Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
anul 2 de stagiu auditor financiar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


anul 2 de stagiu auditor financiar


5 replies to this topic

#1 ramonap

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 December 2006 - 10:37 AM

Buna,
am si eu o intrebare pt. cei care se afla in anul 2 de stagiu la auditor financiar.
Citeam in Norma din 26.02.2003 despre stagiu la Art.7:
" 3) Pe întreaga perioadă de desfășurare a stagiului, stagiarul trebuie să-și îndeplinească obligațiile privind întocmirea caietului de practică în care se reflectă în mod corect și complet experiența profesională acumulată.
(4) La fiecare 6 luni stagiarul trebuie să prezinte îndrumătorului de stagiu un raport sintetic al experienței profesionale dobândite.
(5) La sfârșitul fiecărui an de stagiu îndrumătorul de stagiu trebuie să prezinte Departamentului de învățământ și admitere un raport referitor la activitatea desfășurată de stagiar pe parcursul anului respectiv."

Concluzia care o trag eu de aici este:
la fiecare 6 luni prezentam caietul de stagiu indrumatorului ca sa-l semneze, iar la sfarsitul anului adica dupa 12 luni calendaristice (si nu la sfarsitul anului in curs) prezentam caietul+raportul indrumatorului de stagiu. Corect?

Daca inscrierea in anul 2 de stagiu s-a facut in iunie 2006, cand trebuie predat caietul de practica cu raportul indrumatorului de stagiu? In iunie 2007 sau la sfarsitul anului 2006? Se mai fac cursuri pt. cei din anul 2 de stagiu?

Multumesc frumos



#2 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 20 December 2006 - 02:38 PM

Vezi postarearamonap, la Dec 20 2006, 10:37 AM, a spus:

Daca inscrierea in anul 2 de stagiu s-a facut in iunie 2006, cand trebuie predat caietul de practica cu raportul indrumatorului de stagiu? In iunie 2007 sau la sfarsitul anului 2006? Se mai fac cursuri pt. cei din anul 2 de stagiu?

Multumesc frumos

Cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi indrumatorul tau.Eu am inteles ca la sfarsitul anului 2006, pentru ca si ei la randul lor trebuie sa prezinta un raport ( in ian sau febr 2007, nu stiu sigur) la CAFR despre fiecare stagiar.Da , se vor face cursuri cel mai probabil in luna februarie 2007, dar nu ne mai anunta prin scrisori ca in anul I( cica nu mai au voie), ci trebuie sa fim atenti sa urmarim site-ul CAFR.

Sarbatori fericite si La Multi Ani tuturori!




#3 ABC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti
  • Interests:management financiar, contabilitate manageriala,
    analize, bugete, controlling

Postat 17 February 2007 - 03:51 PM

Informatii preluate de pe http://www.cafr.ro

Evaluarea anului II de stagiu va avea loc în perioada 26 martie – 15 mai 2007.

Pentru evaluare pot veni doar acei stagiari care:
1.au finalizat anul II de stagiu (au fost prezenți la cursul de pregătire din perioada 15 februarie – 18 martie 2007, au susținut și au fost declarați admiși la testul grilă);
2.au achitat taxa de monitorizare pentru anul III, în sumă de 100 RON.

În vederea finalizării anului II se vor prezenta la sediul Camerei cu următoarele:
1.caietul completat de către stagiar pe anul II și vizat de îndrumătorul de stagiu;
2.raportul îndrumătorului de stagiu, pentru anul 2006;
3.legitimația și copie după/dovada plății, pentru acordarea vizei aferente anului III de stagiu.
După verificare și vizare, caietul se va înapoia stagiarului.
De aceea, prezentarea se va face personal sau prin delegat, la sediul Camerei.
Nu se primesc documente prin poștă sau prin fax.
ABC Training Consulting
Analize, Bugete, Controlling



#4 floarea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 25 April 2007 - 12:55 PM

a completat cineva caietul de practica pentru anul II de stagiu? am o intrebare referitoare la ce inseamna cele 12 luni de stagiu! sa inteleg ca perioada de incepere este cea trecuta in caiet (la mine este 23 august 2006) si cea de finalizare este data la care indrumatorul de stagiu vizeaza caietul (adica 30 aprilie 2007, intrucat pana pe 15 mai trebuie depus). dar din 23 august 2006 si pana in 30 aprilie sunt 8 luni nu 1 an. cum completam? stie cineva?

va multumesc anticipat.



#5 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 26 April 2007 - 08:12 AM

In ce priveste caietul de practica, este o problema minora, se completeaza cu activitatea pe care ai desfasurat-o , cu ore de activitate, mergi cu el la indrumator si verifica, Se depune la indrumator.
Pe mine ma preocupa foarte serios altceva,caut colegi cu care sa colaborez la rezolvarea subiectelor pentru proba 1 , afisate pe site cafr.ro. Desi suntem anul 2, cit de curind trece timpul si vin examenele, as vrea sa ne constituim un grup sa colaboram la rezolvare.Volumul este imens si conteaza sa comunicam.
Daca va preocupa, va astept!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 04:43 PM




#6 mis.mara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 April 2008 - 09:06 PM

buna
a completat cineva caietul de stagiar audit pt anul III????
se pot da anumite detalii legate de modul de completare???
multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL