Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Leasing financiar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


Leasing financiar

86 replies to this topic

#81 domnul D

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2007 - 03:57 PM

View Postlizuca_p, on Sep 27 2007, 04:30 PM, said:

La un contract de leasing financiar comisionul de prima inmatriculare(este 526 euro) in ce cont se inregistreaza? Va multumesc!

eu zic 635 = 401 pt ca e o taxa.

are altcineva alta parere?



#82 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 27 September 2007 - 04:00 PM

View Postlizuca_p, on Sep 27 2007, 04:30 PM, said:

La un contract de leasing financiar comisionul de prima inmatriculare(este 526 euro) in ce cont se inregistreaza? Va multumesc!

La contractele de leasing financiar exista comision de administrare contract,care se inregistreaza pe 628 si la inregistrarea in circulatie a masinii, taxa de prima matriculara, care ca orice taxa se inregistreaza 635 = 446.




#83 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 27 September 2007 - 04:12 PM

Pentru Sara49:

Ai spus ca ai numai o factura proforma de avans ptr. un contract de leasing financiar.
Trebuie sa ceri si contractul ptr ca el sigur este semnat si zace pe undeva.

Evidenta contabila la lesing financar se tine in Euro la un curs istoric care este cursul primei facturi primite sau cursul din ziua primei plati..etc.si se inregistreaza diferente de curs fata de cursul istoric in 668 sau 768
Sigur ca vei face inregistrarile in lei.
167 = 404 suma eur X curs valutar avans contract
628 = 401 suma eur X curs valutar comision de administrare contract.

404 = 5121
401 = 5121
Pana la sfarsitul lunii sa inregistrezi si contractul de leasing cu valoarea intreaga, altfel ramane 167 schiop si nu e corect

Aceasta postare a fost editata de carmen29: 27 September 2007 - 04:14 PM




#84 sara49

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 28 September 2007 - 08:40 AM

Multumesc mult Carmen29! i-am spus sa imi aduca contractul si ii spun iar azi. bineinteles ca ai dreptate, contractul este semnat dar nu inteleg de ce nu mi l-a adus pina acum. cam trag de el......, cred ca incepatorii au bafta de asa clienti, sau si dumneavoastra vi se mai intimpla? nu cred.....
Multumesc mult de tot!!!!! :notworthy:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 29 September 2007 - 05:02 PM




#85 clauditza01

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 29 October 2007 - 10:55 AM

658 din aceasta facura e deductibil? E gresit dc am foslosit 665 respectiv 765?



#86 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 30 October 2007 - 03:25 PM

Care 658?

Gasesti totul mai sus.



#87 elenmiru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 31 October 2007 - 09:04 AM

Cum ati procedat pt taxa de prima inmatriculare care s-a refacturat de catre firma de leasing , factura continand TVA aferent taxei ? se considera decontari in numele clientului si se inregistreaza 635=401 4426=4427 ?

Multumesc! O zi frumoasa!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL