Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
NOILE FACTURI - OMFP 2226 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 22

Salt la continut


NOILE FACTURI - OMFP 2226 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile


427 replies to this topic

#421 andyn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 January 2010 - 10:41 PM

Buna ziua.Am discutat cu doi contabili diferiti si fiind la inceput nu stiu ce sa fac.La facturi seria de unde o obtin?Trebuie data de undeva?Sau trec eu de exemplu cum am mai vazut pe altele Initialele orasului niste litere si apoi o iau cu 1 si tot asa.



#422 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 07 January 2010 - 12:17 AM

incepand cu 01.01.2008, daca nu ma insel, se da o decizie de intocmire facturi, de la seria ... la ... Tu poti sa dai nr.1 la prima factura, 2 etc; nu este obligatoriu sa ai si litere.
Cauta pe forum la documente utile si gasesti decizia-model si alte informatii utile. In Codul fiscal art.155.




#423 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 28 April 2010 - 01:47 PM

Am urmatoarea problema : am primit de la un furnizor o factura completata de mana, care are numar, dar nu are serie. Crezand ca a uitat sa treaca seria, l-am sunat pentru a-l ruga sa completeze rubrica respectiva cu seria stabilita conf. Ord. 2226/2006. Surpriza : nu a auzit de acest ordin, nu a emis nicio decizie de stabilire a seriei si numerelor si nici nu vrea sa faca nimic in acest sens, spunandu-mi ca lucreaza asa de doi ani si nimeni pana acum nu i-a solicitat asa ceva, ba, la intrebarea mea daca a avut vreo inspectie fiscala pana acum, mi-a raspuns ca da si ca nu i-au cerut nicio decizie si nu i-au spus nimic despre asa ceva! Desi am insistat sa rezolve situatia si sa imi inscrie o serie pe factura primita, nu am reusit sa ma inteleg cu el. Asa ca timpul a trecut si m-am vazut nevoita sa inregistrez factura (serviciul era prestat, nu aveam niciun motiv sa o refuz). Intrebarea mea este care sunt consecintele din punct de vedere fiscal (daca exista) pentru mine ca beneficiar al acestei facturi care are numar, dar nu are serie? Pot considera ca nu mai am drept de deducere a TVA-ului, iar cheltuiala nu ar mai fi deductibila? Poate exagerez, dar ma framanta problema asta de ceva vreme si m-am gandit ca poate ma ajutati cu o parere... :frusty:



#424 criscont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:campina

Postat 28 April 2010 - 02:06 PM

:frusty: buna ! e adevarat ca legislatia spune sa dam - prin decizie interna - serii si numere la documentele "ce au fost cu regim special " dar de aici la a nu iti deduce TVA-ul si cheltuiala mi se pare ca intradevar exagerezi; de ce ar considera organele de control ca nu sunt deductibile (tva-ul si cheltuiala) ? in baza a ce ? :laugh:



#425 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2010 - 07:37 PM

In M.O. nr. 278/28.04.2010 a fost publicata OUG pentru modificarea si completarea OG 92/2003 rpivind
Codul de Procedura Fiscala, nr. 39/21.04.2010. (Topicul Nouati legislative a fost inchis cel mai probabil
pentru ca se postau copiile M.O. in care apareau modificari legislative din domeniul acestui forum !).

Aceasta postare a fost editata de cuceritor: 28 April 2010 - 07:43 PM




#426 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 29 April 2010 - 08:56 AM

Vezi postareacriscont, la Apr 28 2010, 03:06 PM, a spus:

:frusty: buna ! e adevarat ca legislatia spune sa dam - prin decizie interna - serii si numere la documentele "ce au fost cu regim special " dar de aici la a nu iti deduce TVA-ul si cheltuiala mi se pare ca intradevar exagerezi; de ce ar considera organele de control ca nu sunt deductibile (tva-ul si cheltuiala) ? in baza a ce ? :laugh:

Codul Fiscal, art. 146 : Conditii de exercitare a dreptului de deducere "
"(1) Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabila trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a) pentru taxa datorata sau achitata, aferenta bunurilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie livrate sau serviciilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie prestate in beneficiul sau de catre o persoana impozabila, sa detina o factura emisa in conformitate cu prevederile art. 155;"
Art. 155, alin. (5) :
"(5) Factura cuprinde in mod obligatoriu urmatoarele informatii:
a) numarul de ordine, in baza uneia sau mai multor serii, care identifica factura în mod unic;"

Deci?



#427 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 29 April 2010 - 10:42 AM

Vezi postareamariana07, la Apr 29 2010, 08:56 AM, a spus:

Vezi postareacriscont, la Apr 28 2010, 03:06 PM, a spus:

:frusty: buna ! e adevarat ca legislatia spune sa dam - prin decizie interna - serii si numere la documentele "ce au fost cu regim special " dar de aici la a nu iti deduce TVA-ul si cheltuiala mi se pare ca intradevar exagerezi; de ce ar considera organele de control ca nu sunt deductibile (tva-ul si cheltuiala) ? in baza a ce ? :laugh:

Codul Fiscal, art. 146 : Conditii de exercitare a dreptului de deducere "
"(1) Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabila trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a) pentru taxa datorata sau achitata, aferenta bunurilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie livrate sau serviciilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie prestate in beneficiul sau de catre o persoana impozabila, sa detina o factura emisa in conformitate cu prevederile art. 155;"
Art. 155, alin. (5) :
"(5) Factura cuprinde in mod obligatoriu urmatoarele informatii:
a) numarul de ordine, in baza uneia sau mai multor serii, care identifica factura în mod unic;"

Deci?
Identifica factura in mod unic unde ? : in RO nu se poate deorece fiecare firma poate avea factura nr.1 si seria de ex CS (si garantez ca exista multiple dubluri la nr. si serie in toata tara), deci unic in cadrul firmei caz in care daca numere de ordine a facturilor merg crescator chiar daca nu exista serie (sau seria este spatiu) ele sunt unice si unic identificate in cadrul aceleasi firme. Evident ca pentru a fi in concordanta cu legislatia se poate pune si o serie (mai ales la firmele cu clienti foarte multi si eventual din judete diferite).

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 29 April 2010 - 10:44 AM




#428 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 April 2010 - 05:42 PM

Nu exista consecinte fiscale daca o Factura nu are trecut decat un numar de ordine si nici o serie. Singura conditie care trebuie sa fie indeplinita este ca acest lucru sa fie prevazut in Procedura privind utilizarea documentelor cu regim intern intocmita de societatea respectiva.
In caz contrar, intradevar se poate considera ca Factura nu este corect intocmita, cu consecintele de rigoare.
Ordin 3420/2009 pentru modificarea si completarea unor ordine ale ministrului finantelor publice:
ART. III
Ordinul ministrului finantelor publice nr. 2.226/2006 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile de catre persoanele prevazute la art. 1 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.056 din 30 decembrie 2006, se modifica dupa cum urmeaza:
1. La articolul 4, alineatul (1) va avea urmatorul cuprins:
"Art. 4. - (1) Normele de intocmire si utilizare a facturii sunt cele prevazute in anexa nr. 3, care face parte integranta din prezentul ordin, si se aplica numai de catre persoanele stabilite in Romania, in conformitate cu prevederile art. 125^1 alin. (2) din Codul fiscal. Pentru facturile transmise pe cale electronica se aplica prevederile art. 155 din Codul fiscal."






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL