ce este un bun imobil conform codului fiscal?
cine poate da o definitie in spiritul legii? eu caut de ceva timp si inca nu am gasit
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#24 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 14 January 2007 - 04:24 PM

Vezi postarearobertantal, la Jan 13 2007, 12:11 AM, a spus:

cred ca ar mai trebui explicat inca ceva care e foarte important: ce este un bun imobil conform codului fiscal?
cine poate da o definitie in spiritul legii? eu caut de ceva timp si inca nu am gasit
Vezi ca e explicat aici i codul fiscal:
Dispoziții tranzitorii


Art. 161. - (1) În aplicarea alin. (2)-(14):
a) un bun imobil sau o parte a acestuia este considerat ca fiind construit înainte de data aderării, dacă acel bun imobil sau o parte a acestuia a fost utilizat prima dată înainte de data aderării;
b) un bun imobil sau o parte a acestuia este considerat achiziționat înainte de data aderării, dacă formalitățile legale pentru transferul titlului de proprietate de la vânzător la cumpărător s-au îndeplinit înainte de data aderării;
c) un bun imobil sau o parte a acestuia este considerat transformat sau modernizat până la data aderării dacă, după transformare sau modernizare, a fost utilizat prima dată înainte de data aderării.
Si totusi eu nu sint lamurita inca cu taxare inversa la caen 45 :lostit (13):



#25 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 14 January 2007 - 04:41 PM

iarta-ma, dar nu cred ca reprezinta o insiruire de definitii, asa cum probabil vrei sa imi sugerezi. Eu intreb de o definitei de tipul DEX-ului dar in spiritului legii fiscale sau a Codului fiscal, cum vrei sa-i spui. Ceea ce srie mai sus se refera la tipul de taxare al unui bun imobil cand acesta este achizitionat pre si post aderare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 January 2009 - 05:05 PM
citare mesaj anterior

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#26 Mad X

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabile

Postat 14 January 2007 - 10:18 PM

din studiu facut de mine, "in prima auditie",pe interpretare strict juridica a textului din Codul Fiscal,va sfatuiesc sa va uitati in CODUL CIVIL- art462,468,469,470,cei de la fisc nu stiu nimic de la cel mai mic pana la cel mai mare,asteapta mereu instructiuni de la minister,dar eu cred ca legiuitorul asta a intentionat sa faca ,sa intre tot 45 si bun imobil prin destinatie(alin2 art.468).
este parerea mea !



#27 leea0507

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 January 2007 - 01:27 AM

Buna seara

Referitor la constructii montaj am intrebat la adm sector 2 si mi-a spus ca pot opta pt facturarea cu tva.Stie cineva daca taxarea inversa este optionala?
Si daca folosesc taxare inversa sunt obligata sa cer rambursare de tva ?

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 10 February 2007 - 02:56 PM




#28 Guest_Anton KOVACS_*

  • Guests

Postat 23 January 2007 - 08:24 AM

Sugereaza-le celor de la adm sector 2 sa puna mana pe codul fiscal si sa mai invete inainte de a-si da cu parerea. Iata ce scrie acolo:

(1) Furnizorii și beneficiarii bunurilor/serviciilor prevăzute la alin. (2) au obligația să aplice măsurile de simplificare prevăzute de prezentul articol. Condiția obligatorie pentru aplicarea măsurilor de simplificare este ca atât furnizorul, cât și beneficiarul să fie înregistrați în scopuri de TVA, conform art. 153.

(2) Bunurile și serviciile pentru livrarea sau prestarea cărora se aplică măsurile de simplificare sunt:
c) lucrările de construcții-montaj;

(3) Pe facturile emise pentru livrările de bunuri prevăzute la alin. (2) furnizorii sunt obligați să înscrie mențiunea "taxare inversă", fără să înscrie taxa aferentă. Pe facturile primite de la furnizori, beneficiarii vor înscrie taxa aferentă, pe care o evidențiază atât ca taxă colectată, cât și ca taxă deductibilă în decontul de taxă. Pentru operațiunile supuse măsurilor de simplificare nu se face plata taxei între furnizor și beneficiar.

In concluzie, daca CF spune ca "au obligatia' nu mai este loc de optat.



#29 ochila

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 January 2007 - 12:39 PM

Buna ziua.
Va rog frumos, legat de acesta "taxare inversa" imi puteti spune care este formula contabila, atat pentru ACHIZITII cat si pentru VANZARI ?
Va multumesc pentru ajutor.



#30 ochila

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 January 2007 - 01:02 PM

Si mai am o intrebare:
Asupra caror documente contabile mi se rasfrange aceasta < taxare inversa > ?
Multumesc



#31 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 23 January 2007 - 02:36 PM

Vezi postareaochila, la Jan 23 2007, 01:02 PM, a spus:

Si mai am o intrebare:
Asupra caror documente contabile mi se rasfrange aceasta < taxare inversa > ?
Multumesc
Ai postat aceleasi intrebari pe mai multe topicuri. Citeste aceste topicuri de la inceput si te vei lamuri. Studiaz\a, de asemenea codul fiscal si instructiunile referitoare la taxarea inversa. Oricum,. pe aceste topicuri ai tot ce vrei iatr daca dai o acutare pe taxare inversa vei mai gasi.
iuliana



#32 ochila

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 January 2007 - 02:45 PM

Multumesc pentru raspuns Iuliana. Intr-adevar, un raspuns demn de un Forum. "Studiaza codul fiscal si instructiunile referitoare la taxarea inversa". Excelent. Probabil ca asa ar trebui sa faca toti - si poate tot asa, am mai scuti acest forum de diverse dezbateri. Eu am apelat la voi aflat fiind in criza de timp si idei, acest forum fiind una din solutiile ce le-am intuit la acel moment. Cum oare de nu m-am gandit sa citesc Codul Fiscal ?!?! Multumesc de sfaturi, intr-adevar, m-ai ajutat, m-ai lamurit.
Si, apropo - vezi ca si tu postezi, nu de 2 ci de 3 ori consecutiv ! O fi de vina graba cu care ai vrut sa ma ajuti ...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 January 2009 - 05:05 PM
citare mesaj anterior




#33 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 23 January 2007 - 03:02 PM

Oricat ai fi de grabit nu inseamna ca inveti meserie pe forum. Acest forum are scopul de a ne lamuri neclaritati, nu de a ne invata concepte, termeni si legislatie. Daca habar nu ai ce este taxarea inversa mai bine lasa-te..... Iar postarea de trei ori a fost din cauza unei erori la sistemul meu pentru care ma scuz nu in fata ta ci in a celor care modereaza acest forum.
iuliana



#34 leea0507

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 January 2007 - 10:16 PM

Vezi postareaochila, la Jan 23 2007, 12:39 PM, a spus:

Buna ziua.
Va rog frumos, legat de acesta "taxare inversa" imi puteti spune care este formula contabila, atat pentru ACHIZITII cat si pentru VANZARI ?
Va multumesc pentru ajutor.

Achizitii
628=401
4426=4427

Vanzari
4111=704
4427=4426

Nu stiu daca contarea tva-ul se face in ambele cazuri



#35 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 January 2007 - 10:47 PM

si la vanzari e 4426=4427
Julia S



#36 monix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 23 January 2007 - 10:55 PM

In norme se spune ca la vanzare nu e nimic decat mentiunea "taxare inversa"



#37 flash

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 January 2007 - 01:14 PM

Cu toate explicatiile din codul fiscal si din norme, ramane neclar modul in care firmele de constructii isi vor recupera TVA - ul platit pentru materialele aprovizionate. In conditiile in care realizeaza lucrari exclusiv pentru platitori de TVA (in relatia cu care este obligatorie taxarea inversa), nu vor putea deduce 4426 (aferent aprovizionarilor) din 4427. Rezulta ca vor trebui periodic sa depuna cereri de rambursare?



#38 Alina_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 24 January 2007 - 01:29 PM

Vezi postareaflash, la Jan 24 2007, 01:14 PM, a spus:

Cu toate explicatiile din codul fiscal si din norme, ramane neclar modul in care firmele de constructii isi vor recupera TVA - ul platit pentru materialele aprovizionate. In conditiile in care realizeaza lucrari exclusiv pentru platitori de TVA (in relatia cu care este obligatorie taxarea inversa), nu vor putea deduce 4426 (aferent aprovizionarilor) din 4427. Rezulta ca vor trebui periodic sa depuna cereri de rambursare?
da da ...controale, bla bla



#39 flash

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 January 2007 - 05:43 PM

Problema este ca in conditiile astea, termenul de rambursare al TVA-ului se va mari semnificativ fata de anii trecuti (vor avea mult mai mult de lucru cei de la finante). Nu mai vorbim ca cel putin pana acum aveau directive sa faca cam tot ce pot pentru a nu rambursa.
In conditiile astea, firma de constructii este pusa in situatia de a credita statul poate cateva luni (sau chiar mai mult), asumandu-si si o serie de riscuri suplimentare - riscul de a nu recupera fondurile, riscul de a primi amenzi.
Daca cheltuielile materiale si serviciile ar reprezenta in medie 50% din valoarea unei lucrari, TVA - ul de recuperat aferent ar ajunge la 9,5% din valoarea lucrarii (fara taxa) - suma cu care firma va credita bugetul pana la recuperare. Pentru firma de constructii, fondurile respective au un cost. Daca ar fi pusa in postura de a contracta un credit bancar pentru a le inlocui, la o dobanda de 15 - 16% + comisioane + riscuri generate de contractarea creditului => s-ar putea trece de 20% pe an.
Asta ar trebui sa duca la o crestere logica a pretului de executie a lucrarii cu vreo 2%. Tinand cont de riscurile legate de rambursarea TVA - ului, cred ca firmele ar putea creste linistite preturile cu vreo 4 - 5%.

Eu nu inteleg atunci in ce consta simplificarea. Explicati-mi va rog si mie daca imi scapa ceva.



#40 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 24 January 2007 - 06:24 PM

hai sa gandim cel mai practic (nu ca nu s-ar fi discutat sau nu se discuta - e o forma superlativa de exprimare!!): ce inseamna taxare inversa? inseamna ca eu, firma cumpar si platesc tva la furnizorii de materiale (de ex) si apoi facturez cu taxare inversa, adica nu recuperez tva-ul din facturile emise la client. Subscriu ideii lui Flash, si mai adaug ceva: care grup de interese a lui C.P.T. sau T.B are de castigat de pe urma vanzarilor sau a lichidarilor de stoc (si totodata a incheierilor de conturi)? Ce Dumnezeu! doar e primul an in UE! Nu trebuie sa-si termine oamenii treaba inceputa, adica sa ne suga si ultima picatura de sange ca niste vampiri ce sunt? Cititi printre randuri (desi e scris negru pe alb ceea ce am vrut sa exprim). Sunt convins ca acest lucru nu va dura prea mult sau poate cel mult 1 an, iar lucrurile vor intra pe un drum mai batatorit. Oricum, in acest moment facem cum stim, ei vin si ne dau amenzi, ne sacaie cu diverse norme interne de aplicare, noi ii combatem, ei aplica pedepsele, noi ne uitam urat la ei si in final contabilul trage ponoasele. Pacat ca tarisoara noastra, este Romania (atentie la intonatie) !!!

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 24 January 2007 - 06:25 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL