Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
norme inchidere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


norme inchidere

32 replies to this topic

#21 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 03 February 2005 - 08:56 AM

Ieri am avut drum la administratia financiara, si am intrebat despre microintreprinderi si obligativitatea de a depune note explicative la bilant, avand in vedere ca anull trecut nu s-au depus.

Mi s-a raspuns ca trebuie depuse note pentru micro si societatile care aplica normele simplificate conform OMF. Era si un afis dupa care o sa reproduc aici:

Raportul anual pentru societatile care aplica normele simplificate conform OMF 306, inclusiv microintreprinderile, trebuie sa contina:

1. Situatiile financiare
bilant
cont de profit si pierdere
formularul 30 (nu stiu ce denumire are)
formularul 40 (in afara de micro)
2. Raportul administratorului
3. Raportul auditorilor (unde este cazul)
4. Propunere de distribuire a profitului sau de acoperire a pierderii contabile.
Declaratie scrisa pentru raspunderea intocmirii situatiilor financiare anuale


Si nu era mentionata in afis, dar cred ca trebuie si balanta. NU?



#22

  • Guests

Postat 03 February 2005 - 12:51 PM

Eu am depus un bilant contabil ieri la adm financ sect 2, fara note explicative si l-au primit




#23 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 03 February 2005 - 12:58 PM

Se interpreteaza diferit in functie de administratia financiara. A scris mai sus cineva din Timisoara care a spus ca acolo sau cerut si anul trecut note explicative la microintreprinderi.
Poate cineva de la MFP sau de la ANAF ar putea sa ne lamureasca odata cu interpretarile astea.



#24 mariana tataru

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 03 February 2005 - 02:37 PM

Buna dragii mei,
Azi am fost la sect.1 sa depun bilant micro si nu l-au primit fara anexe....
Deci am facut cale intoarsa....



#25 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 February 2005 - 12:14 AM

deci,suntem la mana "ghiseului"nu la mana legii,tara de "pacat",cum zic catavencii!!!



#26 daniela_i_bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 04 February 2005 - 01:22 AM

In Brasov au primit bilanturi pentru micro fara anexe.



#27 VICTORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 04 February 2005 - 01:01 PM

As dori si eu Normele de inchidere la 31.12.2004. Daca mi le poate trimite cineva va rog sa mi le trimiteti pe email "victorita@operamail.com".



#28 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2005 - 11:30 AM

Poate cineva sa-mi trimita si mie pe e-mail notele explicative, de pe o discheta sau dintru-un fisier? Este primul an in care trebuie sa le depun si nu le am decat in cartea verde, si am auzit ca trebuie sa le depunem si pe discheta. Asa este? Daca le are cineva, va rog mult sa mi le trimiteti si mie pe adresa: servall@home.ro. Multumesc mult!



#29 joan1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 February 2005 - 12:21 AM

O prietena a fost la sectorul 2 sa predea un bilant d emicro si nu l-au primit fara anexe pt ca au spus ca "s-au saturat sa caute sa vada care sunt micro care nu, asa ca cer la toate" Cu alte cuvinte dece sa muncim noi mai bine munciti voi!! :shock:

ca sa nu mai spun ca tot de acolo i s-a raspuns ca toate bilanturile au ca termen luna martie :shock: cum ramane cu 60, 120, 150????
Fiti fericiti si sanatosi, ca belelele curg garla



#30 Pinky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 06 February 2005 - 09:02 AM

Buna. Eu am depus un bilant sambata la ANAF sector 1 pentru o micro nu l-au primit doar cu notele explicative. Se pare ca tremuiesc musai depuse. :roll:



#31

  • Guests

Postat 07 February 2005 - 12:38 PM

in legea contabilitatii republicata, scrie la sfarsit ca art 26 alin 3,4 (care devin in republicata art 28 alin 3,4) intra in vigoare la 1 ian 2006; acelea sunt art in care se mentioneaza ca alaturi de bilant se depun si anexele cu politici contabile si note explicative..ASADAR...spuneti si voi....



#32 IURIETG

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 February 2005 - 12:48 PM

Pana la urma cum inchidem 2004?cu repartizarea profitului la 457 sau il ducem in 117?



#33 daniela_i_bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 07 February 2005 - 04:59 PM

Il ducem in 117. Conform anexelor la ordonanta 306 din 26.02.2002, 129 nu mai lucreaza cu 457, doar cu 117 si cu 106.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL