Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Din nou contributii sanatate PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Din nou contributii sanatate PFA

4 replies to this topic

#1 skunky

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 21 December 2006 - 10:56 PM

Salut ! Eu sunt angajat din 2004. Liceul terminat in 2003. Am obtinut o autorizatie PFA in decebrie 2006. Problema este ca, in momentul in care m-am prezentat la Casa De Asigurari pt a plati pentru PFA cei 85 RON echivalentul contributiei pt acest trimestru, mi-au spus ca mai am de plata inca 520 RON, suma ce reprezinta contributia pentru anul 2003-2004 (an in care nu mi-a platit nimeni contributia - nefiind angajat) + penalizari si majorari, intrucit noua lege prevede plata pe ultimii 5 ani. Intrebarile sunt:
1. Este normal ce mi-au cerut?
2. Sunt oare obligat sa platesc CAS si pentru PFA avand in vedere ca sunt angajat cu carte de munca ( din 2004) - deci mi se platesc "darile la stat"?
Multumesc anticipat, si Sarbatori Fericite !



#2 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 22 December 2006 - 09:26 AM

1. Este normal ce mi-au cerut?
2. Sunt oare obligat sa platesc CAS si pentru PFA avand in vedere ca sunt angajat cu carte de munca ( din 2004) - deci mi se platesc "darile la stat"?
Multumesc anticipat, si Sarbatori Fericite !
[/quote]
Parerea mea.
1. Nu este corect, daca situatia este cum a-i relatat-o.Nu are cum sa-ti ia CAS(sanatate) retro daca nu ai fost inregistrat ca PFA.
2. Da, intr-adevar trebuie platit CAS-ul(sanatate), din ambele parti.




#3 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 December 2006 - 09:49 PM

1. Nu este normal, dar este legal. Asa ca esti bun de plata.
Julia S



#4 skunky

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 23 December 2006 - 09:54 PM

Mersi mult. Le-am trimis si "lor" un mail cu multe semne de intrebare, dar in mare m-am edificat. Este mai mult decat stupid ceea ce se intimpla. Ca sa nu mai zic ca mi se pare cu atat mai stupid faptul ca trebuie sa platesc de n ori (unde n=numarul veniturilor diferite obtinute) acest 6.5%, atata timp cat eu sunt 1 (unu) si ma pot sa zicem "imbolnavi" doar eu adica o persoana. Sincer, ma mir ca nu m-au intrebat daca stramosii mei indepartati si-au platit CAS-ul, iar daca nu, sa-l platesc eu pe ultimii 450 de ani.
Asta e. Asa-i in tenis. Multumesc inca o data pt. raspunsuri.



#5 burebistaxxx

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2007 - 01:01 PM

Am si eu o intrebare, pentru persoanele care desfasoara activitatii independente care se supun impozitului pe venit, si care sunt angajati la o societate cu CIM, se mai plateste sanatate, dar CAS?
Va multumesc. lostit (13).gif lostit (13).gif

In L 95/2006-Mo 372/28.04.2006, cf art 257, alin. 2, lit. b, se pare ca nu, voi ce ziceti?
www.topcont.ro






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL