Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxare inversa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Taxare inversa

361 replies to this topic

#41 kangoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:oradea

Postat 31 January 2007 - 09:29 AM

Vezi postareaAnton KOVACS, la Jan 23 2007, 08:24 AM, a spus:

(3) Pe facturile emise pentru livrările de bunuri prevăzute la alin. (2) furnizorii sunt obligați să înscrie mențiunea "taxare inversă", fără să înscrie taxa aferentă. Pe facturile primite de la furnizori, beneficiarii vor înscrie taxa aferentă, pe care o evidențiază atât ca taxă colectată, cât și ca taxă deductibilă în decontul de taxă. Pentru operațiunile supuse măsurilor de simplificare nu se face plata taxei între furnizor și beneficiar.

In concluzie, daca CF spune ca "au obligatia' nu mai este loc de optat.
Buna ziua,

Referitor la alineatul 3, dar daca pe factura de la furnizor apare taxa (TVA) inscrisa si nu e trecuta mentiunea taxare inversa ? Ambele firme sunt inregistrate in scopuri TVA, (platitoare de TVA), fiind vorba de operatiuni derulate in perioada 2005-2006 (contructii-montaj la un sediu - lucrari efectuate la renovarea si repararatiile capitale aduse unei cladiri).
Cine poate fi facut responsabil in acest caz ? Clientul - care a inregistrat factura asa cum a primit-o -care a dedus TVA-ul, furnizorul, care probabil a colectat TVA-ul ? Ce pierde (sau castiga) statul daca nu s-a aplicat taxarea inversa ?

Va multumesc mult.

PS. Sunt total de acord cu robertantal



#42 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 31 January 2007 - 12:37 PM

Practic statul nu pierde nimic, in schimb s-ar putea sa castige o amenda de la cei care nu respecta codul fiscal! Mai bine sa scriem ce ne impune noua legislatie.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 20 February 2007 - 01:02 PM




#43 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 31 January 2007 - 01:56 PM

Vezi postareakangoo, la Jan 31 2007, 09:29 AM, a spus:

Referitor la alineatul 3, dar daca pe factura de la furnizor apare taxa (TVA) inscrisa si nu e trecuta mentiunea taxare inversa ? Ambele firme sunt inregistrate in scopuri TVA, (platitoare de TVA), fiind vorba de operatiuni derulate in perioada 2005-2006 (contructii-montaj la un sediu - lucrari efectuate la renovarea si repararatiile capitale aduse unei cladiri).
Cine poate fi facut responsabil in acest caz ? Clientul - care a inregistrat factura asa cum a primit-o -care a dedus TVA-ul, furnizorul, care probabil a colectat TVA-ul ? Ce pierde (sau castiga) statul daca nu s-a aplicat taxarea inversa ?
Va multumesc mult.
in lege spune ca daca eu (client) constat ca nu au fost indeplinite formalitatile de aplicare a taxarii inverse (uau!! ce limbaj de lemn!!!) le aplic eu din pozitia de client, adicatelea, ma apuc eu si tai frumos tva-ul si scriu taxare inversa, si ii dau fzului numa' baza. 4426=4427 se numeste autolichidarea tva-ului (ca si cand as plati tva la fz)
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#44 kangoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:oradea

Postat 31 January 2007 - 04:28 PM

Multumesc pentru raspuns. Acesta inseamna sa nu-i platesc furnizorului TVA-ul din factura, ramamand astfel cu sold ? Acesta deja a colectat si a virat la stat TVA-ul de plata.
Art.160 din Codul Fiscal este cel rezultat in urma modificarii acestuia prin Legea 580/2006 aparuta parca pe undeva prin august. Dar aplicarea se face de la data aparitiei in monitor sau de la 01.01.2007 ? Sau gresesc eu complet ? :lostit (13): Nu am inteles de ce acesta prevedere (art.160) nu a aparut la capitolul TVA din CF. Credeam ca tot ce tine de TVA apare la acel Titlu, VI parca. :pullhair:
Multumesc inca odata.

PS. Care este logica inregistrarii 4426=4427 ? Ce castiga sau pierde firma, ce castiga sau pierde statul, CE DE se face acesta inregistrare (inafara faptului ca genereaza rulaj) ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 January 2009 - 05:07 PM
citare mesaj anterior




#45 kangoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:oradea

Postat 31 January 2007 - 04:43 PM

....si in care document justificativ este inscrisa suma din inregistrarea 4426=4427, pentru ca nu-i asa, in contabilitate inregistrarile se fac pe baza unui document justificativ ?
Multumesc mult.



#46 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 31 January 2007 - 05:16 PM

in codul fiscal respectiv normele de aplicare ale Codului fiscal la art.160 scrie foarte clar fara nici un dubiu, daca citi normele o sa va lamuriti ca treaba e explicita , nu vad de ce atatea nelamuriri, alta problema nu inteleg de ce nu se citeste codul fiscal, sigur ca a citi da "dureri de cap " dar e mai bine decat sa se vina cu tot felul de povesti si sa ne rezumam doar la unele nelamuriri nu tot felul de proverbe, s-a mai discutat pe forum de taxare inversa si totusi povestea se repeta, mai sati din cand in cand pe butonul de cautare, si cum spuneau administratorii mai sus nu jigniti pe nimeni care va trimite sa citit pentru ca este foarte normal sa citesti inainte de a pune de o intrebare



#47 munteanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 31 January 2007 - 09:30 PM

de fapt problema principala este ca va fi nevoie periodic sa facem rambursari de TVA aspect pe care nici una din firmele cu care colaborez nu il agreeaza din diverse motive (cel principal fiind ca nici unui contribuabil nu prea ii face placere sa vian fiscul sa-si bage nasul in actele lui). Cel putin in prezent o parte din colaboratorii mei cauta solutii pentru a evita facturarea ci taxare inversa si in consecinta multi dintre ei au propus urmatoarele: facturare a lucrarilor de constructii in sensul facturarii manoperei cu taxare inversa si facturare separata a materialelor care sunt consumate in cursul lucrarilor , adica ii vind beneficiarului lucrarii materialele pe care le facturez cu TVA , iar manopera aferenta lucrarilor respective o facturez cu taxare inversa.
Bineinteles ca fiecare firma isi poate gasi propria cale in functie de contractele pe care le are in derulare.
Astept pareri in acest sens



#48 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 31 January 2007 - 09:46 PM

Vezi postareamunteanu, la Jan 31 2007, 10:30 PM, a spus:

Astept pareri in acest sens
Asa ne-am gandit si noi, numai ca ne cam complicam! Pana acuma facturam man+mater impreuna cf.contr si sit de lucr, de exemplu, acuma va da-ti seama ar trebui sa schimbam si contractele unde sa zicem ca le vindem materialele, e ca naiba. Nu stiu! Ai mei au facturat in fel si fel,de exemplu:cel care e antrepr gen., care practic e ca si un intermediar, ca are suantrepriza pentru man+mat pentru niste sitilaituri care le fac si le pun la benzinarii, au fact cu tva ca subantreprenorul sub nici o forma n-a vrut sa factrureze cu taxa inv. ca au zis ca pentru ei e o prestare de serv.Altii care tot sint antrep gen la o constuctie de vile au facturat cu taxa inversa si man si materiale, macar ca au si ei subantreprenori! Totusi este cam interpretabila treaba.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 20 February 2007 - 01:04 PM




#49 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 01 February 2007 - 11:52 AM

Saptamina 29.01.2007-02.02 2007. curs fiscalitate organizat de CECCAR Cluj, invitat seful biroului Contestatii, dl. Nicu Campan. Audienta numeroasa!!!

Vorbind de masurile de simplificare, pentru ca, spune el, a observat: "contabilii nu au inteles prea bine", taxarea inversa inseamna pe scurt:
-Furnizorul scrie pe factura "taxare inversa", nu calculeaza si nu scrie pe factura TVA
-face inregistrarea 4426=4427 si
-trece operatiunea si in jurnalul de vanzari si in cel de cumparari! Si in decont TVA.

-Beneficiarul calculeaza si trece pe factura TVA
-trece TVA in ambele jurnale si in decont!
Deci, cam cum era si pin-acum!

A citit din "Norme"... un alt text decit ceea ce stim noi in Hot.1861. Probabil ceva instructiuni interne de-ale lor...

Inseamna ca Normele au in aceasta privinta doar o exprimare incompleta, exprimarea nefiind insa exclusiva.
Adica daca se spune ca: "Taxa se calculează de către beneficiar ... și se înscrie în jurnalul pentru cumpărări" nu inseamna ca taxa nu se inscrie si in jurnalul de Vanzari! icon_lol

Acum:
Jurnalul de Vanzari are coloana 10 si 11 pt "bunuri si servicii cu taxare inversa"
In Jurnalul de Cumparari insa...nu exista coloane speciale pt "taxare inversa"!
Ma intreb: daca sunt furnizor... si fac taxare inversa, UNDE completez operatiunea in jurnalul de Cumparari... :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 09 February 2007 - 03:12 PM




#50 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 01 February 2007 - 02:29 PM

[quote name='ana c' date='Feb 1 2007, 11:52 AM' post='119285']

In Jurnalul de Cumparari insa...nu exista coloane speciale pt "taxare inversa"!



Coloanele 25 si 26 ?



#51 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 02 February 2007 - 10:07 AM

Nici nu banuiti ce efect poate avea acest Forum! :lostit (13):

Dar sa va spun citeva concluzii.

MECANISMUL TAXARII INVERSE

FURNIZORUL

-face factura, scrie mentiunea "Taxare inversa" nu calculeaza si nu scrie pe factura TVA-ul.
DAR: - face inregistrarea 4426=4427, si consemneaza operatiunea in jurnalul sau de vanzari in col.10-11, iar in jurnalul sau de cumparari in col.25-26.
-in decontul de TVA: TVA colectata, la rd.3 sau 4 dupa caz, iar TVA deductibila la rd. 15

BENEFICIARUL

-primeste factura de la furnizor, calculeaza si scrie TVA-ul pe factura ;
- face inregistrarea 4426=4427, si consemneaza operatiunea in jurnalul sau de vanzari in col.10-11, iar in jurnalul sau de cumparari in coloanele ce corespund operatiunii : 6 sau 8 sau 10 sau 17 sau 21…etc.
-in decontul de TVA: TVA colectata, la rd.3 sau 4 dupa caz, iar TVA deductibila la rd. corespunzator operatiunii.



#52 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 02 February 2007 - 02:55 PM

Din pacate, prin norme nu am gasit explicit ce face "furnizorul", dar chiar nu cred ca inregistreaza 4426 = 4427.
La beneficiar: se trece in decontul de TVA la taxa colectata (randul 4) si taxa deductibila (randul 15, daca ne uitam la instructiunile de completare a decontului)
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#53 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 02 February 2007 - 03:13 PM

Vezi postareaCris Raicu, la Feb 2 2007, 02:55 PM, a spus:

Din pacate, prin norme nu am gasit explicit ce face "furnizorul", dar chiar nu cred ca inregistreaza 4426 = 4427.
La beneficiar: se trece in decontul de TVA la taxa colectata (randul 4) si taxa deductibila (randul 15, daca ne uitam la instructiunile de completare a decontului)


Art. 160. - (1) Furnizorii si beneficiarii bunurilor/serviciilor prevazute la alin. (2) au obligatia sa aplice masurile de simplificare prevazute de prezentul articol. Conditia obligatorie pentru aplicarea masurilor de simplificare este ca atat furnizorul, cat si beneficiarul sa fie inregistrati in scopuri de TVA, conform art. 153.
(2) Bunurile si serviciile pentru livrarea sau prestarea carora se aplica masurile de simplificare sunt:
a) deseurile si materiile prime secundare, rezultate din valorificarea acestora, astfel cum sunt definite de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 16/2001 privind gestionarea deseurilor industriale reciclabile, republicata, cu modificarile ulterioare;
b) cladirile, partile de cladire si terenurile de orice fel, pentru a caror livrare se aplica regimul de taxare;
c) lucrarile de constructii-montaj;
d) bunurile si/sau serviciile livrate ori prestate de sau catre persoanele aflate in stare de faliment declarata prin hotarare definitiva si irevocabila;
e) materialul lemnos, conform prevederilor din norme.
(3) Pe facturile emise pentru livrarile de bunuri prevazute la alin. (2) furnizorii sunt obligati sa inscrie mentiunea «taxare inversa», fara sa inscrie taxa aferenta. Pe facturile primite de la furnizori, beneficiarii vor inscrie taxa aferenta, pe care o evidentiaza atat ca taxa colectata, cat si ca taxa deductibila in decontul de taxa. Pentru operatiunile supuse masurilor de simplificare nu se face plata taxei intre furnizor si beneficiar.
(4) Beneficiarii care sunt persoane impozabile cu regim mixt aplica si prevederile art. 147, in functie de destinatia achizitiilor respective.
(5) De aplicarea prevederilor prezentului articol sunt responsabili atat furnizorii/prestatorii, cat si beneficiarii. In situatia in care furnizorul/prestatorul nu a mentionat «taxare inversa» in facturile emise pentru bunurile/serviciile care se incadreaza la alin. (2), beneficiarul este obligat sa aplice taxare inversa, sa nu faca plata taxei catre furnizor/prestator, sa inscrie din proprie initiativa mentiunea «taxare inversa» in factura si sa indeplineasca obligatiile prevazute la alin. (3).*
__________
*Articolul a fost modificat prin art. I pct. 138 din Legea nr. 343/2006.


Masuri de simplificare


Art. 1601. - Abrogat.*
__________
*Articolul a fost introdus prin art. I pct. 82 din O.G. nr. 83/2004, astfel cum a fost modificat prin Legea de aprobare nr. 494/2004.
- Articolul a fost abrogat prin art. I pct. 139 din Legea nr. 343/2006.



ocoleanui



#54 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 02 February 2007 - 03:34 PM

Multumesc frumos, d-le Ionut, articolele le citisem si eu!!!
M-am referit la ce inregistreaza furnizorul si in ce jurnale trece operatiunea.
Varianta d-voastra ...ar fi?
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#55 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 02 February 2007 - 03:47 PM

coloana 10 baza ,col 11 tva !!!
se trece tva-ul in ambele jurnala si deconturi!!!!!!!!!!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 January 2009 - 05:07 PM
citare mesaj anterior

ocoleanui



#56 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 02 February 2007 - 04:07 PM

Asta e varianta 2006 !
Dupa cum apare in lege, desi citatul dat de dvs este incomplet, furnizorul nu mai face inregistrarea 4426 = 4427; suma facturata cu mentiunea "taxare inversa" se trece doar in jurnalul de vanzari , col. 10. (numai baza).
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#57 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 02 February 2007 - 04:13 PM

raman la aceeasi parere 10 11 cumparare!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 January 2009 - 05:07 PM
citare mesaj anterior

ocoleanui



#58 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 05 February 2007 - 09:12 AM

Normele din 2004 nu sunt abrogate. Nu am gasit sa se mentioneze undeva ca n-ar fi valabile. Acolo textul e mai clar:

" (3) Pe facturile emise pentru livrările de bunuri prevăzute la alin. (2) furnizorii sunt obligați să înscrie mențiunea «taxare inversă». Furnizorii și beneficiarii evidențiază taxa pe valoarea adăugată aferentă acestor livrări, respectiv achiziții, în jurnalele de vânzări și de cumpărări concomitent și o înscriu în decontul de taxă pe valoarea adăugată, atât ca taxă colectată, cât și ca taxă deductibilă, fără a avea loc plăți efective între cele două unități în ceea ce privește taxa pe valoarea adăugată. "


Si-apoi:

Daca furnizorul nu face inregistrarea si nu consemneaza operatiunea in jurnale, de ce coloanele 10 si 11 in jurnalul de vanzari, si de ce randul 4 din DECONTUL TVA?

Si-apoi daca jurnalele nu coincid cu conturile 4426, respectiv 4427 si cu decontul... ce rost mai au jurnalele?

Argumente sunt... Sa vedem care raman in picioare...



#59 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2007 - 12:12 PM

am sunat la MF acum 5 minute si am aflat ca au emis ordinul nr. 155/2007 privind taxarea inversa, ordin care trebuie sa apara cat de curand in MO (am verificat, pana pe 3 febr. nu aparuse). cica in el gasim toate explicatiile necesare aplicarii masurilor simplificate, pe mine ma arde incadrarea unor lucrari in categoria celor de constructii-montaj d.p.v. al taxarii inverse.

o zi buna.



#60 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 05 February 2007 - 12:19 PM

Din cate am inteles eu de la un curs, se pare ca aceasta masura de simplificare se aplica constructiilor montaj executate de grupa CAEN 45.

pe scurt, pe mine ma puna in dificultate notiunea de "bun imobil". pentru ca cele mai putine "constructii montaj" le am la constructii, cladiri. Eu am instalatii, cazane, etc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 January 2009 - 05:08 PM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL