Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Zile AS sau zile FS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Zile AS sau zile FS

5 replies to this topic

#1 carmela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:

Postat 05 January 2007 - 09:41 AM

Va rog mult lamuriti-ma si pe mine intr-o problema: am concediu medical cu cod 06 5 zile, apoi un alt concediu cu in continuare dar cod 01 tot cu 5 zile. Aceste din urma 5 zile sunt din AS sau din FS. Cei de la CASS mi-au spus ca daca se da un al doilea certificat in continuare cu alt cod se considera ca initial. Va rog sa ma lamuriti si pe mine ca sunt bulversata. firma plateste primele 5 zile 100% si celelalte 5 cu 75%?
camicaze



#2 kikic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 05 January 2007 - 09:59 AM

buna
eu cand am situatia asta al doilea medical il consider tot initial.......in cazul in care vine un control nu o sa zica nimic ca l-a platit firma....mai rau este cand iei din banii statului.....
si fii atenta ca e vorba de primele 5 zile calendaristice care sunt suportate de firma




#3 philo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 05 January 2007 - 12:23 PM

va rog sa ma ajutati cu o situatie.

angajatul a avut in noiembrie concediu medical 4 zile. (cod 01)
Baza de calcul pentru indemnizatii am luat-o din octombrie pina in mai.
in decembrie angajatul a primit concediu medical in continuare (cod 01)....
intrebarea mea este: iau aceeasi baza de calcul de la concediul initial ? Sau iau o noua baza de calcul in care includ luna noiembrie?

si inca ceva:

daca baza de calcul pentru contributia angajatorului la concedii si indemnizatii depaseste plafonul de nr.asigurati x 12 salarii minime brute, atunci voi calcula 0.75% din acest plafon?

va multumesc.



#4 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 05 January 2007 - 05:33 PM

al doilea concediu se considera initial numai daca are alt cod de diagnostic(asta inseamna ca este acordat pt alta afectiune). daca codul de diagnostic este acelasi se considera continuare indiferent de codul de indemnizatie.



#5 carmela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:

Postat 05 January 2007 - 08:16 PM

Cred ca Ciprian are dreptate doar daca codul de diagnostic este altul se ia ca initial. Insa cei de la CASS sunt asa de nestiutori, mie mi-au refuzat sa platesc din AS chiar daca era acelasi cod de diagnostic dar se schimba din 06 in 01 codul indemnizatiei.
Din cauza lor ne bulversam in asa hal.... :lostit (13):
camicaze



#6 angelica_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 08 January 2007 - 11:49 AM

Vezi postareacarmela, la Jan 5 2007, 08:16 PM, a spus:

Cred ca Ciprian are dreptate doar daca codul de diagnostic este altul se ia ca initial. Insa cei de la CASS sunt asa de nestiutori, mie mi-au refuzat sa platesc din AS chiar daca era acelasi cod de diagnostic dar se schimba din 06 in 01 codul indemnizatiei.
Din cauza lor ne bulversam in asa hal.... :lostit (13):
Au gresit, era normal ca sa fie in continuare. Numai daca se schimba codul de diagnostic, atunci se considera initial.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL