Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli constituire - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cheltuieli constituire

14 replies to this topic

#1 dalila1ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 107 Postari:

Postat 21 December 2006 - 03:50 PM

Buna ziua!
As vrea,daca se poate,sa ma ajutati si pe mine.
Voi tine pt.prima data conta la o firma de la A la Z.Am experienta in operare conturi numai ca pana acum nu m-am lovit de parte de inceput a activitatii si am cateva probleme:
-asociatul si-a infiintat firma in decembrie 2006,a varsat cap.social si a facut niste cheltuieli cu stampile,faxuri.Firma isi incepe activit.din 1.01.2007.Stiu ca trebuie sa depun o declaratie ca firma nu are activitate pe 2006 in loc de bilant.Cum si cu ce data inregistrez cheltuielile facute de asociat?Le operez pe 2007?



#2 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 21 December 2006 - 05:31 PM

da, le operezi pe 2007.contul e 201-cheltuieli de constituire si se amortizeaza pe perioada de 3 ani maxim.mongrafia contabila la capital social 456=1011, 1011=1012, 5121=456.platile facute probabil o sa fie mai mari decat incasarile si o sa ai regsitrul de casa in minus.sa dai imprumut patron.cu dispozitie de incasare,pe baza unui contract de inchiriere cont 4551

nimeni nu gandeste pentru tine



#3 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 21 December 2006 - 08:08 PM

Daca a facut cheltuieli in 2006,TREBUIE sa le inregistreze in 2006!!!
La 31 dec.oricum va avea o balanta.Odata ce are documente fiscale,a facut cumparaturi pe firma,poate este si platitor de TVA,inseamna ca a avut ceva activitate,chiar daca nu a realizat venituri. Daca nu ar fi avut absolut nici o cheltuiala in afara celor de constituire,atunci da,depunea declaratie de inactivitate.Dar si asa,chelt.de constituire tot se inreg.IN LUNA IN CARE AU FOST EFECTUATE,ca si depunerea de capital social.
Cand depui primul bilant,trebuie sa ai solduri initiale la aceste conturi,pt.ca se vede din certif.de inmatriculare ca firma a fost infiintata in anul anterior.
Inregistreaza tot,la luna in care s-au efectuat cumpararile(mai ales ca ai si intrari de ob.de inv.,sau poate mijl.fixe,depinde de valoare),fa-ti balante,depune D.100 si D.300(repet,daca firma este platitoare de TVA) si vei face un bilant,care,in situatia data,este f.f.simplu.



#4 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 22 December 2006 - 03:26 PM

:thumbup:
nimeni nu gandeste pentru tine



#5 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2007 - 02:14 PM

Buna tuturor,
2 intrebari care imi dau dureri de cap:
1.Daca administratorul a adus bonuri de mancare cu data anterioara infiintarii si inregistrarii la onrc,ce as putea face cu acelea-pe ce le trec?pe ch de constituire?sau fac o d.i si o chitanta precum ca am primit imprumut de la acesta(ch de constituire + ch protocol) si apoi fac un decont al chelt.de constituire iar cu bonurile acelea ce fac?
2.Decontul se face pe numele administratorului?pe data eliberarii cui-ului e bine ?
Multumesc de ajutor :lostit (13):



#6 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 11 January 2007 - 02:18 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Jan 11 2007, 02:14 PM, a spus:

Buna tuturor,
2 intrebari care imi dau dureri de cap:
1.Daca administratorul a adus bonuri de mancare cu data anterioara infiintarii si inregistrarii la onrc,ce as putea face cu acelea-pe ce le trec?pe ch de constituire?sau fac o d.i si o chitanta precum ca am primit imprumut de la acesta(ch de constituire + ch protocol) si apoi fac un decont al chelt.de constituire iar cu bonurile acelea ce fac?
2.Decontul se face pe numele administratorului?pe data eliberarii cui-ului e bine ?
Multumesc de ajutor :lostit (13):
Daca nu sunt cu data dupa infiintare la ORC, nu ai ce cauta cu ele in contabilitate, mai ales daca e mancare.Eu asa as proceda.



#7 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2007 - 02:20 PM

Din cate stiu, nu se accepta facturi sau activitate ( cu exceptia celor de constituire ) inainte de data pronuntarii hotaririi judecatoresti . Din pacate, daca sunt anterioare acestei date nu le poti inregistra deoarece firma inca nu exista. :good:
salut!



#8 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2007 - 03:25 PM

Dar pot inregistra ca ch de constituire achizitia de stampile,traduceri sau achizitia de facturi fiscale?



#9 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 11 January 2007 - 03:37 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Jan 11 2007, 03:25 PM, a spus:

Dar pot inregistra ca ch de constituire achizitia de stampile,traduceri sau achizitia de facturi fiscale?


Nu , astea le treci pe clasa 3 si le dai daca vrei in consum .



#10 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2007 - 03:46 PM

Pai am niste traduceri la fel cu data anterioara inregistratii la onrc,cum le inregistrez?sunt facute pentru infiintare doar,practic...s au tradus niste imputerniciri ca sa se deschida societatea... :lostit (13):
astept raspuns.multumesc mult celor ce mi au raspuns



#11 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2007 - 04:03 PM

Pleeeeeeeeeese help meeee!
1.Decontul ch de constituire il alcatuiesc pe numele administratorului?
2.In decontul respectiv,daca nu scriu pe el ca e decont special pentru ch de constituire-desi mi am facut un borderou separat-pot include si alte cheltuieli?de ex..ch cu stampilele?
3.Imprumutul acordat de catre asociat trebuie sa fie fix ch de constituire?
Multumesc de raspunsuri :lostit (13):



#12 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 11 January 2007 - 04:07 PM

[quote name='nicoleta_c' date='Jan 11 2007, 03:46 PM' post='115437']
Dupa parerea mea , traducerile merg la cheltuieli de constituire. Dar stampila si facturile nu le-ai putut achizitiona numai dupa ridicarea CUI - ului.



#13 oana s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Galati

Postat 11 January 2007 - 04:13 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Jan 11 2007, 03:46 PM, a spus:

Pai am niste traduceri la fel cu data anterioara inregistratii la onrc,cum le inregistrez?sunt facute pentru infiintare doar,practic...s au tradus niste imputerniciri ca sa se deschida societatea... :lostit (13):
astept raspuns.multumesc mult celor ce mi au raspuns

-sunt chelt. de constituire din moment ce s-au facut pt. infiintare, deci-201



#14 oana s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Galati

Postat 11 January 2007 - 04:33 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Jan 11 2007, 04:03 PM, a spus:

1.Decontul ch de constituire il alcatuiesc pe numele administratorului?
2.In decontul respectiv,daca nu scriu pe el ca e decont special pentru ch de constituire-desi mi am facut un borderou separat-pot include si alte cheltuieli?de ex..ch cu stampilele?
3.Imprumutul acordat de catre asociat trebuie sa fie fix ch de constituire?

1-da,pe numele administratorului
2-parerea mea, da poti-pt.ca ai rubrica pt.simbol cont si le poti distinge -cheltuielile
3-nu trebuie sa fie fix, imprumutul poate fi oricat-ca sa acoperi si alte cheltuieli daca nu ai alte incasari-venituri, insa soldul registrului de casa-la un control trebuie sa fie si-n realitate



#15 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2007 - 05:25 PM

Am ajuns la inregistrarea efectiva in programul meu de contabilitate si ma confrunt cu urmatoarea situatie :lostit (13): :
-in cadrul decontului-am rubrica speciala pentru deconturi-trebuie sa introduc data documentului..si la mine in doc apare data anterioara inreg cui-ului...le pot inregistra pe toate cu data eliberarii cui-ului si sa scriu pe ele data cu care au fost inregistrate?
:pullhair: multumesc de ajutor






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL