Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pret de inregistrare 345 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pret de inregistrare 345

10 replies to this topic

#1 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 06 January 2007 - 06:54 PM

La o firma de productie, pretul la care se inregistreaza in 345 produsul finit este format doar din cheltuielile directe efective , fara a se repartiza si cota de cheltuieli indirecte. De asemenea, in contabilitatea de gestiune se merge cu o metoda a costurilor partiale (costuri directe) , calculandu-se marja bruta pe fiecare produs in parte. Intrucat in O1752/2005 se spune ca costul stocurilor cuprinde cheltuielile directe, precum si cota cheltuielilor indirecte de productie alocata in mod rational ca fiind legata de fabricatia acestora, intrebarea mea este daca la societatea respectiva se procedeaza gresit? Mai inregistreaza cineva in 345 doar cheltuielile directe?



#2 flexi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 06 January 2007 - 07:00 PM

trebuie sa repartizezi si cheltuieli indirecte




#3 marian80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:bacau

Postat 06 January 2007 - 11:16 PM

cheltuielile indirecte se calc in fct de ch directe ca raport dintre ch directe si ch indirecte si se inmulteste cu fiecare prod in parte....lasa o adresa de mail si o sa iti trimit un ex...
paaaaa
marian80



#4 flexi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 07 January 2007 - 12:06 AM

Vezi postareamarian80, la Jan 6 2007, 11:16 PM, a spus:

cheltuielile indirecte se calc in fct de ch directe ca raport dintre ch directe si ch indirecte si se inmulteste cu fiecare prod in parte....lasa o adresa de mail si o sa iti trimit un ex...
paaaaa
as dor si eu exemplul daca se poate :biggrin: btsloredana@yahoo.com multumesc anticipat!



#5 ariana.mara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:gorj

Postat 11 January 2007 - 02:21 PM

Vezi postareaflexi, la Jan 7 2007, 12:06 AM, a spus:

Vezi postareamarian80, la Jan 6 2007, 11:16 PM, a spus:

cheltuielile indirecte se calc in fct de ch directe ca raport dintre ch directe si ch indirecte si se inmulteste cu fiecare prod in parte....lasa o adresa de mail si o sa iti trimit un ex...
paaaaa
as dor si eu exemplul daca se poate :biggrin: btsloredana@yahoo.com multumesc anticipat!


Vezi postareaflexi, la Jan 7 2007, 12:06 AM, a spus:

Vezi postareamarian80, la Jan 6 2007, 11:16 PM, a spus:

cheltuielile indirecte se calc in fct de ch directe ca raport dintre ch directe si ch indirecte si se inmulteste cu fiecare prod in parte....lasa o adresa de mail si o sa iti trimit un ex...
paaaaa
as dor si eu exemplul daca se poate :biggrin: btsloredana@yahoo.com multumesc anticipat!
as dori si eu calculatia, te rog, la ariana.mara@yahoo.com



#6 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2007 - 07:49 PM

Si eu doresc exemplul la cristalex99@yahoo.com. multumesc



#7 cristinaX

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 16 January 2007 - 08:53 AM

nu incerci sa atasezi pe forum un fisier cu exemplul pe care il ai? multumesc frumos



#8 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2007 - 11:44 PM

MARIAN80 te rugam ajuta-ne cu exemplul promis....



#9 MIRELA-bc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 January 2007 - 03:44 PM

Vezi postareamarian80, la Jan 6 2007, 11:16 PM, a spus:

cheltuielile indirecte se calc in fct de ch directe ca raport dintre ch directe si ch indirecte si se inmulteste cu fiecare prod in parte....lasa o adresa de mail si o sa iti trimit un ex...
paaaaa


te rog frumos un model de calcul si pentru mine la
mirela_comanesti@yahoo.com

multumesc anticipat!
totul se face cu multa , multa rabdare!!!



#10 emili

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 January 2007 - 08:03 PM

Vezi postareaMIRELA-bc, la Jan 27 2007, 05:44 PM, a spus:

Vezi postareamarian80, la Jan 6 2007, 11:16 PM, a spus:

cheltuielile indirecte se calc in fct de ch directe ca raport dintre ch directe si ch indirecte si se inmulteste cu fiecare prod in parte....lasa o adresa de mail si o sa iti trimit un ex...
paaaaa


te rog frumos un model de calcul si pentru mine la
mirela_comanesti@yahoo.com

multumesc anticipat!
astept si eu in model de calcul pt costul productiei daca stie cineva



#11 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2007 - 01:25 PM

din cate imi amintesc eu pe acest forum au mai fost postate diverse modele de calculatii cost productie. Este bine sa dati o cautare si poate veti gasi mai multe tipuri de calculatii si implicit pe cel care va corespunde din punct de vedere al specificului activitatii.
Cu respect,
Alinutza






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL