Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli de protocol - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


cheltuieli de protocol


134 replies to this topic

#101 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 February 2008 - 01:04 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Feb 26 2008, 11:02 PM, a spus:

Lexiroxi, felicitari pt. expunere, profesionala cu adevarat :ok:
Multumesc pentru aprecieri, incerc sa analizez si sa inteleg aceasta problema, avand in vedere ca este foarte actuala si stringenta. Trebuie sa gasim impreuna (si sper ca vom reusi acest lucru) o modalitate corecta de rezolvare, fara a incalca legislatia actuala sau principiile contabile. Multumesc anticipat tuturor celor care contribuie la acest lucru.



#102 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2008 - 12:24 PM

si eu am inteles-o ca tine ... insa septimiu are dreptate cand spune ca fiecare intelege in felul lui legislatia si e in masura sa isi organizeze contabilitatea cum crede ca e mai bine.

eu m-am autofacturat pt. protocol in luna febr. 2008 si chelt. o consider tot pt. febr. 2008.

multumesc tuturor pt. ajutor. :tongue:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 29 February 2008 - 12:28 PM




#103 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 February 2008 - 05:18 PM

Septimiu are dreptate, principiile contabile ale prudentei si independentei exercitiului prevaleaza asupra tuturor altor reglementari. Calculul TVA –ului colectat aferent depasirilor plafoanelor si cheltuiala aferenta se evidentiaza in perioada fiscala careia-i apartin, inregistrarea contabila 635=4427 se face in 2007, asa cum am sustinut si in interventia mea din 29.01.2008, tot referitoare la acest subiect, tot in acest topic. Dar, avand in vedere si prevederile art. 6 alin.(1) a Lg. contabilitatii care prevede ca orice operatiune economico-financiara se consemneaza in momentul efectuarii ei intr-un document justificativ care sta la baza inregistrarilor contabile, se poate interpreta ca cheltuiala se poate inregistra in 2008.
TVA-ul colectat se autofactureaza, se inchide, 4427=4423, si se include in Decontul aferent perioadei depunerii situatiilor financiare, asta este parerea mea



#104 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 March 2008 - 11:52 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 27 2008, 01:04 PM, a spus:

incerc sa analizez si sa inteleg aceasta problema, avand in vedere ca este foarte actuala si stringenta. Trebuie sa gasim impreuna (si sper ca vom reusi acest lucru) o modalitate corecta de rezolvare, fara a incalca legislatia actuala sau principiile contabile. Multumesc anticipat tuturor celor care contribuie la acest lucru.
Voi cum procedati? Cum intelegeti legislatia, cand considerati ca trebuie inregistrata cheltuiala aferenta depasirii plafoanelor, in 2007 sau 2008? Care sunt inregistrarile contabile in functie de modalitatea aleasa?



#105 vio.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 18 March 2008 - 10:44 AM

deci pana la urma inteleg ca se inregistreaza 635=4427 in luna decembrie
Acum eu am alta intrebare: pana sa ajung la protocol si sa calculez limite la diverse cheltuieli deductibile limitat si tva neded, am calculat rezerva legala. IN conditiile in care fac aceasta inregistrare, rezultatul contabil la sf anului se modifica din nou. Ce fac? Recalculez rezerva?



#106 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 18 March 2008 - 11:47 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Mar 4 2008, 01:52 PM, a spus:

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 27 2008, 01:04 PM, a spus:

incerc sa analizez si sa inteleg aceasta problema, avand in vedere ca este foarte actuala si stringenta. Trebuie sa gasim impreuna (si sper ca vom reusi acest lucru) o modalitate corecta de rezolvare, fara a incalca legislatia actuala sau principiile contabile. Multumesc anticipat tuturor celor care contribuie la acest lucru.
Voi cum procedati? Cum intelegeti legislatia, cand considerati ca trebuie inregistrata cheltuiala aferenta depasirii plafoanelor, in 2007 sau 2008? Care sunt inregistrarile contabile in functie de modalitatea aleasa?


Dupa parerea mea, avand in vedere ca factura va fi facuta in 2008, as inregistra 635=4428 la luna decembrie 2007 deoarece factura se refera la exercitiul financiar 2007, si in luna emiterii facturii as face 4428=4427. In felul acesta situatiiile financiare ale anului 2007 vor respecta principiul independentei exercitiului.



#107 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 March 2008 - 02:18 PM

eu as face cum spune Violeta Tihon deoarece am cheltuiala in anul in care a fost efectuata si TVA apare in luna in care a fost emisa factura cea ce este super bine -dupa mine
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#108 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 March 2008 - 08:49 PM

ahaaaa, deci tot ca mine e :pullhair:



#109 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 March 2008 - 01:43 PM

Vezi postareaVioleta Tihon, la Mar 18 2008, 11:47 AM, a spus:

Dupa parerea mea, avand in vedere ca factura va fi facuta in 2008, as inregistra 635=4428 la luna decembrie 2007 deoarece factura se refera la exercitiul financiar 2007, si in luna emiterii facturii as face 4428=4427. In felul acesta situatiiile financiare ale anului 2007 vor respecta principiul independentei exercitiului.
Ai dreptate si parerea mea in privinta inregistrarilor contabile conforme cu continutul si functiunea conturilor contabile cuprinse in Planul de conturi general prevazut in Anexa OMEF 2374/2007 pentru modificarea si completarea OMFP 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene:
2007
635=4427
4427=4426
4426=4428
Soldul contului 4427 nu prezinta sold la sfarsitul perioadei.
2008
4428=4427
4427=4423



#110 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2008 - 03:57 PM

eu raman la parerea mea :biggrin:

2008 :
- autofacturare si trecerea in decontul lunii in care s-au depus sit. financiare anuale
- inreg. 635=4427

rezultate :
- respectarea procedurii prevazute de lege privind colectarea tva ce depaseste plafonul pt. care cred ca s-a si dat facilitatea cu luna in care se depun sit. fin. anuale, altfel ar fi trebuit sa ne autofacturam in dec., dragilor
- corespondenta autofactura cu decont tva
- evitarea bramburelii inchiderii de an precedent

Lexiroxi, dupa pererea mea, ai judecat f. bine problema asa cum era, chiar nu inteleg de ce te-ai sucit la 180 grade cu inreg. 635=4427 facuta in 2007 ... totul era f. bine structurat si ancorat in legislatie, de ce ti se pare atat de important acum sa respecti independenta exercitiului peste restul legislatiei care te lasa sa nu o respecti si iti ofera aceasta posibilitate explicita ??

eu zic ca va complicati mult prea mult ... insa, vb lui septimiu, "fiecare .... " :pullhair:



#111 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 March 2008 - 04:51 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Mar 24 2008, 05:57 PM, a spus:

eu raman la parerea mea :biggrin:

2008 :
- autofacturare si trecerea in decontul lunii in care s-au depus sit. financiare anuale
- inreg. 635=4427

rezultate :
- respectarea procedurii prevazute de lege privind colectarea tva ce depaseste plafonul pt. care cred ca s-a si dat facilitatea cu luna in care se depun sit. fin. anuale, altfel ar fi trebuit sa ne autofacturam in dec., dragilor
- corespondenta autofactura cu decont tva
- evitarea bramburelii inchiderii de an precedent

Lexiroxi, dupa pererea mea, ai judecat f. bine problema asa cum era, chiar nu inteleg de ce te-ai sucit la 180 grade cu inreg. 635=4427 facuta in 2007 ... totul era f. bine structurat si ancorat in legislatie, de ce ti se pare atat de important acum sa respecti independenta exercitiului peste restul legislatiei care te lasa sa nu o respecti si iti ofera aceasta posibilitate explicita ??

eu zic ca va complicati mult prea mult ... insa, vb lui septimiu, "fiecare .... " :pullhair:


sunt de aceeasi parere cu Otilia.



#112 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 24 March 2008 - 08:08 PM

Nu mi-am propus sa contrazic pe nimeni, dar avand in vedre comentariile pe tema momentului inregistrarii in contabilitate a respectivei cheltuieli, vin cu urmatoarea intrebare: Daca in 2008 primesti o factura de stornare a unor costuri inregistrate in 2007, cum o inregistrezi? Din punctul meu de vedere modific rezultatul anului 2007 prin rectificarea declaratiei 101 (inregistrare in cont 1174). Dar TVA-ul il inregistrez in jurnal la luna in care a fost emisa factura. Mi se pare ca exista o similitudine cu autofacturarea depasirii cheltuielilor de protocol: costurile anului 2007 si TVA-ul la data emiterii facturii.
Ce-i drept mi-ar placea sa-mi spuneti ca si factura storno pot sa o inregistrez pe costurile anului 2008 ca s-ar simplifica problema. Uite asa din contradictii invata omul. :wink:



#113 oantzamyx

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 March 2008 - 10:04 PM

Vezi postareaVioleta Tihon, la Mar 24 2008, 08:08 PM, a spus:

Nu mi-am propus sa contrazic pe nimeni, dar avand in vedre comentariile pe tema momentului inregistrarii in contabilitate a respectivei cheltuieli, vin cu urmatoarea intrebare: Daca in 2008 primesti o factura de stornare a unor costuri inregistrate in 2007, cum o inregistrezi? Din punctul meu de vedere modific rezultatul anului 2007 prin rectificarea declaratiei 101 (inregistrare in cont 1174). Dar TVA-ul il inregistrez in jurnal la luna in care a fost emisa factura. Mi se pare ca exista o similitudine cu autofacturarea depasirii cheltuielilor de protocol: costurile anului 2007 si TVA-ul la data emiterii facturii.
Ce-i drept mi-ar placea sa-mi spuneti ca si factura storno pot sa o inregistrez pe costurile anului 2008 ca s-ar simplifica problema. Uite asa din contradictii invata omul. :wink:



Alta situatie similara ar fi cea referitoare la cheltuielile de utilitati facturate in luna ianuarie dar aferente anului precedent. Se pastreaza aceeasi linie: afectam rezultatul anului precedent iar tva-ul este deductibil la momentul primirii facturii.
Sustin parerea Violetei



#114 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2008 - 03:24 PM

in afara de abonamente, care se pot factura in avans, multe din chelt. sunt facturate dupa per. in care s-a efectuat consumul respectiv, uneori si 2 luni dupa. in acest caz nu inreg. chelt. in luna in care vi s-a facturat, chiar daca ea reprezinta o chelt. a unei per. precedente ?
nu va inteleg da ce va complicati atat de mult ...

de ex., imi vine fact. de apa in ian. 2008, cu data de ian.. 2008 dar in ea este consumul de apa din nov. sau dec. 2007. ce faceti ? inreg. fact. pe 1174 ? zau asa ... sau daca fact. din. oct. 2007 vine pe 27.10.2007 (dupa tva si decl. 100 trimestriala) si acea fact. contine chelt. din luna sept. 2007 sau chiar mai veche, ce faceti ? rectificativa la 100 / imp. pe profit ?

parerea mea e ca exagerati functiunea contului 1174, in el se inreg. ERORI contabile din anii precedenti, ori in cazurile expuse de mine si in cel al chelt. cu tva 635=4427 nu e vb de nici o eroare contabila de corectat. haideti sa nu fim mai catolici decat Papa ... :biggrin:



#115 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 30 March 2008 - 05:42 PM

Confortm art 155, persoana imozabila inregistrata in scopuri de tva trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care ia naștere faptul generator al taxei, cu excepția cazului în care factura a fost deja emisă.
În cazul depășirii plafoanelor cheltuielilor de protocol, au obligația să întocmească autofactura numai în scopuri de TVA.
Si eu consider ca faptul generator ia nastere in luna depunerii situatiilor financiare.



#116 RODICA'78

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 17 September 2008 - 12:37 PM

Am gasit pe infotva.ro urmatorul articol care clarifica multe aspecte legate de tva la ch de protocol.

Plata TVA influentata de protocol si sponsorizare

Ne aflam in perioada de intocmire a situatiilor financiare si exista posibilitatea sa constatam faptul ca au fost depasite cheltuielile de protocol si sponsorizare efectuate in cursul anului 2007.
Cum procedam?
Simplu: verificam daca in cursul anului am exercitat dreptul de deducere a TVA inscrisa in facturile furnizorilor sau prestatorilor care ne-au livrat bunuri sau ne-au prestat servicii destinate actiunilor de protocol si sponsorizare.
Daca nu am dedus TVA , stam linistiti fiindca nu avem de efectuat calcule si regularizari ale TVA
Daca am dedus TVA , trecem la treaba: calculam TVA aferenta sumelor care depasesc limita legala impusa de lege pentru protocol si sponsorizare. Suma TVA astfel calculata se inregistreaza pe cheltuieli de exploatare in data de 31.12.2007, prin formula contabila:
635 = 4428
"Cheltuieli cu alte impozite, “ TVA neexigibila”
taxe si varsaminte asimilate"
(analitic distinct)
Inregistrarea sumei prin contul 4428 nu va afecta concordanta dintre decontul de TVA intocmit si depus in data de 25 ianuarie 2008 pentru luna decembrie 2007 si balanta sintetica de verificare a conturilor intocmita pentru luna decembrie 2007.

Suma din rulajul creditor al contului 4428 reprezinta “ TVA amanata la plata” asa cum a fost definita prin O.M.E.F. nr. 2374 din 12 decembrie 2007 privind modificarea si completarea O.M.E.F. nr. 1.752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene.
Sa nu uitam!
Suma reprezentand TVA nedeductibila aferenta depasirii cheltuielilor de protocol inregistrata in contul 635 este cheltuiala nedeductibila la determinarea profitului impozabil.
Sa avem in vedere!
TVA neexigibila in anul 2007 devine exigibila in anul 2008, la data emiterii autofacturii si depunerii situatiilor financiare anuale.
Acesta este momentul faptului generator si al exigibilitatii TVA aferenta sumelor reprezentand depasirea cheltuielilor deductibile limitat!
Sa retinem!
Din punct de vedere al impozitului pe profit suma inregistrata in contul 635 este o cheltuiala raportata prin situatiile financiare anuale ale anului 2007, iar din punct de vedere al TVA , suma inregistrata in contul 4428 in anul 2007 devine exigibila prin raportarea in decontul lunii aprilie 2008 prin transfer in contul 4427.
Depasirea cheltuielilor de protocol si sponsorizare reprezinta operatiune de livrare de bunuri sau prestare de servicii. Deci, pentru a prelua aceasta operatiune in jurnalul de vanzari si in decontul de TVA in luna aprilie 2008, efectuam inregistrarea contabila :
4428 = 4427
" TVA neexigibila" “ TVA colectata”
TVA neexigibila in anul 2007, dar exigibila in anul 2008, se preia in decontul de TVA intocmit si depus pentru luna aprilie 2008, la randul 12 “regularizari taxa colectata” din formularul de decont cod 300 al carui model a fost reglementat prin O.M.E.F. nr. 94 din 17 ianuarie 2008 (publicat in M.Of. nr. 68 din 29 ianuarie 2008).
Pe scurt, despre autofactura!
Pe autofactura se inscrie numele, adresa si codul de inregistrare in scopuri de TVA al firmei care a inregistrat depasirea, atat la rubrica “furnizor” cat si la rubrica “cumparator”.
Pe acelasi document, drept specificatie, in loc de denumirea si descrierea bunurilor sau a serviciilor, se inscrie mentiunea “depasire plafon protocol, sponsorizare sau mecenat an fiscal 2007…."
Autofactura se emite doar pentru a se crea un document justificativ de inregistrare a taxei colectate atat in evidenta fiscala (jurnalul pentru vanzari) cat si in evidenta contabila.



#117 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2008 - 06:13 PM

asta e un punct de vedere aflat pe un alt portal de contabilitate, din pacate neasumat de nimeni. poate fi la fel de corect sau de gresit ca si pct noastre de vedere. daca ar fi fost asumat de MFP atunci da, cu plecaciune, asa insa ...

dupa parerea mea, in acest articol se ignora faptul ca
"Taxa colectata aferenta depasirii se calculeaza si se include in decontul intocmit pentru perioada fiscala in care persoana impozabila a depus sau trebuie sa depuna situatiile financiare anuale. "
deci tot atunci o si calculam, nu in 2007. in punctul de vedere exprimat de infotva.ro, prin inreg. 635 = 4428 se calc. in anul 2007 ceea ce contravine art. citat.

parerea mea ... nu dati cu rosii :wink:



#118 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 18 September 2008 - 09:40 AM

sunt si eu de parerea Otiliei, in sensul ca momentul operatiunii pentru inregistrarea cheltuielilor si TVA colectat este cel al calcularii respectiv al emiterii autofacturii. si se includ in perioada in care este emisa autofactura.
Bea



#119 ramo2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 September 2008 - 08:10 PM

suntem o firma de piese auto.
am deschis un nou punct de lucru: pensiune.
chelt. cu masa, cheful de deschidere:alimente, bauturi etc le pot trece la chelt de protocol.
multumesc anticipat.



#120 slippers76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 20 September 2008 - 09:50 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Feb 27 2008, 01:54 PM, a spus:

in norme scrie ca taxa colectata se calculeaza si se trece in decont in 2008 nu si cheltuiala aferenta, care este o cheltuiala a lui 2007
dar, precum am zis mai sus, fiecare intelege in felul lui legislatia

Pentru 2007 am rezolvat problema asa:
la 31.12.2007 am inregistrat 635=4428 cu suma calculata ca TVA nedeductibil aferent protocolului ce depaseste limita de deductibilitate, iar la 30.04.2008 am inregistrat 4428=4427 TVA-ul respectiv si l-am prins in decontul de aprilie pe regularizari. Asa am considerat eu sa impac si capra si varza, respectiv alocarea cheltuielii in perioada la care se refera si exigibilitatea taxei in luna in care s-a depus bilantul si declaratia 101.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL