Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli de protocol - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


cheltuieli de protocol


134 replies to this topic

#121 lylya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2008 - 11:17 PM

Din cate am citit, am inteles ca sunt deductibile cheltuielile cu achizitia de alcool si tigari (cheltuieli de protocol), mai putin TVA-ul care inteleg ca nu se deduce.
Iar daca aceste cheltuieli depasesc 2% din profitul brut sau daca firma este pe pierdere nu sunt deductibile deloc (nici TVA nici cheltuiala cu aceste produse). Vreau sa fiu sigura ca asa este pentru ca nu am mai lucrat demult cu asa ceva si astazi am avut o discutie in contradictoriu cu cineva care sustinea ca sub nici o forma cheltuiala cu alcoolul si tigarile (protocol fiind) nu este deductibila. Deci se pot deduce daca se incadreaza in cei 2% si daca firma este pe profit, nu?

Rectific. Persoana cu care m-am contrazis sustinea ca astfel de cheltuieli nici macar nu au voie sa fie inregistrate. Deci ar fi interzis sa inregistram cheltuieli cu alcool si tigari. Eu nu stiu sa existe vreo interdictie legala in acest sens. Ma insel?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 December 2008 - 01:07 PM




#122 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 12 December 2008 - 10:48 AM

[quote name='lylya' date='Dec 12 2008, 09:54 AM' post='189402'[/quote]
Partea care se incadreaza in cei 2% pt protocol e deductibila, TVA e nedeductibila integral. :thumbup:




#123 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 December 2008 - 11:07 AM

daca firma inregistreaza profit, si cheltuielile cu alcoolul si tigarile sunt inregistrate ca si cheltuieli de protocol, atunci sunt deductibile la valoarea totala de achizitie, fara deducerea TVAului aferent, in limita de "2% aplicată asupra diferenței rezultate dintre totalul veniturilor impozabile și totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decât cheltuielile de protocol și cheltuielile cu impozitul pe profit"
Bea



#124 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 December 2008 - 12:58 PM

Vezi postarealylya, la Dec 12 2008, 09:54 AM, a spus:

Rectific. Persoana cu care m-am contrazis sustinea ca astfel de cheltuieli nici macar nu au voie sa fie inregistrate. Deci ar fi interzis sa inregistram cheltuieli cu alcool si tigari. Eu nu stiu sa existe vreo interdictie legala in acest sens. Ma insel?
Salut !
In art.145 referitor la taxa pe valoare adaugata din L.571/2003 se precizeaza ca :
"Nu sunt deductibile :
b) taxa datorată sau achitată pentru achizițiile de băuturi alcoolice și produse din tutun, cu excepția cazurilor în care aceste bunuri sunt destinate revânzării sau pentru a fi utilizate pentru prestări de servicii."
Tot in L.571/2003 :
"Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:
a) cheltuielile de protocol in limita unei cote de 2% aplicata asupra diferentei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile si totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decat cheltuielile de protocol si cheltuielile cu impozitul pe profit;"
Din punctul meu de vedere, avand in vedere ca pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare si ca TVA aferenta achizitiilor de bauturi alcoolice si tutun nu este deductibila, eu nu as include cheltuielile cu alcoolul si tutunul nici macar in cheltuielile cu ded.limitata , de fapt m-as feri sa includ in cheltuielile firmei acest tip de cheltuieli, pe care nu le consider necesare obtinerii de venituri, folositoare, chiar daca, in realitate mesele de protocol , de pilda , sunt un prilej mult asteptat de catre unele persoane tocmai pt a degusta din bunatatile lui Bacchus... etc.
O "definitie" a chelt.de protocol am gasit-o la pct.39, liniuta 2, din Normele de aplicare a CF ale art 48, care chiar daca este inclusa in capitolul referitor la ven.din activ.independente, poate fi utila: ch.de protocol sunt ch.ocazionate de acordarea unor cadouri, tratatii si mese partenerilor de afaceri, efectuate in scopul afacerii.
Depinde de fiecare cum interpreteaza...........

Dana




#125 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 December 2008 - 02:39 PM

eu personal nu sunt de acord cu Dana42.
mesele de protocol, in general cheltuielile de protocol, au si ele scopul lor: de a fideliza angajatii, clientii, furnizorii, de a influenta luarea unor decizii in folosul firmei, etc.
si daca in cadrul acestor chletuieli sunt incluse si bunuri de genul tigari, bauturi alcoolice, nu inseamna ca ele nu se pot deduce.
cand insa nu este permisa deducerea TVAului, aceasta intra in costul de achizitie, si este clar specificat ca este deductibila.
"23. În sensul art. 21 alin. (1) din Codul fiscal, sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri impozabile și următoarele:b) cheltuielile generate de taxa pe valoarea adăugată ca urmare a aplicării proratei, în conformitate cu prevederile titlului VI "Taxa pe valoarea adăugată" din Codul fiscal, precum și în alte situații când taxa pe valoarea adăugată este înregistrată pe cheltuieli, în situația în care taxa pe valoarea adăugată este aferentă unor bunuri sau servicii achiziționate în scopul realizării de venituri impozabile;" - Norme CF

de deductibilitatea cheltuielilor in limita de 2% nu mai discutam, asta e clar si supradiscutat.
Bea



#126 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 December 2008 - 02:49 PM

Buna !
Nu am spus ca nu se pot deduce sau ca nu se pot include in ch.de protocol tigarile si alcoolul (cu deductibilitate limitata), am spus ca eu evit acest lucru si am explicat de ce. Aceasta este parerea mea, nu trebuie sa o adopte nimeni.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 December 2008 - 01:09 PM
citare mesaj anterior

Dana




#127 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2008 - 03:25 PM

Chelt. cu alcoolul si tutunul nu sunt deductibile.Poti face aceste cheltuieli!, dar le inreg. direct pe nedeductibile, si bineinteles tva-ul aferent.Eu asa stiu.



#128 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 December 2008 - 04:10 PM

Achizitie bauturi alcoolice si/sau produse din tutun:
%=401
623
635
Unde 635 reprezinta TVA-ul din factura de bauturi sau/si tigari si este cheltuiala deductibila cf. pct. 23 lit. b) din Normele metodologice de aplicare ale art. 21 alin.(1) CF doar in limita de 2% din profitul impozabil.



#129 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 December 2008 - 04:55 PM

pt.Lexiroxi:
si de ce separi TVA-ul in acest caz, cand nu este deductibil?
"54. - ( 1) Costul de achiziție al bunurilor cuprinde prețul de cumpărare, taxele de import și alte taxe (cu excepția acelora pe care persoana juridică le poate recupera de la autoritățile fiscale), cheltuielile de transport, manipulare și alte cheltuieli care pot fi atribuibile direct achiziției bunurilor respective. "

pe ce considerente evidentiezi separat TVA-ul? si de ce n-ar intra in costul de achizitie?
Bea



#130 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 December 2008 - 07:53 PM

Am evidentiat faptul ca TVA-ul din factura nu este deductibil si l-am trecut pe cheltuieli, contul 635 care reprezinta Cheltuieli cu alte impozite, taxe si varsaminte asimilate, conform Planului de conturi.Mi-a ramas in obisnuinta, din vremea cand cheltuiala era nedeductibila.



#131 gdtim

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 January 2009 - 10:50 PM

ce fac in situatia in care firma inregistreaza pierdere la 31-12-08 dar are pe contul de cheltuieli de protocol niste sume ? mentionez ca in timpul anului nu s-au facut nici un fel de calcule de genul cit la suta este deductibil... asta si din cauza ca acel procent am inteles ca se aplica la profit... si nu la pierdere... toate cheltuielile din contul de protocol sint din achizitii intracomunitare, deci fara TVA

Aceasta postare a fost editata de gdtim: 13 January 2009 - 10:52 PM




#132 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 14 January 2009 - 12:40 AM

Vezi postareagdtim, la Jan 13 2009, 10:50 PM, a spus:

Avand pierdere toate cheltuielile din contul de protocol sint nedeductibile si le iei in considerare cand calculezi impozitul pe profit. Fiind achizitii intracomunitare nu mai calculezi + platesti TVA pt ele :thumbup:



#133 ramo2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 February 2009 - 09:02 PM

buna seara .

am o intrebare.cum pot sa pun pe cheltuieli de protocol:cheltuieli cu chefuri, zile de nastere,sarbatori (masa de craciun,revelion) etc realizate in pensiune de catre sef.precizez ca pensiunea este a firmei noastre.

ce document am nevoie?

multumesc anticipat.



#134 Imouthes

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 February 2009 - 08:32 AM

Cheltuieli protocol :frusty:



#135 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 April 2009 - 04:07 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Dec 12 2008, 05:10 PM, a spus:

Achizitie bauturi alcoolice si/sau produse din tutun:
%=401
623
635
Unde 635 reprezinta TVA-ul din factura de bauturi sau/si tigari si este cheltuiala deductibila cf. pct. 23 lit. b) din Normele metodologice de aplicare ale art. 21 alin.(1) CF doar in limita de 2% din profitul impozabil.

Si daca facem inregistrarile astea cum se duce achizitia in D394?
Sau depinde de programul de conta?
Al meu genereaza D394. Daca as face asa, nu mi-ar duce aceasta achizitie.

Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL