Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Obligativitatea PFA-ului de a plati Asigurare Sanatate si restul - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Obligativitatea PFA-ului de a plati Asigurare Sanatate si restul

41 replies to this topic

#1 MasterThief

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 December 2006 - 06:23 PM

Buna,

Imi pare rau ca trebuie sa insist dupa ce am citit atatea post-uri pe aceasta tema. Dar am gasit contradictii chiar si in cadrul aceluiasi topic.

Sunt PFA in programare si am optat pt norma de venit. Deocamdata platesc doar impozitul de 16% si avand in vedere multele legende si folclor din zona aceasta, vreau sa fiu lamurit care sunt Obligatiile mele catre Stat. Sunt dispus sa citesc legislatie (si pana la urma acolo voi ajunge), dar e o investitie destul de mare de timp si nervi (mai precis, daca eu as fi in munca mea la fel de "riguros" cum am auzit ca sunt legile, m-as grabi sa ma cer jos inainte sa ma dea ei afara).



Obligatiile la stat:

1) Impozitul cu optiunea "norma de venit" este 16% din norma stabilita de autoritatile din fiecare judet si se plateste de 4 ori pe an. Daca aveti activata aceasta optiune nu conteaza cat bani faceti de fapt :).
2) Asigurarea de Sanatate este si ea obligatorie in mod normal, dar ce se intampla in situatia in care (A) sunt de asemenea angajat cu carte de munca, sau (B) sunt student (iar ca Student sunt de asemenea Asigurat!)
3) Contributii in vederea unei Pensii presupun ca sunt facultative in toate cazurile, corectati-ma daca gresesc!


Numai bine.



#2 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 28 December 2006 - 07:18 PM

[quote name='MasterThief' date='Dec 28 2006, 07:23 PM' post='113255']
Buna,

Imi pare rau ca trebuie sa insist dupa ce am citit atatea post-uri pe aceasta tema. Dar am gasit contradictii chiar si in cadrul aceluiasi topic.

Sunt PFA in programare si am optat pt norma de venit. Deocamdata platesc doar impozitul de 16% si avand in vedere multele legende si folclor din zona aceasta, vreau sa fiu lamurit care sunt Obligatiile mele catre Stat. Sunt dispus sa citesc legislatie (si pana la urma acolo voi ajunge), dar e o investitie destul de mare de timp si nervi (mai precis, daca eu as fi in munca mea la fel de "riguros" cum am auzit ca sunt legile, m-as grabi sa ma cer jos inainte sa ma dea ei afara).



Obligatiile la stat:

Punctul 2 vad ca nu esti in clar . Citeste acest paragraf din Legea 95/2006 -Reforma din domeniul sanatatii si te convinge ca ai de plata sanatatea din toate partile.( citeste pct. 3 cu atentie)




Art. 257. - (1) Persoana asigurată are obligația plății unei contribuții bănești lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepția persoanelor prevăzute la art. 213 alin. (1).
(2) Contribuția lunară a persoanei asigurate se stabilește sub forma unei cote de 6,5%, care se aplică asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfășoară activități independente care se supun impozitului pe venit; dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuția, aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut pe țară, lunar;
c) veniturilor din agricultură supuse impozitului pe venit și veniturilor din silvicultură, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator și nu se încadrează la lit. b);
d) indemnizațiilor de șomaj;
e) veniturilor din cedarea folosinței bunurilor, veniturilor din dividende și dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere și altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a)-d), dar nu mai puțin de un salariu de bază minim brut pe țară, lunar;
f) veniturilor realizate din pensii.
(3) În cazul persoanelor care realizează în același timp venituri de natura celor prevăzute la alin. (2) lit. a)-d) si f, contribuția se calculează asupra tuturor acestor venituri.
(4) În cazul persoanelor care realizează venituri de natura celor prevăzute la alin. (2) lit. c) sub nivelul salariului de bază minim brut pe țară și care nu fac parte din familiile beneficiare de ajutor social, contribuția lunară de 6,5% datorată se calculează asupra sumei reprezentând o treime din salariul de bază minim brut pe țară.
(5) Contribuțiile prevăzute la alin. (2) și (4) se plătesc după cum urmează:
a) lunar, pentru cele prevăzute la alin. (2) lit. a), d) și f);
b) trimestrial, pentru cele prevăzute la alin. (2) lit. b) și la alin. (4);
c) anual, pentru cele prevăzute la alin. (2) lit. c) și e).
(6) Contribuția de asigurări sociale de sănătate nu se datorează asupra sumelor acordate în momentul disponibilizării, venitului lunar de completare sau plăților compensatorii, potrivit actelor normative care reglementează aceste domenii, precum și asupra indemnizațiilor reglementate de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, cu modificările ulterioare.
(7) Obligația virării contribuției de asigurări sociale de sănătate revine persoanei juridice sau fizice care plătește asiguraților veniturile prevăzute la alin. (2) lit. a), d) și f), respectiv asiguraților pentru veniturile prevăzute la alin. (2) lit. b), c) și e).
(8) Termenul de prescripție a plății contribuției de asigurări sociale de sănătate se stabilește în același mod cu cel prevăzut pentru obligațiile fiscale.




#3 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 28 December 2006 - 07:41 PM

[quote name='MasterThief' date='Dec 28 2006, 07:23 PM' post='113255']
Buna,



Inca ceva ca am uitat. Si eu sint in aceasta situatie (inca cu mai multe surse de plata- Contract de munca 8 ore + PFA + contracte de munca cu timp partial) si platesc din toate partile. Am fost la Casa de sanatate si i-am intrebat logic : De ce trebuie sa platesc din 5 locuri ca sa beneficiez de un singur serviciu? :thumbup: Si mi-au raspuns tot ,, logic" - Daca lucrezi mai mult te imbolnavesti mai des. :lostit (13): Stiam ca legiuitorul e de vina si nu le-am mai raspuns pe masura. :lostit (13):



#4 burebistaxxx

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2007 - 01:01 PM

Am si eu o intrebare, pentru persoanele care desfasoara activitatii independente care se supun impozitului pe venit, si care sunt angajati la o societate cu CIM, se mai plateste sanatate, dar CAS?
Va multumesc. :thumbup: :lostit (13):

In L 95/2006-Mo 372/28.04.2006, cf art 257, alin. 2, lit. b, se pare ca nu, voi ce ziceti?
www.topcont.ro



#5 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 03 January 2007 - 04:04 PM

[quote name='burebistaxxx' date='Jan 3 2007, 01:01 PM' post='113564']
Am postat si mai sus . Nu te lua numai dupa punctul 2. Citeste atent si punctul 3 si vezi ce zice.



#6 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 16 January 2007 - 08:34 PM

incredibil, platesti pana te ametesti.
e de necrezut faza asta de platit in 'n' locuri.
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#7 master

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Campulung
  • Interests:Comunicare...la 360grade!

Postat 16 January 2007 - 10:45 PM

Vezi postareakimba, la Jan 16 2007, 08:34 PM, a spus:

incredibil, platesti pana te ametesti.
e de necrezut faza asta de platit in 'n' locuri.
te salut kimba, eu sunt master... LA MULTI ANI! platim atat de mult si in atatea locuri, deoarece traim intr-un stat hot si mafiot...iar noi, muritorii nu facem nimic sa inlaturam starea aceasta de lucruri. asa ne trebuie, daca suntem un popor ce poate fi aburit cu sloganuri de genul "sa taiti bine!"...pace, tuturor! :lostit (13):




#8 mireylle

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 January 2007 - 12:54 AM

Suntem "obligati" vrem nu vrem sa platim cota de 6.5% de sanatate pentru orice fel de venit; mai ales pentru cel din activitati independente! Este ca si cum am avea un salariu sau venit mult mai mare pentru care s-ar aplica aceeasi cota!(ma refer la cei care au mai multe contracte de mai multe feluri)



#9 chitanr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 18 January 2007 - 03:17 AM

Ce se intampla la neplata ei?
Daca am CM beneficiez de servicii medicale...
Penalizari?foarte bine...apoi?
Executare?ar fii absurd....



#10 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 18 January 2007 - 04:00 PM

[quote name='chitanr' date='Jan 18 2007, 03:17 AM' post='116771']
Ce se intampla la neplata ei?


1. Nu primesti Card european pt asigurati ( pt urgente in UE) daca te gaseste in baza de date cu restante.
2. Daca ai vreo problema medicala in alt judet, s-ar putea sa-ti refuze vizarea adeverintei de spitalizare.
3. Daca au serviciu ,,tare" de urmarire trec la masuri: somatie, poprire, sechestru....


Eu zic ca mai bine eviti toate astea si platesti.



#11 Irina2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 19 January 2007 - 02:22 PM

Sunt penalizari. In bani. Pentru mai multe detalii, vizitati www.casmb.ro. Pe coloana din dreapta, pe prima pagina, e o sectiune dedicata PFA. Spune acolo cam tot ce trebuie. E si declaratia care trebuie depusa.

Eu doar ce am infiintat PFA. MI-a mai ramas sa merg la CAS. Am sunat si am dat peste o persoana draguta, care mi-a explicat de ce am nevoie ca sa inchiei contract cu ei. Si eu sunt angajata cu contract de munca in alta parte.

Pentru cei care nu dau peste aceeasi persoana binevoitoare, am sa scriu mai jos actele necesare:
- copie dupa autorizatie
- copie dupa certificatul de inregistrare
- copie dupa declaratia de inregistrare fiscala (pentru ca din cate am inteles se platete 6,5% din venitul net declarat acolo)
- copie dupa cartea de munca (unde este cazul)
- copie dupa contractul de munca (unde este cazul)
- adeverinta de la locul de munca cum ca firma respectiva a platit pentru tine, si din care se reiasa data de la care a inceput sa plateasca

Ideea e ca atunci cand mergi sa inchei contractul trebuie sa demonstrezi cu acte ca cineva a platit la sanatate pentru tine din urma cu 5 ani. In cazul de fata, incepand cu 2002. Cum eu am inceput sa muncesc din noiembrie 2005, nu stiam ce acte sa aduc. In plus fata de ce am enumerat mai sus, pentru proaspetii angajati mai trebui
- copie dupa foaia matricola de la unitatea de invatamant pe care ati frecventat-o in perioada 2002 - pana cand firma a inceput sa plateasca darile.

Cam asta ar fi. Sper sa va ajute, si bafta/rabdare la stat la cozi :)



#12 adrianciocalau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 20 January 2007 - 04:33 PM

Vezi postareaMasterThief, la Dec 28 2006, 06:23 PM, a spus:

Sunt PFA in programare si am optat pt norma de venit.

Spune-mi si mie te rog, care este norma de venit pentru programare? Vreau sa-mi fac o idee. Din ce oras esti? Se stabileste in functie de fiecare Primarie?

Vezi postareaMasterThief, la Dec 28 2006, 06:23 PM, a spus:

3) Contributii in vederea unei Pensii presupun ca sunt facultative in toate cazurile, corectati-ma daca gresesc!

Chiar sa fie facultativ? Eu platesc de vreo cateva luni la min. pe economie insa as renunta cu placere daca as sti cu siguranta ca e voie...



#13 V V

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2007 - 09:34 PM

Anul trecut, in Bucuresti, Sectorul 4 (difera de la primarie la primarie), norma a fost de 15.400 RON/an. Destul de mica, as zice eu :wink:
Cu contributia la pensii - lucrurile stau asa: TREBUIE sa ai contract cu CNPAS. Dar, daca ai si carte de munca (ai deja contract ca angajat), nu mai trebuie contract ca PFA. Chiar daca nu ai carte de munca, nu esti obligat sa-ti faci contractul la o valoare care sa fie % din venit (poate fi ce valoare vrei tu - exista un minim de ~70RON/luna, daca nu ma insel)



#14 master

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Campulung
  • Interests:Comunicare...la 360grade!

Postat 20 January 2007 - 11:48 PM

Vezi postareaV V, la Jan 20 2007, 09:34 PM, a spus:

Anul trecut, in Bucuresti, Sectorul 4 (difera de la primarie la primarie), norma a fost de 15.400 RON/an. Destul de mica, as zice eu :wink:
Cu contributia la pensii - lucrurile stau asa: TREBUIE sa ai contract cu CNPAS. Dar, daca ai si carte de munca (ai deja contract ca angajat), nu mai trebuie contract ca PFA. Chiar daca nu ai carte de munca, nu esti obligat sa-ti faci contractul la o valoare care sa fie % din venit (poate fi ce valoare vrei tu - exista un minim de ~70RON/luna, daca nu ma insel)
Atentie! Contractul sau dupa caz, declaratia de asigurare la Casa de Pensii, nu se poate incheia pentru o suma mai mica decat un sfert din salariul mediu brut pe economie stabilit anual prin legea bugetului asigurarulor sociale de stat............ Legea487/2006 (2) Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2007 este de 1.270 lei. Asadar, contr de asig treb facut pe minim 318RON lunar!!!
:lostit (13):



#15 cipricipri

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 January 2007 - 02:36 PM

am si eu o intrebare

sunt angajat la o fiirma cu carte de munca

intre timp a trebuit sa-mi fac un pfa

intrebarea : este obligatoriu sa inchei un contract cu firma la care lucrez in calitate de pfa si sa-l inregistrez la itm ?

sau pot emite pur si simplu o factura de prestari servicii fara a avea un contract - este legal ?

daca tre sa fac un contract cu ei care ar fi cea mai buna solutie ca sa nu mai trebuiasca sa il inregistrez dar sa pot emite o factura

Aceasta postare a fost editata de cipricipri: 21 January 2007 - 02:37 PM




#16 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 21 January 2007 - 02:43 PM

Vezi postareacipricipri, la Jan 21 2007, 12:36 PM, a spus:

am si eu o intrebare

sunt angajat la o fiirma cu carte de munca

intre timp a trebuit sa-mi fac un pfa

intrebarea : este obligatoriu sa inchei un contract cu firma la care lucrez in calitate de pfa si sa-l inregistrez la itm ?

sau pot emite pur si simplu o factura de prestari servicii fara a avea un contract - este legal ?

daca tre sa fac un contract cu ei care ar fi cea mai buna solutie ca sa nu mai trebuiasca sa il inregistrez dar sa pot emite o factura

citeste raspunsul de mai sus si afli ce te intereseaza
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#17 V V

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2007 - 11:41 PM

Vezi postareamaster, la Jan 20 2007, 11:48 PM, a spus:

Atentie! Contractul sau dupa caz, declaratia de asigurare la Casa de Pensii, nu se poate incheia pentru o suma mai mica decat un sfert din salariul mediu brut pe economie stabilit anual prin legea bugetului asigurarulor sociale de stat............ Legea487/2006 (2) Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2007 este de 1.270 lei. Asadar, contr de asig treb facut pe minim 318RON lunar!!!
:lostit (13):
Da, si e 29.25% daca nu ma insel... deci vreo 90RON/luna (nu 70 cum am zis initial)



#18 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 January 2007 - 07:37 PM

E fix 92, am telefonat la casa de pensii. Pt contributia lunara minima.
Julia S



#19 master

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Campulung
  • Interests:Comunicare...la 360grade!

Postat 23 January 2007 - 12:05 PM

Vezi postareaV V, la Jan 21 2007, 11:41 PM, a spus:

Vezi postareamaster, la Jan 20 2007, 11:48 PM, a spus:

Atentie! Contractul sau dupa caz, declaratia de asigurare la Casa de Pensii, nu se poate incheia pentru o suma mai mica decat un sfert din salariul mediu brut pe economie stabilit anual prin legea bugetului asigurarulor sociale de stat............ Legea487/2006 (2) Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2007 este de 1.270 lei. Asadar, contr de asig treb facut pe minim 318RON lunar!!!
:lostit (13):
Da, si e 29.25% daca nu ma insel... deci vreo 90RON/luna (nu 70 cum am zis initial)
te inseli... :pullhair: pentru 2007 este 29% din suma stipulata in declaratia(contractul) de asigurare la casa de pensii!!!




#20 cipricipri

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 January 2007 - 09:44 AM

Vezi postareamaster, la Jan 23 2007, 02:11 PM, a spus:

Vezi postareacipricipri, la Jan 21 2007, 02:36 PM, a spus:

am si eu o intrebare

sunt angajat la o fiirma cu carte de munca

intre timp a trebuit sa-mi fac un pfa

intrebarea : este obligatoriu sa inchei un contract cu firma la care lucrez in calitate de pfa si sa-l inregistrez la itm ?

sau pot emite pur si simplu o factura de prestari servicii fara a avea un contract - este legal ?

daca tre sa fac un contract cu ei care ar fi cea mai buna solutie ca sa nu mai trebuiasca sa il inregistrez dar sa pot emite o factura
te sfatuiesc sa inchei un contract de prestari servicii cu firma la care esti angajat de fapt, cu contract de munca, pentru lucrari care exced atributiile tale de serviciu stipulate in fisa postului...si apoi, emiti factura(care poate fi emisa si lunar) pentru lucrarile executate. atentie insa, ca in aceasta situatie conducerea firmei la care lucrezi s-ar putea sa-ti desfaca contractul de munca si sa accepte sa colaborezi cu ei numai in calitate de PFA!!

multumesc pentru raspuns - este ceea ce asteptam

daca se poate sa ma lamuriti intr-o alta problema

am incheiat contractul cu firma la care lucrez si remuneratia consta intr-un comision din valoarea produselor facturate care fac obiectul contractului

intrebarea ar fi urmatoarea : comisionul il incasez la valoarea facturarilor/luna cu tva sau fara tva (mentionez ca in contract nu este specificat cu sau fara)
din punct de vedere juridic cum se intelege?

multumesc mult






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL