Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA- cheltuieli deductibile... sau nu? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?


156 replies to this topic

#141 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 14 July 2010 - 05:36 PM

Vezi postareagika_d, la Jul 12 2010, 06:36 PM, a spus:

am si eu o problema cu pfa-ul.contabilul nu a vrut sa imi treaca cheltuielile cu lumina,net , tel si intretinere
eu am comodat pe o garsoniera.e vreo problema daca 2 pers locuiesc acolo(eu si proprietara)
daca mentionez printr-un act aditional ca eu sa suport integral aceste cheltuieli,pot sa le deduc???
Contractul de Comodat (IMPRUMUT) este un act prin care PROPRIETARUL instaineaza un bun spre folosinta fara remunare (cu remunerare acelasi act devine Contract de Inchiriere, sin in care se mentioaneza de unele si de altele).
Proprietarul-COMODANT cedeaza catre Utilizatorul-COMODATAR, toate drepturile si obligatiile asupra BUNULUI cu exceptia DREPTULUI DE PROPRIETATE, astfel ca persoana COMODATARA are toate obligatiile de bun proprietar (incepând cu plata impozitelor pe imobil s.a.m.d.) si toate beneficiile de utilizare.
Imobilul fiind SEDIU social in primul rând si mai apoi si loc de resedinta a TITULARULUI-PFA ori Intreprinderii Individuale.

Persoana care ca tine contabilitatea are lipsuri in pregatirea JURIDICA si nu numai, din pacate.



#142 Dianette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 31 August 2010 - 01:39 PM

Daca intr-o luna nu inregistrez venit, pot sa deduc cheltuieli in luna respectiva? Sau n-am voie? Si care ar fi temeiu legal...




#143 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 31 August 2010 - 07:58 PM

Buna ziua,

O mare nelamurire circula pe Internet, discutata in multe locuri, iar parerile sunt impartite.

Eu sunt PFA(in sistem real) si am un apartament de 2 camere (pe numele lui mama). Am contract de comodat cu mama pt utilizarea a unei camere ca PFA. Teoretic as putea sa imi deduc 50% din cheltuielile de intretinere si curent electric.

Problema e: Chitantele la intretinere si curent electric sunt pe numele proprietarului ( a lui mama), dupa cum e si normal.

Unii oameni spun ca aceste cheltuieli NU sunt deductibile, deoarece factura trebuie sa fie pe PFA, si nu pe proprietarul apartamentului.

Este adevarat?

Si daca da, atunci ce rost isi mai are contractul de comodat?!
Daca aceste facturi ar fi pe PFA, atunci s-ar putea deduce in integralitate?

Adica ce rost si logica isi mai are comodatul si povestea cu cota parte din cheltuieli in baza contractului de comodat? Daca apartamentul e pe PFA (ca sa iti poti deduce cheltuielile), atunci la ce saracie mai iti trebuie comodat?

Va rog sa imi raspundeti la intrebare.



#144 monyfgr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 05 September 2010 - 10:07 AM

este deductibila chiria pentru un autoturism proprietate personala, daca exista un contract de inchiriere catre pfa?



#145 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 07 September 2010 - 07:08 AM

Poti sa deduci cheltuielile chiar daca facturile sunt pe numele proprietarului cf norme cod fiscal:
HG1620/2009

6..La punctul 38 se introduce un nou paragraf cu următorul cuprins:
"38. [... ]
Sunt cheltuieli deductibile şi cele efectuate pentru întreţinerea şi funcţionarea spaţiilor folosite pentru desfăşurarea afacerilor chiar dacă documentele sunt emise pe numele proprietarului, şi nu pe numele contribuabilului."



#146 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 September 2010 - 09:44 PM

Vezi postareaMirceaSCALAT, la Jul 14 2010, 06:36 PM, a spus:

Vezi postareagika_d, la Jul 12 2010, 06:36 PM, a spus:

am si eu o problema cu pfa-ul.contabilul nu a vrut sa imi treaca cheltuielile cu lumina,net , tel si intretinere
eu am comodat pe o garsoniera.e vreo problema daca 2 pers locuiesc acolo(eu si proprietara)
daca mentionez printr-un act aditional ca eu sa suport integral aceste cheltuieli,pot sa le deduc???
Contractul de Comodat (IMPRUMUT) este un act prin care PROPRIETARUL instaineaza un bun spre folosinta fara remunare (cu remunerare acelasi act devine Contract de Inchiriere, sin in care se mentioaneza de unele si de altele).
Proprietarul-COMODANT cedeaza catre Utilizatorul-COMODATAR, toate drepturile si obligatiile asupra BUNULUI cu exceptia DREPTULUI DE PROPRIETATE, astfel ca persoana COMODATARA are toate obligatiile de bun proprietar (incepând cu plata impozitelor pe imobil s.a.m.d.) si toate beneficiile de utilizare.
Imobilul fiind SEDIU social in primul rând si mai apoi si loc de resedinta a TITULARULUI-PFA ori Intreprinderii Individuale.

Persoana care ca tine contabilitatea are lipsuri in pregatirea JURIDICA si nu numai, din pacate.


Scuze, am postat o intrebare a carei raspuns l-am regasit apoi!!!!

Aceasta postare a fost editata de avdia: 24 September 2010 - 09:54 PM




#147 natsandrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 06 October 2010 - 02:56 PM

Buna.
Pt un PFA cu sediul social intr-un apartament si punct de lucru in alt loc.....as vrea sa va intreb daca la sediul social se pun termopane in ce masura se pot ele deduce? si daca valoarea depaseste 1800 lei cum procedez?
multumesc



#148 natsandrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 12 October 2010 - 10:45 AM

:lnr (1): chiar nimeni nu ma poate ajuta?



#149 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 October 2010 - 03:13 PM

cauta in forum, este discutat deja
cate camere ai pus pt sediul social al pfa? ce activitate ai?
de-asta nu raspunde nimeni



#150 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 09 November 2010 - 10:33 PM

Va cer ajutorul intr-o nedumerire:
Am trecut pe PFA un espressor cumparat anul acesta. I-am adaugat si o rasnita. Sper sa nu fie considerata un excess de deducere a cheltuielilor.
Cafeaua pe care o cumpar in ce limita poate fi dedusa? Stiam ca alimentele nu se deduc decat intr-o limita de cateva procente insa cafeua poate fi considerata ca un necesar in discutia cu clientii... Adica pot cumpara 3..4 pachete de cafea de 1 kg si sa le trec integral pe cheltuieli?



#151 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 10 November 2010 - 10:18 AM

Mai bine ar fi sa considerati cafeaua ca pe o cheltuiala de protocol ( vezi art 44. lit b din 1040/2004)...cat despre necesitatea cafelei in discutiile cu clientii, consider ca faceti o gluma, asta daca nu cumva vindeti etno b........ si doriti sa va convingeti clientii. Personal nu am intalnit clienti care sa abandoneze dicutiile, cu cerul gurii uscat din lipsa unei cesti de cafea !!! Poate convingeti vreun inspector fiscal, de aceasta necesitate, pe mine doar m-ati amuzat si va rog sa ma scuzati pentru remarca facuta !



#152 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 10 November 2010 - 02:54 PM

Vezi postareacorpus, la Nov 10 2010, 11:18 AM, a spus:

Mai bine ar fi sa considerati cafeaua ca pe o cheltuiala de protocol ( vezi art 44. lit b din 1040/2004)...cat despre necesitatea cafelei in discutiile cu clientii, consider ca faceti o gluma, asta daca nu cumva vindeti etno b........ si doriti sa va convingeti clientii. Personal nu am intalnit clienti care sa abandoneze dicutiile, cu cerul gurii uscat din lipsa unei cesti de cafea !!! Poate convingeti vreun inspector fiscal, de aceasta necesitate, pe mine doar m-ati amuzat si va rog sa ma scuzati pentru remarca facuta !
Multumesc de raspuns!
Era undeva la mijloc intre gluma si realitate :) Ca sa parafrazez, personal am intalnit clienti care sa continue discutiile cu zambetul pe buze, dupa un espresso cum nici in cafenea nu gasesti, cel putin pana la momentul negocierilor financiare :)

Serios vorbind, am retinut sfatul si voi merge pe cei 2% permisi. Mai adaug doar o intrebare: cota de TVA dedusa este proportionala cu cei 2% de care vorbeam? Adica din 24% voi deduce doar 2%?



#153 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 11 November 2010 - 08:29 AM

faci autofacturare pentru tva 24% aferent protocol nedeductibil
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#154 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 11 November 2010 - 01:27 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Nov 11 2010, 09:29 AM, a spus:

faci autofacturare pentru tva 24% aferent protocol nedeductibil
Merci,
Si o ultima intrebare in acest sens: ca sa evit astfel de "complicatii" pentru un PFA cu un nivel mediu de cunoastere al contabilitatii in partida simpla, se creeaza vreo ilegalitate daca accept facturarea catre mine a acelor produse (vor ei neaparat sa factureze catre un PJ/PFA) dar nu le trec in niciun registru pentru deducere?



#155 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 November 2010 - 08:22 AM

la autofacturare faci o fact de la PFA tot catre aceeasi PFA cu baza si tva nedeductibila fiscal aferenta protocolului nedeductibil si o treci in registrul de vanzari TVA , altfel nu se poate caci daca vinzi catre tine personal tot le faci factura si le treci in registrul de TVA , adica tot aia este.
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#156 fibra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 November 2010 - 11:32 PM

Fiind prima oara cand scriu pe acest forum in primul rand vreau sa va salut pe toti si in al doilea sa va pun o intrebare.
Am un birou individual de arhitectura am semnat un contract cu un beneficiar pentru un proiect valoarea contractului este de 1000 de lei pentru a realiza proiectul am avut nevoie si de un inginer de rezistenta pe care l-am platit cu 1000 de lei. Contractul a fost prost pentru mine ca nu am castigat nimic insa am aflat ca factura pe care mi-a facut-o ingineru' nu este deductibila. Adica dupa ce ca n-am castigat nimic mai platesc si impozit pe profit la banii astia?



#157 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 November 2010 - 10:17 PM

de ce nu e deductibila? aveti contract cu ing. de rezistenta, factura, de ce nu e deductibila? Daca nu e deductibila si e singura chelt., da, platiti 16% impozit venit.
Este singura activitate a dvs. acest contract? Nu aveti cheltuieli specifice-sediu, telefon, curent, hartie, calculator?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL