Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Noile contributii 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Noile contributii 2007

116 replies to this topic

#21 Diana_Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 10 January 2007 - 07:10 PM

Am vazut ca in dreptul contributiei angajatorului la sanatate e trecut 6%.

In Legea nr. 95 / 2006, se pastreaza procentul de 7% pentru angajator.

In ce modificare legislativa e prevazut procentul nou la angajator?

Va rog mult, daca stiti, raspundeti-mi si mie.



#22 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 10 January 2007 - 07:28 PM

Ordonanta de urgenta nr. 88/2006

din 20/11/2006
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 941 din 21/11/2006

pentru modificarea si completarea unor acte normative prin care se acorda drepturi sociale, precum si unele masuri in domeniul cheltuielilor de personal



"Art. 2581. - (1) Cotele de contributii prevazute la art. 257 si 258 se pot modifica prin legea bugetului de stat.
(2) Cota de contributie prevazuta la art. 258 se stabileste pentru anul 2007 la 6%.
(3) Cota prevazuta la alin. (2) se aplica incepand cu drepturile salariale aferente lunii ianuarie 2007."

:lostit (13):




#23 master

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Campulung
  • Interests:Comunicare...la 360grade!

Postat 10 January 2007 - 10:55 PM

atentie!Potrivit legii nr.200/2006, angajatorii au obligaţia de a plăti lunar o contribuţie la Fondul de garantare, în cotă de 0,25%, aplicată fondului total de salarii brute lunare realizate de salariaţi. Odată cu intrarea în vigoare a acestei prevederi (1 ianuarie 2007) cota contribuţiei datorate la bugetul asigurărilor pentru şomaj se diminuează cu 0,25% puncte procentuale.

Normele de aplicare precizează că diminuarea cotei de contribuţie cu 0,25% puncte procentuale nu se aplică contribuţiei datorate de angajatori la bugetul asigurărilor pentru şomaj, aferentă următoarelor categorii de persoane asigurate obligatoriu în sistemul asigurărilor pentru şomaj:
 Funcţionarii publici şi alte categorii de persoane care desfăşoară activităţi pe baza actului administrativ de numire;
 Persoane care îşi desfăşoară activitatea în funcţii elective sau care sunt numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului;
 Persoane care au raport de muncă în calitate de membru cooperator;
 Alte persoane care realizează venituri din activităţi desfăşurate potrivit legii şi care nu se regăsesc în una din situaţiile menţionate mai sus.

:good:

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 10 January 2007 - 11:18 PM




#24 Zuz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 11 January 2007 - 10:01 AM

Citeaza

Cel mai sigur ne vom lamuri dupa 25.01.2007 cand vor apare programele de raportare CAS, somaj ... pentru anul 2007!

Tipic unor legiuitori fara gandire - cat de greu ar fi fost sa fi scris negru pe alb - CAS = x , CAS se/nu se diminueaza cu 0,85 % etc
Din punctul meu de vedere ( lucrez la o societate de constructii ) este destul de deranjanta balbaiala autoritatilor deoarece in cadrul ofertelor pentru lucrari la care participam trebuiesc incluse si aceste cheltuieli iar tehnicul ma preseaza de cca 1 saptamina sa le dau cifrele exacte pentru contributii ca sa stie cum sa elaboreze ofertele . Le-am prezentat situatia cea ma dezavantajoasa pt firma ( procentele cele mai mari ) iar daca or sa fie mai mici - e castigul firmei .
Este incredibil cum " reusesc " de fiecare data sa te bage in ceata - sa nu mai vb de 0,85% care initial prin Lg 399 se aplica de la 1 ian 2006 cu toate ca legea a fost publicata in noiembrie daca nu ma insel .

Aceasta postare a fost editata de Zuz: 11 January 2007 - 10:02 AM




#25 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 11 January 2007 - 10:03 AM

In ce lege scrie de contributiile la sanatate ca eu nu gasesc nimic????
Multumesc anticipat pentru raspuns!



#26 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 11 January 2007 - 10:33 AM

Vezi postareadogy, la Jan 11 2007, 10:03 AM, a spus:

In ce lege scrie de contributiile la sanatate ca eu nu gasesc nimic????
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Ordonanta de urgenta nr. 88/2006

din 20/11/2006
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 941 din 21/11/2006

pentru modificarea si completarea unor acte normative prin care se acorda drepturi sociale, precum si unele masuri in domeniul cheltuielilor de personal



"Art. 2581. - (1) Cotele de contributii prevazute la art. 257 si 258 se pot modifica prin legea bugetului de stat.
(2) Cota de contributie prevazuta la art. 258 se stabileste pentru anul 2007 la 6%.
(3) Cota prevazuta la alin. (2) se aplica incepand cu drepturile salariale aferente lunii ianuarie 2007."
ada



#27 Christa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 11 January 2007 - 06:10 PM

In legatura cu deducerile personale se aude ceva? :wink: :lostit (13):



#28 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2007 - 12:27 AM

Ce stiti despre noile tarife la fondul de risc si accidente? Stim ca s-au modificat limitele minima si maxima de la 0.5%-4% la 0.4%-3.5% prin L buget asig sociale 2007 dar nu stim cum se modifica pe fiecare CAEN?



#29 Christa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 15 January 2007 - 09:28 AM

:lostit (13): Nu s-a modificat nimic in legatura cu deducerile personale?



#30 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 15 January 2007 - 02:25 PM

Vezi postareaChrista, la Jan 15 2007, 09:28 AM, a spus:

:lostit (13): Nu s-a modificat nimic in legatura cu deducerile personale?


momentan nimic
tot cele de vreo 2 ani sunt
daca salariile se vor mari "substantial" ar trebui si deducerea sa fie "pe masura", nu?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#31 Christa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 15 January 2007 - 05:51 PM

Vezi postareamony23, la Jan 15 2007, 02:25 PM, a spus:

Vezi postareaChrista, la Jan 15 2007, 09:28 AM, a spus:

:lostit (13): Nu s-a modificat nimic in legatura cu deducerile personale?


momentan nimic
tot cele de vreo 2 ani sunt
daca salariile se vor mari "substantial" ar trebui si deducerea sa fie "pe masura", nu?

asa ma gandeam si eu :wink:



#32 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 16 January 2007 - 02:14 PM

Nu stiu, poate am obosit si nu mai gandesc cum trebuie...
De ce spui mony23 ca salariile se vor mari substantial? E drept ca am auzit si eu ceva despre stabilirea unui nivel de salariu minim pentru cei cu studii superioare la un suma de 880 roni brut, dar asta cu ce ii obliga pe angajatori sa mareasca salariile celor care au avut si pana acum cu putin peste 880 roni?
oana_toma



#33 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 16 January 2007 - 02:19 PM

http://www.pensiiprahova.ro/index.php?pg=s...1&detaliu=1
ada



#34 Kovaci Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:tot ce este brain stimulating

Postat 16 January 2007 - 02:36 PM

Vezi postareatony, la Jan 9 2007, 03:34 PM, a spus:

Vezi postareasubsemnatul, la Jan 9 2007, 01:01 PM, a spus:

Somaj angajator = 2%

sau 1,75%?


1.75% zice in lege ca cei 0.25% pt garantare se scad din somaj angajator de 2%
e ca si anul trecut cu 19.75% cas si 0.75% CCI adica 20.5% cas in lege


Imi cer iertare pt indrazneala, insa tocmai m-am uitat in legea 200/2006 si acolo spune urmatorul lucru:

Art. 7. - (1) Angajatorii au obligația de a plăti lunar o contribuție la Fondul de garantare, în cotă de 0,25%, aplicată asupra fondului total de salarii brute lunare realizate de salariați.
(2) La data intrării în vigoare a prevederilor prezentei legi cota contribuției datorate la bugetul asigurărilor pentru șomaj de angajatorii prevăzuți la alin. (1), stabilită potrivit legislației în vigoare, se diminuează cu 0,25 puncte procentuale.


De aici eu deduc ca cei 0.25% sunt calculati din salariile brute, iar din somajse scade 0.25 %.
Am inteles eu bine????



#35 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 16 January 2007 - 04:25 PM

Cei 0.25 se calculeaza LA salarii brute, si da, se



#36 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2007 - 04:51 PM

Cota de 0,25% prevazuta in legea nr. 200/2006 se calculeaza la fondul de salarii brute.
Cota de somaj ce o datoreaza angajatorul la data intrarii in vigoare a legii (2 % din 01.01.2007-prevazuta in Legea Bugetului... pe 2007) se diminueaza cu 0,25 %! Eu asa am inteles! Si astept aparitia programului de raportare a somajului pentru anul 2007 sa ne lamurim!



#37 sorin.vaslui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui

Postat 18 January 2007 - 08:14 AM

ADRESA AIA LA CASLE DE PENSII A FOST DATA DE CATRE CINVA CARE SE DUCEA LA BUDA: SE GRABEA OMUL SA-SI FACA TREaBA, SI A SEMNAT-O REPEDE, SA-L INTELEGEM.
Este incredibila balbaiala celor care fac legile si nu le coreleaza intre ele. Pentru ca OUG 158/2005 nu s-a modificat la articolul care spune ca 0.85 % se scade din CAS. Asa ca: ori e 18.65 % conform legii la ora actuala, ori se modifica pe ici pe colo OUG 158/2005 si CAS-ul devine 19.5 %. Si foarte buna observatia cu brambureala cotei in OUG 158, ba 01.01.2006 ba 01.01.2007. Tipic romanesc!
De aici nu putem iesi! Curat Caragiale!



#38 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2007 - 12:14 PM

Odata ce fondul pentru concedii medicale se raporteaza la Sanatate si nu ii mai priveste pe cei de la pensii (nici in declaratia BASS nu figureaza) cred ca e logic sa nu afecteze procentul 19,5%. Si, deasemenea, cred existenta lui a fost la originea diminuarii procentului de 7% la sanatate.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#39 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 18 January 2007 - 12:45 PM

Justa observatia, Fboji!
Legiuitorii ar fi trebuit sa actualizeze si legislatia, dar sa-i intelegem, batea UE la usa si n-au avut timp sa-si duca gandurile pana la capat...
mdtru



#40 tantaruc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 18 January 2007 - 07:08 PM

Vezi postareaRanettius, la Jan 8 2007, 12:24 PM, a spus:

Buna ziua!

Am cautat pe forum dar am gasit informatii disparate, asa ca va rog daca se poate sa postati aici cateva informatii utile.

1. Cum se declara contributia la Fondul de garantare a salariilor, prin ce program, si unde se plateste?

2. Contributii salariu:

CAS angajat =?
CAS angajator =?
SOMAJ angajat = ?
SOMAJ angajator = ?
SANATATE angajat = ?
SANATATE angajator = ?
fond concedii = ?

3. Salariu minim il calculez la 390RON?

4. In plus, daca se poate sa raspunderti tot aici, impozitul pe venituri la micro este 2%?

Va multumesc anticipat.


Contributii suportate de SC

Nr Obligatia de plata
1 Contributia de asigurari sociale de stat (C.A.S.) 18,65%
2 Contributia pentru concedii si indemnizatii 0,85%
3 Contributia de asigurari sociale de sanatate 6,00%
4 Contributia pentru asigurarile sociale de somaj 1,75%
5 Contributia pentru fondul de garantare pentru plata creantelor salariale 0,25%
6 Contributia pentru asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale 0,4% - 3,6% in functie de clasificare CAEN
7 Contributia pentru protectia speciala si incadrarea in munca a persoanelor cu handicap ½ sal. de baza minim brut pe tara x 4% x nr. angajati
8 Contributia pentru pastrarea si completarea carnetelor de munca 0,25%
9 Impozitul pe salarii -

Contributii suportate de Angajat

Nr Obligatia de plata SC
1 Contributia de asigurari sociale de stat (C.A.S.) 9,5%
2 Contributia pentru concedii si indemnizatii -
3 Contributia de asigurari sociale de sanatate 6,5%
4 Contributia pentru asigurarile sociale de somaj 1,0%
5 Contributia pentru fondul de garantare pentru plata creantelor salariale -
6 Contributia pentru asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale -
7 Contributia pentru protectia speciala si incadrarea in munca a persoanelor cu handicap -
8 Contributia pentru pastrarea si completarea carnetelor de munca -
9 Impozitul pe salarii 16,0%






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL