Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pe ce cont - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pe ce cont

29 replies to this topic

#1 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 20 December 2006 - 03:45 PM

ce parere aveti: amvelope (cauciucuri de iarna) pe ce cont 303 sau 3024
traim intr-o lume confuza



#2 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 20 December 2006 - 04:42 PM

Vezi postareazsuzsi, la Dec 20 2006, 04:45 PM, a spus:

ce parere aveti: amvelope (cauciucuri de iarna) pe ce cont 303 sau 3024
Eu le-am pus pe 3024, si le-am si dat in consum 6024.




#3 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 21 December 2006 - 08:29 AM

mersi, alte pareri
traim intr-o lume confuza



#4 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 21 December 2006 - 09:09 AM

Cuciucurile sunt materiale consumabile, am avut odata niste cursuri pe tema asta, nu piese de schimb. Eu le contabilizez pe 3028, in consum 6028.
iuliana



#5 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 December 2006 - 10:38 AM

Vezi postareazsuzsi, la Dec 20 2006, 03:45 PM, a spus:

ce parere aveti: amvelope (cauciucuri de iarna) pe ce cont 303 sau 3024
eu le inreg pe 303
loredana



#6 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 21 December 2006 - 11:34 AM

si eu acum unde sa le trec totusi :thumbup:
traim intr-o lume confuza



#7 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 22 December 2006 - 06:58 PM

Cauciucurile sunt materiale consumabile sau piese de schimb. Este la latitudinea celui care face inreg. sa faca alegerea. Cred ca nu e gresit nici intr-o parte nici in alta. Oricum nu sunt ob de inventar. Ob de inventar sunt obiecte care se foloseste independent. Poate doar daca le folosim pe derdelus. :biggrin:
Ioan Butariu
expert contabil



#8 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 22 December 2006 - 08:32 PM

Vezi postareaIoan P., la Dec 22 2006, 08:58 PM, a spus:

Poate doar daca le folosim pe derdelus. :biggrin:
Dar cine mai ajunge pe derdelus? Nu trebuie sa stam cu burta pe codul fiscal si pe norme,daca apar anul acesta?



#9 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 07 July 2008 - 11:07 AM

Am o factura de import pe care pe langa pozitiile de produse achizitionate imi apare o pozitie cu un produs,cantitate si pret si la valoare in dreptul sau scrie garantie.Cum il pot inregistra?Si mai am o pozitie de etichete care s-au lipit pe produse si in factura imi apare etichete-70 euro.Nu am mai avut asa ceva,ma poate ajuta cineva?



#10 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2008 - 11:37 AM

depinde ce inseamna garantie...la prima vedere ar fi vorba de un produs care s-a schimbat fiind in per de garantie. ai scris ca la produsul resp apare cantitate si pret, deci il vei plati? suma respectiva este inclusa in totalul invoice-ului? sau este un produs primit in custodie...ar fi mai bine sa revii cu mai multe detalii.
etichetele le poti inregistra in 604 sau in valoarea de intrare a fiecarui produs.
Madalina



#11 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 07 July 2008 - 12:03 PM

Mersi madalina ca ai fost asa rapida,are cantitate si pret dar la valoare,scrie garantie,deci nu e inclus in totalul invoiceului,nu il voi plati,este o piesa care era in perioada de garantie si a fost inlocuita.Etichetele pot fi impartite si incluse in pretul produselor?Mersi.



#12 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2008 - 12:14 PM

pentru piesa inlocuita ar trebui sa ai un document justificativ pentru trimiterea inapoi la furnizor(daca este cazul) sau un proces verbal de constatare. Altfel, contabil ai modificari doar daca valoarea de gestiune difera(piesa noua fata de cea initiala).
pt etichete - da, poti imparti valoarea totala(70 euro) la nr produselor si incluzi in pret.
Madalina



#13 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 07 July 2008 - 12:27 PM

Mersi mult de rapuns,nu a fost trimisa inapoi,atunci trebuie sa fac proces verbal de constatare?Si cum fac receptie la aceasta pozitie din factura?



#14 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2008 - 04:14 PM

pai, tocmai asta era ideea cu nota/pv de constatare. In primul rand ai in vedere faptul ca orice inreg in ctb tb sa aiba la baza un document justificativ. Apoi, tb vazut in contractul/intelegere/etc incheiat/a cu furnizorul ce se intampla intr-o situatie de genul asta(schimbarea unei piese aflata in garantie). Inteleg ca piesa initiala(defecta) nu s-a trimis la furnizor asa incat tb punctat ce se intampla cu ea...se caseaza, rezulta parti ce se mai pot folosi sau nu...piesa noua inlocuieste pe cea defecta, are aceeasi valoare sau difera, are acelasi cod sau nu...repet, pt piesa noua, dpdv strict contabil efectuezi contare doar daca ai diferente de valoare, dar banuiesc ca nu sunt din moment ce pe invoice nu s-a luat in calcul valoarea la suma totala. Vei avea insa contari in situatia in care piesa veche/componente raman/e in circuitul economic.
Poate ca nu te-am lamurit exact dar sunt cateva necunoscute(pt mine) in functie de care faci sau nu anumite operatiuni. Tu ar trebui sa stii cel mai bine cum stau lucrurile.
Madalina



#15 Guest_cesca_*

  • Guests

Postat 08 July 2008 - 11:51 AM

Mersi.



#16 Guest_cesca_*

  • Guests

Postat 08 July 2008 - 12:04 PM

Am sunat la finante si mi s-a spus ca pentru piesele in garantie nu se face receptie,deoarece s-a facut o data receptia.



#17 sara49

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 10 August 2008 - 09:31 AM

Buna ziua tuturor!!!
Va rog frumos, am nevoie de ajutorul dv. :frusty: :- am o factura pe care scrie garantie conform contract...... va rog frumos sa imi spuneti in ce cont trebuie sa inregistrez aceasta suma ptr. ca am luat planul de conturi la rand dar nu reusesc sa imi dau seama care este cel potrivit.
Va multumesc mult anticipat!! :thumbup:



#18 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 10 August 2008 - 10:04 PM

Vezi postareasara49, la Aug 10 2008, 10:31 AM, a spus:

Buna ziua tuturor!!!
Va rog frumos, am nevoie de ajutorul dv. :frusty: :- am o factura pe care scrie garantie conform contract...... va rog frumos sa imi spuneti in ce cont trebuie sa inregistrez aceasta suma ptr. ca am luat planul de conturi la rand dar nu reusesc sa imi dau seama care este cel potrivit.
Va multumesc mult anticipat!! :thumbup:
Ce fel de garantie?La produse,la lucrari?



#19 lizuca_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 September 2008 - 08:26 AM

reparatii auto(valoare cam mare) in ce cont 628, sau 611



#20 betsaida

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:

Postat 04 September 2008 - 12:05 PM

Eu subscriu pentru 611.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL