Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli de protocol - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


cheltuieli de protocol


134 replies to this topic

#81 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 February 2008 - 09:00 PM

Incepand cu anul 2008 se intocmeste autofactura (numai de catre platitorii de TVA) cu valoarea ce depaseste plafoanele pentru cheltuielile de protocol, mecenat, sponsorizare si alte depasiri prevazute in actele normative care instituie acordarea unor bunuri in mod gratuit
Norme metodologice:
70.
(3) In cazul depasirii plafoanelor stabilite la pct. 6 alin. (11) pentru operatiunile prevazute la art. 128 alin. (8) lit. f) si art. 129 alin. (5) lit.a) din Codul fiscal, persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal au obligatia sa intocmeasca autofactura conform prevederilor alin. (1) numai in scopuri de TVA. Autofactura va cuprinde
la rubrica «Cumparator» informatiile de la alin. (1) lit. c), iar in cazul bunurilor/serviciilor acordate gratuit in cadrul actiunilor de protocol, sponsorizare, mecenat, in loc de denumirea si descrierea bunurilor livrate sau serviciilor prestate se poate mentiona, dupa caz: depasire plafon protocol, sponsorizare sau mecenat.
__________
Alineatul (3) de la Pct. 70, Titlul VI, a fost introdus prin art. I lit. F pct. 41 din H.G. nr. 1579/2007.- pentru modificarea si completarea Normelor metodologice a CF



#82 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2008 - 09:17 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 22 2008, 09:00 PM, a spus:

Incepand cu anul 2008 se intocmeste autofactura ......
adica incepand cu depasirea aferenta 2007, nu ? si autofact. o fac in luna in care am depus decl. 101/2007, in cazul meu luna febr. 2008 ...

cred ca am inteles bine, nu-i asa ? :tongue:

cu multumiri.




#83 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 February 2008 - 10:23 PM

se face autofactura in decembrie pt a prinde cheltuiala si tva colectat in decembrie



#84 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2008 - 10:30 PM

Vezi postareaGeForce, la Feb 22 2008, 06:49 PM, a spus:

Pai si e greu sa postezi si actul respectiv ca sa vada toti romanii acea HG?
Scuze ca n-am postat HG cu pricina. oi postati toate articolele de lega la care va referiti :tongue:



#85 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 February 2008 - 11:10 PM

Modificarea intra in vigoare la 01.01.2008, asadar, penru depasirea plafoanelor stabilite la pct. 6 alin. (11), inregistrate in 2007, ar trebui facuta auto-factura prevazuta la pct.70 alin. (1) din Normele de aplicare a Codului fiscal.
6.(12) Incadrarea in plafoanele prevazute la alin. (11) lit. a)-c) se determina pe baza datelor raportate prin situaţiile financiare anuale. Nu se iau in calcul pentru incadrarea in aceste plafoane sponsorizarile, actiunile de mecenat sau alte actiuni prevazute prin legi, acordate in numerar. Depasirea plafoanelor constituie livrare de bunuri cu plata si se colectea taxa, daca s-a exercitat dreptul de deducere a taxei aferente achizitiilor care depasesc plafoanele. Taxa colectata aferenta depasirii se calculeaza si se include in decontul intocmit pentru perioada fiscala in care persoana impozabila a depus sau trebuie sa depuna situatiile financiare anuale.



#86 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2008 - 11:15 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Feb 22 2008, 10:23 PM, a spus:

se face autofactura in decembrie pt a prinde cheltuiala si tva colectat in decembrie
cred ca greseti fiindca :

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 22 2008, 11:10 PM, a spus:

Modificarea intra in vigoare la 01.01.2008, asadar, penru depasirea plafoanelor stabilite la pct. 6 alin. (11), inregistrate in 2007, ar trebui facuta auto-factura prevazuta la pct.70 alin. (1) din Normele de aplicare a Codului fiscal.
6.(12) Incadrarea in plafoanele prevazute la alin. (11) lit. a)-c) se determina pe baza datelor raportate prin situaţiile financiare anuale. Nu se iau in calcul pentru incadrarea in aceste plafoane sponsorizarile, actiunile de mecenat sau alte actiuni prevazute prin legi, acordate in numerar. Depasirea plafoanelor constituie livrare de bunuri cu plata si se colectea taxa, daca s-a exercitat dreptul de deducere a taxei aferente achizitiilor care depasesc plafoanele. Taxa colectata aferenta depasirii se calculeaza si se include in decontul intocmit pentru perioada fiscala in care persoana impozabila a depus sau trebuie sa depuna situatiile financiare anuale.
multumesc mult, lexiroxi ! mai vazusem intr-un post ce ai scris si tu, dar nu-l mai gaseam sa i-l arat si lui septimiu :biggrin:



#87 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 24 February 2008 - 08:55 PM

:wink:
* nu am gasit nici in cod nici in norme ce spuneti voi acolo, poate e in alta parte... unde? :tongue:
* daca e asa inseamna ca se face 1174-4427, nu?
oricum din citatul "Taxa colectata aferenta depasirii se calculeaza si se include in decontul intocmit pentru perioada fiscala in care persoana impozabila a depus sau trebuie sa depuna situatiile financiare anuale." eu inteleg ca se refera la perioada fiscala la care se refera tva-ul colectat de la protocol, adica perioada fiscala 2007; daca se referea la decontul lunii ianuarie, februarie etc 2008 spunea "depuna situatiile financiare anuale precedente"



#88 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 February 2008 - 01:06 PM

HG 1861/21.12.2006 publicat in MO 1044/29.12.2006 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin HG 44/2004
Art I
F. Titlul VI – Taxa pe valoarea adăugată - va avea următorul cuprins:
Norme metodologice:
6. (12) ........ Taxa colectata aferenta depasirii se calculeaza si se include in decontul intocmit pentru perioada fiscala in care persoana impozabila a depus sau trebuie sa depuna situatiile financiare anuale.
Art. II. - Prevederile Art.I din prezenta hotarare intra in vigoare la data de 1 ianuarie
2007.

Conform pct. 6 alin. (12) sunt obligata sa includ taxa colectata aferenta depasirii in Decontul de taxa intocmit in 2008, in una din lunile in care depun sau am depus situatiile financiare anuale, deci exigibilitatea taxei trebuie sa ia nastere in acea perioada fiscala, rezulta ca autofactura trebuie sa o emit in aceasta perioada fiscala. In acest caz si cheltuiala aferenta acestui TVA colectat as intregistra-o in anul 2008, 635=4427 avand in vedere prevederile pct. 152 alin.(3) al OMEF 2372/2007 pentru modificarea si completarea OMFP 1752/2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene

11. Dupa alineatul (2) al punctului 152 se introduc trei noi alineate, alineatele (3) - (5), cu urmatorul cuprins:
“(3) In conformitate cu prevederile art. 6 alineatul (1) din legea contabilitatii, orice operatiune economico-financiara efectuata se consemneaza in momentul efectuarii ei intr-un document care sta la baza inregistrarilor in contabilitate, dobandind astfel calitatea de document justificativ.”



#89 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 February 2008 - 01:26 PM

ok, asta am lamurit
dar ma gandesc, daca o luam cum s-a scris mai sus ca trec acest tva in decont in 2008
la sf lui 2007 pierdere fiscala dar daca imi calculez chelt de protocol si tva aferent am profit
las asa declaratia 101, depun decont tva si in aprilie 2008 dupa ce am depus bilantul calculez tva la protocol (am depus bilantul pe 05 aprilie si decontul pe aprilie il depun in mai; pana aici ok
numai ca trebuie sa refac 101, in decont pun tva la regularizari, imi calculez alt impozit pe profit, calculez majorari pt acest impozit etc. ca doar fac nota 1174=4427 ca e o cheltuiala a anului fiscal precedent
e cel putin dubios



#90 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 February 2008 - 02:05 PM

Autofactura este un document justificativ al unei operatiuni financiare, pe care o consemnez in momentul efectuarii ei, conform alin.(3) pct.152 ale reglementarilor contabile conforme cu directivele europene. In acest caz este o cheltuiala nedeductibila aferenta anului fiscal curent, pe care o inregistrez in 2008, iar in Decontul de TVA nu o inregistrez la Regularizari, nu recalculez impozitul pe profit aferent anului fiscal precedent si nu modific Declaratia 101.



#91 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 February 2008 - 02:27 PM

Septimiu, probabil ca nu esti de acord cu mine, daca consideri ca cheltuiala o inregistrezi afectand rezultatul financiar al anului precedent, dar nici eu nu sunt de acord sa recalculez impozitul pe profit al anului 2007.



#92 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 26 February 2008 - 01:54 AM

eu am mers pe principiul ca ce se aplica pana in 2006 referitor la tva la protocol se aplica si din 2007
nu cred ca intrarea in UE afecteaza acest lucru
daca protocolul este din 2007 si l-ai dedus pe tot desi nu trebuia decat 2% nu inteleg cum poate fi inregistrat ca o cheltuiala a lui 2008 chiar si nedeductibila cand fiecare exercitiu financiar e independent
poate sunt eu "old school" si s-au schimbat niste principii contabile

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 26 February 2008 - 01:58 AM




#93 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 February 2008 - 01:01 PM

Autofactura se intocmeste numai in scopuri de TVA si numai in cazul depasirii plafoanelor pentru operatiunile prevazute la la art. 128 alin. (8) lit. f) si art. 129 alin. (5) lit.a) din Codul fiscal. Este o “favoare”, o “facilitate” pe care ne-o face legiuitorul, aceea de a inregistra cheltuiala nedeductibila in anul urmator, implicit de a amana calcularea impozitul pe profit aferent acesteia. De altfel, faptul ca in timpul anului se deduce tot TVA-ul (fara a tine cont de plafoane), iar regularizarea se face la sfarsitul anului (si nu trimestrial) reprezinta tot o facilitate fiscala.
In privinta respectarii principiului independentei exercitiului, prevazute in OMFP 1752/2005, sunt de acord cu tine, trebuie sa se tina cont de veniturile si cheltuielile aferente exercitiului financiar, indiferent de data incasarii sau platii acestor venituri si cheltuieli. Avand in vedere ca Autofactura se intocmeste in urmatorul exercitiu financiar, cheltuiala este considerata ca apartinand acestui exercitiului financiar, deci nu se incalca acest principiu. Trebuie sa respectam prevederile Codului fiscal si ale Normelor metodologice, nu avem voie sa fim "old school", ci adaptati perfect pentru a pune in practica noile reglementari legislative.



#94 clasimar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 26 February 2008 - 01:25 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 26 2008, 01:01 PM, a spus:

Autofactura se intocmeste numai in scopuri de TVA si numai in cazul depasirii plafoanelor pentru operatiunile prevazute la la art. 128 alin. (8) lit. f) si art. 129 alin. (5) lit.a) din Codul fiscal. Este o “favoare”, o “facilitate” pe care ne-o face legiuitorul, aceea de a inregistra cheltuiala nedeductibila in anul urmator, implicit de a amana calcularea impozitul pe profit aferent acesteia. De altfel, faptul ca in timpul anului se deduce tot TVA-ul (fara a tine cont de plafoane), iar regularizarea se face la sfarsitul anului (si nu trimestrial) reprezinta tot o facilitate fiscala.
In privinta respectarii principiului independentei exercitiului, prevazute in OMFP 1752/2005, sunt de acord cu tine, trebuie sa se tina cont de veniturile si cheltuielile aferente exercitiului financiar, indiferent de data incasarii sau platii acestor venituri si cheltuieli. Avand in vedere ca Autofactura se intocmeste in urmatorul exercitiu financiar, cheltuiala este considerata ca apartinand acestui exercitiului financiar, deci nu se incalca acest principiu. Trebuie sa respectam prevederile Codului fiscal si ale Normelor metodologice, nu avem voie sa fim "old school", ci adaptati perfect pentru a pune in practica noile reglementari legislative.


eu am facut calculul corect al impozitului pe profit, iar TVA nedeductibil aferent protocolului l-am inregistrat 635=4481 10 ron
in ianuarie an autofacturat si am inregistrat factura 4481=4427 10 ron



#95 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 February 2008 - 07:14 PM

Conform pct.152 alin.(3) al Ordinului 2374/2007 pentru modificarea si completarea Ordinului 1752/2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, orice operatiune economico-financiara se consemneaza in momentul efectuarii ei intr-un document, in cazul acesta autofactura, care reprezinta documentul justificativ de inregistrare in contabilitate a cheltuielii nedeductibile reprezentand TVA-ului colectat aferent depasirii.Acesta se calculeaza si se include in decontul intocmit pentru perioada fiscala in care persoana impozabila a depus sau trebuie sa depuna situatiile financiare anuale, conform pct. 6 alin. (12) a Normelor metodologice a Codului fiscal.
Rezulta ca autofactura se intocmeste in perioada fiscala in care s-au depus sau trebuie sa depuna situatiile financiare anuale, iar inregistrarea contabila este 635=4427
.
Conform continutului si functiunilor conturilor contabile cuprinse in Planul de conturi general din Anexa la OMEF 2374/2007 pentru modificarea si completarea OMFP 1752/2005 in debitul contului 635 “Cheltuieli cu alte impozite, taxe si varsaminte asimilate” se inregistreaza taxa pe valoarea adaugata aferenta bunurilor si serviciilor folosite in scop personal, predate cu titlul gratuit care depasesc limitele prevazute de lege, cea aferenta lipsurilor peste normele legale, precum si cea aferenta bunurilor si serviciilor acordate salariatilor sub forma avantajelor in natura (4427)



#96 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2008 - 11:02 PM

Lexiroxi, felicitari pt. expunere, profesionala cu adevarat :ok:



#97 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 27 February 2008 - 02:07 AM

nota 635-4427 in 2008 incalca 2 principii ale contabilitatii; cel al prundentei si cel al independentei exercitiului
dar... fiecare e in masura sa isi organizeze contabilitatea cum crede ca e mai bine



#98 clasimar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 27 February 2008 - 09:59 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 26 2008, 07:14 PM, a spus:

Conform pct.152 alin.(3) al Ordinului 2374/2007 pentru modificarea si completarea Ordinului 1752/2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, orice operatiune economico-financiara se consemneaza in momentul efectuarii ei intr-un document, in cazul acesta autofactura, care reprezinta documentul justificativ de inregistrare in contabilitate a cheltuielii nedeductibile reprezentand TVA-ului colectat aferent depasirii.Acesta se calculeaza si se include in decontul intocmit pentru perioada fiscala in care persoana impozabila a depus sau trebuie sa depuna situatiile financiare anuale, conform pct. 6 alin. (12) a Normelor metodologice a Codului fiscal.
Rezulta ca autofactura se intocmeste in perioada fiscala in care s-au depus sau trebuie sa depuna situatiile financiare anuale, iar inregistrarea contabila este 635=4427
.
Conform continutului si functiunilor conturilor contabile cuprinse in Planul de conturi general din Anexa la OMEF 2374/2007 pentru modificarea si completarea OMFP 1752/2005 in debitul contului 635 “Cheltuieli cu alte impozite, taxe si varsaminte asimilate” se inregistreaza taxa pe valoarea adaugata aferenta bunurilor si serviciilor folosite in scop personal, predate cu titlul gratuit care depasesc limitele prevazute de lege, cea aferenta lipsurilor peste normele legale, precum si cea aferenta bunurilor si serviciilor acordate salariatilor sub forma avantajelor in natura (4427)
Teorie la maxim. Dar practic nu ai cum sa faci ce ai scris tu. Pana la data depunerii decotului TVA - 25.01.2008 nu ai cum sa stii cat protocol e deductibil fiscal - si implicit TVA -ul aferent. Calculul il poti definitiva dupa 25.01.2008 - cand faci autofactura???????? Autofactura nu se face ptr a evidentia cheltuiala ci ptr o evidenta a TVA-ului ( a se vedea unde e prevazuta masura cu autofacturarea). Raman la parerea mea 635=4481 in decembrie si autofactura in ian - 15.aprilie ( cand se definitiveaza calculul impozitului pe profit)



#99 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 February 2008 - 12:17 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Feb 27 2008, 02:07 AM, a spus:

nota 635-4427 in 2008 incalca 2 principii ale contabilitatii; cel al prundentei si cel al independentei exercitiului
dar... fiecare e in masura sa isi organizeze contabilitatea cum crede ca e mai bine
Explica-mi si mie, te rog, cum sunt incalcate cele doua principii ale contabilitatii, avand in vedere ca legiuitorul ma obliga sa calculez (nu numai sa-l evidentiz) in 2008, acest TVA colectat, sa intocmesc autofactura tot in 2008, rezultand ca cheltuiala apartine tot perioadei fiscale 2008?
Nu pot sa calculez in 2008, sa autofacturez in 2008 (la momentul calculului) si cheltuiala sa o inregistrez in 2007 fara sa incalc prevederile art. 19 ale Lg. Contabilitatii:
Art. 19. - (1) In contabilitate, profitul sau pierderea se stabileste cumulat de la inceputul exercitiului financiar. Inchiderea conturilor de venituri si cheltuieli se efectueaza, de regula, la sfarsitul exercitiului financiar.
(2) Rezultatul definitiv al exercitiului financiar se stabileste la inchiderea acestuia.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 27 February 2008 - 12:18 PM




#100 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 27 February 2008 - 12:54 PM

in norme scrie ca taxa colectata se calculeaza si se trece in decont in 2008 nu si cheltuiala aferenta, care este o cheltuiala a lui 2007
dar, precum am zis mai sus, fiecare intelege in felul lui legislatia






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL