Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CARTE;impozite,taxe,mon,conta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CARTE;impozite,taxe,mon,conta

13 replies to this topic

#1 Vioo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 December 2006 - 08:48 PM

a dat comanda cineva pt cartea impozite,taxe,monografie contabila?ati primit prin posta?am comandat de 3zile si nimic,,,



#2 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 22 December 2006 - 08:51 PM

Vezi postareaVioo, la Dec 22 2006, 10:48 PM, a spus:

a dat comanda cineva pt cartea impozite,taxe,monografie contabila?ati primit prin posta?am comandat de 3zile si nimic,,,
Unde ai comandat-o? La Rentrop? Este un Consilier,nu o carte.




#3 Vioo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 December 2006 - 10:03 PM

Vezi postareaGAMA, la Dec 22 2006, 09:51 PM, a spus:

Vezi postareaVioo, la Dec 22 2006, 10:48 PM, a spus:

a dat comanda cineva pt cartea impozite,taxe,monografie contabila?ati primit prin posta?am comandat de 3zile si nimic,,,
Unde ai comandat-o? La Rentrop? Este un Consilier,nu o carte.
da,,,si unde,cum...pe e-mail o sa primesc?daca cunosti spune-mi si mie,te rog,,,nu am citit atent probabil!mersi anticipat

Vezi postareaGAMA, la Dec 22 2006, 09:51 PM, a spus:

Vezi postareaVioo, la Dec 22 2006, 10:48 PM, a spus:

a dat comanda cineva pt cartea impozite,taxe,monografie contabila?ati primit prin posta?am comandat de 3zile si nimic,,,
Unde ai comandat-o? La Rentrop? Este un Consilier,nu o carte.
da,la rentrop,,,si unde astept pe e-mail,,,?va multumesc si sarbatori fericite!!!



#4 Vioo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 December 2006 - 10:24 PM

da,la rentrop,,,dar nu inteleg,se mentioneaza ca testeaza gratuit,am lasat datele personale,ca cheltuielile vor fi suportate de rentrop,,si unde ce primesc pe e-mail,,,???nu inteleg!multumesc anticipat si SARBATORI FERICITE VA DORESC TUTUROR!!!

da,,,la rentrop

Vezi postareaGAMA, la Dec 22 2006, 09:51 PM, a spus:

Vezi postareaVioo, la Dec 22 2006, 10:48 PM, a spus:

a dat comanda cineva pt cartea impozite,taxe,monografie contabila?ati primit prin posta?am comandat de 3zile si nimic,,,
Unde ai comandat-o? La Rentrop? Este un Consilier,nu o carte.
da



#5 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2006 - 04:36 PM

cum ati procedat, vreau si eu sa fac comanda ?/
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#6 Vioo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2006 - 11:24 PM

Vezi postareacristina5859, la Dec 24 2006, 05:36 PM, a spus:

cum ati procedat, vreau si eu sa fac comanda ?/
pe prima pagina a acestui site esye reclama,,,dar nu am primit nimic nici e-mail,nici prin posta!astept,,,

Vezi postareaVioo, la Dec 25 2006, 12:19 AM, a spus:

Vezi postareacristina5859, la Dec 24 2006, 05:36 PM, a spus:

cum ati procedat, vreau si eu sa fac comanda ?/
pe prima pagina a acestui site esye reclama,,,dar nu am primit nimic nici e-mail,nici prin posta!astept,,,
costa 5mln si,,,gratuit pt 14zile,prin posta,,,



#7 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 25 December 2006 - 05:29 PM

Dragii mei,este un Cosilier,un fel de colectie extrasa din diverse legi,la Rentrop au mai multe astfel de "carti",dar ele sunt actuale doar la momentul primirii(uneori nici atunci),au forma unui biblioraft in care,pe masura ce veti primi actualizarile periodice,trebuie sa inlocuiti paginile vechi,cu cele noi. Multa maculatura,putine idei,cele mai importante-extrase din legislatie,cu mare intarziere.Testarea gratuita inseamna ca veti primi consilierul si daca nu va place,il puteti restitui,dar de cele mai multe ori nu-l mai restitui pt.ca ti se pare atractiv,dar nici nu-l mai comanzi alta data.Si sa nu credeti ca in banii pe care ii veti achita,aveti actualizari pe viata.Cel mult 6 luni,sau poate 12,daca au mai schimbat ceva,dupa care va trebui sa platiti daca veti dori sa primiti actualizari in continuare.Oricum,ele vor sosi totdeauna la mult timp dupa ce legile care reglementeaza modificarile respective,apar in MOf si pe tot felul de site-uri,de unde le puteti obtine. Una peste alta,este mult mai bine sa va abonati la un soft de actualizare legislativa. V-o spun astazi,in zi de sarbatoare,cu un vechi Consilier portocaliu in fata. Iar despre consultanta de care va puteti "bucura" prin cupoanele primite la fiecare actualizare-sincer,sa nu va bazati foarte mult pe ea,raspunsurile date sunt de cele mai multe ori pe langa subiect.
Imi cer iertare celor care au alta parere,dar,stiti si voi,traim intr-o tara libera si,pe langa asta,europeana,nu?



#8 monix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 25 December 2006 - 08:46 PM

Gamma are dreptate. Eu am lucrat la o societate care "si-a permis" sa achizitioneze din oferta rentrop mai multe tipuri de 'Consilieri' , dar nu e niciodata informatia primita la timp si abonamentul devine tot mai costisitor in comparatie cu ceea ce se ofera.



#9 Vioo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 December 2006 - 09:55 PM

Vezi postareamonix, la Dec 25 2006, 09:46 PM, a spus:

Gamma are dreptate. Eu am lucrat la o societate care "si-a permis" sa achizitioneze din oferta rentrop mai multe tipuri de 'Consilieri' , dar nu e niciodata informatia primita la timp si abonamentul devine tot mai costisitor in comparatie cu ceea ce se ofera.
DA!!!aveti dreptate,am multe carti cumparate,,,,dar practica mea este cu mult mai importanta in tara asta de 15ani care locuiesc si ma lovesc de multe schimbari la orice pas,,,,numai accept nici un "consilier",,,,asa zic?nuuuuu!!!deocamdata nu am platit amenzi pt nici o firma,asa ca merg inainte cum percep si onteleg legislatia in vigoare!!!"nici ei singuri nu inteleg ce vb",,,,succes colegilor mei contabili!!!!sarbatori fericite!!!la multi ani!!!rar apelez pe aici,,,,ma scuzati,,,,



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 December 2006 - 04:27 PM

si cel mai important lucru , dupa parerea mea:
* cei de la Rentrop nu isi asuma nici o raspundere pt. materialele puse la dispozitie, asa ca daca aplicati ce va "invata" si ceva de acolo este gresit, sa stiti ca ei nu raspund pt. asta in fata organelor de contol sau juridice, totul e pe riscul vostru !
* pana acum cativa ani am primit si eu oferte pt. "consilier" de tot felul, insa aceasta specificare (ca nu isi asuma nici o raspundere) m-a pus serios pe ganduri ! asa ca, mare atentie !!!
* apoi, dragilor, cu tot respectul, mai bine folositi site-uri de legislatie si de contabilitate, motivele sunt evidente :thumbup: insa aici ar fi un singur "dezavantaj" : vor trebui sa fie asamblate si gandite informatiile culese din mai multe locuri ceea ce presupune un efort intelectual mai mare, iar pt. cei COMOZI asta e o munca in plus fata de situatia in care iau de-a gata totul dintr-un singur loc (cu riscul de rigoare).

si eu cred ca GAMA are dreptate :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 26 December 2006 - 04:28 PM




#11 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 27 December 2006 - 01:47 AM

Otilia,daca achizitionezi un soft de legislatie k lumea,iti face el actualizarile actelor normative,cu modificarile legislative aparute.Deci ar merge si pt.cei COMOZI,dar presupune o cheltuiala mai mare.Chiar daca platesti mai mult decat un consilier,nici nu se pune pb.unei comparatii intre beneficiile pe care ti le poate oferi un astfel de soft(aprox.90%) si un Consilier Rentrop(aprox.10-15% intr-un an).
Dai un ban,dar stai in fata,nu-i asa?



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2006 - 12:22 PM

Vezi postareaGAMA, la Dec 27 2006, 01:47 AM, a spus:

Otilia,daca achizitionezi un soft de legislatie k lumea,iti face el actualizarile actelor normative,cu modificarile legislative aparute.Deci ar merge si pt.cei COMOZI,dar presupune o cheltuiala mai mare.
imi cer scuze, credeam ca am fost clara ... :lostit (13): , dar revin :
cand am zis de un efort mai mare pt. cei COMOZI ma refeream la faptul ca sunt destule cazuri in care numai citirea legii (fie ea si actualizata) nu ne lumineaza complet privind problema studiata si atunci mai apelam, de ex., la forumuri de conta unde gasim fel si fel de interpretari. pana aici toate bune si frumoase, dar aceste elemente (legea+interpretarea ei) vor trebui asamblate si gandite pt. a obtine un rezultat corect si asta presupune un efort de gandire suplimentar, evident, ceea ce nu o fac COMOZII si in sprijinul celor spuse de mine ai o multime de ex. chiar aici, pe conta.ro unde contabili care s-au apucat deja sa tina evidente pe la firme - cum chiar ei o spun (nu ca nu ne-am da seama si singuri, unii sunt absolventi de invatamat superior) pun, fara jena, intrebari din abc-ul contabilitatii si asta fiindca e mai comod sa intrebe (sa primeasca de-a gata) decat sa-si puna mintea la studiu, macar pt. chestiunile elementare! daca o ai putin timp si chef de asa ceva te invit sa te plimbi prin forum, vei gasi intrebari MONUMENTALE; eu si septimiu am vrut chiar sa facem un capitol special pt. ele, dar nu ni s-a permis - din pacate !!
in aceste conditii, draga GAMA, cum crezi ca doar un soft bun de legislatie va fi solutia pt. ei ? :thumbup:

in rest, perfect de acord cu tine :biggrin:

si ca sa nu zici ca spun basme, iata o mostra de intrebare super tare, pusa de un COMOD (tine-te bine de scaun !!! ):
http://www.conta.ro/...showtopic=13081



#13 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 28 December 2006 - 01:11 AM

Da,ai dreptate,a fost o intrebare "de milioane".La vremea aceea nu eram inca activa pe forum si cum nu stau prea bine cu timpul liber,nu m-am plimbat in urma sa vad astfel de perlute.
Citind acel topic,am ramas,oricum,cu un gust amar. Era bun de exemplu pt.alte subiecte dezbatute din greu,cum ar fi "de ce ne subapreciem valoarea",etc,etc.
In ceea ce priveste modul tau de abordare cu "credeam ca am fost clara",da,din punctul tau de vedere ai fost,pentru ca asa ai gandit tu,eu am gandit altfel,de aceea divergenta de opinii in ceea ce priveste modul de abordare a notiunii de "comoditate". Din descrierea ta eu as numi-o de-a dreptul "LENE".
Acum gata cu asta,sunt sarbatorile,trebuie sa fim mai buni si mai iertatori.
Anul viitor voi propune si eu deschiderea unui capitol special cu alt gen de perle MONUMENTALE,care tin la urma urmei de eticheta care ni se pune noua de catre cei ce ne citesc. Dar asta anul viitor,sau deloc.Mai vedem.



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2006 - 12:34 PM

"lene", "comoditate"... sunt termeni eleganti pt. un fapt mult mai grav, draga GAMA, o stim f. bine :biggrin:

cat despre capitolul de "perlute", daca ai sti cat de mult am insistat si ce discutii tari au avut loc ... dar s-a considerat ca vrem o "gazeta de perete", iar satira nu este pe placul multora... mare minune sa ai succes cu asta, insa cine stie - poate tu reusesti !! :thumbup:

iti doresc numai bine.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL