Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Obiecte de inventar la PFA (întrebare) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Obiecte de inventar la PFA (întrebare)

23 replies to this topic

#21 Cristi D.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Slatina

Postat 13 January 2007 - 10:26 PM

Pentru Anomis.
Cred că e destul de evident că pe accea o poți scoate din inventar fără să te ia nimeni la întrebări .....
În fond ea nu mai prezintă utilitate pentru PFA (la fel ca un obiect de inventar uzat sau depreciat) și nu poate fi recuperat nimic din ea. Cred că o poți scoate din inv. fără să-ți asumi nici cel mai mic risc....nu crezi? :lostit (13):
Cand iti doresti cu adevarat ceva, tot Universul conspira la realizarea dorintei tale.



#22 Guest_JediMaster_*

  • Guests

Postat 04 February 2007 - 04:59 PM

Vă rog să mă lămuriți și pe mine dacă registrul de inventar trebuie să fie obligatoriu acela tipizat sau poate fi și în format electronic.
Eu mă gândeam să fac o bază de date cu obiectele de inventar din dotare (nu am prea multe) și dacă e nevoie chiar și o fișă de inventar tot în format electronic.
În cazul în care e absolut necesar, pot să fac și bonuri de consum, N.I.R.-uri etc.
Știe cineva dacă există vreo mențiune referitoare la acest aspect?

Mulțumesc




#23 master

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Campulung
  • Interests:Comunicare...la 360grade!

Postat 21 February 2007 - 03:43 PM

[quote name='Cristi D.' date='Jan 8 2007, 05:54 AM' post='114508']
...cu multă considerație Stăpâne pentru plecăciunile tale.
Era de fapt o metaforă că eu mă aliez cu Lyv împotriva ta. Apreciez mult interesul tău pentru a aduce lămuriri în acest subiect; fără ajutorul tău substanțial nu ne puteam lămuri niciunul cum e cu acest obiecte de inventar.
Cu stimă, Cristi D. :lostit (13):
din CF citire:
Art. 1 251: Semnificația unor termeni și expresii
(1) î n sensul prezentului titlu, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:
1. achiziție reprezintă bunurile și serviciile obținute sau care urmează a fi obținute de o persoană impozabilă, prin următoarele operațiuni: livr ări de bunuri și/sau prestări de servicii, efectuate sau care urmează a fi efectuate de alt ă persoană către aceast ă persoană impozabil ă, achiziții intracomunitare și importuri de bunuri;
2. achiziție intracomunitară are înțelesul art. 1 301;
3. active corporale fixe reprezintă orice activ de ținut pentru a fi utilizat în producția sau livrarea de bunuri ori în prestarea de servicii, pentru a fi închiriat terților sau pentru scopuri administrative, dacă acest activ are durata normală de utilizare mai mare de un an și valoare mai mare decât limita prevăzută prin hotărâre a Guvernului sau prin prezentul titlu;
Începând cu 15 februarie 2007, data intrarii în vigoare a HG 105 din 31 ianuarie 2007, valoarea minima
de intrare a mijloacelor fixe stabilita de prevederile legale privitoare la amortizarea capitalului imobilizat
în active corporale si necorporale, a fost majorata de la 1.500 lei la 1.800 lei.
:pullhair:


/quote]



#24 dash

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 February 2007 - 06:31 PM

Eu am in inventar carti de specialitate, dictionare. Poate sa imi spuna cineva acestea cum se scot din inventar?
In caz ca imi inchei activitatea, ce se intampla cu obiectele de inventar, mai precis cu intreaga lor valoare. Stiu ca in caz ca le vand, valoarea obtinuta din vanzare se considera venit. Nu? Si platesc impozit. Dar daca nu le vand, trec in patrimoniul personal si...?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL