Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
INTRASTAT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


INTRASTAT

40 replies to this topic

#1 GMC

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 January 2007 - 09:58 AM

Buna ziua ,
Unde as putea gasi informatii privind pragurile valorice Intrastat , de exemplu la o societate?
Va multumesc.



#2 mircea23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 09 January 2007 - 10:11 AM


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:07 AM

mircea



#3 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 January 2007 - 10:54 AM

Vezi postareaGMC, la Jan 9 2007, 09:58 AM, a spus:

..., de exemplu la o societate?
Va multumesc.
De exemplu poti invata sa folosesti functia "cauta"!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#4 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 09 January 2007 - 11:18 AM

Intrabarea mea e alta , ce pot intelege din ce scrie pe site ? ca voi incepe sa depun intrastat cand depasesc pragul doar? Chiar daca eu am avut pragul depasit anul trecut?
Ajutam cum / cand putem....



#5 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 09 January 2007 - 12:18 PM

Daca ai depasit in 2006 pragul de achizitii IC de 300.000 sau livrari de 900.000 depui declaratiile interstat incepund cu cea aferenta lunii ianuarie (pana in 15.02.2007). Citesti pe site-ul lor, ca este destul e explicit prezentat.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#6 camelianeic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 11 January 2007 - 06:06 PM

buna. stie cineva unde pot gasi am multe date despre declaratia intrastat?
si mai exact unde gasesc pragul care sa ma oblige la intocmirea ei?
merci mult



#7 Guest_TJZ_*

  • Guests

Postat 11 January 2007 - 06:11 PM

Pentru anul 2007 pragurile statistice stabilite sunt:

* pentru introduceri intracomunitare: 300.000 RON
* pentru expedieri intracomunitare: 900.000 RON

Vezi www.intrastat.ro :)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:07 AM




#8 Eurocontab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Nowhere

Postat 11 January 2007 - 06:14 PM

Există două categorii de operatori:

* operatorii economici care în anul anterior au depășit pragurile valorice stabilite pentru anul în curs vor transmite declarația Intrastat pentru toate lunile anului;
* operatorii economici care depășesc pragurile valorice în cursul anului, transmit declarația Intrastat începând cu luna în care au fost depășite pragurile valorice.

Pragurile reprezintă limita valorică a schimburilor intracomunitare sub care operatorii economici sunt scutiți să transmită declarația Intrastat. Pragurile statistice se stabilesc separat și pot avea valori diferite pentru introduceri și respectiv expedieri intracomunitare de bunuri.

Informațiile privind pragurile valorice INTRASTAT se publică anual, în Monitorul Oficial al României, la sfârșitul anului anterior celui pentru care pragurile valorice sunt în vigoare.
Pentru anul 2007 pragurile statistice stabilite sunt:

* pentru introduceri intracomunitare: 300.000 RON
* pentru expedieri intracomunitare: 900.000 RON

Mai multe detalii despre declaratiile intrastat gasesti aici: http://www.intrastat.ro/di_ctd.php

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:07 AM




#9 MIHAI GABRIELA MARIANA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 February 2007 - 06:01 PM

Achizitie de marfa de origine argentiniana / braziliana (extracomunitara) de la furnizor intracomunitar :UNGARIA.
Marfa este livrata : DEQ CONSTANTA (VAMA CONSTANTA).
SE DECLARA INTRASTAT?????????????????????
Va rog raspuns urgent!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
multumesc!
mihai gabriela adina mariana
tel:0723 17 12 29
contabilitate@agromil.ro



#10 cristimc28

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2007 - 11:25 PM

Datele din declaratia INTRASTAT trebuie sa coincida cu achizitiile comunitare din decontul de TVA, sau sunt lucruri complet diferite?



#11 adriana bala

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:tm
  • Interests:conta

Postat 09 March 2007 - 01:50 PM

Declaratia intrastat se depune si de catre cei care fac importuri ca si achizitii mijloace fixe sau doar de catre comercianti?
adita



#12 mona catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 09 March 2007 - 02:09 PM

Vezi postareacristimc28, la Feb 24 2007, 11:25 PM, a spus:

Datele din declaratia INTRASTAT trebuie sa coincida cu achizitiile comunitare din decontul de TVA, sau sunt lucruri complet diferite?
Nu coincid datele, dar ar trebuie sa nu fie foarte mare diferenta.



#13 MihaiA.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 March 2007 - 04:33 PM

Vezi postareaadriana bala, la Mar 9 2007, 01:50 PM, a spus:

Declaratia intrastat se depune si de catre cei care fac importuri ca si achizitii mijloace fixe sau doar de catre comercianti?

Orice miscare a bunurilor dintr-un stat membru UE catre RO sau din RO catre un stat membru UE trebuie declarata pentru sistemul Intrastat.
Sunt excluse din sistemul Intrastat:
- serviciile,
-tranzitul bunurilor,
-miscarile temporare (pt. perioade mai mici de 2 ani) - bunuri destinate targurilor de comert/expozitii, utilaje pt. constructii etc.
-bunuri expediate ca mostre comerciale, materiale si articole de publicitate
-comertul cu parti ale statelor membre UE ce nu fac obietul sistemului statistic Intrastat
-comertul triunghiular, atunci cand bunurile nu intra pe teritoriul Romaniei



#14 Guest_light_ocean_*

  • Guests

Postat 12 March 2007 - 07:51 PM

Vezi postareaadriana bala, la Mar 9 2007, 03:50 PM, a spus:

Declaratia intrastat se depune si de catre cei care fac importuri ca si achizitii mijloace fixe sau doar de catre comercianti?



buna,
stiu din proprie experientza ca e cam ceatza cu declaratia INTRASTAT.
se organizeaza niste cursuri de instruire , vezi site-ul www.intrastat.ro / cursuri
eu am fost si m-am elucidat, dureaza doar 1 zi.

ca sa te lamuresc un pic diferentza in primul rand este mare intre importuri si achizitii.
daca te referi la importuri - de asta se ocupa vama prin acele DVI-uri
daca te referi la achizitii intracomunitare - atunci trebuie sa declari prin decl INTRASTAT. ( se declara toate bunurile introduse sau expediate - ca sa folosim limbajul , mai putin monstrele, matritele , tiparele , etc )

daca nu este o urgentza prea mare ( desi se apropie termenul de 15 ), cand ajung la birou iti pot trimite material de studiu si explicatii in plus, si un http... unde bagi CUI si vezi ce fel de declaratie trebuie intocmita pe introduceri si expedieri.
lasa-mi un id de yahoo sa te pot contacta
toate cele bune.

Aceasta postare a fost editata de light_ocean: 12 March 2007 - 07:56 PM




#15 adriana bala

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:tm
  • Interests:conta

Postat 14 March 2007 - 09:33 PM

Merci mult pentru informatii. As mai dori ceva lamuriri . Adresa mea este : adita_bala@yahoo.com
adita



#16 firekharma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 March 2007 - 07:28 PM

am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva....

ce declaratii trebuie sa depun pt o firma care a cumparat produse electronice din China si urmeaza sa le comercializeze in Romania?in afara de declaratia 100. declaratia 300 nu e cazul pentru ca nu e platitoare de tva
multumesc anticipat



#17 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 10 April 2007 - 04:54 PM

[quote name='MIHAI GABRIELA MARIANA' date='Feb 19 2007, 06:01 PM' post='121647']

Daca in martie depasesti pragul de 300.000 RON la achizitii intracomunitare se depune declaratia intrastat si cu operatiunile din ianuarie si februarie sau numai cu cele din martie. Si inca ceva. Se completeaza si cu livrarile daca nu s-a depasit pragul doar la achizitii?



#18 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 10 April 2007 - 05:22 PM

In OMF 1/03.01.2007 am gasit raspuns la intrebarea 2. Daca depasesti pragul la achizitii declari numai achizitiile. Dar tot nu m-am putut lamuri daca se declara si cele din ian si feb.

Adaugat ulterior: Apr 10 2007, 06:32 PM

Scuze ca eu pun intrebari si eu le raspund. M-am lamurit Am gasit si Ordinul 2 /03.01.2007 care specifica:

În cursul anului 2007 pot deveni furnizori de date Intrastat și alți operatori economici care realizează schimburi intracomunitare de bunuri, a căror valoare cumulată de la începutul anului depășește pragurile Intrastat pentru anul 2007. Acești operatori economici trebuie să completeze și să transmită declarații statistice Intrastat începând din luna următoare celei în care valoarea cumulată de la începutul anului 2007 a expedierilor și, respectiv, a introducerilor intracomunitare de bunuri depășește pragurile Intrastat stabilite, separat pentru cele două fluxuri, expedieri și, respectiv, introduceri de bunuri.

Deci daca am depasit pragul in martie 2007, depun declaratia incepand cu luna aprilie cu termen 15 mai. Si doar achizitiile intracomunitare din aprilie.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:09 AM




#19 IULIADOMIN

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 December 2007 - 03:23 PM

Care este cursul de schimb folosit in declaratia intrastat? La receptie folosesc cursul din data facturii.



#20 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 13 February 2008 - 08:38 PM

Buna,as dori daca ma poate cineva ajuta cu aplicatia offline de la declaratie intrastat pentru anul 2007.
Daca o are cineva si o poate trimite,as dori sa o faca la urematoarea adresa:sls1309@yahoo.com.
Va multumecs frumos






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL