Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
LEGEA BUGETULUI ASIG SOC DE STAT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


LEGEA BUGETULUI ASIG SOC DE STAT

22 replies to this topic

#1 alinaig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 08 January 2007 - 02:22 PM

DATA EMITERII: 2006-12-27
DATA PUBLICARII: 2006-12-29
TIPUL ACTULUI: Lege
NUMARUL M.Of.: 1047
DESCRIERE: bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2007

CONTINUT:

EXTRAS DIN LEGEA Nr. 487 din 27 decembrie 2006
bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2007
Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

CAPITOLUL VIII
Dispozitii finale
Art. 17. - (1) Plata premiului anual aferent anului 2007 pentru personalul institutiilor publice, indiferent de sistemul de finantare si de subordonare, se efectueaza din prevederile bugetare ale anului 2008, incepand cu luna ianuarie 2008.
(2) Din prevederile bugetare aprobate pentru anul 2007 institutiilor publice prevazute la alin. (1) se asigura plata premiului anual aferent anului 2006.
(3) Ordonatorul principal de credite are obligatia sa se incadreze in cheltuielile de personal, numarul maxim de posturi si in structura posturilor, prevazute in anexele nr.4/03 si 4/04.
Art. 18. - In bugetele institutiilor publice, finantate din bugetul asigurarilor sociale de stat si din bugetul asigurarilor pentru somaj, indiferent de subordonare, nu se pot aproba sume pentru acordarea tichetelor de masa, intrucat in buget nu sunt prevazute sume cu aceasta destinatie.
Art. 19. - Cuantumul fix al indemnizatiei pentru insotitor, in cazul pensionarilor de invaliditate incadrati in gradul I de invaliditate, drept ce se acorda potrivit prevederilor art. 61 alin. (1) din Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, se stabileste in anul 2007 la nivelul salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.
Art. 20. - (1) Valoarea punctului de pensie, stabilita potrivit prevederilor art. 80 din Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru anul 2007, este de 396,2 lei si se aplica incepand cu data de 1 ianuarie 2007.
(2) Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2007 este de 1.270 lei.
Art. 21. - Cuantumul ajutorului de deces se stabileste, in conditiile legii, in cazul:
a) asiguratului sau pensionarului, la 1.270 lei;
b) unui membru de familie al asiguratului sau pensionarului, la 635 lei.
Art. 22. - (1) In baza art. 18 alin. (2) si (3) din Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru anul 2007 cotele de contributie de asigurari sociale se stabilesc dupa cum urmeaza:
a) pentru conditii normale de munca - 29%;
b) pentru conditii deosebite de munca - 34%;
c) pentru conditii speciale de munca - 39%.
(2) Cota contributiei individuale de asigurari sociale, datorata potrivit art. 21 alin. (2) din Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, este de 9,5%, indiferent de conditiile de munca.
(3) Cotele prevazute la alin. (1) si (2) se aplica incepand cu drepturile salariale aferente lunii ianuarie 2007.
Art. 23. - (1) In baza art. 29 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, si a art. 7 din Legea nr. 200/2006, pentru anul 2007 se stabilesc urmatoarele cote ale contributiilor:
a) contributia datorata de angajatori la bugetul asigurarilor pentru somaj conform art. 26 din Legea nr.76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, este de 2%;
b) contributia individuala datorata la bugetul asigurarilor pentru somaj conform art. 27 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, este de 1%;
c) contributia datorata la bugetul asigurarilor pentru somaj conform art. 28 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, de catre persoanele asigurate in baza contractului de asigurare pentru somaj este de 3,25%;
d) contributia datorata de angajator la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale in conformitate cu art. 7 alin. (1) din Legea nr. 200/2006 este de 0,25%.
(2) Cotele prevazute la alin. (1) se aplica incepand cu drepturile salariale aferente lunii ianuarie 2007.
Art. 24. - Cotele de contributii datorate de angajatori in functie de clasa de risc, prevazute la art. 101 alin. (2) din Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, cu modificarile si completarile ulterioare, se stabilesc de la 0,4% la 3,6%, aplicate asupra fondului total de salarii brute lunare realizate.
Art. 25. - Sunt interzise virarile de credite bugetare intre capitolele de cheltuieli aprobate pentru sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale si cele pentru sistemul de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale.
Art. 26. - Sunt interzise virarile de credite bugetare intre subdiviziunile de cheltuieli aprobate pentru asigurarile pentru somaj si Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale, instituit prin Legea nr. 200/2006.
Art. 27. - (1) Prevederile de cheltuieli aprobate pentru prestatii de asigurari sociale si asigurari pentru somaj care se realizeaza, potrivit dispozitiilor legale, direct de catre angajator, prin deducerea acestora din contributiile datorate, se pot depasi, modificandu-se corespunzator prevederile bugetare atat la venituri, cat si la cheltuieli, cu mentinerea echilibrului aprobat.
(2) Ordonatorul principal de credite este abilitat sa efectueze modificarile prevazute la alin. (1) si este obligat sa raporteze Ministerului Finantelor Publice aceste modificari atat distinct, cat si prin evidentierea in situatiile financiare trimestriale, respectiv anuale.
Art. 28. - Anexele nr. 1/03-5/03 si 1/04-6/04*) fac parte integranta din prezenta lege.
Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 65 alin. (2) si ale art. 76 alin. (2) din Constitutia Romaniei, republicata.


[font=Arial][size=1][color=#FF6666] SCUZE DACA A MAI FOST POSTAT O DATA

Aceasta postare a fost editata de alinaig: 08 January 2007 - 02:23 PM




#2 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 08 January 2007 - 02:25 PM

wow! ce isteti sunt legiutori nostrii.... :lostit (13):




#3 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2007 - 12:50 AM

De unde luam noile tarife pt asig de accidente?
S-au publicat undeva? Daca le are cineva va rog postati-le si pt noi.



#4 adee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 10 January 2007 - 11:30 AM

dar modelul pentru declararea fondului de garantare a aparut oare?



#5 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2007 - 11:58 PM

Inca n-am vazut vreun formular.



#6 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 12 January 2007 - 10:35 AM

fondul de garantare se va declara in declaratia de somaj, din cate situ eu.



#7 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 January 2007 - 10:36 AM

Vezi postareaciprian, la Jan 12 2007, 10:35 AM, a spus:

fondul de garantare se va declara in declaratia de somaj, din cate situ eu.
eu cred ca in D100... :cool:



#8 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 January 2007 - 11:23 AM

L200/2006
Art. 8
(1)Angajatorii au obligatia de a declara lunar contributia la Fondul de garantare la organul fiscal competent, pâna la data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se datoreaza drepturile salariale.
(3)Modelul si continutul declaratiei privind obligatiile de plata la Fondul de garantare se aproba prin ordin al ministrului finantelor publice.



#9 mteddy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filme bune, muzica

Postat 12 January 2007 - 11:43 AM

Deci pe 2007, Legea Asig sociale, are 131 de pagini, cu toate ca nu apasa pe nimeni tot pomelnicul de acolo EVIDENT, contributiile sunt:

(ASTEA AU RAMAS NESCHIMBATE)
1% somaj angajat (pensionarii nu vireaza)
6.5% sanatate angajat
9.5% pensie angajat

La angajator au aparut modificari:
2% somaj
6% sanatate
18.65% pensie
0.25% NOU - Fond garantare salarii
0.75% - comision ITM - Camera de Munca - nu e clar daca se modifica, ramane cel putin conf normativelor in vigoare
0.85% - fond concedii medicale
- fond risc accidente - intre 0.4% si 1.98% - nu e clar, probabil ca va fi ca pe 2006

Se pare ca nu va mai exista Decl 100 lunara (care oricum era o aberatie GENETICA - si vor raspunde cei ce au venit cu astfel de normative tampite), si se va face o decl anuala, de venit, sa vedem ca nu se stie inca ce si cum.

Revenim insa la Directiva 93/1999, litera (19) utilizarea certificatelor digitale, la nivelul institutiilor publice, care nici astazi nu ofera astfel de modalitate de inregistrare lunara, sau de orice alt tip in tehnologiile moderne, LUCRU SUPER intrucat creaza dezaliniere de la normele EU - suntem stat membru, asa ca acuma fragrantul la nivel institutional este CERT.
Mircea Teodorescu



#10 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 12 January 2007 - 11:56 AM

[quote name='mteddy' date='Jan 12 2007, 11:43 AM' post='115663']
Deci pe 2007, Legea Asig sociale, are 131 de pagini, cu toate ca nu apasa pe nimeni tot pomelnicul de acolo EVIDENT, contributiile sunt:

(ASTEA AU RAMAS NESCHIMBATE)
1% somaj angajat (pensionarii nu vireaza)
6.5% sanatate angajat
9.5% pensie angajat

La angajator au aparut modificari:
2% somaj
6% sanatate
18.65% pensie
0.25% NOU - Fond garantare salarii
0.75% - comision ITM - Camera de Munca - nu e clar daca se modifica, ramane cel putin conf normativelor in vigoare
0.85% - fond concedii medicale
- fond risc accidente - intre 0.4% si 1.98% - nu e clar, probabil ca va fi ca pe 2006

Vezi ca din somaj se scade cota de 0.25% reprezentand contributia la fondul de garantare a drepturilor salariale.
ADITA



#11 mteddy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filme bune, muzica

Postat 12 January 2007 - 12:05 PM

ATENTIE mare, ca legea e scrisa in continuare de niste CRETINI, dar in curand scapam, o sa vedeti, deci in lege ei scriu asa ca se vireaza total 3.25% la somaj, si apoi pe categorii, 1% angajat, 2% angajator, si apare magic 0.25% fond garantare salarii, unde zic dansii ca va fi o noua declaratie, tot spre ANOFM, unde se si vor vira aceste contributii.

Ma rog, nu mai dezbatem pe tema aceste legi, in continuare facuta prost, nici macar corelata cu elementele economice actuale ale tarii.
Mircea Teodorescu



#12 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 January 2007 - 01:49 PM

Vezi postareamteddy, la Jan 12 2007, 11:43 AM, a spus:

Se pare ca nu va mai exista Decl 100 lunara (care oricum era o aberatie GENETICA - si vor raspunde cei ce au venit cu astfel de normative tampite), si se va face o decl anuala, de venit, sa vedem ca nu se stie inca ce si cum.

Revenim insa la Directiva 93/1999, litera (19) utilizarea certificatelor digitale, la nivelul institutiilor publice, care nici astazi nu ofera astfel de modalitate de inregistrare lunara, sau de orice alt tip in tehnologiile moderne, LUCRU SUPER intrucat creaza dezaliniere de la normele EU - suntem stat membru, asa ca acuma fragrantul la nivel institutional este CERT.
ne-ai omorat cu certificatele tale digitale
ti-am mai zis acum cateva luni bune
utilizarea certificatelor digitale, la nivelul institutiilor publice inseamna ca ei trebuie sa le foloseasca pt a declara, adica institutiile publice declara cu certificat digital, ceea ce se si intampla!!!
cand se va schimba legea si se va spuna ca toti contribuabilii vor declara cu certificat digital si nu se va pune in practica, atunci sa vii sa zapacesti de cap... pana tunci las-o mai moala, ca la fiecare post numai asta spui



#13 mteddy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filme bune, muzica

Postat 12 January 2007 - 02:55 PM

Pentru Septimiu, scuze ca insistam pe aceasta problema si e foarte bine ca se intampla ce spuneti dvs (dorim sa mentinem un nivel al discutiei totusi politicos - daca se poate)
DIRECTIVE 1999/93/EC OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL
of 13 December 1999
on a Community framework for electronic signatures
............
(19) Electronic signatures will be used in the public sector within national and Community administrations and in communications between such administrations and with citizens and economic operators, for example in the public procurement, taxation, social security, health and justice systems;
TRADUCERE conform textului original:
Semnaturile electronice vor fi utilizate in sectorul public pentru administratiile nationale si comunitare si in comunicatiile intre astfel de administratii (okay sunt deja utilizate spuneti dvs), SI CU CETATENII SI OPERATORII ECONOMICI, de exemplu - procure publice, impozite/taxe, asigurari sociale, sanatate si sisteme juridice.
Mircea Teodorescu



#14 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 January 2007 - 02:58 PM

ma refeream la lege data de tara noastra conform legilor europene
si directivele europene 4 sunt date de tara noastra conform directivelor externe



#15 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 12 January 2007 - 03:01 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Jan 12 2007, 02:49 PM, a spus:

Vezi postareamteddy, la Jan 12 2007, 11:43 AM, a spus:


Se pare ca nu va mai exista Decl 100 lunara (care oricum era o aberatie GENETICA - si vor raspunde cei ce au venit cu astfel de normative tampite), si se va face o decl anuala, de venit, sa vedem ca nu se stie inca ce si cum.

Revenim insa la Directiva 93/1999, litera (19) utilizarea certificatelor digitale, la nivelul institutiilor publice, care nici astazi nu ofera astfel de modalitate de inregistrare lunara, sau de orice alt tip in tehnologiile moderne, LUCRU SUPER intrucat creaza dezaliniere de la normele EU - suntem stat membru, asa ca acuma fragrantul la nivel institutional este CERT.
ne-ai omorat cu certificatele tale digitale
ti-am mai zis acum cateva luni bune
utilizarea certificatelor digitale, la nivelul institutiilor publice inseamna ca ei trebuie sa le foloseasca pt a declara, adica institutiile publice declara cu certificat digital, ceea ce se si intampla!!!
cand se va schimba legea si se va spuna ca toti contribuabilii vor declara cu certificat digital si nu se va pune in practica, atunci sa vii sa zapacesti de cap... pana tunci las-o mai moala, ca la fiecare post numai asta spui
Septimiu in sfarsit ai aparut, unde te-ai pierdut?Chear nu vezi ce se intampla mai fa un pic de regula.La multi ani!!!



#16 Guest_TJZ_*

  • Guests

Postat 12 January 2007 - 03:02 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Jan 12 2007, 01:49 PM, a spus:

Vezi postareamteddy, la Jan 12 2007, 11:43 AM, a spus:


Se pare ca nu va mai exista Decl 100 lunara (care oricum era o aberatie GENETICA - si vor raspunde cei ce au venit cu astfel de normative tampite), si se va face o decl anuala, de venit, sa vedem ca nu se stie inca ce si cum.

Revenim insa la Directiva 93/1999, litera (19) utilizarea certificatelor digitale, la nivelul institutiilor publice, care nici astazi nu ofera astfel de modalitate de inregistrare lunara, sau de orice alt tip in tehnologiile moderne, LUCRU SUPER intrucat creaza dezaliniere de la normele EU - suntem stat membru, asa ca acuma fragrantul la nivel institutional este CERT.
ne-ai omorat cu certificatele tale digitale
ti-am mai zis acum cateva luni bune
utilizarea certificatelor digitale, la nivelul institutiilor publice inseamna ca ei trebuie sa le foloseasca pt a declara, adica institutiile publice declara cu certificat digital, ceea ce se si intampla!!!
cand se va schimba legea si se va spuna ca toti contribuabilii vor declara cu certificat digital si nu se va pune in practica, atunci sa vii sa zapacesti de cap... pana tunci las-o mai moala, ca la fiecare post numai asta spui


(19) Electronic signatures will be used in the public sector within national and Community administrations and in communications between such administrations and with citizens and economic operators, for example in the public procurement, taxation, social security, health and justice systems;

Semnăturile electronice vor fi folosite în sectorul public din cadrul administrațiilor naționale și comunitare și în comunicările dintre asemenea administrații si cetățeni și operatori economici, spre exemplu în sistemele de achiziții publice, impozitare, asigurări sociale, asigurări de sănătate și justiție.

A comunica este ceva bidirecțional și este normal să fie prin mijloace electronice.

Dovezile faptului că greșești spunând că e doar pentru raporturi inter-instituții publice:

Administrația Fondului pentru Mediu (care acceptă declarații semnate digital) www.afm.ro
Legea 441/28.12.2006 (care obligă Registrul Comerțului să accepte cereri de înregistrare prin email, semnate digital)
H.G. 161/2006 (care specifică faptul că Registrul Electronic al Salariaților poate fi transmis prin email, cu semnătură digitală.

mteddy are dreptate



#17 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 January 2007 - 03:22 PM

unde exista legislatie aferenta se poate, unde nu degeaba vrem noi
eu raspunsesem la citatul pe care l-a dat mteddy initial
ar ar trebui sa fie peste tot sunt de acord, dar nu trebuie ca la fiecare post pe care il avem sa ne aratam fustrarea pt o anumita treaba
am initializat un topic "semnaturi electronice" acum multa vreme, nu a scris nimeni in el :pullhair:
si vreti sa transmitem electronic
multi de abia stiu sa deschida calculatoru
cand a aparut declararea on line la sanatate majoritatea spunea ca nu o sa aiba o dovada pe hartie ca a trimis... adica mai aveam de lucrat in domeniul asta
so... domnul/doanma mtedyy cu scuzele de rigoare pt eventualele cuvinte neplacute, in calitate de moderator te rog, lasa-ti discutiile despre semnaturi electronice... daca doriti facem un topic si discutam acolo despre ele... nu trebuie ca la fiecare post in nspe topicuri sa vorbim despre ele mai ales ca majoritatea nu stiu c ce se mananca

@lucis am fost mereu pe forum dar in principiu ma acum de altceva :lostit (13):

cu acordul vostru zic sa incheiem discutia despre semnaturi electronice pe topicu asta, o reluam pe un alt topic daca doriti

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 12 January 2007 - 03:24 PM




#18 mteddy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filme bune, muzica

Postat 12 January 2007 - 03:47 PM

Imi cer scuze, daca am deranjat cumva emotional, si nu stiam ca ati avut un topic specializat pe aceste aspecte administrative.

De acord, cu termenii utilizati, totusi nu am vazut sa se si respecte efectiv legislatia, dvs ?

Si nu e chestie de frustrare, suna putin ciudat, ci de o problema serioasa, care insa este minimalizata, si este doar straniu, asta doream sa subliniez.

cu stima,
Mircea Teodorescu



#19 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 January 2007 - 03:55 PM

se pot trimite declaratii la fondul de mediu
la administratie trebuie luat certificat de la ei parca
sincer mai multe nu stiu ... de aceea am deschis acel topic acum multa vreme, pt a incepe o discutie constructiva pe aceasta tema.. dar n-a tinut

sa continuam discutia aici

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 12 January 2007 - 03:58 PM




#20 gherghi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 12 January 2007 - 09:43 PM

Va supun dezbaterii urmatoarea problema principiala.....Vi se pare corect, moral, legal, constitutional etc. ca angajatul sa plateasca contributie la sanatate mai mare decat angajatorul?? (6,5 % in loc de 6%). Nu-mi aduc aminte ff. exact cand s-a mai intamplat asta in istoria post-revolutionara, dar cu siguranta traim momente "magice"......
In curand cred ca se va impune salariatilor obligativitatea cotizarii la un fond de protectie a angajatorului impotriva riscului de faliment..... :lostit (13):






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL