Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cladire cumparata pe o firma si revanduta alteia la acelasi pret - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cladire cumparata pe o firma si revanduta alteia la acelasi pret

12 replies to this topic

#1 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2006 - 06:01 PM

Buna seara
am o problema in legatura cu o cladire:seful meu doreste sa cumpere o cladire pe societatea noastra ca mai apoi sa o vanda in decurs de 2 luni -4 luni unei alte societati de a lui la acelasi pret.
Intrebarea este:
Ce anume se plateste -taxe,impozite etc pentru o perioada atat de scurta ? :thumbup:
Mentionez ca valoarea de vanzare este peste 1 mil euro.
Multumesc



#2 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 21 December 2006 - 06:14 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Dec 21 2006, 07:01 PM, a spus:

Buna seara
am o problema in legatura cu o cladire:seful meu doreste sa cumpere o cladire pe societatea noastra ca mai apoi sa o vanda in decurs de 2 luni -4 luni unei alte societati de a lui la acelasi pret.
Intrebarea este:
Ce anume se plateste -taxe,impozite etc pentru o perioada atat de scurta ? :thumbup:
Mentionez ca valoarea de vanzare este peste 1 mil euro.
Multumesc
Parerea mea ca daca o vinde la acelasi pret si esti platitoare de impozit 16% - aproape nimic. Doar impozitul pe cladire la Primarie pe cele cateva luni. Daca esti micro , cred ca este nasol cu 3% pe venituri. Sper ca nu am gresit




#3 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 December 2006 - 04:21 PM

Noi suntem micro ,intr adevar.
Va rog mult ,ajutati ne cu un sfat ca e si urgent si nici nu stie seful meu la ce sa se astepte...ar incheia afacerea dar, el o vinde la acelasi pret si practic iese in pierdere.Va rog mult :thumbup:



#4 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 27 December 2006 - 02:57 AM

sa ai grija la TVA...
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#5 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 28 December 2006 - 01:41 AM

Vezi postareanicoleta_c, la Dec 22 2006, 06:21 PM, a spus:

Noi suntem micro ,intr adevar.
Va rog mult ,ajutati ne cu un sfat ca e si urgent si nici nu stie seful meu la ce sa se astepte...ar incheia afacerea dar, el o vinde la acelasi pret si practic iese in pierdere.Va rog mult :lostit (13):
Cel mai simplu pentru el ar fi sa o cumpere direct pe societatea a doua,doar ai spus ca este tot a lui,nu?
Exista vreun motiv ascuns pt.care se complica asa,cu o tranzactie de asemenea valoare,la perioada f.scurta de timp?Sau pe cealalta societate nu poate lua credit??? :wink:
Altfel,nu prea inteleg cum poate iesi in pierdere daca-si vinde tot lui cladirea?:thumbup:



#6 adrianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 28 December 2006 - 09:46 AM

la 1 mil euro firma devine platitoare de impozit pe profit si TVA



#7 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2006 - 11:37 AM

Sa nu o vanda celeilalte firme,decat dupa ce devine platitor pe imp profit. intre timp poate sa faca o cesiune sau sa o inchirieze .
Atentie la TVA (cladiri+terenuri taxare inversa,daca ambele soc sunt platitoare de TVA)



#8 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2007 - 04:20 PM

:pullhair: va rog mult cine ar putea sa ma ajute mai concret ,dati mi o adresa de mail,sau de mess ca nu inteleg in ce masura m ar afecta.
Seful meu cumpara o cladire pe o firma in val de 1 mil euro si o vinde la acelasi pret altei firme.Vrea sa stie ce anume va suporta el.-impozite cladire,tva,profit.etc..nu are cine sa ma ajute,am mai intrebat dar nimeni nu stie sa ma invete astfel de lucruri :lostit (13):



#9 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2007 - 08:25 PM

suna-ma la 6104269 Doina



#10 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2007 - 01:18 PM

:lostit (13): :pullhair: multumesc de ajutor



#11 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 25 January 2007 - 01:39 PM

am si eu o situatia asemanatoare, cumpar un teren cu ceva imobile situate pe acest teren cu 4.5 mld si peste o luna vreau sa vand o parte din imobile cu 4 mld, sunt micro, inseamna ca trebuie sa platesc impozitul pe venit aferent vanzarii si impozitele locale?
mai implica si alte aspecte? multumesc



#12 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 25 January 2007 - 02:11 PM

1 mil eur este pragul de trecere la impozit pe profit?



#13 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2007 - 09:55 PM

plafonul pt. micro este 100.000 euro: peste el devi platitor de imp.profit






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL