Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli de protocol - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


cheltuieli de protocol


134 replies to this topic

#61 fetele

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 30 January 2008 - 11:00 AM

Multumesc tuturor, cred ca m-am lamurit.



#62 alex95

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 31 January 2008 - 06:32 PM

calcul ch.de protocol


sold 121(creditor) +ch.protocol + ch.impozit profit calculat anterior + alte ch.nedeductibile
rezultatul obtinut x 2% reprezinta ch.protocol deductib.
corect ?

am abordat acest subiect care s-a mai discutat pe forum pt.ca am vazut ca unii calculeaza 2% doar la
sold 121 + ch.protocol + impozit profit

multumesc




#63 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 January 2008 - 06:53 PM

Pai nu asa zice la lege?

"Din cheltuielile totale se scad cheltuielile cu impozitul pe profit, cheltuielile de protocol, cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile, iar din totalul veniturilor se scad veniturile neimpozabile"
Norme, pct.33 de la art.21 al.3 a)



#64 ancamin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 31 January 2008 - 07:16 PM

nu toate chelt. nedeductibile sunt aferente veniturilor neimpozabile . sunt chelt. nedeductibile pur si simplu , prin natura lor sau prin limitare , etc .
corect : ( sold 121 ( creditor ) + chelt. de protocol + impozit profit ) * 2 % = limita chelt. protocol deductibile .



#65 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 31 January 2008 - 07:22 PM

DE ACORD CU ANCAMIN :lostit (13):

O SEARA BUNA!



#66 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 31 January 2008 - 07:22 PM

Vezi postareaancamin, la Jan 31 2008, 07:16 PM, a spus:

nu toate chelt. nedeductibile sunt aferente veniturilor neimpozabile . sunt chelt. nedeductibile pur si simplu , prin natura lor sau prin limitare , etc .
corect : ( sold 121 ( creditor ) + chelt. de protocol + impozit profit ) * 2 % = limita chelt. protocol deductibile .

la fel procedez si eu



#67 alex95

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 31 January 2008 - 07:27 PM

Vezi postareaalex95, la Jan 31 2008, 08:32 PM, a spus:

calcul ch.de protocol


sold 121(creditor) +ch.protocol + ch.impozit profit calculat anterior + alte ch.nedeductibile
rezultatul obtinut x 2% reprezinta ch.protocol deductib.
corect ?

am abordat acest subiect care s-a mai discutat pe forum pt.ca am vazut ca unii calculeaza 2% doar la
sold 121 + ch.protocol + impozit profit

multumesc


in norme aparute in dec2007 se specifica modul de calcul al ch.de protocol ca fiid diferenta intre veniturile si ch.contabile care se ajusteaza d.p.d.v.fiscal
care sunt ch.nededuct care intra la calc.ch.de protocol?

Vezi postareaalex95, la Jan 31 2008, 09:23 PM, a spus:

Vezi postareaalex95, la Jan 31 2008, 08:32 PM, a spus:

calcul ch.de protocol


sold 121(creditor) +ch.protocol + ch.impozit profit calculat anterior + alte ch.nedeductibile
rezultatul obtinut x 2% reprezinta ch.protocol deductib.
corect ?

am abordat acest subiect care s-a mai discutat pe forum pt.ca am vazut ca unii calculeaza 2% doar la
sold 121 + ch.protocol + impozit profit

multumesc


in norme aparute in dec2007 se specifica modul de calcul al ch.de protocol ca fiid diferenta intre veniturile si ch.contabile care se ajusteaza d.p.d.v.fiscal
care sunt ch.nededuct care intra la calc.ch.de protocol?



este f.simplu sa iei soldul la 121 sa aduni ch.de protocol si ch.cu impoz.pe profit
rezultatul obtinut sa-l inmult.cu 2 % si sa afli ch.protocol deduct.
dar nu cred ca este solutia corecta la problema



#68 ancamin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 31 January 2008 - 07:46 PM

ptr. alex 95 - si de ce ma rog , nu ar fi asa.....
ai in timpul anului despagubiri , penalitatati ...sau chelt. cu diurna peste limitele legale ....... sau chelt. ce nu apartin exercitiului financiar curent ..... sau depasesti cota de 2 % chelt. sociale fond salarii .....etc .
au vreo legatura cu chelt. de protocol ?



#69 alex95

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 31 January 2008 - 07:50 PM

Vezi postareaalex95, la Jan 31 2008, 09:27 PM, a spus:

Vezi postareaalex95, la Jan 31 2008, 08:32 PM, a spus:

calcul ch.de protocol


sold 121(creditor) +ch.protocol + ch.impozit profit calculat anterior + alte ch.nedeductibile
rezultatul obtinut x 2% reprezinta ch.protocol deductib.
corect ?

am abordat acest subiect care s-a mai discutat pe forum pt.ca am vazut ca unii calculeaza 2% doar la
sold 121 + ch.protocol + impozit profit

multumesc


in norme aparute in dec2007 se specifica modul de calcul al ch.de protocol ca fiid diferenta intre veniturile si ch.contabile care se ajusteaza d.p.d.v.fiscal
care sunt ch.nededuct care intra la calc.ch.de protocol?

Vezi postareaalex95, la Jan 31 2008, 09:23 PM, a spus:

Vezi postareaalex95, la Jan 31 2008, 08:32 PM, a spus:

calcul ch.de protocol


sold 121(creditor) +ch.protocol + ch.impozit profit calculat anterior + alte ch.nedeductibile
rezultatul obtinut x 2% reprezinta ch.protocol deductib.
corect ?

am abordat acest subiect care s-a mai discutat pe forum pt.ca am vazut ca unii calculeaza 2% doar la
sold 121 + ch.protocol + impozit profit

multumesc


in norme aparute in dec2007 se specifica modul de calcul al ch.de protocol ca fiid diferenta intre veniturile si ch.contabile care se ajusteaza d.p.d.v.fiscal
care sunt ch.nededuct care intra la calc.ch.de protocol?



este f.simplu sa iei soldul la 121 sa aduni ch.de protocol si ch.cu impoz.pe profit
rezultatul obtinut sa-l inmult.cu 2 % si sa afli ch.protocol deduct.
dar nu cred ca este solutia corecta la problema



daca poate cineva sa defineasca "cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile" si sa-mi dea cateva exemple
pt.mine ch.deductibile sunt cele efectuate in vederea obtinerii veniturilor impozabile
nu toate ch.nedeductibile sunt ch.aferente venit.neimpozabile?
nu am gasit in codul fiscal nici o definitie
nu pot sa aplic un calcul care nu mi se pare logic



#70 alex95

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 31 January 2008 - 07:59 PM

tocmai din acest motiv mi se pare logic ca la soldul creditor al contului 121 sa adun toate ch.nedeductibile
nu numai ch.de protocol si ch.cu impozitul pe profit
am dreptate?



#71 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 January 2008 - 08:18 PM

Nu vad logica?
Nu vad unde scrie ca se aduna "cheltuielile nedeductibile".
Doar "cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile", ceea ce e altceva!



#72 alex95

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 31 January 2008 - 08:42 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Jan 31 2008, 10:18 PM, a spus:

Nu vad logica?
Nu vad unde scrie ca se aduna "cheltuielile nedeductibile".
Doar "cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile", ceea ce e altceva!




asta incerc sa obtin de la cineva dar nu reusesc
care sunt aceste cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile !!!
nu gasesc in cod sau norme nici o definitie a acestora



#73 ancamin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 31 January 2008 - 08:58 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Jan 31 2008, 10:18 PM, a spus:

Nu vad logica?
Nu vad unde scrie ca se aduna "cheltuielile nedeductibile".
Doar "cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile", ceea ce e altceva!
te rog sa te uiti mai atent la prima postare : plus alte chelt. nededudticbile ???? eu la asta m-am referit si nu la altceva .
daca vreti sa discutati discutii nu aveti decat .



#74 Zuz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 20 February 2008 - 01:14 PM

Eu unul nu inteleg , daca in cod scrie clar ca nu este deductibila taxa datorata sau achitata pentru achizitii de bauturi alcoolice si produsele de tutun cu exceptia revanzarii sau utilizarii acestora pentru prestari de servicii , cum putem deduce TVA -ul luna de luna si la sfarsitul anului sa inregistram pe 635 ?
Din punctul meu de vedere nu trebuie inregistrat in 4426 de la inceput .



#75 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 20 February 2008 - 02:21 PM

Vezi postareaZuz, la Feb 20 2008, 01:14 PM, a spus:

Eu unul nu inteleg , daca in cod scrie clar ca nu este deductibila taxa datorata sau achitata pentru achizitii de bauturi alcoolice si produsele de tutun cu exceptia revanzarii sau utilizarii acestora pentru prestari de servicii , cum putem deduce TVA -ul luna de luna si la sfarsitul anului sa inregistram pe 635 ?
Din punctul meu de vedere nu trebuie inregistrat in 4426 de la inceput .
Din cate am inteles eu de la un curs recent, in luna cand se face decl.101 se determina depasirea de plafon si se face o autofactura cu mentiunea "TVA aferent depasire plafon ch.protocol 2007", in care se face reglarea TVA-ului. Nu am momentan la mine acel curs ca sa va spun mai detaliat. In cursul anului 2007 se face inregistrarea ca si cand toate cheltuielile de protocol sunt deductibile. Sper ca am retinut corect.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#76 Zuz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 20 February 2008 - 05:54 PM

Citeaza

Din cate am inteles eu de la un curs recent, in luna cand se face decl.101 se determina depasirea de plafon si se face o autofactura cu mentiunea "TVA aferent depasire plafon ch.protocol 2007",

Protocolul nu se rezuma doar la acool si tutun . Pentru restul este valabil ceea ce spui . Insa pentru alcool si tutun exista precizare clara ca nu se deduce TVA-ul .
Pentru alcool si tutun cum inregistram ?



#77 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2008 - 07:24 PM

Protocolul nu se rezuma doar la acool si tutun . Pentru restul este valabil ceea ce spui . Insa pentru alcool si tutun exista precizare clara ca nu se deduce TVA-ul .
Pentru alcool si tutun cum inregistram ?
[/quote]


Vreti sa spuneti orice bautura de pe o factura de masa la restaurant o inregistrati fara TVA iar restul produselor cu TVA?



#78 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 22 February 2008 - 02:29 PM

O prietena a avut control pt. rambursare tva, este microintreprindere si avea multe chelt. de protocol, pentru inaugurarea pensiunii pe care a construit-o. Inspectoarele nu au spus nimic ca ar exista un plafon, in schimb nu au acceptat la rambursare tva-ul aferent sticlei de whiskey!!! (control in noiembrie 2007)



#79 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2008 - 04:43 PM

Vezi postareatiti35, la Feb 21 2008, 11:20 PM, a spus:

La un seminar Online de TVA – Rentrop & Straton s-a pus urmatoarea intrebare:

cheltuielile de protocol - cat % tva se poate deduce
Raspuns:
"- Cheltuielile de protocol sunt deductibile limitat la determinarea profitului
impozabil. Limita se determina prin aplicarea cotei de 2% la suma diferentei dintre totalul
veniturilor impozabile si totalul cheltuilelilor aferente veniturilor impozabile, altele decat
chelt. de procotol si chel. cu impozitul pe profit . Daca se trece peste aceasta limita, pentru
suma depasita operatiunea se considera asimilata unei livrari de bunuri pentru care se
colecteaza T.V.A. prin forma
635 = 4427.
Daca sunteti microintreprindere, din anul 2006 nu se mai calculeaza T.V.A. aferenta
depasirilor de protocol.
"


Ce intelegeti referitor la microintreprinderi? Baza legala?
Acum trebuie sa autofacturam pt.depasiri de protocol si sponsorizare! Scrie in HG 1579/2007, art.41. (Modificari la Norme ale CF.)



#80 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 February 2008 - 06:49 PM

Pai si e greu sa postezi si actul respectiv ca sa vada toti romanii acea HG?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL