Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
majorare capital social - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


majorare capital social

11 replies to this topic

#1 Vranau Sorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 31 January 2005 - 09:07 PM

Va rog sa va spuneti parerea in urmatoarea problema:
De cateva zile ma contrazic cu diverse persoane intr-o problema:majorarea capitalului social cu banii existenti in soldul creditor al contului 455.Se poate asa ceva? Eu sustin ca nu.Nu cunosc vreo reglementare care sa permita o astfel de operatiune.In primul rand stiu ca marirea capitalului social se face printr-un document care sa justifice aceasta.In acest caz nu-mi trece prin cap care ar fi acel document.Ei vor s-o faca pur si simplu prin nota contabila.Eu am sugerat persoanelor care intentioneaza sa faca aceasta operatie sa depuna bani in casa sau banca pe foaie de varsamant sau dispozitie de incasare cu mentiunea marire capital social si apoi sa-i retraga ca si restituire bani personali daca tot vorsa faca un artificiu.
Va rog mult sa va spuneti parerea si eventual sa -mi dati vreo solutie.Va multumesc.



#2 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 January 2005 - 09:45 PM

nu se poate mari capitalul social cu banii din 4551. am avut aceeasi problema cu patronul(in cazul lui suma este mare, 18miliarde). imi pare rau ca nu pot sa-ti spun un temei legal, ca sa-i arati, dar poate gasesti ceva pe net. marirea capitalului social se poate face (ma refer la cazul in care banii nu exista) doar cu 105 - rezerve din reevaluare.




#3 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 31 January 2005 - 10:55 PM

Nu se poate majora capitalul social cu sume provenite din soldul ct.4551.(a se vedea preved.Legii 31/1990 rep.art.:
]-Art. 16. (1) Aporturile în numerar sunt obligatorii la constituirea oricãrei forme de societate.
(2) Aporturile în naturã sunt admise la toate formele de societate. Aceste aporturi se realizeazã prin transferarea drepturilor corespunzãtoare ºi prin predarea efectivã cãtre societate a bunurilor aflate în stare de utilizare.
(3) Aporturile în creanþe sunt liberate potrivit art. 84. Asemenea aporturi nu sunt admise
(4) Prestaþiile în muncã nu pot constitui aport la formarea sau majorarea capitalului social.
(5) Asociaþii în societatea în nume colectiv ºi asociaþii comanditaþi se pot obliga la prestaþii în muncã cu titlu de aport social, dar care nu pot constitui aport la formarea sau la majorarea capitalului social. În schimbul acestui aport, asociaþii au dreptul sã participe, potrivit actului constitutiv, la împãrþirea beneficiilor ºi a activului social, rãmânând, totodatã, obligaþi sã participe la pierderi.
[color="red"]-Art. 84.

(2) Dacã plata nu s-a putut obþine prin urmãrirea debitorului cedat, asociatul, în afarã de daune, rãspunde de suma datoratã, cu dobânda legalã din ziua scadenþei creanþelor.
Mult succes!!!
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#4 Vranau Sorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 01 February 2005 - 06:48 AM

Multumesc mult pentru raspunsuri,argumentele ,respectiv baza legala pe care mi-ati pus-o la dispozitie ma ajuta mult sa-mi sustin punctul de vedere.



#5 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2005 - 04:36 PM

Nu vad care ar fi problema cu majorarea de capital din contul 455. Daca se doreste o acoperire perfecta cu hartii se poate incasa, cu dispozitie de incasare, majorarea de capital echivalenta debitului si apoi se achita suma asociatului.
5311=1012
4551=5311
Per total la casa va fi 0, vor fi achitate si datoriile si va fi inregistrata si majorarea de capital. Realizata pe baza de PV AGA ( prin depunere numerar in casa) + act aditional legalizat si inregistrat la Reg.com. Nu mi se pare deloc ilegal.
Pentru mai multe amanunte totusi se poate merge la Biroul Unic de la Reg. Com.



#6 ddragos16

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 04 February 2005 - 05:03 PM

daca pentru banii din 455 ai la baza un contract de imprumut al firmei cu suma respectiva sau daca acel contract de imprumut se refera la un plafon pana la care asociatul finanteaza firma (atentie la prevederile din statut cu referire la modul de finantare ale activitatii firmei - de unde are drept societatea sa se imprumute) atunci poti sa platesti banii prin banca iar actionarul sa depuna acesti bani ca si aport de capital social.
Ai urmatoarele inregistrari contabile:
455 = 5121 cu suma din sold;
456 = 1011 subscrierea pentru majorarea capitalului social in baza unei Hotarari AGA;
5121 = 456 varsarea capitalului social
1011 = 1012 trecerea capitalului subscris nevarsat in capital social subscris varsat
Hai Steaua!



#7 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 15 March 2005 - 09:02 AM

E gresit ce ai spus.Nu este acelasi 5121.Sunt conturi difer



#8 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 15 March 2005 - 11:01 AM

Atentie la soldul din 455. Pentru sume mai mari de 10.000 euro intra sub incidenta unei legi (nu-i stiu nr.) pentru prevenirea spalarii de bani.



#9 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 15 March 2005 - 11:03 AM

(Lg.18/venituri ilicite- care nu s-a abrogat



#10 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 15 March 2005 - 11:03 AM

am si eu o intrebare.Banii din capitalul social pot sa i folosesc si in alte scopuri decat acoperirea pierderilor?



#11 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 15 March 2005 - 11:07 AM

Am impresia ca e alta mai recenta (aparuta prin 1995-2003). Poate pot sa fac rost de nr. ei.
Si depunerile sau op-urile in banca de peste 10.000 euro echivalent in lei se urmaresc special. Op-urile se raporteaza de catre banca undeva ... scrie in acea lege.



#12 SIMONA CODREANU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:HUSI/VASLUI

Postat 15 March 2005 - 06:18 PM

Majorarea capitalului social cu sumele lasate la dispozitia firmei si inregistrate in contul 4551 este posibila in urmatoarele conditii:
- se efectueaza un raport de expertiza contabila extrajudiciara de catre un expert contabil activ CECCAR ;
-cu raportul de exp. , balanta de verivicare si o nota contabila prin care se inregistreaza majorarea capitalului social se merge la Camera de Comert si Industrie, care elibereaxa un act aditional de majorare a c.s.;
- dupa termenul legal la CCI , judecatorul delegat da sentinta de majorare a c.s. din aport.
ATENTIE ! expertul care efectueaza raportul de exp. extrajud. trebuie sa fie foarte atent de unde vin banii in aport ![/u]






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL