Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura emisa pe o data anterioara cumpararii formularelor de factura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura emisa pe o data anterioara cumpararii formularelor de factura

10 replies to this topic

#1 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2006 - 04:51 PM

Am o mica problema
Trebuie sa emit urgent o factura aferenta lunii decembrie dar nu mai am formulare de facturi,drept urmare cumpar.
Cei de la care mi am cumparat formularele de facturi mi au spus ca nu sunt gata decat ori p e28-29.12.2006 ori ..dupa data de 03.01.2007.
Intrebare:Pot sa emit o factura cu o data anterioara achizitionarii formularelor?
Personal eu cred ca da,dar va cer sfatul pentru a fii sigura.
Multumesc din suflet :thumbup:



#2 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2006 - 05:40 PM

:thumbup:




#3 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 20 December 2006 - 06:00 PM

nu
pt ce iti tb factura?
adica ce facturezi?



#4 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 21 December 2006 - 12:10 AM

Vezi postareanicoleta_c, la Dec 20 2006, 07:40 PM, a spus:

:thumbup:
Sfatul meu este sa insisti pe langa cei care-ti fac facturile,sa grabeasca lucrurile,chiar daca le primesti in 30,fiind sambata si tot mai poti factura pt.2006.



#5 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 21 December 2006 - 06:14 AM

cauta alta firma pentru facturi. eu am fost sa le ridic cu 2 zile inainte de termenul pe care mi l-au dat si facturile venisera de la tipografie, deci insista



#6 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 21 December 2006 - 07:29 AM

data facturii de cumparare a facturilor sa fie inainte de data cand emiti factura
oare unde o sa ajungem?



#7 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 21 December 2006 - 09:58 AM

Nicoleta, eu zic ca poti emite fact cu data anterioara achizitionarii. Depinde ce facturezi. De ex. daca in contract scrie ca "faci livrari zilnice si facturezi o singura data pana pe data de x a lunii urmatoare" , atunci nu vad nici o incovenienta in a face factura cu data anterioara cumpararii ei. Daca facturezi un serviciu este cam la fel, functie de ce scrie in contract, de ex, daca in contract scrie ca serviciul se factureaza in momentul prestarii, atunci nu poti face respectiva factura.


parerea me, vorba d-lui Vacaroiu



#8 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 21 December 2006 - 10:18 AM

Si cum anume facturezi pe data de 21 dec. , de ex. , iar facturile au fost cumparate pe 27 dec?
Ordinea cronologica a inregistrarilor, principiile ctb bla-bla, nu mai zic de logica.
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#9 Andrea Gal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Satu Mare

Postat 21 December 2006 - 01:27 PM

Ai putea emite o Factura Proforma, depinde despre ce este vorba. Clientul iti poate plati pe baza facturii proforme. Sau daca vrei sa justifici iesirea marfii din unitate faci un aviz de insotire a marfii.
Din experienta iti spun ca vei primi facturierele (cel putin data facturarii lor va fi in decembrie) deci vei putea emite factura fiscal pe decembrie (chiar daca ai facut o proforme).



#10 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2006 - 03:15 PM

De la 01.01.2007 mai pot fi folosite facturile personalizate care sunt in stoc ?? Am citit diverse pareri unii da , altii ba... in M.O. n-am citit nimic concret referitor la facturi pana astazi !

Multumesc anticipat ! :thumbup:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#11 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2006 - 03:53 PM

Multumesc de raspunsuri.
Am factura de formulare-facturi cu data de 18.12.2006 deci...pot factura linistita si pe 03.01.2007 pentru decembrie. :thumbup:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL