Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Leasing financiar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Leasing financiar

86 replies to this topic

#61 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2007 - 02:06 PM

cartea verde, editata sub indrumarea MF " ghidul practic " pt. 1752/2005 !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#62 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 08 June 2007 - 02:11 PM

Vezi postareacristina5859, la Jun 8 2007, 03:06 PM, a spus:

cartea verde, editata sub indrumarea MF " ghidul practic " pt. 1752/2005 !


Am inteles, dar si cartea aia titlul ii spune e un ghid practic. Nu inseamna ca daca o inregistrare nu este acolo nu se poate face. Spre exemplu: multi contabili inregistreaza compensarile asa:
482=411
401=482
si inregistrarile astea nu sunt in cartea verde. Si mai sunt destule exemple...

ADITA



#63 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2007 - 08:37 PM

cauta cand ai timp, ca s-a mai discutat pe un topic numai despre acest subiect, vei gasi acolo foarte multe pareri si opinii !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#64 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2007 - 05:21 PM

Vezi postareacristina5859, la Jun 8 2007, 09:37 PM, a spus:

cauta cand ai timp, ca s-a mai discutat pe un topic numai despre acest subiect, vei gasi acolo foarte multe pareri si opinii !!
... DAR nici un extras de lege care sa elimine 471=1687!!!! toata lumea a zis ca nu mai figureaza inreg. in noua "carte verde", ca asa s-a predat la un seminar ...

dragilor, daca eliminarea acestei inreg. este OBLIGATORIE, atunci as vrea sa stiu unde scrie IN OMF 1752/2005 ca dobanda la leasingul financiar NU MAI ESTE RECUNOSCUTA CA DATORIE !! daca imi aratati negru pe alb chestia asta, eu nu o mai inreg. prin 471=168 :smile: pana atunci... ne invartim in jurul cozii degeaba !!

si ca sa va dati seama mai bine de ce zic ce zic, va dau un ex. de acest tip, de eliminare inreg. CU BAZA LEGALA CLARA : eliminarea repartizarii profitului pe dividende la 31.12... prin aceea ca dividendele nu au mai fost recunoscute ca datorie a anului ce se incheia ci a celui urmator, eventual. ei, asa mai merge .. :tongue:

sa stiti ca am cotrobait pe toate forumurile de conta pe care le-am gasit si niciunde nu am gasit un art. de lege care sa elimine acesta inreg. in cel mai bun caz, o trata ca pe o optiune, dar nu o elimina obligatoriu. si pe acolo, tot asa se vorbea.. de omf 1752 LA GENERAL, de cartea verde noua... ce mai, nimeni nu a reprodus un art. de lege in vigoare cu tinta clara la acest 471=1687. poate reuseste cineva aici ...
pana atunci, eu-una inreg. contractul de leasing financiar in conturi balantiere, asa cum este el inscris de firma de leasing : cu dobanda, cu capital, cu tot ce are !! si asta fiindca atat capitalul cat si dobanda imi sunt tratate ca datorii si chiar asa e in realitate, eu chiar asta datorez si consider ca nu afectez negativ situatia patrimoniului cu absolut nimic prin inreg. dobanzii ca datorie a firmei mele.

unde mai puneti ca la LOCATOR (firma de leasing) dobanda se evidentiaza in 472... deci inreg. 471=1687 ar fi exact inreg. in oglinda a celei de la locator 267=472. de ce asta sa ramana si cealalta nu ? adica, locatorul recunoaste dobanda ca un venit viitor, ca o creanta (suma de incasat) si locatarul nu are voie sa-si trateze dobanda ca o datorie de plata viitoare ?? parca n-are nici o logica, dragilor !

apoi, uitati ce mai zice Ordinul 1752 la :
"Art. 182 Cand suma de rambursat pentru datorii e mai mare decat suma primita, diferenta se inregistreaza intr-un cont de activ. Aceasta trebuie prezentata in bilant ca o corectie a datoriei.
Valoarea acestei diferente trebuie amortizata printr-o suma rezonabila in fiecare exercitiu financiar, astfel incat sa se amortizeze complet, dar nu mai tarziu de data de rambursare a datoriei."

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 09 June 2007 - 06:19 PM




#65 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 June 2007 - 08:09 PM

Subscriu la rationamentul Otiliei.



#66 grigore simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 20 June 2007 - 11:28 AM

unde se incadreaza un obiect luat in leasing financiar : la nevoi firma sau la bunuri de capital? si unde e scris asta in codul fiscal?
va multumesc mult, mult!



#67 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2007 - 01:35 PM

la nevoi pt firma ! pt bunuri de capital trebuie sa fii proprietar pe el, iar pe bunul luat in leasing , nu esti tu proprietar !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#68 Mirky

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 August 2007 - 07:45 PM

N-am mai lucrat niciodata cu leasingul si am o nelamurire. Am auzit ca este posibil sa primesti anumite facilitati in ceea ce priveste T.V.A.-ul aferent leasingului. Poate sa ma lamureasca cineva daca exista aceste facilitati si, daca ele exista, care sunt? Multumesc anticipat!



#69 chaos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 01 September 2007 - 01:03 PM

Buna,

Ma poate ajuta si pe mine cineva, va rog frumos, cu o sugestie de inregistrare in contabilitate a rezilierii unui contract de leasing pentru un autoturism?

Contractul de leasing a fost inregistrat cu o nota contabila care arata asa:

167 = valoare credit
213.3 = valoare credit

168 = dobanda
471 = dobanda

valoare credit + dobanda = valoare contract.

S-au evidentiat platile ratelor (valoare + dobanda) si amortizarile lunare de la data incheierii contractului si pana la data rezilierii.

Am facut nota contabila 213.3 la 281.3 scazand din valoarea mijlocului fix amortizarea calculata si inregistrata.
Cum pot face sa aduc la 0 soldul ramas in 213.3?

Multumesc anticipat pentru ajutor.



#70 alinad2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2007 - 03:53 PM

.[/quote]

valoarea neamortizata se inregistreaza in 658


658=2133 si 2133 va fi 0

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 02 September 2007 - 08:12 AM
Nu citati integral mesajul precedent! Folositi butonul ADDREPLY!




#71 chaos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 01 September 2007 - 08:03 PM

[quote
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 02 September 2007 - 08:13 AM
Nu citati integral mesajul precedent! Folositi butonul ADDREPLY!




#72 onette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pascani, jud. Iasi
  • Interests:tot ce inseamna contabilitate

Postat 04 September 2007 - 11:29 AM

Am si eu o dilema..... si nu stiu cum sa procedez.
Am urmatoarea situatie : firma Unicredit leasing cedeaza dreptul de folosire pentru o masina firmei A, firma de leasing operational.
Firma A a incheiat un contract de inchiriere (leasing operational) cu firma B si un antecontract de vanzare cumparare cu unul dintre angajatii firmei B care este si girant la masina respectiva.

Intrebare : pentru ca angajatul sa poata plati ratele (integral sau partial, pentru ca mai foloseste masina si in interesul firmei), cum credeti ca ar trebui procedat?
Care sunt inregistrarile contabile atunci cand primesc banii de la angajati?

Va multumesc mult.
doar eu



#73 sara49

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 25 September 2007 - 09:27 AM

Vezi postareaBica Rodica, la Jan 12 2007, 10:27 AM, a spus:

Inchizi 1687=471 (au acelasi sold) si il preiei in 8051 D.
Am citit postarile dv. referitoare la leasing dar eu am primit factura proforma cu avansul si comisionul. cum procedez cu ea?am inteles ca prima fact. cu avans si comision se inregistreaza: 2133=167 cu toata val. masinii apoi 471=168 toata val dob.;167=404/4426=404/628=404/4426=404. corect? dar aceasta este proforma iar contractul inca nu a sosit. va rog mult ajutati-ma sa invat cum se face.
Multumesc mult tuturor!!!!



#74 camelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 25 September 2007 - 06:55 PM

ia uita-ti note contabile aici ..........http://www.romexterr...adru_norme.htmlsau aicihttp://www.leasing-a...ate/leasing/44/



#75 camelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 25 September 2007 - 07:37 PM

ma gandesc ca astia stiu sigur cu ce se mananca leasing-ul ..........

.2. In contabilitatea utilizatorului(locatar)

a) Inregistrarea in contabilitate a imobilizarilor corporale primite conform prevederilor din contractele incheiate intre parti si evidentierea datoriei, inclusiv a dobanzilor aferente:

212 "Mijloace fixe" = 167 "Alte imprumuturi si datorii asimilate"

471 "Cheltuieli inregistrate in avans" = 1687 "Dobanzi aferente altor imprumuturi si datorii asimilate"

si

- Debit cont 8036 "Redevente, locatii de gestiune, chirii si alte datorii asimilate" cu valoarea imobilizarilor corporale conform documentelor, inclusiv dobanda.

b) Amortizrea imobilizarilor corporale achizitionate conform contractelor de leasing se face potrivit duratelor normale de functionare legale in vigoare.

Inregistrarea in contabilitatea utilizatorilor a amortizarii imobilizarilor corporale primite in cazul contractelor de leasing financiar:

681 "Cheltuieli de exploatare privind amortizarea imobilizarilor" = 281 "Amortizari privind imobilizarile corporale"


c) Inregistrarea obligatiei de plata a ratelor pe baza facturilor emise de proprietarul bunurilor:

% = 404 "Furnizori de imobilizari"
167 "Alte imprumuturi si
datorii asimilate"

1687 "Dobanzi aferente altor
imprumuturi si datorii asimilate"
4426 "T.V.A. deductibila"*)

si concomitent,

666 "Cheltuieli privind dobanzile" = 471 "Cheltuieli inregistrate in avans"

si


- Credit cont 8036 "Redevente locatii de gestiune, chirii si alte datorii asimilate".

In cazul in care societatea de leasing (proprietarul bunurilor) este persoana juridica straina cu sediul in strainatate, se va inregistra si impozitul pe dobanzi datorat de aceasta (conform prevederilor din conventiile de evitare a dublei impuneri, incheiate de Romania cu alte state, sau potrivit revederilor Ordonantei Guvernului nr. 83/1998 privind impunerea unor venituri realizate din Romania de persoane fizice si juridice nerezidente), dar achitat de beneficiar la cursul de schimb in vigoare la data respectiva, precum si taxa pe valaorea adaugata, efectuandu-se articolele contabile:

404 "Furnizori de imobilizari" = 446 "Alte impozite, taxe si varsaminte asimilate"

si, respectiv,

446 "Alte impozite, taxe si varsaminte asimilate" = 5121 "Conturi la banci in lei"

iar pentru taxa pe valoarea adaugata*),

4426 "T.V.A. deductibila" = 5121 "Conturi la banci in lei"

sau

inregistrarea taxei pe valaorea adaugata datorate:

4428 " T.V.A. neexigibila" = 446 "Alte impozite, taxe si varsaminte asimilate"

d) La expirarea contractului, o data cu achitarea ultimei rate se consemneaza si transferul dreptului de proprietate, dupa cum urmeaza:

d) 1. In cazul bunurilor produse in tara:

% = 404 "Furnizori de imobilizari"
167 "Alte imprumuturi si datorii asimilate"

4426 "T.V.A. deductibila"*)

d) 2. In cazul bunurilor din import se vor inregistra si achita de catre utilziator si taxa vamala, conform prevederilor art. 25 alin. (4) din Ordonanta Guvernului nr. 51/1997, aprobata si modificata prin Legea nr. 90/1998 si ulterior modificata prin Legea nr. 99/1999, precum si taxa pe valoarea adaugata, efectuandu-se articolele contabile:

% = 404 "Furnizori de imobilizari"
167 "Alte imprumuturi si datorii asimilate"
4426 "T.V.A. deductibila"*)

si

446 "Alte impozite, taxe si varsaminte asimilate" = 5121 "Conturi la banci in lei"

respectiv

212 "Mijloace fixe" = 446 "Alte impozite, taxe si varsaminte asimilate"

d) 3. In cazul in care societatea de leasing (proprietarul bunurilor) este persoana juridica straina cu sediul in strainatate, se inregistreaza si taxa pe valaorea adaugata*) platita sau de platit (datoreaza):

4426 "T.V.A. deductibila" = 5121 "Conturi la banci in lei"

sau

4428 "T.V.A. neexigibila" = 446 "Alte impozite, taxe si varsaminte asimilate"

- Credit cont 8036 "Redevente, locatii de gestiune, chirii si alte datorii asimilate" cu valoarea imobilizarilor corporale achizitionate si care au devenit proprietatea utilizatorului.


--------------------------------------------------------------------------------

3. In aplicarea prevederilor art. 21 lit. b) din Ordonanta Guvernului nr. 51/1997, devenit art. 15 lit. b) din Legea nr. 90/1998 si ulterior modificat prin Legea nr. 99/1999, partile au obligatia de a stabili prin contract atat valaorea ratelor initale, cat si criteriile de indexare a acestora, criterii care vor sta la baza calcularii valorii ratelor de leasing indexate, inscrise in facturi, unde pe un rand distinct, intitulat "Diferente de pret", se va reflecta valoarea indexarii.

In contabilitatea locatorului "Diferentele de pret" inscrise distinct in factura se vor reflecta in creditul contului 758 "Alte venituri din exploatare" - analitic distinct, iar in contabilitatea utilizatorului, in dbeitul contului 658 "Alte cheltuieli de exploatare" - analitic distinct.
In contabilitatea utilizatorului diferentele de pret aferente ratelor dintr-un an fiscal, conform contractului, inregistrate in debitul contului 658 "Alte chelutieli de exploatare", pot majora valaorea imobilizarilor corporale potrivit prevederilor Hotararii Guvenrului nr. 22/1998 privin dunele masuri pentru reflectarea in contabilitatea agentilor economici a unor operatiuni economic-financiare (articol contabil 212 = 758).

*) Inregistrarea taxei pe valoarea adaugata se face numai de catre societatile comerciale luate in evidenta ca platitoare de taxa pe valoarea adaugata.. In cazul societatilor comerciale neinregistrate ca platitoare de taxa pe valoarea adaugata , T.V.A. achitata sau datorata se va inregistra in costul de achzitie al bunurilor in conformitate cu prevederile pct. 19 din Regulamentul de aplicare a Legii contabilitatii nr. 82/1991.

5. In cazul leasingului financiar:

a) In bilantul contabil al locatorului valoarea ratelor ramase de incasat se reflecta in soldul conturilor 2672 "Imprumuturi acordate pe termen lung" si 2678 "Dobanzi aferente crentelor imobilizate. care se vor inscrie in formularul cod 23 "Situatia crentelor si datoriilor", randul 02 si, respectiv, 03.

b) In bilantul contabil al utilizatorului valoarea ratelor ramase de rambursat se reflecta in soldul conturilor 167 "Alte imprumuturi si datorii asimilate" "Dobanzi aferente altor imprumuturi si datorii asimilate", care se vor inscrie in formularul cod 23 "Situatia creantelor si datoriilor", randul 33 si, respectiv, 37.



cum va place ? pareri? ramane 1687, hmm?



#76 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 September 2007 - 09:36 PM

Vezi postareacamelutza, la Sep 25 2007, 07:55 PM, a spus:



Doar ca normele la care se face referire pe respectivele site-uri sunt abrogate cam de muuuuuult timp!



#77 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 26 September 2007 - 12:51 PM

Vezi postareasara49, la Sep 25 2007, 10:27 AM, a spus:

Vezi postareaBica Rodica, la Jan 12 2007, 10:27 AM, a spus:

Inchizi 1687=471 (au acelasi sold) si il preiei in 8051 D.
Am citit postarile dv. referitoare la leasing dar eu am primit factura proforma cu avansul si comisionul. cum procedez cu ea?am inteles ca prima fact. cu avans si comision se inregistreaza: 2133=167 cu toata val. masinii apoi 471=168 toata val dob.;167=404/4426=404/628=404/4426=404. corect? dar aceasta este proforma iar contractul inca nu a sosit. va rog mult ajutati-ma sa invat cum se face.
Multumesc mult tuturor!!!!

167 = 404 valoare avans
628 = 401 valoare comision
Cand primesti contractul faci inregistrarile prezentate si explicate mai sus.



#78 sara49

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 26 September 2007 - 09:39 PM

Buna seara tuturor!!!!!
Multumesc mult,mult de tot!!!!!!
Puteam sa citesc ce scrie in carte mult si bine ca nu reauseam sa inteleg in veci daca nu m-ati fi ajutat dumneavoastra. ma apuc sa studiez cu atentie.
Va multumesc din suflet!!!!!!!!
Cu tot respectul datorat,

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 29 September 2007 - 05:07 PM




#79 sara49

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 27 September 2007 - 08:28 AM

M-am blocat! am inceput sa fac cele doua inregistrari de mai sus dar am constatat ca sumele din factura sant in euro iar plata lor s-a facut in lei in banca, pe proforma scrie cursul euro - echivalent suma platita in lei. eu cum inregistrez daca pe proforma sumele sant in euro? este posibil sa trec toata suma in lei? atunci cum le mai inregistrez pe amandoua? nu-mi iese. este posibil sa trec echivalentul in lei al sumelor astfel incit sa-mi dea suma platita in lei.
Va rog, e prima data cind ma lovesc de leasing.
Multumesc mult anticipat!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 29 September 2007 - 05:01 PM




#80 lizuca_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 September 2007 - 03:30 PM

La un contract de leasing financiar comisionul de prima inmatriculare(este 526 euro) in ce cont se inregistreaza? Va multumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL